Miłość i wojna

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-03-24
ISBN: 9788381954235

Łódź. Ziemia Obiecana. 1938 rok. Świat rodzących się fortun i okrutnej biedy. W życiu Franciszka Brilke, człowieka wielu kultur i narodowości, pojawia się tajemnicza kobieta, Ewa. Za jej sprawą odmienia się życie wielu pozornie niezwiązanych ze sobą osób. Wkrótce świat opanowuje wojenne szaleństwo, które każe na nowo zdefiniować istotę człowieczeństwa. Europa nieuchronnie zmierza ku tragedii drugiej wojny światowej. Czy zakazana miłość ma szansę przetrwać w obliczu hekatomby śmierci? Czy jest warta więcej niż życie?

Blisko osiem dekad po wojnie pewna staruszka dostaje plik wiadomości. Kryje się w nich prawda nie tylko o jej ojcu, ale przede wszystkim o niej. Czy odważy się poznać odpowiedź na najważniejsze pytanie - kim jest? Czy u schyłku życia zaakceptuje, że nic nie było takie, jakim jej się wydawało?

MIŁOŚĆ I WOJNA to opowieść o pięknie duszy oraz nadziei. O grzechach i ich odkupieniu. To jednak przede wszystkim historia miłości na przekór wszelkim przeciwnościom. Na przekór wojnie, zazdrości oraz tajemnicom czasów minionych.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Miłość i wojna

Opinie o książce - Miłość i wojna

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Od premiery minęło już jakiś czas 24.03.2021 ale temat i wrażenia na długo zostają w pamięci. Pierwszą książkę, jaką przeczytałam Pana Maxa to była „Córka Nazisty”, po której ciarki przechodzą mnie do dnia dzisiejszego oraz muszę przyznać, że polubiłam temat wojny z motywem miłosnym, itd. Tak jak w tamtej tak tutaj mamy zakazaną miłość, wojna i obawa przed jutrem. Kochani ja wiem, że cienka nie jest, bo 550 ale uwierzcie mi zorientujesz się, że szybko się czyta. Lubię cegiełki, ale tutaj faktycznie chciałam posiedzieć, czuć książkę i tak było, ale kurka wodna za szybko skończyłam. Nigdy nie patrzcie na objętość to złudne.

Przenosimy się do przodu a dokładnie o 80 lat i pewnego dnia starsza kobieta dostaje tajemniczą przesyłkę, która przedstawia coś na temat jej samej oraz rodziny, ale… Właśnie, dlaczego zawsze jest tak ze pojawia się motyw, ale… tu będzie ciekawie uwięźcie mi. Jak byś poczuła się, kiedy wychowujesz się w rodzinie (tu nie będę pisała czy Zycie było złe lub dobre), ale w pewnym momencie dowiadujesz się, że to wszystko, co wiesz na własny temat, temat rodziny nie jest tym, czym było?! Zaakceptowałabyś? Zostawiła temat w spokoju? Przeczytaj, a poznasz odpowiedz.  To ta książka, nad którą pojawiają się różne emocje od złości, spokoju, po złość, nerwy czy jednak będzie tak jak ja sama chce?

Mamy Łódź i rok 1938 i poznajemy Franciszka Brilke, który pewnego dnia poznaje młodą kobietę (Ewa), o której trudno szukać jakiejś informacji. Kobieta sprawia, że życie kilkoro osób ulega zmianie a nasz bohater no cóż…?! Zakochuje się, ale jak sam rok wskazuje za chwilę staniemy w obliczu wojny a co za tym idzie?  Niepewne jutro niepewność w utrzymaniu uczuć i związku. Wojna to czas, w którym giną najbliżsi, marzenia. Autor opisuje coś ulotnego jak np. kruchość chwili, życia.

W pewnym sensie w tej książce ja np. znalazłam odpowiedź na kilka pytań tzn. może nie dosłownie odpowiedz, ale potwierdzenie tego, czym kieruje się, co chce od życia. Nie będziesz nudził się, ale poznasz mnóstwo momentów chwytających za serce. Opis książki dostępny w necie wiec po części będziecie mogli sprawdzić czy ten temat jest dla was.

Najnowsza powieść autorstwa Maxa Czornyja podobnie jak poprzednia osadzona jest w konwencji obyczajowo – historycznej. Wplecionych jest w nią również mnóstwo wspomnień bohaterów, których zagmatwane i niełatwe historie poznajemy.

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1938, w Łodzi, gdzie Franciszek Brillke wraz ze swym ojcem i siostrą prowadzą małą galerię sztuki połączoną ze sklepem z antykami. Pewnego dnia w życiu rodziny pojawia się tajemnicza kobieta imieniem Ewa, która wynajmuje pokój u Brillke’ów i wprowadza swoją osobą sporo zamieszania w życiu młodego Franciszka.

Autor w tej obszernej historii porusza bardzo wiele tematów od rodzinnych relacji, poprzez męską przyjaźń, miłość, różnorodne tajemnice, aż do poszukiwania własnej tożsamości i korzeni.

W opowieści tej pełnej zagadek i nieoczywistych kolei losów bohaterów można przeglądać się niczym w lustrze. Pokazuje ona bowiem, jak wiele niuansów oraz niejednoznaczności nosi w sobie istota ludzka stawiana przez los przed różnorakimi wyborami, zmuszona do odnajdywania się w różnych okolicznościach życiowych i ciągle targana całą gamą często skrajnych emocji oraz uczuć.

„Miłość i wojna” to historia wciągająca i skłaniająca do refleksji. Jednak pomimo swojej objętości jest to powieść, którą w zasadzie trudno opisać tak, aby uniknąć przy tym zdradzania zbyt wielu szczegółów etc.

Jeśli lubicie opowieści historyczne, w które misternie wplecione są miłość, tajemnice i wiele innych życiowych rozterek, jakie stają się udziałem bohaterów to myślę, że książka ta będzie dla Was dobrym wyborem, a czas przy niej spędzony uznacie za dobrze spożytkowany.

Jako, że w niniejszej książce z racji wykonywanej przez Brillke’ów pracy pojawia się tez nieco informacji o sztuce to jeśli macie podobne zainteresowania będzie to dla Was dodatkowy argument i smaczek w kierunku tego, by sięgnąć po tę pozycję.

To jak – dacie szansę autorowi w niekryminalnej odsłonie? Ode mnie ją dostał już po raz drugi i absolutnie nie żałuję!

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta*

Najszczęśliwsza
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Najszczęśliwsza

Dawid Kaster dostaje list od byłej żony. Problem w tym, że Ilona została zamordowana cztery lata temu. Mimo to charakter pisma i treść nie pozostawiają...

Zimny chirurg
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Zimny chirurg

Wszyscy jesteśmy niewinni. Winne naszych zbrodni są jedynie złe okoliczności. Prawdziwa historia najbardziej makabrycznego seryjnego mordercy. Psychopaty...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło