Małże na kolację

Powieść opublikowana w ramach projektu „Kroki/Schritte. Niemieckojęzyczna literatura współczesna w Polsce” (www.kroki.pl), redagowanego przez Jacka St. Burasa i Carla Holensteina.

Małże na kolację to gorzka satyra na patriarchalną rodzinę, rządzoną przez despotycznego ojca. Ponurą prawdę o panujących w niej stosunkach poznajemy oczyma osiemnastoletniej córki, której żywy, momentami wręcz zabawny język kontrastuje z opisywaną rzeczywistością, rzucając na nią tym ostrzejsze światło. Bohaterowie książki, członkowie rodziny uciekinierów z Niemiec Wschodnich do RFN, zmuszani są przez ojca do zachowywania się według jego tradycyjnych wyobrażeń o życiu. Przez lata nikt się nie buntuje – aż do momentu, kiedy pewnego wieczoru ojciec nie wraca do domu z podróży służbowej. Tytułowe małże, które miały uświetnić jego powrót, stygną na stole. Matka i dwoje dorastających dzieci, popijając wino, uświadamiają sobie po raz pierwszy, że gdyby ojciec nie wrócił, każde z nich mogłoby zacząć żyć według własnych wyobrażeń, w nieskrępowany sposób.

Birgit Vanderbeke (ur. 1956) zadebiutowała w 1990 r. Małżami na kolację, za które otrzymała prestiżową nagrodę im. Ingeborg Bachmann. Od tej pory nieomal co roku publikuje opowiadania i powieści, cieszące się zainteresowaniem czytelników i krytyki literackiej, m.in. Gut genug (1993), Ich sehe, was Du nicht siehst (1999), Schmeckt's- Kochen ohne Tabu (2004), Sweet Sixteen (2005). Otrzymała kilka nagród i wyróżnień, m.in. Kranichsteiner Literaturpreis (1997) i Solothurner Literaturpreis za całokształt twórczości (1999) oraz nagrodę im. Hansa Fallady (2002).

Autorka Małży na kolację będzie gościć w Polsce na warszawskich Międzynarodowych Targach Książki (18-21.05), których gościem honorowym są w tym roku Niemcy. Podczas targów planowana jest całościowa prezentacja projektu „Kroki/Schritte”.

Informacje dodatkowe o Małże na kolację:

Wydawnictwo: Sic!
Data wydania: b.d
ISBN: 83-88807-95-1

Kup książkę Małże na kolację

Małże na kolację - opinie o książce