Miłość Flory. Pamiętniki Bluebell Gadsby

Tom 2 cyklu Pamiętniki Bluebell Gadsby

Flora znowu jest zakochana! Tym razem obiektem jej uczuć jest Zach - chłopak z gitarą o skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Bluebell też ma pierwszego w życiu chłopaka, ale nie jest pewna, ,,czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie". Nawet Twig jakoś wyrósł i próbuje zaimponować koleżance z klasy. Tylko Jas pielęgnuje swój własny wewnętrzny światek, co pozwala jej odnaleźć spokój w zwariowanej codzienności rodzinki Gadsbych, gdzie w butach można znaleźć kocie bobki, a w kuchni dymi przypalające się ciasto. Już wkrótce ich życie po raz kolejny wywróci się do góry nogami.

Informacje dodatkowe o Miłość Flory. Pamiętniki Bluebell Gadsby:

Wydawnictwo: Dwukropek
Data wydania: 2022-09-14
Tytuł oryginału: Flora in Love: The Diaries of Bluebell Gadsby

Tagi: Opowieści obyczajowe i rodzinne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Miłość Flory. Pamiętniki Bluebell Gadsby

Miłość Flory. Pamiętniki Bluebell Gadsby - opinie o książce

Avatar użytkownika - zkotemczytane
zkotemczytane
Przeczytane:2022-09-18,

Żałuję, że ta seria nie była dostępna wcześniej, wtedy, kiedy sama jej potrzebowałam. Zatrać się w opowieściach Bluebell Gadsby, dziewczynki, która patrzy na świat przez obiektyw kamery, żyje w wieloletniej rodzinie i uczy się kochać, radzić sobie z emocjami. To opowieść pełna wzruszeń, taka, która chwyci za serce i zostanie z Wami na dłużej.

Przez obiektyw kamery

Czas po Iris to pierwsza część przedstawiająca nam rodzinę Gadsby: nieco zwariowaną, ciepłą, pełną zagadek i pokazującą nam, czytelnikom, że nie ma ludzi idealnych. A to, co dzieli, może tak naprawdę łączyć. I co najważniejsze, że każdy z nas, niezależnie od wieku, ma swoje problemy i bolączki. Bluebell ma trzynaście lat. Jej życie stało się puste, gdy zmarła jej bliźniaczka Iris. Próba pogodzenia się ze stratą i funkcjonowania na nowo nie jest łatwa. Zaczyna prowadzić filmowy pamiętnik, patrzy na świat przez obiektyw, starając się zrozumieć jego reguły gry. Dlaczego się zakochujemy? O co chodzi w małżeństwie i dlaczego macierzyństwo jest trudne? Bluebell jest jedną z licznego rodzeństwa. W domu Gadsby panuje gwar, a każdy z nich inaczej reaguje na stratę. Rodzice zostawiają dzieci pod opieką bośniackiego imigranta, który sam poznaje, co to znaczy mieć dom, rodzinę. Czas po Iris to wzruszająca opowieść, pokazująca nam, że nic nie jest łatwe. To niezwykle trudne pokazać na przykładzie życia bohaterów, że każdy z nas jest inny. Jedni po stracie mogą żyć zupełnie normalnie, inni zaś wszędzie czują obecność tej osoby. Brakuje im „dzień dobry”, wspólnego spędzania czasu… Kolejni będą uciekać do swojego świata, odgradzać się grubym murem, udając, że wszystko jest w porządku. Bluebell w tym wszystkim jest poniekąd osamotniona, są chwile, że to obiektyw kamery musi stać się jej przyjacielem, tym buforem między ją, a tym, co chciałaby powiedzieć Irs. Choć dla wielu może się wydawać, że ta historia jest przepełniona smutkiem, to tylko pozory. Po każdej burzy wychodzi słońce, a czasem na niebie pojawia się i tęcza: ta nadzieja, że będzie lepiej.

Ciepła opowieść pełna humoru o rodzinie
Ta tęcza właśnie pojawia się w Miłość Flory, tli się w nas nadzieja, Bluebell już coraz lepiej radzi sobie z życiem bez Iris. Czy ktoś z nas nie uśmiechnie się na samo wspomnienie pierwszej miłości? Pierwszego skradzionego pocałunku? W tej części zaczynamy przeżywać właśnie te pierwsze motyle w brzuchu, próby zrozumienia trudów związku. Czy to jeszcze przyjaźń, czy to już kochanie? Szalone rodzeństwo udawania nam, że każdy z nas, nawet jak odgrodzi się od swoich uczuć i będzie próbował pokazać, że nic, a nic, go nie obchodzi, ma swoje emocje, potrzeby. Niezwykle wzruszające są pierwsze podboje miłosne, próba podboju świata w nowej pasji czy otworzenia się na zupełnie obcych ludzi. Każdy z bohaterów pokazuje nam swój problem, z którym nie potrafi sobie poradzić. Czyż nie brzmi nam to znajomo? To, jak czujemy się osamotnieni, gdy musimy się z czymś zmierzyć? Rodzina Gadsbych jest ciepła, czasem szalona, czasem zupełnie niezrozumiała. Jednak w tej opowieści jest wiele słów pokrzepienia, które trafią prosto do serca czytelnika.

„– Jak to jest, kiedy całujesz się z Zackiem? – zapytałam wieczorem Florę.

– Tak że to nie twoja sprawa – odparła.

– No ale naprawdę.

Flora musiała być w wyjątkowo dobrym humorze, bo zamiast powiedzieć to, czergo się spodziewałam, a mianowicie „nie mam czasu na uczenie młodszych sióstr sztuki miłości”, cała się rozmarzyła.

– Magia – westchnęła. – Jakbyśmy byli jedynymi ludźmi na całym świecie i wszystko trwało w bezruchu, jakby czas się zatrzymał, ale jednocześnie gwałtownie przyspieszał. Ciepło. Jak powrót do domu. Jakby nie istniało miejsce, w którym pragnęłabym bardziej się znajdować.”

Wartościowa!
Możesz być inny. Miej swoją pasję, to ona sprawia, że stajesz się wyjątkowy. Otwórz się na świat, on wbrew pozorom nie gryzie. To okej płakać, to okej potrzebować przytulenia. Nie musisz sam iść przez świat, zaufaj komuś, weź go za rękę. Czyż nie wydaje nam się to banalne? Ale jakże często o tym zapominamy… Choć mogłoby nam się wydawać, że to tylko opowieść o pierwszych miłostkach, o rodzinie, która na pozór idealna okazuje się taka jak wszystkie, ale ta historia zostaje w naszych sercach, będzie plasterkiem na rany. Żałuję, że nie poznałam pióra Natashy Farrant wcześniej. Chciałabym, aby każdy, niezależnie od wieku, niezależnie od poglądów, przeczytał opowieść o rodzince Gadsby, która pokazuje, jak trudne jest kochanie – nie tylko brata, siostry, mamy, taty, ale także siebie.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2022-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem,

W kontynuacji ,,Czasu po Iris" Bluebell nadal dokumentuje życie rodzinne za pomocą kamery i swojego pamiętnika. Tym razem w obiektywie często pojawia się starsza siostra, Flora, oraz jej nowy obiekt westchnień.

W rodzinie Gadsbych zachodzi też wielka zmiana, która wkrótce wywróci ich życie do góry nogami.

??

Niezmiennie pozostaję pod wrażeniem tej serii. Ma ona wszystko, czego szukam w książkach tego gatunku - humor, ciekawie wykreowanych bohaterów oraz interesująco poprowadzoną akcję.

W drugim tomie autorka przedstawia dalsze losy członków rodziny Gadsby, ale wprowadza też nowe postaci. Po raz kolejny przedstawia problem nieobecnego rodzica, lecz tym razem jest on o wiele poważniejszy.

Myślę, że te książki będą idealne dla fanów ,,Lukrecji". Są jednak bardziej złożone i poruszają wiele trudnych tematów. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom serii!

Podróż Krogulca
Natasha Farrant0
Okładka ksiązki - Podróż Krogulca

Druga powieść Natashy Farrant, w której autorka zaprasza nas w epicką podróż z Anglii do Francji po I Wojnie Światowej. Po wojnie wszyscy...

Dzieci z Zamkowej Skały
Natasha Farrant0
Okładka ksiązki - Dzieci z Zamkowej Skały

Alice została wysłana do niezwykłej szkoły z internatem w Szkocji! Wszyscy wciąż tylko mówią o wielkim wyzwaniu, jakim jest bieg na orientację, podczas...