„Drive my car” – ekranizacja Murakamiego z nominacjami do Oscara

Data: 2022-02-09 09:00:02 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Ogłoszono nominowane do Oscara produkcje. Wśród ubiegających się o statuetkę w kategorii Najlepszy film znalazł się Drive my car. To ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego z tomu Mężczyźni bez kobiet.

Obrazek w treści „Drive my car” – ekranizacja Murakamiego z nominacjami do Oscara [jpg]

Drive my car został nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Cannes, a także otrzymał Złoty Glob. Teraz film jest nominowany do Oscara, a wiele źródeł podaje, że japońska produkcja niemal na pewno okaże się zwycięzcą. Co warto wiedzieć o ekranizacji opowiadania Harukiego Murakamiego?

Drive my car – o czym jest nominowany do Oscara film?

Haruki Murakami to japoński pisarz, któremu sławę na całym świecie przyniosły książki takie jak: Na południe od granicy, na zachód od słońca, Kronika ptaka nakręcacza, czy Kafka nad morzem. Jest on także autorem opowiadania, na którego podstawie powstał film Drive my car.

Czytaj także: Oto nominacje do Oscarów 2022!

Film opowiada o Yūsuke, któremu zmarła ukochana żona Oto. Łączyła ich niezwykła więź. On jest aktorem i reżyserem teatralnym, a ona była telewizyjną scenarzystką. Po jej niespodziewanej śmierci okazało się, że kobieta miała wiele sekretów. 

Czytaj także: Murakami rezygnuje z Nowego Nobla!

Zrozpaczony Yūsuke jedzie do Hiroszimy, aby wyreżyserować spektakl Wujaszek Wania. Główną rolę dostaje Kōji, który, okazuje się, że znał Oto. Reżyser może od młodego aktora uzyskać wiele odpowiedzi na dręczące go pytania. Jednak czy jest on gotowy na konfrontację z prawdopodobnym kochankiem żony?

Czytaj także: Murakami krytykuje premiera

W filmie ważny jest również samochód. To właśnie w nim Yūsuke puszcza kasety, na których nagrany jest Wujaszek Wania czytany przez Oto. To właśnie samochód staje się konfesjonałem, w którym wszyscy bohaterowie będą mogli odnaleźć spokój i ulgę. 

Drive my car – doborowa obsada w japońskiej produkcji

Reżyserem filmu Drive my car jest Ryusuke Hamaguchi, pochodzący z Kanagawy twórca takich produkcji jak Happy Hour czy Wheel of Fortune and Fantasy. Był on również odpowiedzialny za stworzenie scenariusza na podstawie opowiadania Murakamiego. Stworzył go wraz z Takamasa Oe.

Czytaj także: Nikt nie może się stawiać ponad tradycję. Recenzja filmu „Spencer”

W produkcji wystąpił Hidetoshi Nishijima, który wcielił się w Yūsuke. Oto zagrała Reika Kirishima, a w roli Kōji zobaczymy Masaki Okada. W pozostałych rolach wystąpili: Tōko Miura, Park Yoo-rim, Jin Dae-yeon i inni.

Drive my car – wśród nominowanych do Oscara

Drive my car pojawił się czterokrotnie w nominacjach do Oscara. Jest on nominowany w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy film zagraniczny, a także Najlepszy scenariusz adaptowany. Natomiast Ryusuke Hamaguchi został nominowany w kategorii Najlepszy reżyser. 

Drive my car – kiedy w polskich kinach?

Polscy widzowie będą mogli obejrzeć film Drive my car w kinach od 11 marca. Zanim jednak nadejdzie ten moment, warto przyjrzeć się zwiastunowi, na którym zobaczymy, jak ogromny ładunek emocjonalny zaserwuje nam reżyser w swojej najnowszej produkcji. 

Zwiastun można obejrzeć poniżej:

Drive my car – książka 

Opowiadanie, na którego podstawie powstał scenariusz filmu Drive my car znajduje się w zbiorze Mężczyźni bez kobiet Harukiego Murakamiego. W Polsce ukazało się nakładem Wydawnictwa Muza

Zbiór opowiadań można kupić w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mężczyźni bez kobiet
Haruki Murakami6
Okładka książki - Mężczyźni bez kobiet

Mężczyźni bez kobiet to zbiór siedmiu opowiadań stanowiących refleksję nad naturą miłości i samotności – nieuchronnej, gdy miłości zabraknie. Każde...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje