My. Opowieści Smoleniaków

Wydawnictwo: Hyla
Data wydania: 2008-09-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-89768-14-8

Książka "My. Opowieści Smoleniaków" obejmuje całość 75 lat tradycji I LO. Stanowi chronologicznie i tematycznie uporządkowany zbiór wspomnień absolwentów - począwszy od pierwszych powojennych maturzystów, a na ostatnich skończywszy. Czasy przedwojenne prezentowane są poprzez opowieść Floriana Kozaneckiego, jednego z Dyrektorów I Polskiego Gimnazjum w Bytomiu, którego tradycję kontynuuje I Liceum Ogólnokształcące, oraz Profesora Edwarda Szweda - nauczyciela w Polskim Gimnazjum. Stefan Kasperek, jeden z pierwszych powojennych absolwentów, na podstawie dostępnej literatury postarał się z kolei odtworzyć losy maturzystów i nauczycieli bytomskiego Gimnazjum.
"My. Opowieści Smoleniaków"

Na kolejny rozdział, "Powojnie", składają się wspomnienia absolwentów, którzy Szkołę kończyli już po roku 1946. Z kolei część "Szkoła Huka i Kobry" opowiada o latach 1950-1966, gdy dyrektorem Liceum był legendarny nauczyciel, Stanisław Huk oraz o pracy pedagogicznej doktora Leopolda Kobierskiego, bytomskiego przyrodnika i działacza Ligi Ochrony Przyrody. Rozdział "Naznaczeni Historią" zawiera wspomnienia absolwentów Szkoły z lat 1970 - 1990, zaś "Szkoła Łozy" to opowieść o współczesności i niedawnej przeszłości I LO, o czasie, gdy stanowisko Dyrektora sprawuje Katarzyna Łoza. Wśród opowiadających są postacie znane - jak Prezydent Bytomia, Piotr Koj, jego zastępczyni, Halina Bieda, Marcin Hałaś - dziennikarz, Mieczysław Szemalikowski - reżyser-dokumentalista, Bohdan Urbankowski - poeta, Janusz Weychert - reżyser telewizyjny, ale znalazło się wśród nich również wiele osób zwyczajnych, których losy potoczyły się bardzo różnie. Niektórzy trafili do Szwecji, inni pracują w Anglii. Jedni są biznesmenami, inni - pracują fizycznie. Łączy ich jedno. Sentyment do Szkoły, w której - jak sami mówią - spędzili najpiękniejsze lata swego życia. Książka "My. Opowieści Smoleniaków" to zbiór najzupełniej prywatnych, osobistych wspomnień. To opowieść o wspaniałych ludziach połączonych przyjaźniami, które przetrwały lata. To zbiór barwnych, bardzo zabawnych anegdot.

Na tym jednak książka się nie kończy. Warto zwrócić uwagę na pełną listę absolwentów Szkoły, szczególnie przydatny może okazać się również indeks nazwisk występujących w książce. Ogromnie cenna jest też dokumentacja fotograficzna, opublikowana na dołączonej do książki płycie CD.

Kup książkę My. Opowieści Smoleniaków

Avatar użytkownika -

W początkach lutego ukazała się w Bytomiu książka wyjątkowa. Stworzona przez zespół w składzie: Magdalena Galiczek, Maciej Seweryn, Paulina Wyrębowska publikacja „My. Opowieści Smoleniaków” pod redakcją Sławomira Krempy to zachwycające świadectwo o jednej z najlepszych szkół w mieście – o I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Niezależnie od pozycji w rankingach, od tego, czy jego absolwenci dostają się na wymarzone uczelnie, czy też na kierunki drugiego wyboru, „Smoleń” pozostaje miejscem wyjątkowym. Skupiając wspaniałych ludzi, pełnych pasji i życzliwości wobec siebie nawzajem oraz szacunku – choć nie bezkrytycznego – względem pedagogów, cieszy się wspaniałą opinią.   Z całą pewnością „Opowieści Smoleniaków” przyczynią się do utrwalenia legendy tej szkoły. Wszyscy znamy banalne, nieznośnie schematyczne publikacje rocznicowe, pełne dat, tabelek, list pracowników szkoły i sztywnych fragmentów kronik. Kupujemy je z sentymentu, by odnaleźć własne nazwisko na liście absolwentów i już nigdy później do książki nie wrócić. Publikacja o I Liceum jest zupełnie inna. Zamiast suchych faktów – żywe, wciągające, zabawne wspomnienia, które zainteresują nie tylko absolwentów Szkoły, ale staną się także wspaniałymi dykteryjkami opowiadanymi podczas spotkań towarzyskich ...

Opinie o książce - My. Opowieści Smoleniaków

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś