Malowane henną

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2021-05-04
Tytuł oryginału: The Henna Artist

Powieść, którą poleca Reese Witherspoon!

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnie symbolika i soczysty styl.

Po ucieczce od męża i od życia w zapadłej wsi Lakszmi pokonuje drogę, która ostatecznie doprowadzi ją do Dźajpuru, rozedrganego kolorami i dźwiękami Różowego Miasta, i do pozycji wybitnej hennistki.

Jako słynąca z niepowtarzalnych wzorów rozchwytywana artystka i powierniczka kobiet z najwyższych kast poznaje ich najgłębiej skrywane tajemnice, lecz nikomu nie może zdradzić swojej... Zawiść i plotki mogłyby zniszczyć jej reputację i unicestwić marzenie o niezależności.

Ta fascynująca opowieść o zmaganiach kobiety, która pragnie realizować własne cele w społeczeństwie oscylującym między tradycją a nowoczesnością, otwiera przed nami drzwi do świata zarazem barwnego, pasjonującego i okrutnego. I jest tak sugestywna, że pozwala poczuć chłodny dotyk henny na skórze, słodycz kardamonowych rabri na języku i aromat egzotycznych olejków w powietrzu.

Joshi po mistrzowsku równoważy pragnienie samopoznania z potrzebą rodzinnej miłości. - Publishers Weekly.

Barwna i pełna smaków i wzorów powieść Malowane henną jest niezwykłym spojrzeniem na kulturę Indii. - recenzja Bookpage.

Świat tak barwny, pełen świateł i dźwięków, tak bogaty w upajające zapachy i obrazy Indii, że chciałoby się zamieszkać na stronach tej powieści. - Janis Cooke Newman, autorka A Master Plan for Rescue.

Ekscytujący bohaterowie, działająca na wyobraźnię symbolika i soczysty styl - wszystko to składa się na stworzoną przez Alkę Joshi niezapomnianą opowieść. - ,,Christian Science Magazine"

Kup książkę Malowane henną

Opinie o książce - Malowane henną

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2021-05-13, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Do tej pory nie sięgałam po książki, których akcja rozgrywała się w Indiach. Były to lektury, po które z chęcią sięgała moja mama i to z nią mi się zawsze one kojarzyły. Lata minęły, a ja zaczęłam nabierać chęci, aby poznać taką książkę. Idealnie się złożyło, że na polskim rynku ukazała się książka Joshi Alka. Zachęcił mnie do niej opis, okładka, a także polecenie przez Reese Witherspoon. Zabrałam się, więc za czytanie „Malowane henną”. Książka „Malowane henną” okazała się być moim takim pierwszym krokiem do poznania nowej kultury. Do tej pory nie wiedziałam zbyt wiele o życiu w Indiach w latach pięćdziesiątych. Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu rzeczy, który były dla mnie ciekawe i powodowały, że chciałam więcej. Ta książka to niesamowita podróż przez kawałek życia hinduski, która próbowała żyć bez męża i osiągnąć zawodowy sukces. Jestem zafascynowana historią, którą miałam okazję przeczytać. Pokazała mi coś nowego, czyli życie w Indiach. Czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Sprawiała, że na te kilka godzin odrywałam się od świata rzeczywistego i myślałam tylko o życiu Lakszmi. Lekkość czytania i arcyciekawa historia to zdecydowanie cechy tej książki. Wydaje mi się, że ta książka będzie początkiem mojego zainteresowania kulturą hinduską. A już teraz czekam na kolejną część poznanej przeze mnie historii. ...
 Lakszmi w wieku piętnastu lat wychodzi za mąż. Po dwóch latach ucieka od męża i tym samym ściąga potępienie na swoją rodzinę. W kraju gdzie kobieta jest własnością męża, a jej zadaniem jest bycie posłuszną i rodzić dzieci, Lakszmi walczy o swoje marzenia. W Dżajpurze staje się słynną hennistką. maluje bogate kobiety oraz leczy ziołami. Wykorzystuje wiedzę, która zdobyła dzięki swojej teściowej. Kobieta ma marzenia, jej firma coraz bardziej się rozkręca, a wymarzony dom jest bliski ukończenia. Pewnego razu odnajduje ją młodsza siostra, o której Lakszmi nie miała pojęcia, i mąż. Od tego momentu życie Lakszmi nie będzie takie jak dawniej, a decyzje podjęte przez siostrę, znacznie wpłyną na jej przyszłość. Czy kobiecie uda się zrealizować marzenia?   Ciekawa historia, o dzielnej kobiecie, która wzięła swoje życie w swoje ręce. Bardzo podoba mi się przedsiębiorczość Lakszmi, jej praca, upór i dążenie do wyznaczonego celu. Dzięki temu główną bohaterkę można obdarzyć sympatią i mocno jej kibicować. Książka jest spokojna, ale przyjemnie się ją czyta. Poznajemy kulturę Indii, zwyczaje mieszkańców, życie kobiet w tamtym czasie. Warto przeczytać:)  ...

Opinie o książce - Malowane henną

Powieść która sama się czyta. Przenosi do kolorowych i pachnących Indii.

Lakszmi jest słynną hennistką, wzory które maluje na ciałach kobiet zapewniają płodność, szczęście, a ona sama jest powiernicą kobiet z wyższych sfer a czasem nawet wyrocznią. Sama pracuje na swoje utrzymanie, buduje dom i to w kraju, w którym kobieta jest zależna od mężczyzny. Jej pozycja to efekt ciężkiej pracy, i trudnych wyborów. Jako młoda dziewczyna zostaje skojarzona z mężczyzną który ją maltretuje, poniża i mimo że kobieta ma wsparcie w swojej teściowej, postanawia uciec od takiego życia.
Nagle po trzynastu latach przeszłość do niej wraca i to bardziej skomplikowana.

Historia jest tak barwna, kolorowa i ani przez chwilę nie można się przy niej nudzić. Opisy przyrody są aż namacalne, smaki czuje się na języku. Autorka tą książką oddała hołd swojej mamie i zrobiła to w sposób mistrzowski.

Jeśli szukacie historii która was porwie i nie będzie chciała oddać to ta książka jest dla was.

Avatar użytkownika - kuki
kuki