Morderczynie i psychopatki

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-06-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328717114
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: Grausame Frauen

Ocena: 4.93 (14 głosów)

Jak to możliwe, że kobieta zabija własnego męża?

Dlaczego świadomie pozostawia swoje dziecko na pastwę brutalnego partnera?

Dlaczego go nie chroni, a czasem przyczynia się do jego śmierci?

Tego typu sprawy wywołują ogromne poruszenie, ponieważ kobiety uchodzą za osoby empatyczne, serdeczne, łagodne. Jednak cechy te prowadzą często do bagatelizowania zagrożeń płynących ze strony kobiet.

Co sprawia, że kobiety zadają ogromny ból innym ludziom, a nawet odbierają im życie? Czy istnieją wzorce przestępstw typowo żeńskich?

Nahlah Saimeh, specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej, przedstawia w swojej książce portrety psychologiczne kilku kobiet, które dopuściły ciężkich przestępstw. Na przykładzie ośmiu drastycznych spraw ze swojej praktyki zawodowej opisuje okoliczności tych zbrodni i wyjaśnia, dlaczego pierwsze oznaki przemocy ze strony kobiet pozostają zwykle niezauważone i w pewnym momencie jest już za późno, by zapobiec przestępstwu.

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Morderczynie i psychopatki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Morderczynie i psychopatki

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:,

Kobiety i zło.
Jesteśmy oazą spokoju, empatyczne, przyjacielskie, kochające, ale kiedy ktoś nam podpadnie jesteśmy nieobliczalne.
Czy zgadzacie się z tym?

Autorka jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii sądowej.
W książce przedstawia historię ośmiu drastycznych spraw morderstw i opisuje jak do nich doszło, jakie były motywy działania, podłoże psychologiczne.
Przedstawia portrety psychologiczne kobiet, które dopuściły się tych czynów. Wyjaśnia sposoby działania, które zazwyczaj są niezauważalne.
Jeśli chodzi o historię morderstw, opisy zbrodni, motywy to jest to bardzo dokładnie opisane.
Ta część interesowała mnie najbardziej i jest naprawdę dobrze napisana. Jeśli chodzi o stronę psychologiczną było to dla mnie nudne i w sumie niewiele nowego z tego wyciągnęłam.
Muszę przyznać, że bardzo rzetelnie i szczegółowo autorka wszystko opisała. Osoby chcące zgłębić wiedzę od strony psychiatry sądowego myślę, że będą usatysfakcjonowani.

Link do opinii
Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2021-07-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Kobiety są miłe, słodkie i uczynne.
Kobiety są cudownymi matkami, które dla swoich dzieci zrobią wszystko.
Kobiety zawsze wspierają swoich mężczyzn, rozumieją, wybaczają.


Kobiety...


Kobiety odwracają wzrok, gdy ich partner bije lub molestuje ich dziecko.
Kobiety zabijają z zimną krwią mężów, którzy grożą im śmiercią.
Kobiety topią swoje dzieci tuż po porodzie.


Ze statystyk wiadomo, że to mężczyźni popełniają o wiele więcej zbrodni. My, kobiety, jesteśmy ponoć za delikatne, zbyt dobre, nam się takie rzeczy po prostu nie zdarzają. Ponoć nie mamy w sobie tego pierwiastka zła, który kryje się w płci przeciwnej. Damskie zbrodnie szokują o wiele bardziej niż męskie- no bo jak to, kobieta zabiła swoje dziecko... ? Przecież nie mamy zła we krwi. Jesteśmy dobre. 
A jednak nie wszystkie.


Nahlah Saimeh, specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej, odsłania przed nami zupełnie inny obraz damskiej części świata, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. 


Jak już wiadomo nie od dziś, bardzo interesują mnie sprawy na faktach i ciemna strona świata, który nas otacza. Nie chodzi nawet wyłącznie o seryjnych morderców, ale też inne "odchylenia"- choroby psychiczne czy tajemnice prosektorium. Tym razem trafiła mi się gratka w postaci historii prosto od specjalistki w psychiatrii sądowej. Oczywiście miałam świadomość, że to faceci popełniają więcej zbrodni niż my, płeć piękna- nawet wśród seryjnych trudno doszukać się kobiet. I przez to tym bardziej byłam ciekawa, jakie historie zawarła autorka w swojej książce.


Czy jestem jakoś specjalnie zaszokowana obrazem, jaki narysowała dla nas pani Saimeh? Nie. Bo też nie z takim planem podeszłam do tej książki. Kierowała mną ciekawość, czy damskie zbrodnie mają jakiś swój charakterystyczny rys, powód, który nami kieruje. Każdy zabija, niezależnie od płci, więc ów reportaż w żadnym wypadku nie zachwiał mojego sposobu patrzenia na świat. Niejednokrotnie słyszy się o matkach, które przymykają oczy na molestowanie dziecka lub o takich, które zabiły partnera w samoobronie (teoretycznie). I właśnie mniej więcej takie historie spotykamy w Morderczyniach i psychopatkach. Zabójstwa dzieci, mężów, katów. Z tego, co jeszcze pamiętam, autorka raczej nie spotkała się z żadną kobietą, która selekcjonowałaby ludzi i wybierała sobie cel, a następnie powiększała kolekcję ofiar na swoim koncie. Żadnych seryjnych, lecz raczej standardowe (o ile jest to dobre określenie) powody, by zabić.


To, co mnie chyba bardziej szokuje jest fakt, jak bardzo kobiece zbrodnie są rozdmuchiwane, podczas gdy mężczyzna zabijający kogoś -nie ważne, czy to obca osoba czy własne dziecko- "zasługuje" jedynie na wzmiankę. Bo do tego właśnie przyzwyczaiło się społeczeństwo- mordujący, bijący facet to norma. Kobieta, która robi to samo, jest już potworem, sto razy groźniejszym niż najgorszy seryjny morderca. Przecież każdy zna swoją rolę w tym teatrze cieni.


Owa pozycja mnie co prawda nie zaszokowała, ale na pewno zaciekawiła. Mogłam swobodnie podróżować przez meandry kobiecej psychiki, po tych obcych dla mnie rejonach szaleństwa. Szkoda, że niektóre aspekty nie zostały nieco szerzej przedstawione, bowiem z takiej lektury moglibyśmy się sporo nauczyć. Niemniej jednak i tak uważam, że warto się z nią zapoznać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - _read_andzia_
_read_andzia_
Przeczytane:2021-07-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że mordują tylko mężczyźni, a gwałcone, molestowane mogą być tylko kobiety. Jak wiadomo, jest to zupełna nieprawda. 

Nahlah jest psychiatrą sądową. W swojej książce opisała historie ośmiu kobiet, które poważnie zawiniły. 

Co zmusza je do morderstwa? Jak mogą znęcać się nad swoimi dziećmi, wysłać własnego męża na tamten świat? 

Przypadek Dilana Kaya, którego zabiła Lola Zapatero, Friederike Durlach na którą polował mąż i jego kochanka, Christine Lukmann, która twierdziła, że Maria chce zabrać jej dziewictwo, Heike Schwipper, która zadusiła swojego synka Tima-Jordana, Sybille Kuhn, która zrobiła zamach w szkole, Michaela Richtera i Cornelii, Hanne Terstetten, która zadźgała męża Heinza, Sandy Brugge, której partner znęcał się nad jej synkiem wydają się nieprawdopodobne, zmyślone, żywcem wyjęte z filmów. Niestety, zostały wymyślone przez życie. 

Jest to mrożąca krew w żyłach książka. Nic nie przeraża bardziej niż świadomość, że okrucieństwa o których czytamy, są prawdziwe, gdzieś się wydarzyły. 

Autorka w sposób profesjonalny opisuje zbrodnie, obrazuje schorzenie i psychikę danej postaci. Podsuwa co może być prawdziwą przyczynią zarzuconych czynów. 

Szczerze Wam polecam, nie zawiedziecie się czytając ją❤.

Link do opinii
Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2021-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Morderczynie i psychopatki" to ciekawy przykład literatury faktu, gdzie poruszony został temat zbrodni dokonywanych przez kobiety.
Kim one są? Dlaczego popełniają przestępstwa? Czemu ich ofiarami są najczęściej dzieci lub mężczyźni? Co siedzi w ich umyśle? To właśnie próbuje wyjaśnić autorka tej książki - Nahlah Saimeh - niemiecka specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej.

Nahlah Saimeh na przykładzie wybranych 8 historii opowiada o przestępczości kobiet. Przy czym warto zaznaczyć, że "sprawczynie to z reguły bardzo różne typy kobiet ze zróżnicowanymi osobowościami. Każdy taki przypadek jest inny, każda kobieta jest inna".

Każdy rozdział skupia się na konkretnej postaci ale wszystkie utrzymane są w podobnym stylu. Na początku otrzymujemy zarys sprawy, później portret psychologiczny sprawczyni oraz informacje o jej życiu, następnie wyjaśnienie odnośnie tego, co skłoniło ją do dokonania zbrodniczego czynu. W niektórych rozdziałach znaleźć można też fragmenty zeznań, przy których uczestniczyła Nahlah. Na końcu autorka stara się pokazać szerszą problematykę omawianego przypadku, dostarczając garść fachowych informacji.

Książka zawiera w sobie wiele ciężkich tematów, takich jak: morderstwo, molestowanie, maltretowanie. Jednak jest napisana bardzo przystępnym językiem. Autorka w rzeczowy sposób wyjaśnia na czym polega jej praca. Jest przy tym zawsze profesjonalna i kompetentna.

Rozdział, który chyba najbardziej utkwił mi w pamięci dotyczył sprawy nastolatki, która zaplanowana zamach w swojej szkole. Dziewczyna była gotowa zabić co najmniej 50 uczniów! Jak się potem okazało, powodem jej zachowania były problemy w relacji z rodzicami.

Przyzwyczajona do kryminałów i thrillerów, czyli literackiej fikcji zostałam pozytywnie zaskoczona tą książką. To było coś zupełnie innego - realnego. Naprawdę dobre true crime w formie i treści.

Link do opinii

Czy obok takiego tytułu można przejść obojętnie? Czytaliście, bądź macie go w planach?


Zazwyczaj, gdy słyszymy o morderstwie to na pierwszym miejscu jako sprawcę umieszczamy mężczyznę. Po prostu tak się przyjęło, bo przecież kobiety są tak delikatne, że nie mogłyby się dopuścić tak brutalnego czynu… Jednak nic z tych rzeczy! Kobiety potrafią być lepszymi mordercami niż mężczyźni! To wszystko przez to, że tak naprawdę mało kto by je podejrzewał o takie zbrodnie. 


Autorka w swojej książce „bierze na tapetę” morderstwa dokonane przez kobiety oraz ich portrety psychologiczne. Dzięki „Morderczyniom i psychopatką” poznajemy osiem historii, które zmieniły życie wielu ludzi. 

Pomimo, że Saimeh nie osądza bohaterek, nie podchodzi do niech emocjonalnie to książka potrafi w czytelniku wyzwolić ogromną dawkę emocji. Jednak nie dzieje się to bez powodu - bohaterkami są np. kobiety, które dokonują zbrodni z premedytacją, dzieciobójczynie, czy takie, których postawa nie zostawała obojętna na wykorzystywanie seksualne własnych dzieci. Czytając takie historie nie sposób nie doznać szoku, niedowierzania, złości…

Warto zaznaczyć, że autorka nie skupia się na opisach samych zabójstw. One są jedynie tłem dla książki. Tutaj poznajemy życie morderczyń przed popełnieniem przestępstwa oraz ich losy jako osadzonych. W książce mamy do czynienia z dogłębną analizą psychologiczną kobiet oraz analizą przyczynowo-skutkową pomiędzy przeszłością kobiet, a przestępstwami jakich się dopuściły.

Dzięki temu, że autorka jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii sądowej od „zaplecza” możemy poznać pracę psychiatry sądowego i przysłowiowo zobaczyć „z czym to się je”. Książka napisana jest bardzo ciekawie, a medyczne sformułowania nie przytłaczają czytelnika. 

Link do opinii

Po tej lekturze pojawia się niesłychana lista pytań i niedomówień. Dlaczego kobiety popełniają tak okrutne i straszliwe zbrodnie? Jakimi pobudkami się kierują wbijając nóż w plecy czy pozwalając, aby partner znęcał się nad małym dzieckiem? Ile musi być w nich zła, że pozwalają sobie na takie czyny? Na te i inne pytania nie potrafię udzielić odpowiedzi, jestem zszokowana zachowaniem kobiet – morderczyń …

Autorka, psychiatra sądowy, przedstawia nam portrety ośmiu kobiet, morderczyń. Są to przypadki prawdziwe, z którymi autorka spotkała się na drodze swojej kariery zawodowej. Stawiała diagnozy i próbowała odpowiedzieć na pytanie, co skłaniało te kobiety do wejścia na drogę przestępstwa. Poznajemy dzieciństwo tych kobiet, okres dorastania oraz życie dorosłe. Zazwyczaj to życie jest trudne, z problemami i traumami, chociaż nie każda z tych sprawczyń wywodzi się z rodziny patologicznej. Były tez dziewczyny z dobrych domów, ale gdzieś się po drodze pogubiły, szybko wkroczyły na drogę zła. Często brak miłości i zainteresowania ze strony rodziców i wyrastanie w określonych warunkach skłaniało te kobiety do popełnienia zbrodni. Otrzymujemy bardzo smutny obraz, pełen bólu i rozpaczy. Czy te kobiety chciały być złe? A może sprawianie komuś krzywdy sprawiało im przyjemność? Różne przypadki są opisane w tej historii, nawet takie, o których nigdy byśmy nie pomyśleli …

Warto zastanowić się nad tym, czy odpowiednio wczesna reakcja bliskich na dziwne i może nie zawsze normalne zachowanie kobiet mogła zapobiec tym zbrodniom? Powstrzymać ich zamiary i zapędy? Może gdyby wcześnie zostały otoczone opieką, to nigdy by nie zrobiły krzywdy bliskim?

Bardzo ciekawa lektura, zwłaszcza dla osób zainteresowanych diagnozowaniem zachowań przestępców, motywami ich zachowania, badania podłoża zła. Ogrom w niej bólu i smutku. Mnie mocno wzruszyły te opisane sytuacje, w zwłaszcza gdy ofiarami były dzieci. W takich przypadkach ból jest nie do opisania i przeraża mnie akceptacja przez te kobiety krzywd wyrządzanych dziecku, najbliższej osobie, która w matce widzi opokę i oparcie, która liczy na pomoc matki. A co otrzymuje w zamian? Cierpienie, smutek, bolesne rany, maltretowanie fizyczne i psychiczne. Nie jestem w stanie zrozumieć tych czynów, nic nie jest w stanie mnie przekonać, że kobiety popełniały zbrodnie nie będąc świadomymi swoich zachowań. Nie mam litości dla takich zbrodni. Odpowiednio surowo kara powinna spotkać sprawców okrutnych czynów.

Atutem tej opowieści jest autentyczność, mamy okazję spotkać się twarzą w twarz z psychopatkami, z realnymi morderczyniami. Sam fakt, że to prawda, nadaje lekturze wymiaru prawdziwości i realności. Po tej lekturze pojawia się masa pytań, na które raczej nigdy nie znajdziemy sensownej odpowiedzi. Zawsze można próbować zabawić się w psychoterapeutę i stawiać diagnozy ...

Polecam.

Link do opinii

Od zawsze ciekawiło mnie co potrafi wyzwolić w ludziach zło. Jak dochodzi do tego, że człowiek potrafi popełnić najgorszą zbrodnię. Czy wszystko kryje się w dzieciństwie czy może jednak w doświadczeniach późniejszego życia?

W tej książce mamy kilka różnych historii. Różne miejsca, różny wiek kobiet ( dokładnie, to opowieść o ,, złych" paniach), czy miejsce zamieszkania. Z pozoru nic ich nie łączy. Jednak jest pewien wspólny mianownik i nie myślę tu o morderstwie. Z każdą opowieścią możemy być coraz bardziej pewnie tego jak wszystko się zaczęło. Szczegóły oczywiście w książce.

Autorka w doskonały sposób opisała każdy z przydatków. Zagłębiła się w życie tych osób, przeanalizowała to co się działo, oraz sposób dokonania zbrodni. Wszystko napisane niezwykle przystępnym językiem. Czyta się dosłownie jak thriller z dodatkiem kryminału. Sam sposób pisania daje nam dużą dawkę zrozumienia dla tych czynów, nie mylić z usprawiedliwieniem.

Miałam niezwykle dużo emocji w czasie lektury i to nie z powodu zbrodni a tego co działo się wcześniej. Autorka z wielką dokładnością opisała losy tych kobiet oraz motywy jakie nimi kierowały.
Bardzo dobra książka, świetnie napisana i poprowadzona, zdecydowanie polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:,

Okrutne morderstwa, śmiertelne wypadki, wykorzystanie seksualne- te sprawy znam głównie z książek kryminalnych i thrillerów, w których pojawiają się jako interesujące i cenione motywy. A przecież każdego dnia takie zjawiska mają miejsce naprawdę, w świecie rzeczywistym. Być może kobieta, którą minęłam dziś na ulicy jest morderczynią albo psychopatką? Przykłady z życia codziennego w swojej publikacji przedstawiła Nahlah Saimeh, psychiatra sądowy i rzeczoznawczyni w przeprowadzanych procesach.

„Morderczynie i psychopatki” to zbiór przejmujących i niepokojących historii. Ich bohaterkami są kobiety, które dopuściły się ciężkich przestępstw, co doprowadziło je do zakładów psychiatrycznych lub karnych. Saimeh miała okazję przeprowadzić rozmowę z każdą z nich, a to, co usłyszała doprowadziło do powstania tego reportażu. Na kartkach publikacji poznajemy opowieści wywołujące ogrom emocji, pytań i refleksji. Ta mieszanka sprawia, że mimo wątpliwości i negatywnych uczuć, ciężko się od tej lektury oderwać.

Osiem historii o ośmiu kobietach. Każda z nich prowadziła zupełnie inne życie i miała zupełnie inne motywy prowadzące ją do miejsca, w jakim się dzisiaj znalazła. Autorka przedstawia nam je kolejno, wnikając w ich psychikę, poznając lepiej dzieciństwo, szukając zrozumienia dla popełnionych czynów. Nie można natomiast powiedzieć, by Saimeh próbowała swoje bohaterki usprawiedliwiać czy rozgrzeszać. Myślę natomiast, że usiłowała zrozumieć ich postępowanie i uświadomić swoich czytelników, że czasami mają realny wpływ na zmianę biegu wydarzeń, mogą zrobić coś dobrego i komuś pomóc.

Podczas lektury byłam uważna i zaangażowana. Przedstawione historie pogłębiały moją ciekawość i nie pozwalały się oderwać. Saimeh sprawiła, że naprawdę myślałam o tych kobietach, a ich losy szczerze i autentycznie mnie intrygowały. Autorka nie tylko opowiedziała nam, co się wydarzyło, ale także wskazała elementy, które do tego doprowadziły i postawiła diagnozę. Dzięki temu całość nie tylko wydała mi się bardziej przekonująca, ale też realistyczna. Kobiety z publikacji stały się czymś więcej, niż kolejnymi papierowymi bohaterkami.

Saimeh dotarła do bliskich i znajomych przedstawianych postaci. Pokazała fragmenty ich życia i wielokrotnie cytowała ich wypowiedzi. Widać, że to, czym się zajmuje jest dla niej naprawdę istotne i że poświęca temu dużo czasu, energii i przemyśleń, co przełożyło się w dużej mierze na powstanie tego materiału.

Bardzo cenię takie publikacje i nie żałuję poświęconego im czasu. Nic nie jest bardziej interesujące, niż prawdziwe życie, szczególnie, gdy zostaje pokazane w taki sposób.

Link do opinii

Doktor Nahlah Saimeh jest specjalistką w dziedzinie psychiatrii i psychoterapii. Pracuje jako dyrektorka medyczna kliniki psychiatrii sądowej, a jako biegła zajmuje się wydawaniem opinii i prognoz dotyczących przestępstw popełnianych przy użyciu przemocy oraz przestępstw seksualnych. Jej najnowsza książka, reportaż „Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego”, skupia się na kobietach jako sprawczyniach przestępstw.

Mordercy i psychopaci od zawsze budzili przerażenie, ale i zaciekawienie. Nierzadko chcielibyśmy „zajrzeć” do ich umysłów, dowiedzieć się, dlaczego popełnili dany czyn i co nimi kierowało. Zwłaszcza kiedy sprawczynią zbrodni jest kobieta. Według statystyk kryminalnych około 88 procent morderstw popełnianych jest przez mężczyzn. Lecz co może sprawić, że morderstwa dopuszcza się kobieta? Lub dlaczego kobieta maltretuje, a następnie dusi swoje dziecko? Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi w najnowszym reportażu, w którym autorka przedstawia wybrane przypadki zbrodniarek, z którymi miała do czynienia w swojej pracy.

W przedmowie dr Saimeh opowiada o swojej karierze psychiatry sądowego oraz wprowadza czytelnika w tematykę książki. W kolejnych rozdziałach przedstawione zostaje osiem kobiet, z których sprawami miała do czynienia. Możemy zapoznać się między innymi z przypadkiem kobiety, która popełniła „próbne morderstwo”, kobiety, która zleciła zabójstwo żony swojego kochanka, kobiety,  która znęcała się nad swoimi kilkumiesięcznymi dziećmi, by ostatecznie je udusić, a także uczennicy, która planowała zamach w swojej szkole. Każdy rozdział skonstruowany jest podobnie. Najpierw następuje przedstawienie sprawczyni oraz popełnionego przez nią czynu, potem krótka biografia, przeplatana czasem z rozmowami ze sprawczynią, a następnie fachowy komentarz autorki i analiza danego przypadku.

Jest to tematyka trudna, a każdy przytoczony przypadek szokuje i poniekąd skłania do refleksji nad ludzką naturą i mrocznymi skłonnościami. Nie mniej jednak autorka starała się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi każdy przypadek i wyjaśnić medyczną terminologię. Z książki można naprawdę wiele się dowiedzieć, nie należy jednak zapominać, że każda z przedstawionych historii wydarzyła się naprawdę i była czyjąś osobistą tragedią.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2021-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - justynazniszczol
justynazniszczol
Przeczytane:2021-07-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Za każdym razem kiedy media podają informacje o zbrodni popełnionej przez kobietę jestem pewna, że większość z nas zadaje sobie pytanie jak to możliwe, że zbrodni dopuściła się kobieta. Przecież to kobiety uchodzą społecznie za płeć słabszą, a co za tym idzie powinny mieć łagodne usposobienie, stronić od konfliktu a wszelkie spory rozwiązywać polubownie.

Nahlah Saimeh dzięki swoim doświadczeniom zawodowym jako biegła specjalizująca się w przygotowywaniu opinii do spraw, które dotyczą przestępstw przy użyciu przemocy, ale też przestępstw seksualnych, przybliża czytelnikowi nieco szczegółów dotyczących diagnozowania kobiet morderczyń.

Co ciekawe, autorka nie oskarża tych kobiet, a stara się pokazać wszystkie okoliczności, które doprowadziły sprawczynię do momentu zbrodni. Rozpatruje ona wydarzenia sięgające niejednokrotnie lat dziecięcych, ponieważ już na tak wczesnym etapie życia pojawiały się szczegóły, które rzutują na dorosłe życie i wybory dokonywane przez oskarżone.

Autorka absolutnie nie usprawiedliwia, a jedynie daje możliwość spojrzenia na problem szerzej, to jest coś czego zwykły obserwator nie widzi, a co w sądownictwie i całym procesie orzekania jest niezbędne aby móc wydać sprawiedliwy wyrok.

Dla laika to niezwykle odkrywcza lektura, bo dostarcza wielu szczegółów o pracy biegłego sądowego, ale też sposobów pracy z podejrzanym i rozpracowywania psychiki kobiet, które dopuściły się zbrodni.

I choć biologicznie rzecz ujmując to mężczyźni są ,,predysponowani" do popełniania zbrodni, to okazuje się, że kobiety mogą być równie zażarte i zaciekłe co mężczyźni. Choć to nic optymistycznego, to cieszę się, że sięgnęłam po kolejną książkę, która pozwala patrzeć szerzej.

Link do opinii

Jak to możliwe, że kobieta zabija własnego męża, dziecko lub pozwala, by pastwił się nad nim brutalny partner?
Czemu nie widzi niczego złego w molestowaniu własnego potomstwa?

Od pokoleń kobiety są postrzegane jako te delikatne i łagodne, dlatego gdy wychodzi na jaw ich brutalna natura, wybitnie szokuje to całe społeczeństwo.

Co sprawia, że zamieniają się w potwory?

Nahlah Saimeh, specjalistka w dziedzinie psychiatrii sądowej, w swojej książce przedstawia osiem portretów psychologicznych sprawczyń ciężkich przestępstw.
Opisuje rzeczowo i konkretnie nie tylko ich czyny, ale również szczegółowo wyjaśnia co do nich doprowadziło.
Dlaczego, kiedy można było jeszcze im pomóc, zostały zlekceważone.
Dlaczego nie chciano lub nie zauważono pierwszych oznak szaleństwa.

Wszystko to bez zbędnych ozdobników i moralizowania.
Czyste fakty, co, moim zdaniem sprawia, że książka jest prawdziwa i smutna, bo przecież gdyby w porę zareagowano, być może do tych czynów w ogóle by nie doszło.

Lektura nie jest długa, ale robi na nas ogromne wrażenie, dlatego ja już dzisiaj ogromnie ją Wam polecam.

Link do opinii

Nahlah Saimeh jest specjalistką z zakresu psychologii kryminalnej. Wielokrotnie pełniła funkcje biegłej w sprawach sądowych, pomagając ustalić, czy sprawca był poczytalny w chwili popełnienia przestępstwa oraz analizując motywy. W swojej książce „Morderczynie i psychopatki. Szokujące historie z praktyki psychiatry sądowego” porusza tematykę kobiet, które dopuściły się najgorszych zbrodni.

 

8 zbrodni
Książka Nahlah Saimeh od samego początku wrzuca czytelnika w niesamowity i skomplikowany świat psychiki człowieka. Wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie sprawiło, że autorka bazując na sprawach, które miała możliwość prowadzić (zmieniając dane uczestników) wybrała 8 zbrodni popełnionych przez kobiety i dokonała ich dogłębnej analizy. Każda sprawa podzielona została na trzy części – opis popełnionego przestępstwa, następnie rozmowa z sprawczynią i wydobycie jak największej ilości danych o życiu, motywach i odczuciach, a na samym końcu analiza i spostrzeżenia autorki. Pozwala to w dość szerokim spektrum odnosić się do spraw i poznać zarówno fachowe wytłumaczenie, jak i myśli morderczyni. Wybrane przez autorkę kobiety uświadamiają czytelnikowi jak szeroka jest problematyka przestępstw popełnianych przez płeć żeńską. Przeszłość ma ogromne znaczenie w życiu każdej z nich. Autorka ukazuje zarówno patologiczne rodziny, jak i takie którym niczego pozornie nie brakuje. Ważne jest jednak to, że nie tłumaczy i nie usprawiedliwia poczynań sprawczyń, lecz analizuje je i szuka problemów głębiej. Czasem wystarczy niewielki impuls i cała psychika leży w gruzach. Miłość, manipulacje, pragnienie akceptacji, a także urojenia, skłonności autodestrukcyjne i amok – to i jeszcze więcej zawarła w 300 stronach autorka. A wszystko podane w dostępny sposób, w którym żargon fachowy został dopasowany do czytelnika. I chociaż całość wypada bardzo dobrze, to wydaje mi się, że momentami analizy przeprowadzane przez autorkę były rozwleczone. Bardziej wolałabym skrócić kilka z nich, a zamiast tego dodać jeszcze z dwa przypadki. Warto także zwrócić uwagę, że dane które są przez nią przytaczane w większości odnoszą się do sytuacji jaka panuje w Niemczech.

 

Podsumowanie
„Morderczynie i psychopatki” to bardzo dobry reportaż kryminalny, który skupia się wokół psychiki kobiet. Dlaczego ta uchodząca za spokojniejszą i bardziej empatyczną płeć potrafi popełnić najgorsze zbrodnie? Czym różni się gwałt od molestowania i jak na wydarzenia wpłynęło pragnienie miłości i manipulacje? O tym dowiecie się od doktor psychologii kryminalnej a także od samych sprawczyń.

Link do opinii
Reklamy