Miasto Wszystkich Zdrowych

Jedna z najoryginalniejszych wizji ostatnich lat w polskiej fantastyce!

Akcja książki rozgrywa się w tytułowym mieście Sepatem i jego okolicach (Lasach Nerwowych oraz sztolni Kopalni Albarys). Poszczególne opowiadania z rozmaitych perspektyw ukazują funkcjonowanie świadomej metropolii oraz życia jej mieszkańców. Emigrantów, strażników, zesłańców. Zwykłych obywateli ze swoimi niezwykłymi problemami, a także Archontów – władców tego osobliwego miejsca.

Każde opowiadanie zbioru stanowi autonomiczną całość, choć niektóre z tekstów nawiązują do siebie opisywanymi wydarzeniami oraz pojawiającymi się bohaterami. Dzięki temu „Miasto Wszystkich Zdrowych” zyskuje formułę mozaiki. Dwa ze wzmiankowanych w zbiorze tekstów były wcześniej publikowane w Nowej Fantastyce – „Rekordzista” oraz „Wyrównanie”.

Informacje dodatkowe o Miasto Wszystkich Zdrowych:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2021-07-31
ISBN: 9788396201720

Kup książkę Miasto Wszystkich Zdrowych

Miasto Wszystkich Zdrowych - opinie o książce

Oto proszę Państwa fantastyka z prawdziwego zdarzenia! To świat wymyślony od początku. Miejsce akcji – Sepatem, Lasy Nerwowe i okolice. Bohaterowie – mieszkańcy Miasta Wszystkich Zdrowych, od zwykłych obywateli, przez zesłańców, strażników aż po Archontów.

Poznajemy ten świat i jego mieszkańców w kilku luźno ze sobą połączonych opowiadaniach. To świat na pierwszy rzut oka zupełnie inny od naszego, przypominający nieco żywy organizm, zamieszkują go istoty inne niż my, ale, choć żyją inaczej, są trochę do nas podobne. Też walczą o władzę, też kochają, rywalizują (Maraton Chorych zrobił na mnie spore wrażenie!), próbują przetrwać, co w Sepatem nie jest takie łatwe.

Mam kłopot z tym zbiorem opowiadań. Są dla mnie zbyt ciężkie, za dużo fantastyki w fantastyce (co powinno spodobać się fanom gatunku!), czytałam długo i na raty.

Doceniam Autora za wykreowanie tego osobliwego, momentami obrzydliwego i odrażającego świata. Myślę, że to doskonała propozycja dla wielbicieli fantastyki, tej bardziej mrocznej. Wrażliwym nie polecam 😉

Cóż to za niesamowita wizja świata! Jestem pod ogromnym wrażeniem nieco pokręconej i szalonej wyobraźni autora. Stworzył oryginalne uniwersum. Akcja rozgrywa się w Sepatem, żywym, świadomym i organicznym mieście. Budowa i wygląd tego miasta jest niczym ludzki organizm. Opisy miasta i jego okolic są plastyczne i nieźle działają na wyobraźnię. Żebrowe mury, tkankowe domy...

Mamy tu dziesięć historii, które pozwalają nam zanurzyć się w tym świecie, wraz z bohaterami zwiedzimy różne osobliwe zakątki i przeżyjemy niejedną przygodę. Zobaczymy jak wygląda życie nie tylko mieszkańców Sepatem, ale i emigrantów, strażników czy zesłańców. Zetkniemy się z problemami obywateli i władców Archontów. Nie brak tu politycznych przepychanek, walki o wpływy. Poznamy tradycje i wierzenia mieszkańców.

Brakuje mi słów, aby oddać wrażenia jakie wywarła na mnie ta książka. Autor ma nieziemskie pomysły i potrafi je zgrabnie przedstawić. Ma się wrażenie, że ten świat naprawdę istnieje. Z czymś takim fascynującym i unikalnym jeszcze się nie zetknęłam. Największe wrażenie na mnie wywarły dwie historie: "Rekordzista" opowiadająca o rozgrywce jaką jest Maraton Chorych oraz "Skrzep" poruszający tematykę klonowania.

Mam nadzieję, że to nie koniec tej przygody. Autor wleciał na listę do śledzenia jego twórczości.
Polecam fanom fantastyki.

Kto już szykuje paszport uprawniający do wstępu na teren Sepatem? tylko pamiętajcie, aby podać prawdziwe dane inaczej grozi Wam dożywocie w Wątrobie!