Myszy i ludzie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-02-12
ISBN: 978-83-7839-045-9

Piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach i marzeniach.

George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

"Myszy i ludzie" to jedno z najznakomitszych dzieł literackich Steinbecka. To powieść tak złożona, że wymyka się wszelkim jednoznacznym interpretacjom. Przede wszystkim jest piękną historią wspaniałej przyjaźni i poświęcenia, opowieścią o skomplikowanych relacjach, ludzkich tęsknotach i marzeniach. Ale także parabolą losu człowieka, rodzajem współczesnej baśni dla dorosłych.

Powieść "Myszy i ludzie" była trzykrotnie przenoszona na ekran. Najbardziej znaną kreację postaci Lenniego stworzył John Malkovich.

Kup książkę Myszy i ludzie

Opinie o książce - Myszy i ludzie

Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2017-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Opowieść Johna Steinbecka jest bardzo krótka, ale mimo tego wywiera ogromny wpływ na czytelnika. Porusza wiele istotnych kwestii i problemów, między innymi przyjaźni i choroby psychicznej. George bez wątpienia cierpiał na jakieś zaburzenie, dlatego też, postrzegał świat w swój własny, indywidualny sposób. Bardzo ciężko było mu się przystosować do otoczenia i do innych ludzi, jednak miał przyjaciela, któremu bezgranicznie ufał i słuchał go we wszystkim. Ta krótka historia jest również bardzo tragiczna, czasami aż ciężko uwierzyć w to co się czyta. Mimo tego, że na początku akcja jest dość powolna i z dużym spokojem wprowadza czytelnika w całą historię, to później drastycznie nabiera tępa. Bardzo podobał mi się również język i styl pisania Johna Steinbecka. Z całą pewnością jeszcze kiedyś powrócę do tej książki.
"Myszy i ludzie" to opowieść, do której zdarza mi się powracać. Po raz pierwszy przeczytałam ją, nie odrywając się na moment i nie ukrywam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie. A jej zakończenie do dziś nie daje mi spokoju. Na czym polega fenomen tej powieści? Tak wiele treści w tak niewielkiej formie, a realizm i prostota ujmują za serce... - bo to Steinbeck przecież! Wracam do tej książeczki od czasu do czasu i za każdym razem odkrywam ją na nowo. Za każdym razem skłania do przemyśleń na temat magii tej wyjątkowej przyjaźni. George'a i Lenniego łączy więź zwyczajna i nadzwyczajna zarazem, ponieważ wiele od nich wymaga, a jeszcze więcej wybacza.
Wspaniała książka o sile męskiej przyjaźni. Porusza do głębi.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2016 , Mam,
Po zamknięciu książki, pozostałam w szoku z ogromem różnorakich myśli szalejących w głowie, które utrudniają napisanie o tej przypowieści choćby krótkiej opinii. Każde moje zdanie wydaje się błahe wobec treści, jaką niosą "Myszy i ludzie". Zatem tyle tyko: Przyjaźń i lojalność ma niejedno oblicze. A Ty, jak wiele jesteś w stanie zrobić dla przyjaciela?
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Życiodajne marzenia Ujmująca, choć smuta historia przyjaźni dwójki przyjaciół- sprytnego i zaradnego George'a i opóźnionego, gapkowatego Lenniego. Goerge opiekuje się Lennym i stara się trzymać z dala od kłopotów, w które wpędza Lenniego jego ogromna siła. Przyjaciele włóczą się od rancza do rancza szukając dorywczej pracy, by odłożyć pieniądze na zakup własnego kawałka ziemi, własnego Eldorado. Plan brzmi dość rozsądnie i wydaje się nie być niemożliwym do zrealizowania. Jednak w pewnym momencie sprawy zaczynają się komplikować. Książka, a właściwie nowela Steinbecka jest piękną opowieścią o bezwarunkowej przyjaźni, o sile ludzkich marzeń i kruchości człowieka wobec losu. Autor wspaniale oddaje stan ducha ludzi poszukujących swojego miejsca w czasach Wielkiego kryzysu, przeżywających swoje małe i duże dramaty, dążących do poprawy bytu. Czytelnik ma wrażenie, że czuje duchotę baraku, w którym śpią pracownicy rancza, chłód nocy nad strumieniem, gdzie ukrywa się Lennie i smak fasoli z puszki ogrzewanej nad ogniem. Przejmująca i ponadczasowa historia, którą warto poznań.
Tej książki się nie czyta. Ją się pożera, połyka w całości. Jest to kolejne dzieło które zaczęłam z ciekawości, nie czytając wcześniej żadnych opisów ani recenzji, w której chciałam po prostu rozejrzeć się o co chodzi i gdyby mi się koncept nie spodobał, to bym odłożyła. Jednak, odłożyć nie mogłam. Chciałam wiedzieć dlaczego ten Cwany, łazi z tym Głupim, dlaczego działo się tak a nie inaczej. Każda odpowiedź rodziła kolejne pytania, a niektórych rzeczy dalej nie umiem pojąć. Pośród wielu konkluzji, sformułować umiem jedną. Przyjaźń ma wiele oblicz, a przywiązanie nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. Oba nie są całkiem racjonalne, a im mniej racjonalne są, tym są piękniejsze i potrafią więcej nauczyć.
Avatar użytkownika - kroplina
kroplina
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 100 książek wg BBC,
Prosta a zarazem skomplikowana opowieść. Polecam!
Avatar użytkownika -

John Steinbeck stworzył z pozoru bardzo prostą, wręcz banalną chciałoby się rzec, opowieść, która jednak niesie ze sobą bogactwo treści i przemyśleń. Główni bohaterowie będąc własnym przeciwstawieniem są sugestywni i wyraziści. George Milton jest niewysokim facetem, bystrym i odpowiedzialnym. Jest także marzycielem jak jego kompan Lennie Small, który jest upośledzonym olbrzymem o nadludzkiej sile. Przyjaciele są nierozłączni i przemierzają Kalifornię w szerz i wzdłuż w poszukiwaniu pracy. Najmują się do pracy fizycznej, jednak nigdzie nie mogą zagrzać miejsca, a dlaczego nie powiem, bo każdy powinien dowiedzieć się tego sam. Miejscem, do którego trafiają dwaj przyjaciele i gdzie rozegra się dramat jest farma, na której prym wiedzie syn właściciela, zakompleksiony i niewyżyty Curley. Farma okazuje się prawdziwą kopalnią ludzkich losów i problemów. Jest jak mała soczewka, przez którą można przyjrzeć się problemom dotykającym społeczeństwo amerykańskie. Powieść została napisana w 1937 r. kiedy to masy ludzi przetaczały się przez kraj w poszukiwaniu pracy zarobkowej. Takich jak George i Lennie w tym czasie było bardzo wielu, rozproszonych jak stado myszy po całym kraju. Problem ubóstwa, braku stałej przyzwoicie płatnej pracy w tym czasie jest powszechny. Obok niego jest inny dotyczący rasizmu, bo obok białych egzystują także czarni, którzy traktowani jak dzieci gorszego boga spychani są na margines społeczeństwa, separowani i poniżani. W powieści widzimy Crooks'a, który w swojej izbie niczym gettcie jest izolowany od pozostałych robotników i którego obowiązują inne zasady niż białych. Wspomniany Curley jest symbolem władzy bezmózgowych za to uprzywilejowanych osobników, którzy nie wahają się jej nadużywać, co stanowi poważne źródło problemów, nieszczęść i cierpienia. Jedyną kobietą na ranczu jest żona Curleya. Odwzorowuje ona pozycję kobiety w czasach głębokiego patriarchatu. Sprowadzona do pozycji przedmiotu, lalki o wyrazistych ustach i starannie ułożonych w ,,kiełbaski" lokach, której nikt nie chce traktować jako człowieka mającego pragnienia i marzenia. Żona Curley'a jest infantylna. Jest też naiwna i irytująca w epatowaniu kobiecymi wdziękami i narzucaniu swojego towarzystwa mężczyznom. Ale przede wszystkim jest niewolnicą stosunków panujących w społeczeństwie, które nie stwarzając równych dla obydwu płci możliwości rozwoju najchętniej wyznaczały kobiecie rolę służebną wobec mężczyzny widząc ją najchętniej jako tzw. kurę domową lub prostytutkę. W tej prostej powieści widzimy z jednej strony ludzkie losy zanurzone w twardą wręcz brutalną i samotną rzeczywistość lat 30-tych XX w. z drugiej zaś strony odczuwamy siłę ludzkich marzeń, które przewijają się przez całą historię aż do tragicznego finału. George i Lennie mają wspólne marzenie, które skutecznie napędza ich do działania, które pozwala trwać i które jest najlepszą pociechą po nieudanym dniu. Jest dosłownie lekiem na zło całego świata, które ich otacza. I muszę powiedzieć, że chociaż marzenie było na wskroś eteryczne, to mnie kompletnie urzekło i dałem się temu porwać. Myszy i ludzie to utrzymana w konwencji ballady nieskomplikowana lecz wielowymiarowa opowieść o mackach zła w naszym świecie, skomplikowanych relacjach międzyludzkich, bólu samotności i niezrozumienia, ale także o cudzie prawdziwej przyjaźni i mocy marzeń. Polecam, bo warto.
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2021-05-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

"Myszy i ludzie" opowiadają o przyjaźni George'a i opóźnionego umysłowo Lenniego. Mężczyźni wędrują po okolicznych farmach w poszukiwaniu zatrudnienia. Marzą, aby zaoszczędzić pieniądze i kupić własną ziemię, ale z marzeniami tak jest, że rzadko się spełniają.
Jest to smutna historia i taka, o której szybko się nie zapomni (przynajmniej ja nie zapomną). Warto przeczytać ten niewielki objętościowo klasyk. Polecam.

To była bardzo krótka lektura, o trudnej tematyce, ale zachwytów wielkich nie będzie. Przyznam szczerze, że większość książki mnie znudziła, a końcówka mocno zszokowała.

Większość fabuły to obraz dość nietypowej przyjaźni. George to silny, inteligentny i empatyczny człowiek. Lennie jest dorosłym, bardzo silnym człowiekiem z umysłem dziecka, który nieświadomie potrafi zrobić krzywdę innym. Nie do końca wiem, jak powinnam tą historię czytać. Z jednej strony obaj mają wspólne marzenie, z drugiej wydaje się, jakby te marzenie należało tylko do Lenniego. George w moim odczuciu wykorzystuje je do kontrolowania upośledzonego kolegi. Sytuacja bohaterów jest trudna, szczególnie Georga, który poświęca swoje życie i swoje plany dla przyjaciela. Nie załamuje się i nie poddaje, mimo wielu niepowodzeń, aż dochodzi do apogeum. George doskonale wie, że bez jego pomocy Lennie zginie, dlatego podejmuje heroiczną decyzję.

Tak sobie myślę, że jestem chyba troszkę za głupia na tą książkę. Niespecjalnie rozumiem jej przekaz, nie wywołuje we mnie większych emocji i refleksji. Nie mogę więc zgodzić się, że jest to najznakomitsze dzieło Steinbecka. Dla mnie raczej do przeczytania i zapomnienia.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2021-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

„Myszy i ludzie” Johna Steinbecka to z całą pewnością dzieło, nad którym warto się pochylić. To przede wszystkim piękna opowieść o bezwarunkowej przyjaźni, ludzkich tęsknotach oraz niespełnionych marzeniach, którą docenili zarówno czytelnicy jak też krytycy na całym świecie, co przełożyło się również na to, iż przeniesiona została ona nie tylko na ekrany kin, ale też deski teatrów. Cieszę się, iż dane mi było w końcu się z nią zapoznać. Jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Pozostaje mi jedynie gorąco polecić ten tytuł waszej uwadze – tzn. o ile dotąd już się z nim nie zapoznaliście.

Cała recenzja dostępna na moim blogu ? https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-myszy-i-ludzie-john-steinbeck/

Avatar użytkownika - klementyna
klementyna
Przeczytane:2021-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Kup książkę Myszy i ludzie

Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek

Kolejny tom dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla. Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem „dziwek...

Ulica Nadbrzeżna
John Steinbeck0