Mężczyźni bez kobiet

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-10-21
ISBN: 978-83-287-0092-5

Mężczyźni bez kobiet to zbiór siedmiu opowiadań stanowiących refleksję nad naturą miłości i samotności – nieuchronnej, gdy miłości zabraknie. Każde opowiadanie opisuje historię mężczyzny, w którego życiu nie ma kobiety – jedne odeszły, inne umarły albo wręcz nigdy się nie pojawiły. Bohaterowie są w różnym wieku, od studentów po ludzi bardzo dojrzałych. Znajdujemy w tych opowiadaniach charakterystyczne dla Murakamiego elementy humoru, surrealizmu, czasem realizmu magicznego. W kilku autor odwołuje się do znanych dzieł literackich, takich jak Wujaszek Wania czy Baśnie z 1001 nocy. Jedno z tych opowiadań stanowi literacką zabawę, coś rodzaju dalszego ciągu Przemiany Franza Kafki – Murakami pokazuje, co czekałoby Gregora Samsę, gdyby pewnego dnia obudził się w ciele mężczyzny, ale ze świadomością robaka.

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Mężczyźni bez kobiet

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Murakamiego. Zbiór kilku krótkich opowiadań. Czyta się dobrze, jednak nic z lektury nie wyniosłam.
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-08-22, Ocena: 3, Przeczytałam,
Jak dla mnie to nie moje klimaty. Męźczyźni co tylko narzekają na swój los i nie mogę zrozumieć, że kobiety w ich życiu są potrzebne ;-;
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016,
"Mezczyzni bez kobiet" - rok 2016 rozpoczęłam z Harukim Murakami i nie żałuję. Styl Murakamiego jest charakterystyczny, właściwie jednorodny, poruszana tematyka utworów też w zasadzie nie zaskakuje i prawdopodobnie jedynie tym Autor ryzykuje, że w przyszłości jego książki mnie znudzą. Póki co jednak delektuję się nimi ;-) Choć przyznam, że od jego opowiadań wolę powieści. Być może ze względu na mnóstwo niedopowiedzeń - podczas lektury powieści mam czas się nad nimi zastanawiać, natomiast opowiadanie niestety za szybko się kończy. Niemniej najbardziej podobało mi się opowiadanie "Zakochany Samsa", gdyż reszta trochę zlała mi się w jedno, a to wyróżniało się wystarczająco, by je wyraźnie zapamiętać. Metamorfoza robaka w człowieka z nieprzyjaznym światem w tle. Plus wiele pytań: jak? dlaczego? Warto. Choć bez rewelacji ;-) Wszystkie opowiadania łączy wątek miłości - niedojrzałej, niegotowej, straconej, nieuchwytnej, wymarzonej oraz postacie mężczyzn - głównych winowajców lub poszkodowanych.
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,

Haruki Murakami jest niewątpliwie jednym z najbardziej cenionych, współczesnych, japońskich pisarzy. Wielbiciele cenią jego twórczość przede wszystkim za niepowtarzalny, oszczędny, a mimo to bogaty w treść styl. Murakami jest nostalgiczny, wrażliwy na szczegóły, na swój sposób magiczny. Osoby, które nie miały jeszcze z nim styczności, powinny sięgnąć po któryś ze zbiorów opowiadań jego autorstwa. Najnowszy z nich zatytułowany jest "Mężczyźni bez kobiet" i jest znakomitą próbką umiejętności pisarza. Wspólny mianownik opowiadań stanowi miłość i samotność wynikająca z braku miłości. Bohaterami są mężczyźni w różnym wieku, z różnym bagażem życiowych doświadczeń. To, co ich łączy, to brak kobiet, które mogliby pokochać. Jedni z nich utracili już miłość swego życia, inni jeszcze w ogóle jej nie doświadczyli. Co prawda kobiet w ich otoczeniu nie brakuje, jednak ich obecność jedynie potęguje uczucie samotności. Opowiadania dotyczą z pozoru bardzo przeciętnych sytuacji, jednak w każdej z nich pojawia się coś dziwnego, abstrakcyjnego, niemal magicznego. Choć każde z nich stanowi pewną spójną całość, czytelnik często zastanawiać się będzie nad tym, co mogło wydarzyć się wcześniej, bądź później. Historie czyta się lekko i przyjemnie, choć nie zmienia to faktu, że dotyczą one spraw bardzo złożonych, nad którymi trzeba głębiej się zastanowić. Warto również zwrócić uwagę na liczne odwołania do znanych literackich dzieł, jak choćby do "Wujaszka Wanii", czy "Baśni z 1001 nocy". Najbardziej ciekawie prezentuje się tu opowiadanie, w którym Murakami tworzy swoistą kontynuację losów Gregorego Samsy, bohatera opowiadania Kafki. Szczególnie interesująco prezentuje się opowiadanie "Yesterday", nie tylko ze względu na treść, ale również ze względu na wyzwanie, przed którym stanęła jego tłumaczka, Anna Zielińska – Elliott. Jeden z bohaterów opowiadania, posługuje się specyficznym dialektem. Jak przetłumaczyć dialekt, by nadal przezentował się autentycznie? Tłumaczka zdecydowała się na bardzo poważną ingerencję w tekst i sprawiła, że bohater zaczął posługiwać się ... gwarą poznańską. Warto przyjrzeć się efektom tego zabiegu, zastanowić, na ile był słuszny.  Zbiór "Mężczyźni bez kobiet" wywołuje szereg emocji, zaskakuje, śmieszy, wprawia w zadumę. Jest pełen surrealizmu i niejednoznaczności, egzotyczny i nostalgiczny. Po prostu taki, jaki ma być Murakami. Zachęcam przede wszystkim wielbicieli pisarza, jak również osoby, które nie miały jeszcze styczności z jego tworczością. Być może właśnie ten zbiór zapoczątkuje wielką literacką przygodę. Tego bardzo Wam życzę.

Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2017-04-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Avatar użytkownika - moonioz
moonioz
Przeczytane:2017-01-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane,
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2016-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Na południe od granicy, na zachód od słońca
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Na południe od granicy, na zachód od słońca

Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime...

1Q84 Tom 2
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - 1Q84 Tom 2

Murakami w mistrzowski sposób buduje fantastyczne postaci, równoległe światy, zaciera granice między rzeczywistością a literaturą. 1Q84 to...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska