Mi³o¶æ rano, mi³o¶æ wieczorem

Ocena: 4.78 (9 g³osów)

Jerzy, powstaniec warszawski, podczas powojennej zawieruchy zostaje oddzielony od m³odej ¿ony. Nie wie, ¿e Zofia jest w ci±¿y i wkrótce na ¶wiat ma przyj¶æ ich córka Ania.

Przypadkiem Jerzy i Zofia spotykaj± siê po latach. Ona jest s³awn± ¶piewaczk± operow±, on - wziêtym architektem. Ma³¿onkowie z trudem siê rozpoznaj±, a Jerzy niespodziewanie dowiaduje siê, ¿e jest ojcem. Anna sprawia jednak sporo k³opotów, utrzymuje kontakty z terrorystyczn± Frakcj± Czerwonej Armii i trafia do wiêzienia w zachodnich Niemczech. Jerzy wspólnie z powstañczymi kolegami postanawia j± odbiæ. Ich akcja nie ma zbyt wielkich szans powodzenia, ale Jerzy za wszelk± cenê chce odbudowaæ rodzinê. Czy mu siê uda? Czy odnowi relacjê ze swoj± m³odzieñcz± mi³o¶ci± i nawi±¿e wiê¼ z nieznan± córk±?

Mi³o¶æ rano, mi³o¶æ wieczorem to powie¶æ o uczuciach, które potrafi± przetrwaæ d³ugie lata, o historii, która staje im na przeszkodzie, i o mêskiej przyja¼ni, która nie poddaje siê przeciwno¶ciom losu.

Polka w ¶cis³ym kierownictwie najg³o¶niejszej europejskiej organizacji terrorystycznej Baader-Meinhoff? Byli ¿o³nierze powstania warszawskiego z pomoc± Stasi odbijaj±cy j± z wiêzienia? W swojej najnowszej powie¶ci Maria Nurowska wci±ga czytelnika w fascynuj±c± szpiegowsk± intrygê godn± najbardziej znanych mistrzów gatunku.

Piotr Niemczyk

Maria Nurowska - autorka powie¶ci i dramatów. Wyda³a m.in. Po tamtej stronie ¶mieræ (1977), Innego ¿ycia nie bêdzie (1987), Postscriptum (1989, wznowione ostatnio pt. Wybór Anny), Hiszpañskie oczy (1990), Listy mi³o¶ci (1991), sagê Panny i wdowy (1991-1993), Rosyjskiego kochanka (1996), Tango dla trojga (1997), Mi³o¶nicê (1998), Niemiecki taniec (2000), opowie¶æ o Ryszardzie Kukliñskim Mój przyjaciel zdrajca (2004), trylogiê ukraiñsk±: Imiê twoje... (2003), Powrót do Lwowa (2005), Dwie mi³o¶ci (2006), wspomnienia Ksiê¿yc nad Zakopanem (2006) oraz opowie¶æ biograficzn± Anders (2008). W ostatnich latach nak³adem W.A.B. ukaza³y siê: Sprawa Niny S. (2009), Nakarmiæ wilki (2010) i Requiem dla wilka (2011). Najnowsze powie¶ci Marii Nurowskiej to: Drzwi do piek³a (2012), Dom na krawêdzi (2012), Sergiusz, Czes³aw, Jadwiga (2013) oraz Zabójca (2014). Jej ksi±¿ki zosta³y przet³umaczone na szesna¶cie jêzyków, w tym chiñski i koreañski. We Francji i w Niemczech by³y bestsellerami.

Informacje dodatkowe o Mi³o¶æ rano, mi³o¶æ wieczorem :

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-06-18
Kategoria: Literatura piêkna
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Mi³o¶æ rano, mi³o¶æ wieczorem

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Mi³o¶æ rano, mi³o¶æ wieczorem - opinie o ksi±¿ce

By³am wielk± fank± prozy Marii Nurowskiej, ale tej z ubieg³ego wieku.
Te powie¶ci mia³y g³êbok±, poruszaj±ca tre¶æ.
Obecnie pisarka dostosowuje siê do wspó³czesnych trendów literackich, a te mnie osobi¶cie akurat nie odpowiadaj±.
Ostatnio skusi³am siê na przeczytanie jej dwu nowych ksi±¿ek i o ile "Wariatka z Komañczy" mia³a w sobie to co¶ co charakteryzowa³o niegdysiejsze pisarstwo Marii Nurowskiej, a przede wszystkim wyrazist±, skomplikowan± psychologicznie bohaterkê, to w tej ksi±¿ce kompletnie czego¶ zabrak³o. "Mi³o¶æ rano....." czyli Zofii i Jerzego podczas Powstania Warszawskiego jest potraktowana niezwykle pobie¿nie. Pobrali siê, by³ seks, gdzie¶ tam po upadku Powstania mieszkali, pó¼niej aresztowanie Jerzego i wyjazd Zofii na Zachód. Nic o têsknocie, poszukiwaniu.... przecie¿ siê ponoæ bardzo kochali. Sucha relacja. "...mi³o¶æ wieczorem", czyli Jerzy i poznana w samolocie Barbara. O jakiej tu mo¿e byæ mi³o¶ci mowa...czysty poci±g fizyczny, który przeradza siê w nowoczesny zwi±zek dwojga osób w ¶rednim wieku. Mo¿e lepiej ukazana jest w ksi±¿ce mêska przyja¼ñ, na której mo¿na polegaæ nawet w sytuacji ekstremalnej jak± jest wyrwanie w latach 70-tych z niemieckiego wiêzienia skazanej na karê dwudziestu lat terrorystki.

Fabu³a ksi±¿ki w sumie jest wci±gaj±ca, interesuj±cy a nawet intryguj±cy jest w±tek dotycz±cy córki bohatera, ale takie to wszystko ogólnikowe i pozbawione g³êbi, .....mo¿e przez to tempo w jakim pisarka przebiega przez czas, w jakim toczy siê akcja ksi±¿ki.

Ksi±¿kê i owszem czyta siê szybko, w±tków w niej jest ciekawych sporo, jednak nie wyzwalaj± one emocji w czytaj±cym ani nie pobudzaj± do refleksji choæby nad losem tych, którzy prze¿yli Warszawskie piek³o....

A poza tym nie podoba mi siê to, ¿e Maria Nurowska, co równie¿ w tej ksi±¿ce wybrzmiewa, nie potrafi siê odci±æ od swych politycznych antypatii.

¯eby pokrótce przedstawiæ akcjê, muszê j± u³o¿yæ chronologicznie. W czasie powstania warszawskiego po trzech dniach znajomo¶ci Jerzy Ziarnicki po¶lubia Zofiê. Po wojnie siedzia³ w wiêzieniu, a gdy w koñcu wyszed³ i z ukochan± wyjecha³ na Mazury, to wkrótce musia³ uciekaæ na Kaszuby. Tam wpad³ przypadkiem, zosta³ powa¿nie postrzelony. Zofia jecha³a do niego z wiadomo¶ci±, ¿e bêd± mieli dziecko, a tymczasem dowiedzia³a siê o postrzeleniu. By³a pewna, ¿e zmar³. Uda³o jej siê uciec za granicê. Jerzy i Zofia przypadkiem spotykaj± siê po latach. Jest rok 1976, a w Teatrze Wielkim wystawiana jest Tosca w wykonaniu artystów berliñskich. Jerzy na scenie rozpoznaje ¿onê. Nawi±zuj± kontakt ze s³awn± ¶piewaczk± operow±... Ev± Meier, bo tak siê teraz Zofia nazywa. Jerzy dowiaduje siê, ¿e ma córkê Aniê. Jednak córeczka ma du¿o z tatusia. Chowana praktycznie bez matki wda³a siê w dziwne towarzystwo. Utrzymywa³a kontakty z terrorystyczn± Frakcj± Czerwonej Armii. Wpad³a i trafi³a do wiêzienia w Stammhein, w zachodnich Niemczech. Jerzy postanawia pomóc córce. Chce j± odbiæ wraz z powstañczymi kolegami i przy pomocy zasad konspiracji jak za wojny. Chce za wszelk± cenê odbudowaæ rodzinê, niejako stworzyæ j± na nowo. Ale czasy komuny, powstañcza przesz³o¶æ, berliñski mur, przestêpstwo córki, ¿ona nie-¿ona... to wszystko komplikuje sytuacjê. Nawet fakt, ¿e Ania nie zna polskiego. Jurek, Felek i Olo - to Trzej Muszkieterowie, koledzy, przyjaciele ze szkolnej ³awki, z czasów wojny i powstania. Ich has³o: 'jeden za wszystkich, wszyscy za jednego' by³o aktualne mimo wieku i zawirowañ historii. Autorka piêknie przedstawi³a si³ê mêskiej przyja¼ni, jej trwa³o¶æ, nieroz³±czno¶æ, po¶wiêcenie i pomaganie sobie w trudnych chwilach niezale¿nie od odleg³o¶ci, bo czasami przyjació³ nosi³o po ca³ym ¶wiecie. Mê¿czy¼ni siê nie cackaj±, wyk³adaj± kawê na ³awê, przechodz± do konkretów, ale te¿ maj± uczucia, te¿ im siê w oku ³za zakrêci i to w tej ksi±¿ce jest chyba najpiêkniejsze. Prawda uczuæ jest zupe³nie inna ni¿ ta, któr± siê powszechnie uwa¿a za jedyny wyk³adnik. W uczuciach kto¶ my¶li, ¿e nienawidzi, a naprawdê kocha, tylko nie chce siê do tego przyznaæ nawet przed sob±. (s. 168) Pocz±tek trochê wprowadza czytelnika w galimatias, kto jest kim i w jakim czasie rozgrywa siê akcja. Wydarzenia z roku 1976 przeplataj± siê ze wspomnieniami z powstania warszawskiego, raptowne przeskoki w czasie dezorientowa³y mnie przez kilkana¶cie stron. Potem akcja siê sta³a bardziej spójna chronologicznie. Wprawdzie dalej pojawia³y siê wspomnienia z wcze¶niejszych lat, ale z tekstu wyra¼nie wynika³o, ¿e to one. Sama akcja rozgrywa siê na przestrzeni lat 1976-2001, choæ fabu³a siêga czasów przedwojennych. To d³ugo, du¿o czasu, jednak autorce uda³o siê tak przedstawiæ wydarzenia z ¿ycia bohaterów, ¿e to one s± najwa¿niejsze i uczucia bohaterów, a nie czas kalendarzowy. Narrator, którym jest Jerzy, pod koniec powie¶ci z kolei wybiega naprzód z wydarzeniami i z grubsza informuje czytelnika, jak potoczy³y siê dalsze losy bohaterów. Co mnie tak zachwyci³o i ujê³o w tej ksi±¿ce? Sama tak do koñca nie wiem. Chyba najbardziej zagmatwane losy bohaterów, ludzkie uczucia przedstawione na tle zawirowañ historii, wa¿nych wydarzeñ historycznych XX wieku w Polsce i na ¶wiecie, si³a przyja¼ni, nieprzewidywalna mi³o¶æ, która przychodzi, kiedy chce i nie patrzy w metrykê. Jako m³ody cz³owiek pokocha³em dziewczynê, która zosta³a moj± ¿on±, i inaczej pamiêtam tamto uczucie ni¿ to teraz. Mo¿liwe, ¿e mi³o¶æ rano, jak to nazwa³a Zosia, ró¿ni siê od mi³o¶ci wieczorem. (s. 218) Obco¶æ bliskich sobie kiedy¶ ludzi, powstañczego ma³¿eñstwa rozdzielonego przez powojenn± zawieruchê, skrzywdzonego przez historiê. Ale mi³o¶æ miêdzy kobiet± a mê¿czyzn± ma ró¿ne odcienie. Dwoje doros³ych ludzi odkrywa, ¿e ³±cz± ich bliskie wiêzy krwi. Mi³o¶æ ojcowska jest niejako dana odgórnie, jest bezwarunkowa, lecz mi³o¶æ córki do ojca ju¿ niekoniecznie. Ania ma bardzo trudne relacje z matk±, która jest dla niej wrogiem numer jeden. Tak naprawdê w pewnym momencie tych relacji nie ma, a trudno je odbudowaæ, gdy zabrak³o mi³o¶ci w dzieciñstwie. Odbija siê to echem na doros³ym ¿yciu kobiety i ci±gnie przez ca³e ¿ycie, odbija siê na niej samej, rodzicach i jej rodzinie. Topór wojenny trudno zakopaæ, trudno siê prze³amaæ, gdy¿... ...wobec uczuæ jeste¶my bezradni. (s. 152) Same wydarzenia w ¿yciu wszystkich bohaterów nie by³yby tak dramatyczne i pe³ne zwrotów, gdyby nie zawirowania historii. To ona, historia tak naprawdê wyznacza koleje losu Zofii, Jurka, Ani, Feliksa i Ola, to ona ich zmusza do podejmowania takich a nie innych decyzji. W powie¶ci najwa¿niejsze wydarzenia XX wieku s± wyra¼nie zarysowane, przedstawione krótko i tre¶ciwie, by czytelnik móg³ siê zorientowaæ w po³o¿eniu bohaterów i sytuacji w kraju czy na ¶wiecie. Rz±dy komunistyczne, inwigilowanie, namawianie do wspó³pracy, zmiany ustrojowe, stan wojenny, okr±g³y stó³, Porozumienie Centrum czy Wa³êsa, wybory do senatu... Czasami jedno zdanie otwiera³o oczy, jak choæby to: Bo historia nas uczy, ¿e gdy polska inteligencja w co¶ siê wtr±ca, to wychodzi z tego wielka klapa. To jest rozgrywka miêdzy w³adz± ludow± a klas± robotnicz±, mo¿e prosty lud bêdzie mia³ wiêcej szczê¶cia i rozumu. (s. 163) Jedna rzecz mnie totalnie zaskoczy³a w tej powie¶ci. Nigdzie wcze¶niej nie spotka³am siê z takim postrzeganiem powstania warszawskiego i udzia³u w nim. Jerzy stwierdza, ¿e zrobi³ krzywdê swojej ojczy¼nie w 1944 roku: Bo ja przegra³em swoj± wojnê, wywo³a³em powstanie po to tylko, aby zniszczyæ jedno z najpiêkniejszych pañstw w Europie. Powinno siê mnie skazaæ na ciê¿kie wiêzienie! (s. 193) Trochê ¿a³ujê, ¿e historia Jerzego, jego rodziny i bliskich zosta³a przedstawiona w du¿ym skrócie, je¶li we¼mie siê pod uwagê rozpiêto¶æ czasow± akcji i ilo¶æ stron powie¶ci. Wydarzenia rozwija³y siê zbyt szybko. Mo¿na by by³o rozwin±æ w±tki, rozbudowaæ je dodaj±c informacje, bardziej wg³êbiaj±c siê w emocje bohaterów i ich pobudki. Szczególnie zabrak³o mi tego pod koniec powie¶ci, gdy czuæ by³o skrótowo¶æ w przedstawieniu akcji - odnosi³am wra¿enie, jakby autorka jak najszybciej chcia³a ksi±¿kê skoñczyæ. ,,Mi³o¶æ rano, mi³o¶æ wieczorem" mimo zapêtlonego pocz±tku czyta siê szybko, jest lekka w odbiorze, choæ tematyka ju¿ znacznie trudniejsza i powa¿niejsza. Ka¿dy z bohaterów na swój sposób przyci±ga uwagê czytelnika poprzez swoje ¿yciowe perturbacje, odnajdywanie siebie, swojej to¿samo¶ci i korzeni w Polsce, Niemczech, Bu³garii, Po³udniowej Afryce czy Australii.
Avatar u¿ytkownika - kalola
kalola
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Przeczyta³am, 12 ksi±¿ek 2015,
Jedna z nielicznych ksi±¿ek ³±cz±cym fikcjê literack± z histori± powojennej Polski w której czytelnik odnajdzie wiêkszo¶æ emocji, wspomnieñ o których mo¿na us³yszeæ od osób które prze¿y³y wojnê, stan wojenny i próbuj± siê odnale¼æ w ¶wiecie tak innym od tego co prze¿yli, ¿e a¿ ciê¿ko uwierzyæ, ¿e historie jakie opowiadaj± s± prawdziwe.
Pocz±tkowo niepozorna opowie¶æ, jednak zg³êbiaj±c lekturê wci±gamy siê w opowiedzian± nam historiê. Jet to powie¶æ o mêskiej przyja¼ni,która przetrwa³a d³ugie lata. Przyja¼ñ, która pomimo odleg³o¶ci i wielu trudnych chwil jest oparciem dla "Trzech Muszkieterów"- jak nazywaj± siebie Jerzy, Olek i Feliks- przyjaciele z Powstania. Jest to tak¿e opowie¶æ o wierno¶ci i mi³o¶ci, które s± w stanie przetrwaæ d³ugie lata. Jerzy, rozstaj±c siê ¿on± podczas w Powstania, nie wie, ¿e nie zobaczy jej prze d³ugie lata i nie dowie siê, ¿e spodziewa siê jego dziecka. Los po³±czy ich znacznie pó¼niej, kiedy ka¿de z nich za³o¿y³o, ¿e to drugie nie ¿yje. Spotykaj± siê przypadkiem, z trudno¶ci± siê rozpoznaj± i próbuj± odbudowaæ swoj± relacje, ale to nie bêdzie takie proste. Jerzy, dowiadujê siê, ¿e ma córkê Annê, która trafi³a do wiêzienia za utrzymywanie kontaktów z Frakcj± Czerwonej Armii. Wraz ze swoimi kolegami z Powstania postanawiaj± ja odbiæ. Akcja jest ryzykowna, co nie znaczy, ¿e niemo¿liwa. W bardzo delikatny sposób poruszony jest w±tek mi³o¶ci po latach. Zofia- ¿ona Jerzego, ¶piewaczka operowa,u³o¿y³a sobie ¿ycie przy boku Niemca, postanowi³a nie wracaæ do Polski, nawet nie nauczy³a ojczystego jêzyka swoj± córkê. Ma bardzo trudny kontakt z córk±. Czy to by³y s³uszne decyzje? W±tków poruszonych w tej powie¶ci jest sporo, ka¿dy wart uwagi( wierno¶æ, mi³o¶æ rodzicielska,patriotyzm, walk± o swoj± to¿samo¶æ narodow±,mi³o¶æ w wieku dojrza³ym, budowanie wiêzi rodzinnych i wiele innych). Nurowska w bardzo ciekawy sposób przedstawia ka¿dy z nich. Bardzo podoba³ mi siê w±tek znajomo¶ci Jerzego z Barbar± bo na przyk³adzie ich relacji pokazane zosta³o jak mi³o¶æ delikatnie potrafi wkroczyæ w nasze ¿ycie nie maj±c baczenia na wiek. Piêknie zobrazowane emocje- nie przerysowane, bardzo wywa¿one. Ciekawa konstrukcja, poruszaj±ca si³a mêskiej przyja¼ni, moc rodzicielskiej mi³o¶ci.Polecam :)

Akcja osadzona w czasach powojennych, w czasach PRL i Niemiec Wschodnich i Zachodnich.  Ukazuje losy ludzi, których zwi±za³a powstañcza mi³o¶æ i dziecko, które ojciec poznaje w trudnych okoliczno¶ciach. Nietypowy okres i nietypowe prze¿ycia. Polecam, szczególnie osobom, których w tamtych czasach jeszcze nie by³o.

Uwielbiam, jak wszystkie ksi±¿ki Marii Nurowskiej.

A ja rzadko lubiê i tolerujê ksi±¿ki polskich autorów.

Jej powie¶ci zapadaj± mi w serce, czujê je ka¿dym nerwem, niejednokrotnie "ryj±" mi mózg.

Ta powie¶æ to jak na razie chyba najmniej szokuj±ca ale to nie znaczy oczywi¶cie, ¿e gorsza. Cudowna fabu³a i postacie, kawa³ historii Polski opowiedzianej w taki sposób, ¿e ma siê wra¿enie, ¿e sama autorka by³a tam, widzia³a i to prze¿y³a.

Polecam

Inne ksi±¿ki autora
Pamiêtnik znaleziony w Katyniu
Maria Nurowska0
Ok³adka ksi±zki - Pamiêtnik znaleziony w Katyniu

Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta by³a wiêziona w Kozielsku i zosta³a zamordowana w Katyniu. Córka...

Drzwi do piek³a
Maria Nurowska0
Ok³adka ksi±zki - Drzwi do piek³a

Najbardziej skandalizuj±ca powie¶æ Marii Nurowskiej!¯ycie, które sta³o siê piek³em. Piek³o, w którym odnajdziesz mi³o¶æ. Daria, dwudziestoletnia...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa