Malowane henną

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-05-04
Tytuł oryginału: The Henna Artist

Powieść, którą poleca Reese Witherspoon!

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnie symbolika i soczysty styl.

Po ucieczce od męża i od życia w zapadłej wsi Lakszmi pokonuje drogę, która ostatecznie doprowadzi ją do Dźajpuru, rozedrganego kolorami i dźwiękami Różowego Miasta, i do pozycji wybitnej hennistki.

Jako słynąca z niepowtarzalnych wzorów rozchwytywana artystka i powierniczka kobiet z najwyższych kast poznaje ich najgłębiej skrywane tajemnice, lecz nikomu nie może zdradzić swojej... Zawiść i plotki mogłyby zniszczyć jej reputację i unicestwić marzenie o niezależności.

Ta fascynująca opowieść o zmaganiach kobiety, która pragnie realizować własne cele w społeczeństwie oscylującym między tradycją a nowoczesnością, otwiera przed nami drzwi do świata zarazem barwnego, pasjonującego i okrutnego. I jest tak sugestywna, że pozwala poczuć chłodny dotyk henny na skórze, słodycz kardamonowych rabri na języku i aromat egzotycznych olejków w powietrzu.

Joshi po mistrzowsku równoważy pragnienie samopoznania z potrzebą rodzinnej miłości. - Publishers Weekly.

Barwna i pełna smaków i wzorów powieść Malowane henną jest niezwykłym spojrzeniem na kulturę Indii. - recenzja Bookpage.

Świat tak barwny, pełen świateł i dźwięków, tak bogaty w upajające zapachy i obrazy Indii, że chciałoby się zamieszkać na stronach tej powieści. - Janis Cooke Newman, autorka A Master Plan for Rescue.

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnię symbolika i soczysty styl - wszystko to składa się na stworzoną przez Alkę Joshi niezapomnianą opowieść. - ,,Christian Science Magazine"

Kup książkę Malowane henną

Opinie o książce - Malowane henną

Dzięki wspaniałomyślności Alki Joshi zjawiamy się w kolorowych i pachnących kwiatami Indiach. Tam poznajemy Lakszmi, która wiele przeszła w swoim młodym życiu. Postawiła wszystko na jedną kartę, zostawiła za sobą traumatyczną przeszłość, skalaną złymi wspomnieniami. Nie chce do niej wracać. Po ucieczce od męża stara się usamodzielnić. Staje się słynną w Dźajpur hennistką. Jej dzieła są niepowtarzalne i cudowne. Zachwycają się nimi kobiety z każdej klasy i grupy społecznej. Ma liczne klientki ze znakomitych i majętnych rodów. Dzięki swojej pracy poznaje wiele dobrych dusz, z niektórymi się zaprzyjaźnia i staje się powierniczką ich skrytych tajemnic. Niespodziewanie dowiaduje się, że ma młodszą siostrę, której musi zastąpić nieżyjących rodziców. Ta nowa sytuacja wprowadza trochę zamętu w jej życie i komplikuje plany. Ale to jest siostra, i nie może jej nie pomóc. Jak mocno zmieni się jej życie? Czy sprosta wyzwaniom, jakie stoją przed matką? Przecież nie było jej dane mieć własnych dzieci, a tu nagle taką niespodziankę dał jej los. Czy uda jej się zapomnieć o przeszłości i zamknąć ten rozdział w swoim życiu?

Malowane henną to intrygująca historia o młodej kobiecie, skrzywdzonej przez los, która miała w sobie ogromne pokłady siły, wytrwałości i miłości, aby pokonać przeszłość. Odważyła się zerwać więzy z mężem, co jest nieakceptowane w takim kraju, jak barwne Indie. Zaryzykowała, dzięki ciężkiej pracy chciała coś w życiu osiągnąć, mieć swój dom i ułożyć sobie przyszłość. Nie zawsze jej życie było barwne i pozbawione łez, wiele krzywd wyrządzili jej inni ludzie. Ale ona potrafiła wybaczać, zawsze wyciągała do bliźniego pomocną dłoń. Wspierała innych, a w tym czasie sama potrzebowała pomocy, o którą nie zawsze chciała prosić.

Autorka, oprócz pięknej i malowniczej opowieści, ukazała nam kawałek Indii. Bliżej poznaliśmy historię i zwyczaje tego kraju, zasady w nim panujące, podział społeczny w kraju. Dotknęliśmy zjawisko biedy i wykluczenia społecznego, podziały na biednych i bogatych, obecna była prostytucja, poniżanie kobiet, aranżowane małżeństwa kilkunastoletnich dzieci. Bardzo wyraźnie autorka ukazała marginalną rolę kobiety w związku, akceptowalną powszechnie przemoc fizyczną i psychiczną wobec kobiet. Takie obrazy nie napawają optymizmem i radością, raczej wywołują ogromy ból i ranę w naszym sercu. Nie są przez nas akceptowane, nie ma naszej zgody na takie poniżające zachowania.

Można śmiało stwierdzić, że Indie to kraj wielkich kontrastów, widocznych w wielu dziedzinach życia, na każdym kroku. Bieda kontrastuje z bogactwem, korupcja z uczciwością i prawością, slamsy z wytwornymi majątkami.

Z przyjemnością zachęcam do sięgnięcia po tę wspaniałą historię, pełną wzruszeń, miłości i nadziei na lepsze jutro. Miła w dotyku i rozkoszna w odczuciu. Magiczna w całej swojej okazałości.

Opowieść zabrała mnie do kraju, gdzie tradycja i kultura są tak różne, od miejsca, w którym mieszkam, ale ludzie tacy sami, z marzeniami i pragnieniem szczęścia. Czy ta podróż okaże się przyjemnością i czy wspomnienia przywiozłam miłe?

Lakszmi wychowuje się w małej wiosce, po aranżowanym małżeństwie ucieka, by chronić się przed agresywnym mężczyzną. Przyjeżdża do miasta Dżajpur, w którym to otwierają się dla niej nowe możliwości. Posiada niesłychany talent malowania henną, a jej niepowtarzalne wzory zyskują dużą popularność wśród zamożnych klientek. Kobieta jest ambitna i pracowita ma ustalony cel, do którego dąży, ale przeszłość pewnego dnia zapuka do jej drzwi i wtedy wszystko się zmieni.

Ta zdolna hennistka to bohaterka, która oprócz talentu wykazuje się ogromną mądrością i sprytem. Wyjątkowo traktuje swojej klientki, co owocuje jej większymi zarobkami. Jej talent i pracowitość zasługują na uznanie, ale wykorzystuje go nie zawsze w sposób etyczny. Posiada ogromną wiedzę o ziołach i chce pomagać kobietom ulżyć w ich cierpieniu. Czy jednak droga, którą obrała, nie okaże się dla niej zgubna?

Odwaga, wytrwałość i charakter bohaterki, jak najdrobniejszy wzór złożyła z pojedynczych linii jej życia autorka w całość, by ta mogła w pełni zaznać szczęścia. Kobieta nie ma łatwo w tym świecie, który dyskryminuje płeć piękną na każdym kroku. Poniżenie i usłużność to codziennością tych, którzy wywodzą się z nieodpowiedniej kasty i nie mogą liczyć na przychylność ogółu społeczeństwa. Dążenie do samodzielności, brak uzależnienia od mężczyzny, to powinno być naturalne dla kobiet na całym świecie, niezależnie od wiary czy pochodzenia. Nie tylko postać Lakszmi może fascynować, ale i bohaterowie drugiego planu. Doskonale przedstawieni, z paletą naturalnych cech, za co ich pokochamy, bo każdy z osobna dołożył ważną cegiełkę do tej historii, by zbudować tak doskonałą całość.

Powieść przenosi nas w cudowne miejsca, do Indii, gdzie majestatyczne Różowe Miasto zachwyca. Poznajemy odmienną kulturę, codzienne życie kobiet z elit społecznych, jak i tych wywodzących się z biednych domów. Fabuła mocno nasycona kolorami, jak tkaniny ubrań bohaterów w barwach purpury i soczystej pomarańczy. Złoto, które ozdabia ich domy oraz dźwięk brzęczącej biżuterii, którą w nadmiarze noszą zamożne panie, a kolory mozaik ich domów i posadzki ze wzorami, jak ze snów pobudzają naszą wyobraźnię i zapierają dech w piersiach.

Historia, która poruszy nasze serca i otworzy umysły na kraj, który jest tak daleko, a jednocześnie blisko, bo ludzie, którzy tam żyją, pragną tego samego co my. Opowieść o sile kobiet, o ich dumie, wytrwałości w dążeniu do celu i trudach, którym przyszło im stawić czoła, bo pochodzą z kraju, gdzie tradycja jest piękna, ale jednocześnie okrutna względem nich.

Dotknęłam jedwabnych strojów, widziałam misternie utkane wzory na dłoniach i stopach kobiet indyjskich, a kolory do teraz w moje głowie układają się w intensywną mozaikę, aromatyczne olejki i pachnące zioła pozostaną w pamięci, jak ta wyjątkowa historia, która mnie urzekła. Alka Joshi w pięknym stylu, wręcz malowniczym, pełnym obrazów tak rzeczywistych, że nie sposób nie pokusić się o zamknięcie oczu, by odnieść wrażenie, że są tuż obok nas, zabiera nas w podróż, którą zapamiętamy na długo.

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-05-13, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Do tej pory nie sięgałam po książki, których akcja rozgrywała się w Indiach. Były to lektury, po które z chęcią sięgała moja mama i to z nią mi się zawsze one kojarzyły. Lata minęły, a ja zaczęłam nabierać chęci, aby poznać taką książkę. Idealnie się złożyło, że na polskim rynku ukazała się książka Joshi Alka. Zachęcił mnie do niej opis, okładka, a także polecenie przez Reese Witherspoon. Zabrałam się, więc za czytanie „Malowane henną”.

Książka „Malowane henną” okazała się być moim takim pierwszym krokiem do poznania nowej kultury. Do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele o życiu w Indiach w latach pięćdziesiątych. Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu rzeczy, który były dla mnie ciekawe i powodowały, że chciałam więcej. Ta książka to niesamowita podróż przez kawałek życia hinduski, która próbowała żyć bez męża i osiągnąć zawodowy sukces.

Jestem zafascynowana historią, którą miałam okazję przeczytać. Pokazała mi coś nowego, czyli życie w Indiach. Czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Sprawiała, że na te kilka godzin odrywałam się od świata rzeczywistego i myślałam tylko o życiu Lakszmi. Lekkość czytania i arcyciekawa historia to zdecydowanie cechy tej książki. Wydaje mi się, że ta książka będzie początkiem mojego zainteresowania kulturą hinduską. A już teraz czekam na kolejną część poznanej przeze mnie historii.

Lakszmi w wieku piętnastu lat wychodzi za mąż. Po dwóch latach ucieka od męża i tym samym ściąga potępienie na swoją rodzinę. W kraju gdzie kobieta jest własnością męża, a jej zadaniem jest bycie posłuszną i rodzić dzieci, Lakszmi walczy o swoje marzenia. W Dżajpurze staje się słynną hennistką. maluje bogate kobiety oraz leczy ziołami. Wykorzystuje wiedzę, która zdobyła dzięki swojej teściowej. Kobieta ma marzenia, jej firma coraz bardziej się rozkręca, a wymarzony dom jest bliski ukończenia. Pewnego razu odnajduje ją młodsza siostra, o której Lakszmi nie miała pojęcia, i mąż. Od tego momentu życie Lakszmi nie będzie takie jak dawniej, a decyzje podjęte przez siostrę, znacznie wpłyną na jej przyszłość. Czy kobiecie uda się zrealizować marzenia?

Ciekawa historia, o dzielnej kobiecie, która wzięła swoje życie w swoje ręce. Bardzo podoba mi się przedsiębiorczość Lakszmi, jej praca, upór i dążenie do wyznaczonego celu. Dzięki temu główną bohaterkę można obdarzyć sympatią i mocno jej kibicować. Książka jest spokojna, ale przyjemnie się ją czyta. Poznajemy kulturę Indii, zwyczaje mieszkańców, życie kobiet w tamtym czasie. Warto przeczytać:)

„MALOWANE HENNĄ”

Alka Joshi Dom Wydawniczy Rebis

Witajcie. Jak wiecie uwielbiam czytać książki w orientalnych klimatach. Tym razem poznajemy mieszkańców Indii. „Malowane henną” to bardzo wzruszająca i pouczająca powieść. Nie obyło się bez łez. Bardzo poruszyła mnie historia Lakszmi.
Niesamowity debiut literacki Alki Joshi. Wielkie brawa dla autorki.
Lakszmi w celu ratowania swojego życia ucieka od męża kata. Robiąc ten krok musiała niestety porzucić także swoich rodziców. Rodzice się jej wyrzekli, ponieważ w tamtym kraju jej czyn to hańba dla całej rodziny. Żona wg nich powinna być przy mężu bez względu na to jakim człowiekiem on jest.
W naszej kulturze jej czyn nie byłby hańbą a wybawieniem.
Od swojej teściowej nauczyła się przyrządzać leki z ziół oraz robić piękne wzory z henny. W ten sposób pomogła nie jednej kobiecie. Robiła różne mieszanki między innymi takie, które pomagały w zajściu w ciążę lub jej usunięciu przed 4 mc. Na początku nowego życia było jej bardzo ciężko. Intensywnie pracowała. Po 10 latach stała się bardzo znaną i rozchwytywaną hennistką. Kobiety z najwyższych kast zabiegały o jej czas, żeby zrobiłam im przepiękne wzory henną. Przy okazji zdradzały jej swoje sekrety. Jak je wykorzystała? Zachęcam do przeczytania tej powieści.
W jej życiu pojawiali się dobrzy ludzie jak i tacy, którzy chcieli jej zaszkodzić. Plotka raz zasiana przynosi ogromne straty. Jak potoczyło się jej życie? Czy w końcu była szczęśliwa? W jej życiu pojawi się pewna osoba przez którą jej świat odwróci się do góry nogami.
W „Malowane henną” poznacie świat inny niż nasz. Możecie oczyma wyobraźni zobaczyć piękne krajobrazy, cudownie pachnące zapachy, cudne jedzenie, przecudowne wzory robione henną i odmienne wierzenia. Poznacie również jak wygląda życie ludzi należących do różnych kast. Niestety w Indiach pochodzenie ma ogromne znaczenie. Dziewczyna z wyższej kasty nie może wyjść za mąż za mężczyznę z niższej kasty i odwrotnie. Tu nie liczy się prawdziwa miłość. Rodzice wybierają swoim dzieciom drugie połówki. Często ich dzieci na tym tracą. Kobieta również w tym kraju jest mniej warta niż mężczyzna. A co robi mąż z żoną, która nie może dać mu dziecka?
Bardzo polubiłam główną bohaterkę Lakszmi. W swoim życiu bardzo wiele przeszła. Polecam przeczytajcie „Malowane henną”.
Lakszmi zmierzy się nie z jednym cierpieniem. Czy dla niej wzejdzie słońce? Podobały mi się również cudowne wzory, które robiła henną.
Powieść wciągnęła mnie od samego początku. Jak już wam pisałam uwielbiam książki w tym klimacie. Główna bohaterka jest rewelacyjna. Pokazuje nam, żeby nigdy się nie poddawać i walczyć o swoje. W naszym życiu pojawia się czasem słońce czasem deszcz. Nie warto przejmować się deszczem tylko iść do przodu. Zapamiętajcie kobiety potrafią być silne. Wartka akcja. Fabuła niesamowita. Ta książka jest nieodkładalna. Weźmiecie ją do ręki i nie będziecie chcieli jej odłożyć. Gwarantuje wam niesamowite i niezapomniane emocje. Doskonała powieść obyczajowa.
Autorka swoją pierwszą powieść dedykowała swojej mamie, której rodzice wybrali męża. Moim zdaniem na całym świecie ludzie sami powinni wybierać sobie swoje drugie połówki. Nie można nikomu mówić z kim ma żyć.
Debiut jak marzenie. Nie możecie przegapić tego tytułu. Zapamiętajcie „Malowane henną” – to będzie bestseller.

Ps.
Nie mogę doczekać się kolejnej części.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-05-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

,, Niech zatem liście tureckiego figowca pozostaną tajemnicą, tak jak twoje niebieskie oczy i jasna skóra- zachichotała."

Chyba sama nie sięgnęłabym po tą powieść, gdyby nie okładka. Strasznie spodobały mi się wzory, którymi jest przyozdobiona i ten obraz kobiety, która z jakichś powodów musi zakrywać twarz. Właśnie dlatego zgłosiłam się jako jej recenzent do Wydawnictwa Rebis. Bardzo im za to dziękuję, gdyż pozycja ta dała mi obraz społeczeństwa, z którym nigdy nie miałam do czynienia. Nie wyobrażam sobie, by rodzice wybierali mi męża, a tym bardziej już w wieku piętnastu, czy szesnastu lat. Podobno takie związki bywały tam szczęśliwe. Podobno...
Lakszmi nie miała łatwego życia. Uciekła od swojego męża, ale tak naprawdę nikt nie wie, dlaczego. Malując ciała bogatych kobiet henną, poznaje ich sekrety i tajemnice. Jest dobrą powierniczką i traktuje swoje klientki z szacunkiem, choć nie można tego samego powiedzieć o nich samych. Niby doceniają, że jej prace są bardzo cenione, a zdolność do ziołolecznictwa niemal doskonała, to jednak nikt nigdy nie zapomina jej podkreślić, że jest z niższej kategorii społeczeństwa. Marzy o własnym domu i na przekór wszystkim skrzętnie odkłada każdy zarobiony grosz. Było to bardzo odważne i przejmujące, gdyż tak bardzo dążyła do czegoś, czego wcześniej nie mogła mieć. Czy jej się udało? Czy spotkała na swojej drodze osoby, które nią pomiatają? Czy spotkała swojego męża, którego nosiła obrączkę, a który dawno wyszedł z jej serca?
Historia bardzo piękna, bo pokazuje nam, że gdy tak naprawdę się czegoś chce, to można to osiągnąć. Nie można się poddawać, choć ja sam nigdy nie miałam tak silnego charakteru jak Lakszmi. Piękne krajobrazy, które niemal sama malowały się nam przed oczami. Przedstawia rzeczy piękne, ale i takie, po których cierpnie skóra. Opowieść na pewno zmieni nasze podejście do życia i do ludzi. Nauczy nas samodzielności i wytrwałości. Pokaże świat, który istnieje, a o którym tylko słyszymy. I na całe szczęście. Za nic nie chciałabym tam zamieszkać...

Powieść która sama się czyta. Przenosi do kolorowych i pachnących Indii.

Lakszmi jest słynną hennistką, wzory które maluje na ciałach kobiet zapewniają płodność, szczęście, a ona sama jest powiernicą kobiet z wyższych sfer a czasem nawet wyrocznią. Sama pracuje na swoje utrzymanie, buduje dom i to w kraju, w którym kobieta jest zależna od mężczyzny. Jej pozycja to efekt ciężkiej pracy, i trudnych wyborów. Jako młoda dziewczyna zostaje skojarzona z mężczyzną który ją maltretuje, poniża i mimo że kobieta ma wsparcie w swojej teściowej, postanawia uciec od takiego życia.
Nagle po trzynastu latach przeszłość do niej wraca i to bardziej skomplikowana.

Historia jest tak barwna, kolorowa i ani przez chwilę nie można się przy niej nudzić. Opisy przyrody są aż namacalne, smaki czuje się na języku. Autorka tą książką oddała hołd swojej mamie i zrobiła to w sposób mistrzowski.

Jeśli szukacie historii która was porwie i nie będzie chciała oddać to ta książka jest dla was.

Avatar użytkownika - kuki
kuki