Milion ostryg na szczycie góry

Co robi milion ostryg na szczycie góry?

Wspięły się tu?

A może spadły jak deszcz, przyniesione przez huragan?

Czy to po prostu zwykłe kamienie przypominające kształtem ostrygi?

Czego można się dowiedzieć o niesamowitej historii Ziemi od tych skamieniałych mięczaków?

Rusz ze znanym geologiem w fascynującą podróż przez miliony lat i odkryj, jakie tajemnice kryje w sobie Ziemia. Dowiedz się, czym są ruchy płyt tektonicznych i dlaczego morze się porusza. Czy to prawda, że kontynenty wędrują? Jak powstaje trzęsienie ziemi? I czy sto lat to dużo w historii świata?

A potem sam weź lupę, ołówek, zeszyt oraz młotek i ruszaj na przechadzkę. Sprawdź, co o historii Ziemi opowiedzą ci napotkane skały i kamienie.

Książka dla dzieci w wieku 4+, dla każdego, kto potrafi wykopać dołek w ziemi poszukując kamyków, skamielin i zębów dinozaura.

Autor książki, Alex Nogués, wspomina, że jego życie wywróciło się do nogami w dzieciństwie, kiedy to potknął się o zakrzywiony kij, a potem odkrył coś w rodzaju małża przytwierdzonego do skały. Z tym że - jak pamięta - sam znajdował się wtedy u podnóża gór, a od morza dzieliło go dobrych 50 kilometrów! Wiele lat później został geologiem, żeby odpowiedzieć na pytania, które tamtego dnia zrodziły się w jego głowie. ,,Ta książka zamyka krąg. Chciałem podsumować w niej wszystko, czego się nauczyłem, i zarazić cię swoją pasją: poznawaniem mowy kamieni" - pisze.

Książka wyróżniona nagrodami: White Ravens 2020 za zjawiskowe ilustracje oraz Basque Country Literature Illustration Award 2020.

Informacje dodatkowe o Milion ostryg na szczycie góry:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-09-29

Tagi: Dzieci od ok. 6 lat bóg

Kup książkę Milion ostryg na szczycie góry

Milion ostryg na szczycie góry - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-09-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

Niesamowite jaka ta książka jest tajemnicza! Ilekroć czytałam każą ze stron otrzymywałam zmyłkę, która była świetną zabawą! Już od początku autor każe nam się przypatrzyć rysunkowi i pyta, co na nim widzimy. Następnie zapewnia, że to nie to co jako pierwsze rzuciło nam się w oczy. Następnie mamy kolejny obrazek z nakazem obserwacji, którą również błędnie odgadłam. Już na trzeciej stronie z całych sił wytężałam wzrok, ale nadal nie widziałam tego, co miałam zobaczyć. Dopiero na piątej faktycznie to widzę! Niesamowite, jak ja dorosła kobieta tak dałam się zmylić! Roześmiałam się niesamowicie, bo to było zabawne i takie do przewidzenia, jednak ze względu na słowa, których pisarz używał, gdzieś mi to umykało.
Szósta strona to prawdziwa zagadka, którą z ochotą poznałam. Nie jest na tyle nadzwyczajna, że małe dziecko nie mogłoby jej poznać. Wręcz polecam szkrabom nawet od siódmego roku życia, by uczyły się wiedzy i spostrzegawczości, gdyż nadmieniony temat jest ważny, prawdziwy i nieco smutny. Aż nie mogłam uwierzyć w jak prosty i zrozumiały sposób czytałam o skamielinach i dziejach ziemi. To jakby czytać historię nitki, która gdzieś się zawieruszyła, a znaleziona pokazała nam cały motek i następnie rzeczy, które z niej można wykonać. Tak jest tutaj z tą książką. Wygląda całkiem niewinnie i zaczyna się zabawą. Następnie zwraca nasza uwagę banalnym rozwiązaniem i opisaniem jego, co oznacza, jak powstało i gdzie się znajdowało.
A czy wiecie jak powstaje skamielina? Bardzo często słyszałam to pytanie z ust dzieci, kiedy tylko pani napomknęła o tym w szkole. Tutaj zostanie to przedstawione za pomocą rysunku i rzeczy, które dzieci znają i rozumieją czym są.
W jaki sposób zmienia się nasz klimat? W jaki sposób porusza się morze? Ktoś powie, że płynie z prądem, ale czy napewno? Jak powstaje góra? Co to jest geologia, magma, skamieniałość i wychodnia? Niby pytania bardzo trudne, ale właśnie z pomocą tej książki zobaczycie, że nawet małe dziecko w bardzo prosty sposób może na te pytania odpowiedzieć:-) Niesamowita!!!