Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-01-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311130586
Liczba stron: 300

Ocena: 4.33 (6 głosów)
Inne wydania:

Maria Konopnicka kojarzy się przede wszystkim z ,,Rotą", patriotyczną pieśnią niemalże o randze hymnu narodowego, która pomagała naszemu Polakom zachować tożsamość narodową w ciężkich czasach rozbiorów, wojen i okupacji. ,,Rotę" chętnie wykorzystywały środowiska opozycyjne w czasach Polski Ludowej na rozmaitych manifestacjach patriotyczno-religijnych. Obecnie poetka ceniona jest bardzo przez koła konserwatywno-narodowe, głównie za kluczową rolę jej twórczości w kształtowaniu postawy moralnej i patriotyzmu wielu pokoleń.

Sławiąc dokonania Konopnickiej, zapomina się o tym, iż była przede wszystkim kobietą, uwikłaną w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową. Co więcej, błędem byłoby uznanie jej za ,,moralną opokę Narodu". Wręcz przeciwnie - Konopnicka jawi się jako kobieta wyzwolona, niestroniąca od wolnych związków ze znacznie młodszymi mężczyznami, a w czasach, w jakich przyszło jej żyć środowiska katolickie uznawały jej twórczość za bardzo szkodliwą i wymierzoną nie tylko w Kościół, ale w chrześcijaństwo i polskość.

Co ciekawe, osobowość poetki wymyka się wszelkim schematom, nie da jej się wpasować w żadne ramki. Pozornie była wspaniałą matką, ucieleśnieniem przysłowiowej Matki Polki samotnie wychowującej gromadkę dzieci, ale kiedy tylko się choć trochę usamodzielniły, czym prędzej czmychnęła z Warszawy, by przez bez mała dwadzieścia lat wieść życie nomadki i podróżować po całej Europie. Choć można spotkać opinię, iż była feministką, po bliższym przyjrzeniu się losom pisarki, również wydaje się to mocno naciągane. Ryzykownym jest także uznanie jej za skandalistkę, gdyż typowi skandaliści nie przejmują się ani krytyką, ani opinią publiczną, a tymczasem autorka ,,Prometeusza" bardzo dbała o swój wizerunek ... Niemałe sensacje i kontrowersje wywołuje sprawa jej relacji z młodszą o dziewiętnaście lat Marią Dulębianką, dobrze zapowiadającą się malarką, która swoją karierę poświęciła walce o prawa kobiet i ... opiece nad Konopnicką.

Niniejsza publikacja nie zajmuje się autorką ,,Naszej szkapy" jako pisarką, czy poetką, ale przedstawia ją jako kobietę uwikłaną w skomplikowane związki emocjonalne oraz borykającą się z problemami życia codziennego.

Kup książkę Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek -2014,
Książka dobitnie pokazująca, że pozory mylą, a za autorką dziecięcych bajek i wierszy może kryć się niezłe ziółko, skutecznie uprzykrzające życie własnemu potomstwu i produkujące na jego temat stwierdzenia, które szokują i przeszywają mrozem. Warto się zaznajomić.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AD
AD
Przeczytane:2017-09-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - agga
agga
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Inne książki autora
Dzieje wolnej Polski 1918-2018
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Dzieje wolnej Polski 1918-2018

Polska jest krajem, który zniknął z map Europy na 123 lata. Kultywowana polskość i patriotyzm pozwoliły przetrwać narodowi i odzyskać niepodległość...

Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze

Kogo nazywano „Czerwonym Księciem”? Kim był serialowy bohater wszechczasów? Kto uchodził za najsłynniejszego erotomana PRL-u?W czasach wszechobecnej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy