Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel

Jak pisze Urszula Ługowska: "Dominuje przekonanie, że jest dwóch różnych Vargasów Llosów: ten "prawdziwy", czyli autor esejów, artykułów i działacz polityczny, i ten "fikcyjny", powieściowy. To wrażenie potęguje on sam, wielokrotnie umieszczając siebie w charakterze jednego z bohaterów na kartach książek, a w niektórych podejmuje też temat kreacji literackiej. W niniejszej biografii chciałam pokazać, że wbrew tym opiniom jest tylko jeden, integralny Mario Vargas Llosa. Wszystkie idee i poglądy polityczne, które wyznawał w ciągu długiego i ciekawego życia, są wyłożone w jego książkach. Jest to więc biografia napisana poprzez analizę twórczości pisarza. … Jednym z celów biografii jest ukazanie kontekstu historycznego, w jakim powstawała twórczość Maria Vargasa Llosy, i odniesienie jej do peruwiańskiego życia politycznego, literackiego, umysłowego. ... Książka przekracza więc granice pracy z zakresu historii literatury, podejmując również wątki z zakresu politologii i historii idei".

Mario Vargas Llosa (ur. 1936) - peruwiański pisarz, dziennikarz i polityk (w 1993 roku przyjął obywatelstwo hiszpańskie), laureat Nagrody Nobla (2010), członek Peruwiańskiej Akademii Języka i Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, w latach 1976-1979 prezes międzynarodowego Pen Clubu, kandydat na prezydenta Peru (1990), autor powieści, nowel, opowiadań, sztuk teatralnych, rozpraw krytycznoliterackich, reportaży i artykułów.

Informacje dodatkowe o Mario Vargas Llosa. Literatura, polityka i Nobel:

Wydawnictwo: PIW