Moje rozstania z Laurą Dean

,,Moje rozstania z Laurą Dean" to słodko-gorzka opowieść o nastoletniej miłości napisana przez Mariko Tamaki (,,Pewnego lata") i narysowana przez niezwykle utalentowaną Rosemary Valero-O'Connell.

Najpopularniejsza dziewczyna w liceum, czarująca i pewna siebie Laura Dean to wymarzona sympatia Freddy Riley. Nastolatki tworzą burzliwy związek, dla którego Freddy potrafi wiele poświęcić, a jednak nigdy nie czuje się w nim do końca szczęśliwa i bezpieczna.

Gdy ich relacja wymyka się coraz bardziej spod kontroli, Freddy musi się zastanowić, czy rola porzuconej dziewczyny, która zawsze wybacza, na pewno jej odpowiada. I czy przy okazji nie traci czegoś o wiele ważniejszego.

Przerwanie błędnego kręgu rozstań to zadanie, z którym Freddy postanowi się w końcu zmierzyć. Jednak nie okażą się w tym zbyt pomocni ani zachwyceni Laurą dorośli, ani zniecierpliwieni nią szkolni przyjaciele. Freddy będzie musiała zrozumieć sama, dlaczego Laura Dean wciąż do niej wraca.

W swojej powieści graficznej Tamaki i Valero-O'Connell stawiają pytanie: co się stanie, gdy postanowimy porzucić toksyczne związki, których pożądamy, i wejść w te zdrowe, których potrzebujemy.

Informacje dodatkowe o Moje rozstania z Laurą Dean:

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:

Nastoletnia miłość potrafi być wspaniała, ale również szorstka i szalona. W albumie Moje rozstania z Laurą Dean Tamaki Mariko postanawia zaprezentować czytelnikowi bardzo toksyczny obraz takiego związku, który ma ogromny wpływ zarówno na danego człowieka, jak i jego otoczenie. Tak jak zostało wspomniane we wstępie, decydując się sięgnąć po ten album, trzeba być gotowym na niezwykłą mieszankę romansu i emocjonalnego dramatu.

Ta powieść graficzna to coś więcej niż tylko pokaz wyniszczającej miłości. To przede wszystkim historia „podróży” Freddy, aby odkryć, zrozumieć i zaakceptować swoje własne wartości. Obok dosyć złożonej treści, autorka wykreowała tutaj również kilka naprawdę świetnie prezentujących się postaci, które wyłamują się z pewnych przyjętych stereotypów i dobrze zapadają w pamięć czytelnika (dotyczy to również bohaterów drugoplanowych).

Nie wszystko jest jednak w dziele idealne i zawsze można się do czegoś „doczepić”. W tym konkretnym przypadku chodzi o tłumaczenie przez autorkę powodów, dla których Freddy ciągle wchodzi w ten sam związek. Próba psychologicznego wytłumaczenia podejmowanych niektórych decyzji, jak dla mnie jest w kilku momentach najdelikatniej pisząc bardzo naciągana. Wszystko jest jednak bardzo mocno zależne od wieku czytelnika. Inaczej na przedstawiony problem będzie patrzył ktoś młody, a inaczej ktoś, kto powinien już powoli robić zapasy zniczy.

Najmniejszego powodu do narzekania nie ma za to, jeśli chodzi o oprawę graficzną albumu. Sztuka (Valero-O’Connell Rosemary) jest naprawdę zachwycająca. Lekka i przyjemna dla oka kreska (z delikatnymi naleciałościami mangowymi) w połączeniu z różowymi akcentami to coś, od czego naprawdę trudno jest oderwać wzrok. Rysunki w wielu scenach zajmują punkt centralny, tak aby podsycić emocje i w jeszcze ciekawszym stylu zaprezentować historię.

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-08-21,

Podobno nigdy dwie osoby w związku nie kochają tak samo - zawsze ktoś bardziej, a ktoś mniej... O tej smutnej, ale też i potwierdzonej losami wielu z nas prawdzie, opowiada w znakomity sposób graficzna powieść Mariko Tamaki pt. „Moje rozstania z Laurą Dean”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu.

To opowieść o związku dwóch dziewcząt - szkolnej gwiazdy z osobie Laury Dean, jak i żyjącej w jej cieniu Freddy Riley. Ich relacja jest niezwykle burzliwą i specyficzną, gdy to co jakiś czas Laura odchodzi od Freddy, by po chwili do niej powrócić nie tyleż ze skruchą, ale z dobroduszną ofertą kontynuowania ich związku. Sceny te poznajemy z perspektywy Freddy, która pewnego dnia wydaje się dojrzeć do tego, by powiedzieć „nie”. Pytanie tylko brzmi, co wtedy...?

Komiks ten wpisuje się w nurt obyczajowej literatury dla młodzieży, w którym oczywiście spełnia ważną rolę kwestia LGBT, ale z pewnością nie najistotniejszą. Otóż związek dwóch dziewcząt wydaje się być tu jedynie znakiem czasu, gdyż uniwersalna wymowa historii o toksycznej i nieszczęśliwej miłości dotyczy tak naprawdę każdego z nas - bez względy na wiek, płeć, społecznie poglądy. I to wydaje się być wielką wartością tej pozycji.

Wracając do samej fabuły, to składa się na nią relacja Freddy, przedstawiająca związek z Laurą, krótkie chwile poczucia szczęścia i znacznie częstsze oraz dłuższe momenty upokorzenia, bólu i krzywdy – czyli rozstań, jak i wreszcie próby wyrwania się z tego miłosnego impasu. To także spojrzenie na otoczenie obojga dziewcząt, życie współczesnych nastolatków i uczuciowe problemy, z jakimi zmaga się wielu z nich. I jest to ciekawa, choć nie spieszna relacja, która z każdą stroną wywołuje w nas poczucie, że zbliża się coś wielkiego, mocnego i nie koniecznie szczęśliwego…

Mocną stroną tej opowieści są z pewnością postacie dwóch głównych bohaterek - Laury i Freddy. Pierwsza jest piękną, zapatrzoną w siebie i wykorzystującą swój niezwykle urokliwy sposób bycia egoistką, która chce brać, ale nie koniecznie ma ochotę dawać. Freddy jest jej przeciwieństwem, okazując się inteligentną, wrażliwą i spokojną nastolatką, która chce kochać i być kochaną - za nic, tak po prostu. I oczywiście siłą rzeczy nasza sympatia skupia się po stronie Freddy, aczkolwiek trzeba przyznać, że kreacja Laury jest równie barwną, udaną i przekonującą nas do uwierzenia weń.

Opowieść ta jest osadzona w jakże specyficznej, amerykańsko-kanadyjskiej kulturze, gdzie to chociażby takie kwestie jak homoseksualna miłość, są czymś zupełnie zwyczajnym i akceptowalnym. Jednocześnie jednak nie zabrakło tu kilku akcentów, wydawałoby się pasujących bardziej do naszej polskiej codzienności, jak chociażby negatywna reakcja bliskich na przyznanie się do bycia lesbijką, co może nas zaskakiwać, ale co też wskazuje na to, że świat wciąż musi się zmieniać, by zrozumieć tę prostą prawdę, że każdy ma prawo kochać tak, jak chce. I niewątpliwie komiks ten jest kolejnym ważnym głosem w tej wciąż toczącej się dyskusji.

Bardzo udanie przedstawia się ilustracyjne oblicze tego tytułu, które jest dziełem Rosemary Valero-O'Connell. To właśnie ta amerykańska artystka stworzyła tu bardzo specyficzne, w jakiejś mierze surowe i zarazem malownicze rysunki, której mają w sobie coś z mangi, ale też tak nie do końca. To również połączenie poetyckości z realizmem, gdzie mamy z jednej strony wiele symboliki, z drugiej zaś dbałość o najmniejszy drobiazg. Całości efektu dopełniaj trzy kolory - biel, czerń i przełamujące je róż, co tworzy naprawdę niezwykłą, kolorystyczną całość.

Lektura tej opowieści nas porusza i wzrusza, gdy oto tak naprawdę odkrywamy miłosną historię dwojga młodych osób poprzez pryzmat ich rozstań, bardzo wielu rozstań. I jest w tym wszystkim smutek, żal i poczucie niesprawiedliwości..., ale też i piękna nauka życia o tym, że nie każda miłość musi być piękną, szczęśliwą, wartą naszego poświęcenia.

Oczywiście wiem, że to komiksowa rozrywka, ale z drugiej strony bardzo realnym wydaje się to, że opowieść ta może autentycznie pomóc nie jednemu polskiemu nastolatkowi, który odnajdzie w losach Freddy prawdę o sobie i swoim toksycznym związku, jak i być może też receptę na to, by się z niego uwolnić. A to już byłoby coś naprawdę wspaniałego...

„Moje rozstania z Laurą Dean”, to piękna, niezwykle emocjonalna i mająca sobą do zaoferowania wiele dobrego, komiksowa opowieść nie tylko dla młodzieży, ale dla absolutnie każdego odbiorcy. To ciekawa i uchwycona w zaskakujący sposób historia, barwne kreacje bohaterów, moc emocjonalnej wymowy oraz jakość ilustracji, której nie można nie docenić. Sięgnijcie po ten tytuł – polecam.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-08-16, Ocena: 4, Przeczytałem,

MIŁOŚĆ I ROZSTANIA

I wrote her off for the tenth time today

And practiced all the things I would say

But she came over I lost my nerve

I took her back and made her dessert

Now I know I'm being used

That's okay man 'cause I like the abuse

Now I know she's playing with me

That's okay 'cause I've got no self-esteem

- The Offspring

Mariko Tamaki wraca z nowym komiksem. Nowym komiksem o młodości, o dziewczynach, o dojrzewaniu. I miłości. I z czułością opowiada o ich życiu, uczuciach i codzienności, pełnej relacji międzyludzkich, nie zawsze tych pozytywnych i... rozstań.

Laura Dean jest nastolatką. I to nastolatką popularną, urzekającą, pewną siebie. Dziewczyną, jaką chciałoby wielu i wielu chciałoby nią być. Freddy Riley jest inna, jest jej przeciwieństwem, ale obie wydają się dobrze uzupełniać. Jednak związek, jaki zrodził się między nimi, nie jest spełnieniem marzeń. Związek, który co chwila kończy się i zaczyna na nowo. Freddy walczy, miota się, poświęca, ale ciągle jej czegoś brakuje i wciąż i wciąż uczucie to się pogłębia. Nieszczęśliwa, niepewna sytuacji dziewczyna będzie musiała zrozumieć wszystko i... Właśnie, czy będzie w stanie podjąć jakąkolwiek decyzję?

- The Offspringhttps://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/08/moje-rozstania-z-laura-dean-mariko.html

Harley Quinn. Piękna katastrofa
Mariko Tamaki0
Okładka ksiązki - Harley Quinn. Piękna katastrofa

Cykl powieści graficznych dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim...