Morderstwo w Mezopotamii

Tom 14 cyklu Herkules Poirot

W zamkniętym na klucz pokoju zostaje zamordowana żona szefa ekspedycji archeologicznej, prowadzącej wykopaliska w Mezopotamii. Piękna, słodka i subtelna od pewnego czasu czegoś się obawiała. Zagadek wciąż przybywa. Na szczęście w pobliżu bawi przejazdem niestrudzony podróżnik i genialny detektyw, Herkules Poirot...

Informacje dodatkowe o Morderstwo w Mezopotamii:

Morderstwo w Mezopotamii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mocarz
Mocarz
Przeczytane:2023-06-25,

Bardzo dobry kryminał osadzony w egzotycznej scenerii wykopalisk archeologicznych w Iraku. Czytało mi się go wspaniale, a zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Nieprzewidywalna i wciągająca książka przenosząca nas w dodatku w inny świat. Bohaterowie są świetnie nakreśleni. Mimo że powieść nie jest długa, jest kompletna, a charaktery postaci i relacje między nimi są nakreślone perfekcyjnie. Polecam.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-05-22,
Jak wiadomo Agatha Christie nie była archeologiem, ale za archeologa wyszła. Mógł być on dla niej inspiracją do napisania tego kryminału. Akcja książki "Morderstwo w Mezopotamii" dzieje się na wykopaliskach. Jak przy takich pracach bywa mamy tam specjalistów, ludność tambylczą, która służy do takich prac jak zmywanie naczyń po obiedzie, mamy także wielką historię i całkowite odcięcie od techników kryminalnych, specjalistycznych laboratoriów i innych cudów współczesnej nauki. Jest za to pielęgniarka, którą wynajął doktor Lindner do jego żony i cała ekipa badawcza, w której pani Lindner ma zbyt wielu wrogów. Kiedy znajdujemy ją z rozbitą głową już jest wiadomo, że wskazanie sprawcy będzie bardzo trudne. "Morderstwo w Mezopotamii" nie zaskakuje. Może dlatego, że wydarzenia zostały zapisane w formie relacji przez siostrę Leatheran. Mimo to czytanie kolejnego kryminału królowej okazało się czystą przyjemnością. Chęć poznania wszystkich jej książek jest dobrą decyzją.
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Wyprawa archeologiczna. Zespół naukowców pracuje nad wykopaliskami. Ludźmi dowodzi dr Leidner. Ma dość kontrowersyjną żonę, kobietę o silnym charakterze. Wszyscy podejrzewają u niej początki choroby psychicznej, widać, że ona kogoś się boi. Kobieta ma wiele tajemnic, choć jej mąż także. Giną dwie kobiety, a finał książki jest bardzo zaskakujący.
Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2022-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Bardzo dobry kryminał, którego akcja rozgrywa się nie w Anglii, jak większość książek autorki, ale w Mezopotamii. Towarzyszymy ekspedycji archeologicznej, i jesteśmy świadkami morderstwa, winnego próbuje znaleźć Herkules Poirot. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, ale to nic nowego u mistrzyni kryminałów.

Akcja toczy się w bazie niedaleko wykopalisk, gdzie spotkać możemy jak zwykle zróżnicowane i wyjątkowe osobowości, które biorą w niej udział. Do obozu zostaje sprowadzona młoda i skromna pielęgniarka, która ma zająć się małżonką głównego szefa wykopalisk, która ponoć nie czuję się za dobrze, a tak naprawdę jest pełna leku o swoje życie, ponieważ odnosi wrażenie że jest prześladowana. Kiedy dochodzi do tragedii, nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytania - Jak mogło do tego dojść? Dlatego tak się stało? Zrządzeniem losu przez Bliski Wschód podróżuje w drodze powrotnej do Anglii nie kto inny jak Herkules Poirot, który za namową zgadza się pomóc w tej skomplikowanej sprawie. Baza otoczone dziedzińcem, zamykane bramy, same znajome twarze, żadnych obcych, patowa sytuacja chyba że mordercą jest ktoś z wewnątrz, lub ktoś wybitnie sprytny potrafiący myśleć nieszablonowo, zaprawdę wciągająca historia.

Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Herkules Poriot wyrusza w podróż. Tym razem postanawia odwiedzić Mezopotanie. Zamierza wpocząć, chociaż to wydaje się być szalonym pomysłem w jego wykonaniu. Tym bardziej, że piasek, pustynia, i liczne niewygody, z któymi musi się mierzyć podczas wycieczki, nie wprawiają go w dobry humor. Sytuacji nie poprawia fakt, że dochodzi do mordestwa, które ofiara przeczuwała. Poriot jak zwykle szuka motywów, oraz zabójcy. Na jaw szybko wychodzą ciekawe fakty z życia nie tylko ofiary, ale i poszczególnych członków ekspedycji archelogicznej, w której udziała brała ofiara. Słynny dedektyw po raz kolejny przekonuje się o tym, jak złożona jest kobieca natura, oraz, że jej zrouzumienie nie należy do łatwych. Tym bardziej, jeśli wszyscy wkoło uważają kobietę za osobę chorą na nerwy, której obaw nie należy brać na poważanie.

Dedektyw został więc postawiony przed niezwykle trudnym zadaniem. Jednak jak to bywa w jego przypadku wnikla obserwacja otoczenia, oraz rozmowy z poszczególnymi członkami ekspedycji przyniosą oczekiwany rezultat. Nie oznacza to jednak, że Poroit nie zostanie wprowadzny nie raz w błąd, czy też, że nie dostrzeże od razu wielu oczywistych rzeczy.

Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2018-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

„Morderstwo w Mezopotamii” z początku było dla mnie dość męczące. Oczywiście do momentu… morderstwa.

Tym razem udajemy się z autorką do wykopalisk archeologicznych w Mezopotamii. Pielęgniarka, Amy Leatheran, zostaje wynajęta do opieki nad Luizą Leidner, żoną archeologa Erica Leidnera. Kobieta dostaje anonimy i obawia się o swoje życie. Niestety, pomimo obecności siostry Leatheran, kobieta zostaje zamordowana. Szczęśliwie w pobliżu znajduje się detektyw Herkules Poirot. Oczywiście, odnajduje on mordercę. I również oczywisty jest fakt, że pomimo 100% pewności nie zgadłam kto jest mordercą.

Agatha Christie, jak zawsze, prowadzi akcję w sposób wciągający i bardzo wartki. Morderca jest nieznany do samego końca, a jego personalia i samo rozwiązanie zagadki, jest zaskakujące. Autorka zdecydowanie należy już do ścisłej czołówki moich ulubionych pisarzy.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-11-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Tym razem całą sprawę relacjonuje osoba, która nic nie ma wspólnego z prowadzeniem śledztw - pielęgniarka. I to jest ciekawy, ożywczy zabieg. A Poirot - oczywiście sie pojawia i jest jak zwykle wspaniały i uroczy.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2018-01-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 2018 - 52 książki ,

Ciekawa zagadka osadzona w realiach obozu archeologicznego. Co prawda mordercą okazała się osoba, którą podejrzewałam ale to był przypadek :-). Nie miałam nic na poparcie swojej tezy oprócz tego ,że ta osoba wydawała się najmniej prawdopodobna. Ciekawy zabieg to zgromadzenie małej grupki ludzi, całkowite odcięcie ich od osób z zewnątrz (morderca musi być wśród nich), a równocześnie umieszczenie ich pojedynczo zajętych własnymi sprawami w czasie zabójstwa. Nie dość, że przez to wszyscy są równie podejrzani, to równocześnie są z nich bezużyteczni świadkowie ;-D Ale Hercules Poirot da radę ;-)

Death in Clouds
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Death in Clouds

On a routine flight over the English Channel, a woman is murdered with the venom-dipped dart of a South African blow-gun. How bizarre that the killing...

Tajemnica gwiazdkowego puddingu
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemnica gwiazdkowego puddingu

,,Tajemnica gwiazdkowego puddingu" to sześć opowiadań wybranych przez autorkę i... bardzo lubianych przez czytelników bohaterów jej książek: Herkulesa...