Tortilla Flat

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-03-05
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378394709
Liczba stron: 248
Tytuł oryginału: Tortilla Flat
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jan Zakrzewski

Ocena: 4.44 (9 głosów)

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie głodnych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

 

Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelaisgo.

 

John Steinbeck (1902 1968) amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to Grona gniewu, Myszy i ludzie i Na wschód od Edenu.

 

W 1942 roku Tortilla Flat została przeniesiona na wielki ekran. W filmie wyreżyserowanym przez Victora Fleminga zagrał m.in. Spencer Tracy.

Kup książkę Tortilla Flat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Tortilla Flat

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Książka średnio mnie wciągała.... To opowieść o grupie przyjaciół "paisanos" nade wszystko uwielbiających wino. Mieszkają w domu Danny'ego, który odziedziczył go w spadku. Praca to ostateczność, do której się posuwają tylko w przypadku beznadziejnej sytuacji, w jakiej czasami się znajdują. Żyją bardzo lekko, jedzą resztki wyrzucane z restauracji bądź wygrzebane ze śmietnika albo po prostu kradną, Są bardzo leniwi. Wstają bardzo późno, nie sprzątają domu, piją wino, nie pracują i lubią siedzieć na ganku wygrzewając się w słońcu. Jeśli chodzi o moją opinię to chyba bym jej nie poleciła nikomu aczkolwiek może komuś innemu mogłaby się spodobać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Powieść to momentami zbiór luźno powiązanych ze sobą historyjek z życia grupki "paisanos" - Danny'ego, Pilona, Pabla, Jezusa Marii Corcorana, Wielkiego Joe Portugalczyka, Pirata i jego pięciu psów. Mężczyźni ci sypiają w rowach i lasach, kradną jedzenie i wino - zwłaszcza wino - a do pracy najmują się tylko w ostateczności. Lubią też kobiety, najlepiej takie, które częstują winem. To samozwańczy filozofowie, którzy w każdej historii doszukują się głębokiej lekcji moralnej i kierują się swoją własną moralnością, która mówi, że np. kradzież popełniona ze słusznych pobudek nie jest skażona grzechem kradzieży.
Link do opinii

Krótka powieść opowiadająca przygody grupy kalifornijskich  meneli pod przywództwem Dannego, który po odziedziczeniu domów po swoim dziadku stworzył coś w rodzaju komuny. Jedynym zmartwieniem bohaterów jest zdobycie wina, czasem pomoc potrzebującym. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, napisana jest z dużym poczuciem humoru. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kalisi
Kalisi
Przeczytane:2014-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014, Mam,
Avatar użytkownika - origami
origami
Przeczytane:2014-09-26, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - pasulj
pasulj
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2011-00-11, Ocena: 3, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Ulica Nadbrzeżna. Cudowny czwartek

Kolejny tom dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla. Ulica Nadbrzeżna położona w ubogiej dzielnicy portowego miasta Monterey jest domem „dziwek...

Of Mice and Men
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Of Mice and Men

Streetwise George and his big, childlike friend Lennie are drifters, searching for work in the fields and valleys of California. They have nothing except...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy