Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

Ocena: 4.5 (4 głosów)
Inne wydania:
Kiedy byłem bardzo młody i czułem nieprzeparte pragnienie znalezienia się gdzie indziej, ludzie dojrzali zapewniali mnie, że dojrzałość uleczy te zachcianki. Kiedy zaś lata określiły mnie jako dojrzałego, przepisanym lekarstwem miał być wiek średni. W średnim wieku zapewniano mnie, że starszy wiek uśmierzy moją gorączkę, a teraz, kiedy mam lat pięćdziesiąt osiem, może załatwi to zgrzybiałość. Nic nie poskutkowało…

Usłyszeć prawdziwy język Ameryki, sprawdzić, jacy dziś są Amerykanie, poczuć zapach trawy i drzew, przyjrzeć się kolorom i światłu – takie są główne cele Johna Steinbecka, który w wieku pięćdziesięciu ośmiu lat, w roku 1960 wyrusza w podróż, by na nowo odkryć kraj, o którym pisał przez tyle lat.
Wraz ze swoim psem, Charleyem, Steinbeck przemierza kamperem kolejne stany, autostrady, lokalne drogi, zaprzyjaźnia się z kierowcami ciężarówek, spotyka niedźwiedzie w parku Yellowstone i starych przyjaciół w San Francisco. Zastanawia się nad charakterem Amerykanów, rasizmem, szczególnym rodzajem typowej dla Amerykanów samotności, którą dostrzega niemal wszędzie, a także niespodziewaną gościnnością i otwartością, z jaką jego rodacy podchodzą do obcych.

Informacje dodatkowe o Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-04-24
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7839-754-0
Liczba stron: 328

więcej

Kup książkę Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki - opinie o książce

Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2016-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, John Steinbeck, Opinie,
,,Wędrówką jedną życie jest człowieka..." - pisał niegdyś Edward Stachura. John Steinbeck zabiera nas tym razem w niezwykle klimatyczną podróż po Ameryce i nie tylko. Gdy dołączymy do tego, jakże oryginalnego dream teamu (podróżnik i jego wyjątkowy pies), przemierzymy meandry amerykańskich dróg i przeżyjemy pasjonującą przygodę. Oprócz wielu urzekających swym klimatem miejsc, spotkamy zwykłych i niezwykłych ludzi. Niejednokrotnie udamy się również na wędrówkę w głąb siebie, po raz kolejny zdamy sobie sprawę z przemijania i wartości naszego kruchego życia: ,,Bywają chwile, które człowiek zaskarbia sobie na całe życie i takie chwile są wypalone wyraźnie i ostro na całym materiale wspomnień." Chodzi tu oczywiście o chwile dzielone z bliskimi, ale również i przypadkowymi osobami, które swoim towarzystwem sprawiają, że czujemy się potrzebni. Podczas czytania powieści, kilkakrotnie pojawia się refleksja na temat samotności. Autor traktuje zagadnienie bardzo poważnie, pogłębia je i skrupulatnie analizuje. I tu przychodzą mi na myśl słowa Ryszarda Kapuścińskiego: ,,Nigdy nie jestem samotny, kiedy jestem sam. Prawdziwą samotność odczuwam dopiero będąc wśród ludzi. Samotność to niemożność dotarcia do innych, zespolenia się z nimi." John Steinbeck potrafi znaleźć umiar, nie popada w skrajności, odczuwa potrzebę rozmowy, przebywania z innymi, czytania gestów. Lubi słuchać i być słuchany. Docenia w ludziach dobro i eksponuje je: ,,Nie ma absolutnie niczego, co mogłoby zastąpić dobrego człowieka." Ponadto autor ma wyostrzony zmysł obserwacji, potrafi z nich korzystać i dzielić się nimi. Samotność człowieka to temat zasługujący na to, by się nad nim pochylić na dłuższą chwilę. Federico Fellini, znany reżyser filmowy, w jednym ze swoich wywiadów zauważa: "Należałoby zrehabilitować pojęcie samotności. Samotności nie w sensie odizolowania, raczej dialogu wewnętrznego z samym sobą." Nie można jednak ulec złudzeniu, że samotność na dłuższą metę jest dla nas czymś dobrym, gdyż "samotność jest dla ducha tym, czym dieta dla ciała - potrzebna, lecz trwająca zbyt długo..- zabija." (XVIII-wieczny aforyzm) W pełni się zgadzam z tą myślą i sądzę, że Steinbeck również podziela to zdanie - to on jest autorem jakże mądrych, znanych i lubianych słów: "Człowiek musi mieć kogoś... kogoś bliskiego. Wszystko jedno kogo, byle to był ktoś bliski."(,,Myszy i ludzie")
Link do opinii
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Wyrywkowy opis USA z początku lat 60-ych XX stulecia. Pokazane zmiany jakie wtedy zachodziły w amerykańskiej gospodarce, społeczeństwie i polityce.
Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-05-07, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ostatnia taka wędrówka

 

Gdybym miała wskazać prozę, która jest dla mnie stuprocentowo komfortowa, to z pewnością byłyby to krótsze formy literackie Johna Steinbecka. Jedną z nich są "Podróże z Charleyem", które - przynajmniej w założeniu - miały być relacją z ostatniej wielkiej podróży pisarza po Stanach Zjednoczonych. Jednak nie oszukujmy się - Steinbeck zawsze przede wszystkim był pisarzem, a nie podróżnikiem i właśnie tego należy spodziewać się po jego dziele.

 

"Podróże z Charleyem" według początkowego założenia, miały skupiać się na istocie podróży oraz jej wpływie na podróżującego, jednak bardzo szybko stały się zbiorem migawek i spostrzeżeń na temat Stanów Zjednoczonych i ich mieszkańców, jako tło dając wydarzenia aktualnie istotne dla całego kraju - takie jak nadchodzące wybory prezydenckie czy rasistowskie protesty przeciwko zniesieniu segregacji rasowej.

 

"Podróże z Charleyem" nie są dziełem, które w pełni oddaje geniusz autora, ale nie brakuje w nich charakterystycznej dla Steinbecka przenikliwości i specyficznego poczucia humoru, które nie miało okazji wybrzmieć w jego najsłynniejszych, ale znacznie poważniejszych dziełach. Relacja ostatniej wielkiej podróży po Stanach Zjednoczonych, nakreślenie portretu prawdziwej Ameryki i jej mieszkańców, ale także zawoalowane pożegnanie - właśnie to najbardziej rzuca się w oczy w czasie lektury. Narracja Steinbecka jest nostalgiczna, ale przeplatana zabawnymi, lekkimi wstawkami - daleka od żałobnego tonu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023, E-booki, Literatura piękna,
Inne książki autora
Grona gniewu
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Grona gniewu

Powieść nagrodzona Nagrodą Pulitzera w 1940 roku. Historia amerykańskiej rodziny Joadów – farmerów zmuszonych, podobnie jak inni w czasach wielkiego...

Dziennik z podróży do Rosji
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Dziennik z podróży do Rosji

Relacja z podróży Johna Steinbecka i Roberta Capy po Związku Radzieckim w czasach zimnej wojny to klasyczna pozycja z gatunku literatury podróżniczej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy