Kontynuując swą podróż przez stulecia, Jerzy Besala przygląda się tym razem uczuciowości i obyczajowości właściwej dla XVI, XVII i XVIII wieku. To epoka odkryć geograficznych, wielkich przemian związanych z rozwojem handlu, wytwórczością, urbanizacją, szczególnie we Włoszech, gdzie już w XVI wieku połowa ludności mieszkała w miastach. To także okres reformacji, zmian teologicznych i przeobrażeń w podejściu do płciowości, edukacji kobiet z elit, rozwoju druku.

Nadchodziły nowe czasy dla obu płci, średniowieczny wzorzec załamywał się. Mężczyźni przestawali być dominantami w realizowaniu ,,miłości" jako pożądania. Wykształcone królowe, jak osławiona francuska Margot de Valois, potrafiły gardzić ,,prostackimi" mężczyznami w stopniu dotąd niespotykanym, pisać - jak byśmy powiedzieli dziś - feministyczne teksty i otwarcie realizować swe seksualne potrzeby. Złość kobiet, wynikająca z nierówności praw, od XVI wieku dość łatwo zaczęła wydobywać się na powierzchnię życia publicznego.

W czwartym tomie Miłości i strachu przeczytamy m.in. o romansach i miłosnej manipulacji wśród polskich i europejskich elit, maskach dworskich i etykiecie, uczuciach ,,zreformowanych" i skrytych w klasztorach, żądzach po szlachecku i rozkoszach chłosty.

Informacje dodatkowe o Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn. Wiek XVI-XVIII. Uwolnienie i konsumpcja żądz:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-04-28
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn. Wiek XVI-XVIII. Uwolnienie i konsumpcja żądz

Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn. Wiek XVI-XVIII. Uwolnienie i konsumpcja żądz - opinie o książce

Skandale, mity i anegdoty historyczne
Jerzy Besala0
Okładka ksiązki - Skandale, mity i anegdoty historyczne

Na dzieje składają się nie tylko daty i zdarzenia, wielkie procesy i struktury, ale i szeroko pojęta antropologia, uczucia, osobowości, uzależnienia,...

Rewizja nadzwyczajna. Skazy na królach i inne historie
Jerzy Besala0
Okładka ksiązki - Rewizja nadzwyczajna. Skazy na królach i inne historie

KOGO UZNAĆ W DZIEJACH POLSKICH ZA POSTAĆ KRYSZTAŁOWĄ? A KOGO ZA OSOBISTOŚĆ ZE SKAZĄ? I CZY W OGÓLE JEST MOŻLIWY TEGO RODZAJU PODZIAŁ? CZY ISTNIAŁ...