Murakami krytykuje premiera

Data: 2021-09-06 08:50:21 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Znany pisarz Haruki Murakami skrytykował słowa premiera Japonii, który w jednej z najnowszych wypowiedzi w sprawie pandemii powiedział, że widać światełko w tunelu.

Obrazek w treści

Autor powieści Norwegian Wood, Haruki Murakami, skrytykował Yoshihide Suga, premiera Japonii, który w jednej z ostatnich publicznych wypowiedzi wyraził nadzieje na szybkie pokonanie pandemii.

Haruki Murakami krytykuje premiera Japonii

Yoshihide Suga przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio powiedział, że w sprawie pandemii widać „światełko w tunelu”. Zdaniem business-standard.com, polityka Sugi związana z ochroną Japonii przed skutkami pandemii już wcześniej spotkać miała się z krytyką. Teraz swoje zdanie na temat słów premiera powiedział także znany pisarz – Haruki Murakami.

W czasie audycji radiowej, Murakami sugerować miał, że premier zignorował wzrost liczby przypadków zachorowań na koronawirusa. Gorzko skomentował także sformułowanie użyte przez premiera:

Jeśli naprawdę [premier – przyp. red.] widział wyjście, to jego oczy muszą być wyjątkowo dobre jak na jego wiek. Jestem w tym samym wieku co pan Suga, ale w ogóle nie widzę żadnego wyjścia

– podkreślił pisarz.

Haruki Murakami sugerował także, że prawdopodobnie premier „nie słucha innych”, patrzy na świat przez różowe okulary oraz „widzi, co chce wiedzieć”.

Haruki Murakami z szansą na Nobla?

Haruki Murakami od lat pozostaje jednym z pisarzy, którzy obstawiani są jako idealni kandydaci do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Nie bez przyczyny – Murakami ma nie tylko spory, doceniany dorobek artystyczny, ale już raz otrzymać miał podobną nagrodę – tzw. Alternatywnego Nobla w 2018 roku. Wówczas pisarz nie zdecydował się jednak przyjąć nagrody.

Haruki Murakami zadebiutował w 1979 roku powieścią Słuchaj pieśni wiatru. Debiut – wysłany na konkurs literacki – został zauważony przez japońskich krytyków i zajął pierwsze miejsce.  W kolejnych latach wydane zostały powieści m.in. powieści Tańcz, tańcz, tańcz, Kornika ptaka nakręcacza czy Sputnik Sweetheart. W 2017 roku ukazała się powieść Śmierć Komandora.

Oprócz prozy, Murakami ceniony jest także za swoje reportaże, których jednak na polskim rynku jest znacznie mniej, niż powieści. Do tej pory wydano trzy takie publikacje: O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu (2007), Zawód: powieściopisarz (2017) oraz Podziemie. Największy zamach w Tokio (2021). Ostatnią z nich kupić można w popularnych księgarniach poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Norwegian Wood
Murakami Haruki14
Okładka książki - Norwegian Wood

Powieść "Norwegian Wood", opublikowana w 1987 przyniosła Maruki Hurakami ogromny rozgłos. Napisana w Grecji i we Włoszech jest książką, którą przeczytał...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Pokaż wszystkie recenzje