Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016-11-09
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788328704244
Liczba stron: 400

Ocena: 5.33 (3 głosów)

Ziarenko pieprzu. Czy coś tak małego i - zdawałoby się - nieistotnego może kryć w sobie fascynującą historię? Anna Janowska przekonuje, że niejedną! Wykorzystując pieprz jako pretekst do podroży, rusza do Omanu, na Zanzibar i do Kerali w Indiach, skąd przyprawa ta pochodzi. Odkrywa przed nami, jak bardzo te odległe miejsca się przenikają i pokazuje, że za pieprzem stoi nie tylko ocean opowieści, ale również... Ocean Indyjski. Jego brzegi dzięki monsunom od zawsze były dużo bliżej siebie, niż mogłoby się wydawać, gdy patrzymy na mapę - to właśnie pieprz i inne drogocenne przyprawy zbliżyły jego przeciwległe krańce.

Autorka książki odwiedza plantacje, rozmawia z farmerami i trafia na trop pieprzowego kryzysu. Przedstawia miejsca i spotkanych ludzi tak obrazowo, jakbyśmy sami tam byli. W Kerali wybiera się na plażę, do której po odkryciu drogi morskiej z Europy do Indiidopłynął Vasco da Gama. W Omanie zabiera nas na wybrzeże, skąd pochodzili najlepsi żeglarze i najszybsze łodzie dau o skośnych żaglach. Natrafia na szlak kadzidła - żywicy przez wieki równie pożądanej co pieprz. Monsuny nie pozwalają jej ruszyć przez pustynię i pchają na południe, ku wybrzeżom Afryki, na pachnącą goździkami wyspę Zanzibar... Reporterska ciekawość sprawia nawet, że podróżniczka daje się zamknąć za murami szpitala ajurwedycznego! Jej opowieść toczy się gładko niczym przesypujące się pomiędzy palcami ziarenka pieprzu, roztaczając przed nami kolejne smaki, zapachy i zdziwienia.

Kup książkę Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-06-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017 , Mam,
Barwna podróżnicza relacja o zapachu z kolonialnego sklepu. Aż się chce po niej wąchać słoiczki z przyprawami i ruszyć w daleką podróż szlakiem dau, pieprzu i monsunowych wiatrów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-05-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Aromatyczna podróż po plantacjach przypraw. Wzmianki o lokalnej kuchni, Szlaku Kadzidła, budowie łodzi rybackich. Barwne opisy ludzi i miejsc. Wiele ciekawostek, umiejętnie wpleciona wiedza na temat historii oraz kultury odwiedzanych zakątków. A w tle rzeczowe informacje, malownicze opisy architektury miejskiej i wiejskiej Omanu, nowoczesnej Opery Królewskiejw Maskacie, wzmianki o wystepujących tam artystach, przepychu wnętrz tego obiektu kultury czy np. Wielkiego Meczetu, na kolejnych stronach opis Katedry na miejscu dawnego targu niewolników na Zanzibarze. Dodatkowo informacje na temat lokalnej fauny i flory wzbogacone zdjęciami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki 2017,
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy