Mosiężny rak znika

Kasia przypadkowo trafia do Radomia sprzed stu lat. Razem z Piotrkiem, któremu nie przeszkadzają bluzka z Pokemonami i dziwne pytania dziewczynki, wyrusza na poszukiwania mosiężnego raka. Dokąd zaprowadzi bohaterów dziwna zagadka w liście? Dlaczego nie wolno kichać w starym kinie? Kto zachwyci się dawnym Radomiem? I co mają wspólnego z tą historią żeliwne krasnale, które zakradły się do zegarmistrza? Przeczytajcie przewrotną opowieść z detalem architektonicznym w tle!

Informacje dodatkowe o Mosiężny rak znika:

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2023-05-26

Kup książkę Mosiężny rak znika

Mosiężny rak znika - opinie o książce

Kasia przenosi się w czasie i trafia do Radomia sprzed stu lat. Choć wydawać by się mogło, że powinna dobrze znać to miasto, wcale tak nie jest. Wiele rzeczy jest innych i wcale jej nie znanych. Przez przypadek dowiaduje się o zaginięciu mosiężnego raka, więc bierze śledztwo w swoje ręce. Jej los przeciwna się z drogą Piotrka, z którym wkrótce wspólnie będzie próbowała rozwiązać dziwną zagadkę. Czy uda im się ją rozstrzygnąć?

Możemy mieszkać całe życie w jednym mieście, myśląc że znamy je doskonale, ale czasem wystarczy jedno zdarzenie, abyśmy zrozumieli jak bardzo się myliliśmy. Świat idzie do przodu, a po drodze zmienia się dosłownie wszystko. Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było móc przenieść się w czasie i zobaczyć swoje miasto z przeszłości? Sprawdzić jak wiele się w nim zmieniło przez ten czas? Czy kiedy dzisiaj ktoś zapytałby nas o jakieś detale z przeszłości, bylibyśmy w stanie na nie odpowiedzieć?

Marta Witkowska Trojanowska napisała prostą, ale niezwykle ciekawą historię, w której to nasi bohaterowie przyglądają się własnej okolicy. Dzięki podróży w czasie mają świadomość jak bardzo wszystko się zmienia na przestrzeni lat. Uświadamiają sobie, że kiedyś życie wyglądało całkiem inaczej, ludzie też inaczej się ubierali, mieli inne zwyczaje. Ale chyba przede wszystkim wokół było więcej zieleni. Dzisiaj w dużych miastach przeważnie jej brak.

Kasia to niezwykle ciekawa świata dziewczynka, która wszystkiemu wnikliwie się przygląda. Odkrywa, że ulica obecnie nazywana „Żeromskiego”, niegdyś nazywała się inaczej. Dostrzega również miejsca, których wcześniej nie było.

"Gdyby Kasia próbowała później opowiedzieć, co czuła, nie do końca potrafiłaby sprecyzować - czy był to ogromny podmuch pchający ją do tyłu, czy w dół, ale chyba i tak, i tak. Trochę do tyłu, a trochę w dół. Zresztą to miało mniejsze znaczenie niż uczucie, jakie ogarnęło ją zaraz potem. Było to bowiem całkowite zdziwienie i oszołomienie. Siedziała na chodniku, z lekko zadartym kolanem, którego nie ochroniły krótkie spodenki, a przed nią rozpościerał się niby bardzo dobrze znany widok ulicy Żeromskiego, ale jakiś taki... zwyczajnie lub może właśnie niezwyczajnie... inny!"

Autorka w swojej powieści duży nacisk kładzie na budowę architektoniczną oraz na wyostrzenie spostrzegawczości dzieci. Znajdziemy tutaj również wiele specjalistycznych słów (np. gzyms, odboje) z którymi dzieci wcześniej nie miały styczności i dopiero odkrywają co one oznaczają.

Czy Kasia i Piotrek odnajdą mosiężnego raka? O tym musicie przekonać się już sami.

"Mosiężny rak znika" to niezwykle interesująca pozycja nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłego czytelnika. Gwarantuję wam, że po jej przeczytaniu dokładniej będziecie przyglądać się historii waszego miasta i jego wszelkim detalom. Zachęcam do przeczytania.

Lubicie "zanurzyć się" trochę w historie i tradycje miejscowości w której mieszkacie? Wiecie które miejsca warto zobaczyć i poznać ich historię?

🦞🦞"MOSIĘŻNY RAK ZNIKA"
Marta Wiktoria Trojanowska LUCKY Wydawnictwo przenosi nas do Radomia. Poruszając historię i detale architektoniczne miasta i jego kamienic.

Akcja powieści dzieje się w Radomiu. A główna bohaterka Kasia czekając na mamę przed kamienicą zagarmistrza, przez przypadek słyszy dziwną rozmowę "dwóch krasnali". Ta cała rozmowa przenosi ją do Radomia sprzed 100 lat. Wydawałoby się że Kasia powinna znać Radom lepiej niż mieszkańcy miasta. Niestety część detali wydaje się znajoma. Reszta jest dla dziewczynki jak obrazy ze starych zdjęć i pocztówek taty, tylko tym razem w kolorze. Zbieg przypadków doprowadza dziewczynkę do restauracji Wierzbickiego, który ma problem. Ktoś ukradł mosiężnego raka. Kasia wraz z napotkanym chłopcem postanawia odkryć zagadkę zaginionego przedmiotu. Czy Kasi i Piotrkowi uda się odnaleźć raka? Czy zagadka z listu zostanie rozwiązana? Do jakich wniosków dojdzie Kasia zwiedzając przy okazji stary Radom?

Jesteście ciekawi jak potoczą się losy bohaterów? Koniecznie przeczytajcie książkę. Autorka stworzyła ciekawą fabułę, wplatając w nią ciekawostki architektoniczne miasta. Po przeczytaniu książki zgłębiałam temat histori Radomia, restauracji Wierzbickiego, ulicy Żeromskiego i wiele innych. Osoby interesujące się dawnymi czasami, koniecznie muszą przeczytać książkę. Jest to znakomita pozycja nie tylko dla dzieci i młodzieży. Dorosły znajdzie w niej wiele ciekawostek i zechce poznawać historię miasta. Dzieci dzięki lekturze książki bardzo chętnie będą rozglądać się wokół swojego miejsca zamieszkania szukając historycznych zabytków, znaków oraz zgłębiać ich historię. Powiem Wam bawiłam się świetnie czytając książkę, wyobrażając sobie te piękne widoki. Dodatkowym smaczkiem są zdjęcia architektury Radomia. Ja osobiście polecam książkę, gwarantując Wam ciekawą lekturę.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2024-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 ksiązki 2024, Wypożyczone,

"Mosięzny rak znika" należy do literatury dziecięcej ,ale nic nie stoi na przeszkodzie by dorosli również sięgnęli po tę pozycję .

Ta niewielka objętościowo książeczka to wycieczka w przeszłość miasteczka Radomia ,gdzie co ciekawe, przedstawieni bohaterowie istnieli rzeczywiście a i uliczki pradawnego miasteczka do dnia dzisiaejszego istnieją,co prawda w zmienionej troszkę formie ale są.

Do Radomia z 1920 roku trafiamy za sprawą Kasi,która dzięki potarciu kartusza u jednego z żeliwnych krasnali,przenosi się w przeszłość. Dziewczynka poznaje tu Piotrka,z którym będzie odkrywać tajemnicę zniknięcia mosiężnego raka .

Jak ta przygoda się skończy ?I czy dziewczynce uda sie powrócić do współczesnego świata ,tego dowiecie sie po lekturze.

Jest to książka idealna dla mieszkańców Radomia ale i nie tylko ,bo wszelkie ciekawostki związane z tym miasteczkiem są ciekawie wyeksponowane w ramki.Autorka naprawdę stworzyła ciekawą fabułę, wplatając w nią ciekawostki architektoniczne miasta. Dodatkowym smaczkiem są również zdjęcia architektoniczne Radomia.

Ja ze swojej storny bardzo polecam książkę Marty Wiktorii Trojanowskiej ,bo to wspaniała odskocznia od dorosłej literatury.

Kasia to mała dziewczynka, która odkrywa, że krasnale w mieście mają pewną tajemnicę.. I dzięki nim dziewczynka podróżuje w czasie .. trafia do Radomia, w czasy w których na świecie nie było jeszcze jej babci i za sprawą pewnego chłopca zaczyna poznawać dawne miasto, które choć te same to zupełnie inne.. Podróż w czasie to nie wszystko, dziewczynka wraz z Piotrem stara się odnaleźć zaginionego mosiężnego raka.. Co wyniknie z tej podróży? Czy ta zagadka zaginięcia zostanie rozwiązana dzięki tej odważnej i ciekawej świata dziewczynce? Musicie się przekonać sami! Wy, albo Wasze dzieci.

Ja przyznam szczerze, że sama bawiłam się wyśmienicie podczas lektury. Książka jest znakomicie wydana, jej detale niesamowicie przyciągają uwagę zarówno starszych jak i młodszych czytelników. W środku znajdziemy też ciekawostki nawiązujące do treści książki! Historia jest króciutka, ale jestem pewna, że za rok lub dwa wrócimy do tej lektury! I mam nadzieję, że wtedy już Wiki sama przeczyta tą historię bratu. ?

Serdecznie polecam tą książkę, bo można też przybliżyć sobie architekturę Radoomia, dla mnie to duży atut, bo nigdy nie byłam w tym mieście ???

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2024-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje książki 2024,
Złote dziecko. Opowieść o małym Jacku Malczewskim
Marta Wiktoria Trojanowska0
Okładka ksiązki - Złote dziecko. Opowieść o małym Jacku Malczewskim

Jest zima. Michał idzie właśnie ze szkolną wycieczką do radomskiego muzeum. Jacek spaceruje natomiast śliskimi uliczkami Starego Ogrodu podczas rodzinnego...

Dziecko z baśni
Marta Wiktoria Trojanowska0
Okładka ksiązki - Dziecko z baśni

Anetka jest niewyróżniającą się niczym córką dyrektora szkoły, do której chodzi. Łata, szkolna sekretarka, potrafi tylko...