Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-03-20
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7469-718-7
Dodał/a książkę: czytam

Czy rzeczywiście geny mówią o nas wszystko? Czy konflikt płci jest nie do uniknięcia? Czy lepszą strategią reprodukcyjną jest pójście za głosem serca czy też za głosem rozsądku? Dlaczego nasze ciało zmienia nastroje później niż my sami? "Małpie amory" to wybór esejów z pogranicza biologii behawioralnej, ewolucjonizmu i socjologii.

Robert Sapolsky, wybitny biolog z Uniwersytetu Harvarda, z ogromną erudycją, a zarazem humorem i swadą przedstawia w nich najnowsze odkrycia naukowe i rozważa ich konsekwencje, nierzadko ukazując znane już fakty z nowej perspektywy i wykraczając w swoich refleksjach poza ramy nauk przyrodniczych. Część pierwszą książki poświęca interakcji między genami a środowiskiem, druga dotyczy związków między mózgiem, ciałem i zachowaniami, trzecia zaś - oddziaływań szeroko rozumianego środowiska, kultury i biologii człowieka.

Połączenie chłodnego dystansu z prawdziwą wiarą w naukę jako źródło poznania, żywy, przystępny język i cięty dowcip sprawiają, że eseje Sapolskiego to frapująca i inspirująca lektura dla wszystkich zainteresowanych najnowszymi zagadnieniami biologii, psychologii i antropologii.

Kup książkę Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem

Avatar użytkownika - madak
madak
Aby wytłumaczyć przyczynę powstawania zjawiska, należy najpierw dokładnie poznać jego strukturę, elementy, z których się składa. Istnieje wiele dziedzin nauki, które starają się wytłumaczyć ich powstawanie oraz cel ich działania. Dlaczego zatem w pewnych sytuacjach reagujemy w ten a nie inny sposób? Czemu ludzkie postępowanie z punktu widzenia ewolucji wydaje się często irracjonalne? Jakie różnice i jakie elementy wspólne mamy ze światem zwierzęcym? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Robert M. Sapolsky, profesor biologii i neurologii, w swojej książce „Małpie amory".   Książka Sapolskiego jest zbiorem artykułów, które na przestrzeni kilku lat były publikowane m.in. w magazynach „Discover", „The Sciences" czy „Natural History". Książka podzielona została na trzy główne części. Pierwsza obejmuje problemy, które autor analizuje z punktu widzenia biologii molekularnej, rozpatruje wpływ genów i ich mutacji na procesy życiowe organizmu. W drugiej części Sapolsky skupia się na poziomie organizmalnym, opisuje funkcje narządów wewnętrznych oraz ich wpływ na funkcjonowanie ustroju. W ostatnim bloku tematycznym autor bada zależności pomiędzy różnymi osobnikami oraz pomiędzy nimi a środowiskiem. Wchodzi nawet w zagadnienia typowo antropologiczne i socjologiczne.   Sapolsky w jednym z artykułów stara się wyjaśnić ...

Opinie o książce - Małpie amory i inne pouczające historie o zwierzęciu zwanym człowiekiem