Modlitwa do morza

Tragedia, która wciąż trwa i obciąża sumienie świata. Krzyk sprzeciwu wobec wojny w Syrii.

„Modlitwa do morza” to hołd złożony milionom rodzin, które zostały rozbite i zmuszone przez wojnę i prześladowania do opuszczenia swoich domów.

Historia zainspirowana dramatem trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zginął w  wodach Morza Śródziemnego podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Opowieść jest hołdem złożonym chłopcu w  trzecią rocznicę jego tragicznej śmierci. Hosseini zwraca uwagę na przerażający los uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Syrii. Książka ma formę monologu ojca, który w liście do syna opowiada o dwóch światach – pięknym, który przepadł, i okrutnym, który przyniosła wojna. Wstrząsający opis historii, która dzieje się naprawdę. Hosseini zdecydował się przekazać honorarium ze sprzedaży książki na rzecz swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, ratującej życie uchodźców.

Informacje dodatkowe o Modlitwa do morza:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-09-19
ISBN: 978-83-8125-361-1
Tytuł oryginału: The sea prayer
Tłumaczenie: Marta Gral

Kup książkę Modlitwa do morza

Modlitwa do morza - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019, 12 książek 2019,

Dla czytelników, którzy znają poprzednie książki Khaleda Hosseiniego – bestsellerowe powieści „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” – tematyka „Modlitwy do morza” nie będzie z pewnością zaskoczeniem. Książka wprost odwołuje się do prawdziwych wydarzeń: śmierci trzyletniego Aylana Kurdiego, syryjskiego chłopca, którego zwłoki morze wyrzuciło na brzeg po tym, jak zatonął, bezskutecznie próbując przedostać się wraz z rodziną do Europy.

Hosseini, amerykański pisarz afgańskiego pochodzenia, niejednokrotnie poruszał w swojej twórczości tematykę współczesnych uchodźców, ofiar konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, a także sam angażował się w pomoc społeczną. Tym, co może zaskoczyć – a w wielu przypadkach nawet rozczarować – czytelników, jest forma książki. W przeciwieństwie do poprzednich powieści autora „Modlitwa do morza” nie wyróżnia się rozbudowaną, misterną fabułą czy barwnymi opisami lokalnych realiów, nie daje też pogłębionych portretów psychologicznych bohaterów i nie zapewnia emocjonalnego katharsis, które było cechą rozpoznawczą książek Hosseiniego.

Mamy tu do czynienia raczej z krótkim opowiadaniem, prostą historyjką. Na każdej stronie znajdziemy zaledwie kilka linijek tekstu, dla których tło stanowią niezwykłe ilustracje londyńskiego malarza, Dana Williamsa. „Modlitwa do morza” to wzruszający monolog mężczyzny, który przemawia do swojego synka, Marwana, czekając wraz z innymi uchodźcami na plaży na łódź płynącą do Europy. Słowa ojca są pełne czułości i troski. Przytulając śpiącego chłopca, przywołuje on obrazy swojego dzieciństwa w tętniącym życiem Hims, gdzie przedstawiciele różnych wyznań żyli ze sobą w zgodzie; wspomina wybuch wojny i traumę, której musiał doświadczyć jego syn. Mężczyzna drży z obawy o swój „najcenniejszy ładunek”, niepewny tego, co się wydarzy. Doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet jeśli uda im się przetrwać podróż przez Morze Śródziemne, mogą nie być mile widziani w Europie.

„Modlitwa do morza” nie będzie z pewnością odpowiednią pozycją dla tych, którzy poszukują ambitnego dzieła literackiego, na przykład rozbudowanej, wielowątkowej powieści. Wydanie tej książki można jednak odczytywać jako gest solidarności z ofiarami konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie – co jest szczególnie ważne w momencie, gdy w wielu społeczeństwach Europy Zachodniej uchodźcy postrzegani są raczej jako potencjalne zagrożenie niż bliźni potrzebujący pomocy.

Książka ze względu na swoją prostotę będzie idealną lekturą dla dzieci czy osób, które nie sięgnęłyby po „ciężką” powieść, i może stanowić ciekawy punkt wyjścia do dyskusji na tematy społeczne. Warto ją również nabyć, gdyż jest pięknie wydana, a całkowity zysk z jej sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie edukacji dzieci przebywających w ośrodkach dla osób ubiegających się o status uchodźcy.

-----------

Recenzja powstała na potrzeby serwisu Lubimyczytac. Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Albatros.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka ta stanowi przykład, że kilka zdań może zawierać wiele treści. Ojciec opowiada synkowi o swoim życiu w mieście sprzed wojny, mówi mu, że go kocha. Na koniec modli się do morza, prosząc je aby bylo łagodne dla niego i jego synka i nie zabrało ich w odmęty.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2019-02-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Jest to książka do przeczytania w ciągu 5 minut. Hosseini zawarł niewiele tekstu, poruszył tematykę uchodźców i ich złamanego przez wojnę życia. ,,Modlitwę do morza" zdobią smutne, akwarelowe ilustracje. Mam mieszane uczucia.. wydanie bardzo ładne, ale nie wyczerpuje całej problematyki, tylko o niej wspomina.

Avatar użytkownika - katarzyma
katarzyma
Przeczytane:2019-03-07, Przeczytałam, 52 książki 2019,
I góry odpowiedziały echem
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - I góry odpowiedziały echem

,,I góry odpowiedziały echem" jest historią o rodzeństwie - Pari i Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia...

Chłopiec z latawcem
Khaled Hosseini0
Okładka ksiązki - Chłopiec z latawcem

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody...