Minimalizm

"Każdego dnia wzbudza się w nas fałszywą potrzebę posiadania czegoś, co jest nam zupełnie zbędne. Dla zrealizowania tych potrzeb jesteśmy w stanie pracować więcej, wpędzać się w długi, zaniedbywać relacje z bliskimi oraz tracić zdrowie, a w konsekwencji… trwonić nasze życie.

Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując? Mam nadzieję, że nie, ponieważ nie warto. Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna, której esencją jest zrobienie miejsca w swoim życiu na to, co prawdziwie ważne, przez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne. Być może wydaje ci się, że ta myśl przewodnia brzmi prosto, ale stoi za nią niesamowita ilość korzyści, dzięki którym twoje życie będzie pełniejsze, a ty — szczęśliwszy [...]" - Paweł Kata, tłumacz "Minimalizmu"

Czego m.in. dowiesz się z książki "Minimalizm" L. Babauty?
- jakie są zasady minimalizmu?
- jak uprościć to, co robisz?
- jak usuwać nieporządek?
- jak powinien wyglądać dom minimalizmu i jak go stworzyć?
- jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy?
- co to znaczy "minimalistyczny komputer"?
- jak podróżować minimalistycznie?

“Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.

Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz" - Leo Babauta źródło opisu:

Informacje dodatkowe o Minimalizm:

Minimalizm - opinie o książce

Avatar użytkownika - Basia94
Basia94
Przeczytane:2018-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Wszystko co trzeba wiedzieć o filozofii minimalizmu jest zawarte w tej książce. Dużo przydatnych ,ciekawych porad. Ten poradnik zmienia nasze postrzeganie na otaczające nas przedmioty. Pokazuje ,że człowiek może się odciąć od chęci posiadania rzeczy , i skupić na świadomej konsumpcji. Obowiązkowa lektura dla każdego minimalisty .

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-07-11, 52 książki 2014,
Po tym, jak jakiś czas temu natknęłam się na artykuł o ludziach, którzy posiadają tylko 500, 200, a nawet 100 przedmiotów entuzjastycznie zabrałam się do czytania, spodziewając się dokładniejszego opisu, jak takie życie wygląda. Zamiast tego męczyłam się z podręcznikiem, który z jednej strony miał nie mówić, jak przerzucić się na minimalizm krok po kroku, by po chwili przedstawić taki plan. Zdążyłam skończyć czytać o tym, by skupić się na pięciu najważniejszych czynnościach dziennie, kiedy to wpadłam na fragment, by utrzymywać w czystości zlewozmywak, blaty stołów, podłogi, półki i szafy. W pastelowym mieszkaniu nie ma miejsca na papier, ale jest miejsce na książki (zamiast ebooków, choć gazety już trzeba czytać online) i obraz. Naprawdę rzadko używam wyrazu bzdety, ale co tu innego powiedzieć. Według takich zasad żyje każdy myślący mieszkaniec bloku.
Avatar użytkownika - Sunny_M
Sunny_M
Przeczytane:2019-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019 book,

Fajna pozycja  i parę rad których nie znałam, więc kolejny etap minimalizmu w życiu :)

Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka
Leo Babauta0
Okładka ksiązki - Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka

Przestań konsumować i zacznij wreszcie żyć! Masz czasami poczucie, że Twoje życie polega na zarabianiu na to, by mieć więcej, tylko po to, by za chwilę...

52 zmiany
Leo Babauta0
Okładka ksiązki - 52 zmiany

Czujesz, że życie wymknęło ci się spod kontroli? Że obowiązki i kłopoty zabrały ci całą radość życia? Że twoje życie to roller coaster i gonisz za nie...