Ma造 przyjaciel

Tytu orygina逝: The Little Friend
J瞛yk orygina逝: angielski
T逝maczenie: Pawe Lipszyc

Ocena: 4.38 (8 g這s闚)

Alexandria w stanie Missisipi, Dzie Matki. Ma造 Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogr鏚ku rodzic闚. Dwana軼ie lat p騧niej zagadka jego 鄉ierci pozostaje nierozwi您ana. Harriet, kt鏎a by豉 niemowl璚iem w momencie 鄉ierci brata, postanawia znale潭 i ukara morderc i scali rodzin, kt鏎a rozpad豉 si po tej tragedii.

Uzbrojona w wiedz zaczerpni皻 z ksi捫ek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w 鄉iertelnie niebezpiecznym p馧鈍iatku ameryka雟kiego Po逝dnia.

Ma造 przyjaciel, druga powie嗆 w dorobku Donny Tartt, by豉 nominowana mi璠zy innymi do Orange Prize. To ameryka雟ka powie嗆 gotycka, a zarazem epicka opowie嗆 o zem軼ie, utracie niewinno軼i i sprawiedliwo軼i, kt鏎 pragnie si wymierzy samemu.

Kup ksi捫k Ma造 przyjaciel

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Ma造 przyjaciel

Avatar u篡tkownika - sulii
sulii
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2016,
Po raz pierwszy od d逝窺zego czasu w moje r璚e trafi豉 powie嗆, w kt鏎ej mo積a zanurzy si bez pami璚i i kt鏎a pomimo swej obj皻o軼i wydaje si by za kr鏒ka. Ksi捫ka opowiada histori Harriet Dufresnes, kt鏎a 12 lat po odej軼iu brata Robina, postanawia rozwik豉 zagadk jego 鄉ierci. Kiedy jej rodzin dotkn窸a ta tragedia, Harriet by豉 niemowlakiem. Teraz pr鏏uje zebra jak najwi璚ej informacji i posk豉da t uk豉dank w ca這嗆.W podejmowanych dzia豉niach towarzyszy jej przyjaciel Hely, gotowy na ka盥e niebezpiecze雟two.Dzieci wkraczaj w 鈍iat przest瘼c闚, by pom軼i doznan krzywd. W tej pogoni za winnym, Harriet pr鏏uje tak瞠 odnale潭 siebie, odszuka ciep這 i mi這嗆, kt鏎ych tak jej brakuje ze strony matki. T貫m ca貫j historii jest zbrodnia. Dziewczynka my郵i o krwawej zem軼ie. Fabu豉 pe軟a jest grozy i silnego napi璚ia. Ukazany jest 鈍iatek przest瘼czy, rodziny patologiczne. Poniewa akcja toczy si w Alexandrii w stanie Missisipi, mamy tu tak瞠 elementy dyskryminacji rasowej. Cho klimat powie軼i jest raczej mroczny, to ciep豉 dodaj mu cztery ciotki dziewczynki. Ka盥a z nich jest inna, ka盥a ma swoje przywary i przyzwyczajenia. Libby, ma r瘯 do dzieci, Tat do gromadzenia rzeczy,Adelaide- wyszywa , a Eddie, najtwardsza, jest od za豉twiania wszelkich spraw. To one stanowi造 rodzin dla Harriet i jej siostry Alison, w momencie, w kt鏎ym matka rozsypa豉 si po 鄉ierci Robina, a ojciec wyprowadzi si do innego miasta. To do nich bieg豉 Hariett, gdy czego si ba豉, gdy chcia豉 si przytuli, czy te zwyczajnie porozmawia. Podpor dla dziewczynek by豉 r闚nie pomoc domowa Ida Rhew. Bez niej dom, w kt鏎ym mieszka造 calkowiecie pozbawiony by ciep豉. Powie嗆 zauroczy豉 mnie od samego pocz徠ku. Cho jest to lektura dla doros造ch, to czu豉m si jak ma豉 dziewczynka, kt鏎a prze篡wa przygody swojej ukochanej bohaterki. Razem z ni si z這軼i豉m, p豉ka豉m, ba豉m, ale te i w軼ieka豉m. Ta lektura pozwala spojrze oczami dziecka na 鈍iat, w kt鏎ym dochodzi do tragedii. Harriet odbiera rzeczywisto嗆 prostymi uczuciami. Kto wyrz康zi krzywd jej rodzinie, dlatego trzeba si zem軼i. Kiedy uznaje co za pewnik, nie poddaje go w w徠pliwo嗆. Zak豉da sobie cel i do niego d捫y. Jest odwa積a, twarda i bezkompromisowa.Dopiero po serii r騜nych wydarze zaczyna dostrzega konsekwencje swoich decyzji. Znamienne staj si s這wa zaczerpni皻e z jej ulubionej lektury: " Zwyci瘰two i upadek bywaj niekiedy tym samym". To moje pierwsze spotkanie z Donn Tartt, ale jestem pewna, 瞠 nie ostatnie. Gor帷o polecam wszystkim lektur " Ma貫go przyjaciela". Ju dawno nie czyta豉m ksi捫ki, kt鏎a by mnie tak poch這n窸a i zaciekawi豉.
Avatar u篡tkownika - widyimisie
widyimisie
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 5, Przeczyta貫m,
安ietna. Naprawd wci庵aj帷a. Chocia nie jest to ksi捫ka na jeden wiecz鏎. Raczej na kilka. Przynajmniej ja mia豉m tak, 瞠 nie mog豉m jej czyta jednym ci庵iem. Chocia zwykle nie mog豉m doczeka si wieczoru, 瞠by zn闚 do niej usi捷 :) Polecam wszystkim, kt鏎zy lubi dobrze napisan histori :)
Avatar u篡tkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 4, Przeczyta豉m,
Dlaczego w豉郾ie "Ma造 przyjaciel"? Z dw鏂h powod闚. Pierwszy to opis ksi捫ki z ok豉dki. Po陰czenie thrillera z przygod, obyczajem i psychologi musia zwr鏂i moj uwag. Nie by這 szans bym przesz豉 oboj皻nie obok czego takiego. Druga sprawa to naprawd pozytywne opinie wcze郾iejszych ksi捫ek Donny "Szczyg豉" oraz "Tajemnej historii". I cho nim zabra豉m si w豉郾ie za t mia豉m okazj czyta tak pozytywne jak negatywne wypowiedzi to jestem osob, kt鏎a lubi na w豉snej sk鏎ze sprawdzi co i jak. Zobaczmy, wi璚 czy by這 warto... W Dniu Matki dochodzi do tragedii, kt鏎ej nie chcia by nikt prze篡. W trakcie przygotowa do 鈍i皻a Robert i jego siostrzyczka s w ogrodzie. Ch這piec si bawi, a dziewczynka jako niemowl le篡 sobie w ko造sce. Niestety psuje si pogoda i zapowiada si na burz. Postanowiono, wi璚 zabra dzieci do domu. Jednak ma造 Rob nie odpowiada na wo豉nie rodziny. Nie mija wiele czasu jak zostaje on znaleziony powieszony na drzewie w przydomowym ogr鏚ku. 砰cie wszystkich zmienia si diametralnie i to na zawsze. Pojawia si mn鏀two pyta: Kto m鏬 to zrobi? Jaki mia pow鏚? Czy ch這piec przed 鄉ierci krzycza? Wo豉 kogokolwiek? Dok豉dnie dwana軼ie lat p騧niej Harriet - siostra Roberta, kt鏎a w tedy by豉 niemowl璚iem - postanawia odpowiedzie na wszystkie te pytania gdy nadal nikt na nie nie odpowiedzia. Jednak pojawia si nowe pytanie, kt鏎e zada sobie czytelnik: Czy wiedza jak posiada dziewczyna, ta zaczerpni皻a z ksi捫ek, film闚 etc. oraz pomoc przyjaciela wystarczy by rozwik豉 spraw, kt鏎ej przez tyle lat nie rozwi您ali doro郵i z do鈍iadczeniem? Brzmi niesamowicie prawda? Te tak my郵a豉m. Jednak mnie przyt這czy styl Donny. Nie przywyk豉m do tak leniwego i monotonnego pisania. Potrzebuj dynamiki, akcji i konkret闚, kt鏎ych tu bardzo mi brakowa這. Nie by豉m zachwycona, ale je郵i lubicie takie opisy, kwiecisty styl oraz g喚bi i rozbudowanie to jest to idealna powie嗆 dla Was. Dlatego nie zra瘸jcie si tym, 瞠 mnie zawiod豉 tylko si璕ajcie i czytajcie. Nie jedna osoba b璠zie zachwycona, a to jest najwa積iejsze!
Avatar u篡tkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-02-23, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
MAΧ, MARTWY BRACISZEK Zanim przyst徙i貫m do lektury tej powie軼i, przeczyta貫m o niej mn鏀two najr騜niejszych opinii. Cz瘰to by造 to opinie niepochlebne, ale w spos鏏 daleki od rozs康nego krytycyzmu. I jak przekona貫m si, si璕aj帷 wreszcie do powie軼i, absolutnie bezzasadne, wynikaj帷e b康 to z zupe軟ego niezrozumienia tematu, b康 te z oczekiwa, 瞠 skoro autorka wesz豉 w tematyk thrillera, ksi捫ka podtrzyma trend tego gatunku. Ale nie. Donna Tartt pokaza豉, 瞠 thriller nie musi by mia趾im, powt鏎kowym dzie貫m bez g喚bi i wy窺zych warto軼i literackich, tworz帷 zdumiewaj帷 liryzmem opowie嗆 o 鄉ierci dziecka, kt鏎a na zawsze odmienia 篡cie rodziny. Owym dzieckiem, kt鏎e umiera, jest Robin Dufresnes. Do tragedii dochodzi w Dniu Matki, kiedy rodzina zbiera si na 鈍i皻o. M這dsza siostrzyczka Robina, niemowl jeszcze, jak i sam ch這piec znajduj si przed domem. Zabawa trwa, lecz kiedy zbli瘸 si burza, a rodzina zaczyna wo豉 Robina, nie doczekuje si odpowiedzi. Gdy chwil potem ch這piec zostaje znaleziony martwy, powieszony na przydomowym drzewie, 篡cie wszystkich bliskich mu os鏏 zmienia si ju na zawsze. Kto dopu軼i si tak bestialskiego czynu? Dlaczego kto w og鏊e to zrobi? Czy Robin krzycza, wo豉, cierpia, a oni nawet go nie us造szeli? Dwana軼ie lat p騧niej nadal wszystkie te pytania pozostaj bez odpowiedzi. Harriet, siostra zabitego, nastolatka ledwie, decyduje si sama rozwik豉 wreszcie spraw i ocali tym rozpadaj帷 si rodzin. Ale czy wiedza czerpana tylko z ksi捫ek i pomoc najlepszego przyjaciela mog co zdzia豉? I czy oboje maj szans w starciu z niebezpiecze雟twami, jaki na nich czekaj? To nie jest powie嗆, do kt鏎ej zasiada si i poch豉nia jednym tchem. To nie proste i puste czytad這 jakich wiele, kt鏎e opowiada o zab鎩stwie i 郵edztwie, m璚z帷 sztamp, pomimo pozornej lekko軼i. ,,Ma造 przyjaciel" to powie嗆 z g鏎nej p馧ki. Powie嗆, kt鏎 si smakuje. Prowadzona niespiesznie, leniwym wr璚z rytmem, stylistycznie kojarzy si z powie軼iami Johna Irvinga. Jej tre嗆 jest taka sama, jak styl: g喚boka, kwiecista, rozbudowana. J瞛yk, jakim pos逝guje si Donna, przemienia nawet proste rzeczy w przepi瘯nie liryczne momenty. Emocji tak瞠 nie braknie - a scena, kiedy matka zastanawia si, czy konaj帷 syn j wo豉, a ona tego nie s造sza豉, czy krzycza etc. to prawdziwe mistrzostwo. I jest te znakomicie przestawiona psychologia postaci, bohater闚 ludzkich, 篡wych krwistych, niejednoznacznych. Bohater闚, kt鏎zy mogliby istnie gdzie obok nas. W przypadku ,,Ma貫go przyjaciela" trzeba jednak wspomnie o jeszcze jednej rzeczy. Nie ocenia si ksi捫ki po ok豉dce, ale tutaj pi瘯nie wykonana edytorsko i graficznie oprawa doskonale odzwierciedla zawarto嗆 i jako嗆 tego, co czeka na nas w 鈔odku. A to, jak - mam tak nadziej - ju Was przekona貫m, warte jest poznania i docenienia. Polecam bardzo gor帷o. Recenzja zamieszczona tak瞠 na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/02/23/maly-przyjaciel-donna-tartt/
Avatar u篡tkownika - czarniutka21
Inne ksi捫ki autora
Tajemna historia
Donna Tartt0
Ok豉dka ksi您ki - Tajemna historia

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Do陰cza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii...

Szczygie
Donna Tartt0
Ok豉dka ksi您ki - Szczygie

Jak daleko mo積a si posun望, by oszuka los? Theo Decker cudem udaje si prze篡 wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz