Mały przyjaciel

Niecierpliwie oczekiwana nowa powieść autorki Tajemnej historii - bestsellera w Stanach Zjednoczonych i na świecie, jednego z najbardziej zadziwiających debiutów ostatnich lat - Mały Przyjaciel jest książką jeszcze bardziej fascynującą, o jeszcze większej sile oddziaływania.

W niewielkim miasteczku w stanie Mississippi Harriet Cleve Dufresnes dorasta w cieniu brata, którego - kiedy była małą dziewczynką - znaleziono powieszonego na drzewie tupelo na podwórzu rodzinnego domu. Zabójcy nigdy nie zidentyfikowano, a rodzina nigdy nie otrząsnęła się po tragedii.

Dla Harriet, dorastającej samopas w świecie własnej wyobraźni, brat pozostał łącznikiem ze wspaniałą przeszłością, o której tylko słyszała lub widziała na fotografiach w rodzinnych albumach. Obdarzona silną wolą, rozwinięta daleko ponad swoje dwanaście lat, zanurzona w literaturze przygodowej Stevensona, Kiplinga i Conan Doyle'a, Harriet postanawia pewnego lata rozwiązać tajemnicę morderstwa i wywrzeć zemstę. Jedynym sojusznikiem dziewczynki jest oddany przyjaciel Hely, ale to, co wkrótce odkryją, nie ma nic wspólnego z dziecięcymi zabawami: jest mroczne, dorosłe i groźne.

Mały Przyjaciel, zapis rodzinnych tęsknot i smutku, drąży temat zbrodni i kary, a także ukrytych powikłań i konsekwencji, które stoją na przeszkodzie dążeniom do prawdy i sprawiedliwości. Rozmach i siła tej powieści zapierają dech; książka skrzy się paradoksami moralnymi, intuicyjnymi wglądami w kruchość natury ludzkiej i błyskotliwym talentem narracyjnym.

Donna Tartt jest powieściopisarką, eseistką i krytykiem. Tajemna Historia została przetłumaczona na dwadzieścia cztery języki.

Informacje dodatkowe o Mały przyjaciel:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The little friend
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc

Kup książkę Mały przyjaciel

Mały przyjaciel - opinie o książce

Avatar użytkownika - sulii
sulii
Przeczytane:2016-03-11,
Po raz pierwszy od dłuższego czasu w moje ręce trafiła powieść, w której można zanurzyć się bez pamięci i która pomimo swej objętości wydaje się być za krótka. Książka opowiada historię Harriet Dufresnes, która 12 lat po odejściu brata Robina, postanawia rozwikłać zagadkę jego śmierci. Kiedy jej rodzinę dotknęła ta tragedia, Harriet była niemowlakiem. Teraz próbuje zebrać jak najwięcej informacji i poskładać tę układankę w całość.W podejmowanych działaniach towarzyszy jej przyjaciel Hely, gotowy na każde niebezpieczeństwo.Dzieci wkraczają w świat przestępców, by pomścić doznaną krzywdę. W tej pogoni za winnym, Harriet próbuje także odnaleźć siebie, odszukać ciepło i miłość, których tak jej brakuje ze strony matki. Tłem całej historii jest zbrodnia. Dziewczynka myśli o krwawej zemście. Fabuła pełna jest grozy i silnego napięcia. Ukazany jest światek przestępczy, rodziny patologiczne. Ponieważ akcja toczy się w Alexandrii w stanie Missisipi, mamy tu także elementy dyskryminacji rasowej. Choć klimat powieści jest raczej mroczny, to ciepła dodają mu cztery ciotki dziewczynki. Każda z nich jest inna, każda ma swoje przywary i przyzwyczajenia. Libby, ma rękę do dzieci, Tat do gromadzenia rzeczy,Adelaide- wyszywa , a Eddie, najtwardsza, jest od załatwiania wszelkich spraw. To one stanowiły rodzinę dla Harriet i jej siostry Alison, w momencie, w którym matka rozsypała się po śmierci Robina, a ojciec wyprowadził się do innego miasta. To do nich biegła Hariett, gdy czegoś się bała, gdy chciała się przytulić, czy też zwyczajnie porozmawiać. Podporą dla dziewczynek była również pomoc domowa Ida Rhew. Bez niej dom, w którym mieszkały calkowiecie pozbawiony był ciepła. Powieść zauroczyła mnie od samego początku. Choć jest to lektura dla dorosłych, to czułam się jak mała dziewczynka, która przeżywa przygody swojej ukochanej bohaterki. Razem z nią się złościłam, płakałam, bałam, ale też i wściekałam. Ta lektura pozwala spojrzeć oczami dziecka na świat, w którym dochodzi do tragedii. Harriet odbiera rzeczywistość prostymi uczuciami. Ktoś wyrządził krzywdę jej rodzinie, dlatego trzeba się zemścić. Kiedy uznaje coś za pewnik, nie poddaje go w wątpliwość. Zakłada sobie cel i do niego dąży. Jest odważna, twarda i bezkompromisowa.Dopiero po serii różnych wydarzeń zaczyna dostrzegać konsekwencje swoich decyzji. Znamienne stają się słowa zaczerpnięte z jej ulubionej lektury: " Zwycięstwo i upadek bywają niekiedy tym samym". To moje pierwsze spotkanie z Donną Tartt, ale jestem pewna, że nie ostatnie. Gorąco polecam wszystkim lekturę " Małego przyjaciela". Już dawno nie czytałam książki, która by mnie tak pochłonęła i zaciekawiła.
Świetna. Naprawdę wciągająca. Chociaż nie jest to książka na jeden wieczór. Raczej na kilka. Przynajmniej ja miałam tak, że nie mogłam jej czytać jednym ciągiem. Chociaż zwykle nie mogłam doczekać się wieczoru, żeby znów do niej usiąść :) Polecam wszystkim, którzy lubią dobrze napisaną historię :)
Dlaczego właśnie "Mały przyjaciel"? Z dwóch powodów. Pierwszy to opis książki z okładki. Połączenie thrillera z przygodą, obyczajem i psychologią musiał zwrócić moją uwagę. Nie było szans bym przeszła obojętnie obok czegoś takiego. Druga sprawa to naprawdę pozytywne opinie wcześniejszych książek Donny "Szczygła" oraz "Tajemnej historii". I choć nim zabrałam się właśnie za tą miałam okazję czytać tak pozytywne jak negatywne wypowiedzi to jestem osobą, która lubi na własnej skórze sprawdzić co i jak. Zobaczmy, więc czy było warto... W Dniu Matki dochodzi do tragedii, której nie chciał by nikt przeżyć. W trakcie przygotowań do święta Robert i jego siostrzyczka są w ogrodzie. Chłopiec się bawi, a dziewczynka jako niemowlę leży sobie w kołysce. Niestety psuje się pogoda i zapowiada się na burzę. Postanowiono, więc zabrać dzieci do domu. Jednak mały Rob nie odpowiada na wołanie rodziny. Nie mija wiele czasu jak zostaje on znaleziony powieszony na drzewie w przydomowym ogródku. Życie wszystkich zmienia się diametralnie i to na zawsze. Pojawia się mnóstwo pytań: Kto mógł to zrobić? Jaki miał powód? Czy chłopiec przed śmiercią krzyczał? Wołał kogokolwiek? Dokładnie dwanaście lat później Harriet - siostra Roberta, która w tedy była niemowlęciem - postanawia odpowiedzieć na wszystkie te pytania gdyż nadal nikt na nie nie odpowiedział. Jednak pojawia się nowe pytanie, które zada sobie czytelnik: Czy wiedza jaką posiada dziewczyna, ta zaczerpnięta z książek, filmów etc. oraz pomoc przyjaciela wystarczy by rozwikłać sprawę, której przez tyle lat nie rozwiązali dorośli z doświadczeniem? Brzmi niesamowicie prawda? Też tak myślałam. Jednak mnie przytłoczył styl Donny. Nie przywykłam do tak leniwego i monotonnego pisania. Potrzebuję dynamiki, akcji i konkretów, których tu bardzo mi brakowało. Nie byłam zachwycona, ale jeśli lubicie takie opisy, kwiecisty styl oraz głębię i rozbudowanie to jest to idealna powieść dla Was. Dlatego nie zrażajcie się tym, że mnie zawiodła tylko sięgajcie i czytajcie. Nie jedna osoba będzie zachwycona, a to jest najważniejsze!
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-02-23,
MAŁY, MARTWY BRACISZEK Zanim przystąpiłem do lektury tej powieści, przeczytałem o niej mnóstwo najróżniejszych opinii. Często były to opinie niepochlebne, ale w sposób daleki od rozsądnego krytycyzmu. I jak przekonałem się, sięgając wreszcie do powieści, absolutnie bezzasadne, wynikające bądź to z zupełnego niezrozumienia tematu, bądź też z oczekiwań, że skoro autorka weszła w tematykę thrillera, książka podtrzyma trend tego gatunku. Ale nie. Donna Tartt pokazała, że thriller nie musi być miałkim, powtórkowym dziełem bez głębi i wyższych wartości literackich, tworząc zdumiewającą liryzmem opowieść o śmierci dziecka, która na zawsze odmienia życie rodziny. Owym dzieckiem, które umiera, jest Robin Dufresnes. Do tragedii dochodzi w Dniu Matki, kiedy rodzina zbiera się na święto. Młodsza siostrzyczka Robina, niemowlę jeszcze, jak i sam chłopiec znajdują się przed domem. Zabawa trwa, lecz kiedy zbliża się burza, a rodzina zaczyna wołać Robina, nie doczekuje się odpowiedzi. Gdy chwilę potem chłopiec zostaje znaleziony martwy, powieszony na przydomowym drzewie, życie wszystkich bliskich mu osób zmienia się już na zawsze. Kto dopuścił się tak bestialskiego czynu? Dlaczego ktoś w ogóle to zrobił? Czy Robin krzyczał, wołał, cierpiał, a oni nawet go nie usłyszeli? Dwanaście lat później nadal wszystkie te pytania pozostają bez odpowiedzi. Harriet, siostra zabitego, nastolatka ledwie, decyduje się sama rozwikłać wreszcie sprawę i ocalić tym rozpadającą się rodzinę. Ale czy wiedza czerpana tylko z książek i pomoc najlepszego przyjaciela mogą coś zdziałać? I czy oboje mają szansę w starciu z niebezpieczeństwami, jaki na nich czekają? To nie jest powieść, do której zasiada się i pochłania jednym tchem. To nie proste i puste czytadło jakich wiele, które opowiada o zabójstwie i śledztwie, męcząc sztampą, pomimo pozornej lekkości. ,,Mały przyjaciel" to powieść z górnej półki. Powieść, którą się smakuje. Prowadzona niespiesznie, leniwym wręcz rytmem, stylistycznie kojarzy się z powieściami Johna Irvinga. Jej treść jest taka sama, jak styl: głęboka, kwiecista, rozbudowana. Język, jakim posługuje się Donna, przemienia nawet proste rzeczy w przepięknie liryczne momenty. Emocji także nie braknie - a scena, kiedy matka zastanawia się, czy konając syn ją wołał, a ona tego nie słyszała, czy krzyczał etc. to prawdziwe mistrzostwo. I jest też znakomicie przestawiona psychologia postaci, bohaterów ludzkich, żywych krwistych, niejednoznacznych. Bohaterów, którzy mogliby istnieć gdzieś obok nas. W przypadku ,,Małego przyjaciela" trzeba jednak wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Nie ocenia się książki po okładce, ale tutaj pięknie wykonana edytorsko i graficznie oprawa doskonale odzwierciedla zawartość i jakość tego, co czeka na nas w środku. A to, jak - mam taką nadzieję - już Was przekonałem, warte jest poznania i docenienia. Polecam bardzo gorąco. Recenzja zamieszczona także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/02/23/maly-przyjaciel-donna-tartt/
Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2023-12-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Połączenie thrillera, przygody, obyczaju i psychologii Donny Tartt przykuło moją uwagę.

Życie małej Harriet Dufresnes i jej rodziny staje się koszmarem po tym jak jej brat Robin został zabity.

Dwanaście lat później, razem ze swoim przyjacielem szuka odpowiedzi na trapiące ją pytania, aby na nowo scalić rodzinę.

Mnustwo ciepła i otuchy wnoszą ciotki Harriet i Alison, Libby, Tat, Adelaide, jej babcia Eddie oraz Ida Rhew.

Lektura pozwala spojrzeć na to jak dzieci i młodzież radzą sobię ze strachem, okrucieństwem, bólem i wszystkim co kojarzy się z problemami dorosłych, kiedy wnikają w ich życie.

Avatar użytkownika - czarniutka21
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam,
Szczygieł
Donna Tartt 0
Okładka ksiązki - Szczygieł

Jak daleko można się posunąć, by oszukać los? Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz...

Tajemna historia
Donna Tartt0
Okładka ksiązki - Tajemna historia

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii...