Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam

Każdy potrzebuje zwierciadła, w którym mógłby się przejrzeć. Pewnie dlatego jedna połowa świata rozgląda się za swoją drugą połową. Paulo Coelho w swojej książce opowiada o spotkaniu dwojga ludzi po latach rozłąki. Miłość, która w nich zasnęła, budzi się powoli, pośród wątpliwości i obaw przed porażką. Aby uwierzyć w drugiego człowieka, należy najpierw uwierzyć w siebie. Żyć w harmonii ze światem widzialnym i niewidzialnym. Odnaleźć prawdziwe oblicze Boga... Ale czy miłość jest w stanie uchronić przed samotnością? Nie zapominajmy, że Bóg ukrył piekło w samym sercu raju .

Informacje dodatkowe o Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam:

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 1996 (data przybliżona)
ISBN: 83-904230-7-3
Tytuł oryginału: Na margem do rio Piedra eu sentei e chorei
Język oryginału: portugalski
Tłumaczenie: Stępień Basia, Kowalski Andrzej

Kup książkę Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam

Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2020-03-02, Ocena: 1, Przeczytałam, ***Wiara i religia,

Od bardzo dawna nie sięgałam po książki Paulo Coelho. Ale ostatnio jedno z moich tegorocznych wyzwań czytelniczych zdopingowało mnie do przeczytania "Na brzegu rzeki Pierdy usiadłam i płakałam". Pamiętam, że "Alchemik", a potem także niepozorny, choć bardzo wymowny "Podręcznik wojownika światła" wywarły na mnie duże wrażenie. Niestety tym razem tak się nie stało. Nie jestem zachwycona tą historią.
"Na brzegu rzeki Pierdy usiadłam i płakałam" to opowieść o dwojgu ludziach - kobiecie i mężczyźnie, którzy przyjaźnią się w dzieciństwie, są sobą zauroczeni jako nastolatkowie. Później ich drogi się rozchodzą. Teraz, po latach, spotykają się znowu. Ona kończy studia, on planuje wstąpić do seminarium. Spotkanie w Madrycie ma być dla nich sprawdzianem, ma odkryć prawdę o uczuciach i więzi łączącej ich w czasach szkolnych. Bohaterowie muszą dokonać wyboru, podjąć ostateczne decyzje, dostrzec to, co jest istotą życia i podążyć ostatecznie wybraną ścieżką...
W tej historii autor postawił przed sobą trudne zadanie. Postanowił zmierzyć się z miłością, jej znaczeniem, wagą i złożonością. Skupił się na dwóch aspektach tego najważniejszego uczucia - miłości do Boga i uczuciu łączącym kobietę i mężczyznę. Każdy czytelnik musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy pisarz sprostał temu zadaniu... Jedno jest pewne - nie ma na świecie nic ważniejszego, nic piękniejszego, nic silniejszego od miłości.
Paulo Coelho wiele miejsca w swoich opowieściach poświęca wierze, która jest motorem życia człowieka. W "Alhemiku" były to subtelne i wyważone nawiązania, które ciekawie uzupełniały całą historię. Tutaj jest zupełnie inaczej. Liczne odniesienia do Biblii, przypowieści, cytaty z psalmów epatują dosłownie z każdej strony i sprawiają, że historia staje się ciężka w odbiorze. Wszechobecny patos podkreślany z dużą przesadą wprowadza sztuczność, opowieść staje się nienaturalna i sprawia, że momentami dosłownie ulewa nam się tą religijnością.
Niezrozumiałym jest dla mnie również fakt przedstawienia Maryi jako Boginki, czyli żeńskiego wcielenia Boga. Nie kwestionuję ogromnej roli, jaką Matka Jezusa spełnia w religii i Kościele, ale zaproponowana przez Coelho interpretacja jest dla mnie nie do przyjęcia.
Tytułowa rzeka Piedra według miejscowej legendy ma tajemniczą moc zamieniania łez cierpienia w kamienie, które opadają na jej dno. W ten sposób płaczący może ugasić ogień smutku i odzyskać spokój. Tę niespotykaną magię rzeki postanowiła sprawdzić bohaterka opowieści Paulo Coelho wrzucając do niej karty opowiedzianej historii... Nad Piedrą znajduje się jeden ze znanych klasztorów. W jego pobliżu, nieopodal drogi do Saragossy rzeka tworzy malownicze wodospady, są tu też jaskinie wymyte częściowo przez nurt wody. To prawdziwa osobliwość przyrody, która chyba najbardziej zainteresowała mnie w całej tej książce.
Niestety obawiam się, że nie zdecyduję się więcej na opowieść tego autora. Nie odpowiada mi przesada, patetyczność i nadmiar z jakim wypowiada się w kwestiach Boga, wiary i religii. Niestety ma tu zastosowanie popularna zasada - co za dużo, to niezdrowo.

Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
To moja ulubiona powieść!! Jest pełna miłości przede wszystkim, ale też cierpienia. Ja jestem tu bardziej za Miłością dwóch kochanków, którzy się odnaleźli po latach, byli kiedyś znajomymi dziećmi. Polecam.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-02-13,
Są zwolennicy Paolo Coelho i są tacy ,do których jego książki nie trafiają.Nie dokończyłam książki.Wiem, nie powinno się oceniać książek nie czytając ich do końca,jednak nie zaciekawiła mnie,nużyła opisami.Nie przekreślam autora,może akurat to nie pozycja dla mnie,nie dla każdego.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Jedna z moich ulubionych książek P. Coelho, która przedstawia historię dla niektórych banalną, dla innych znowu romantyczną i pozwalającą na chwilę refleksji. Dotyczy ona tego, że wszystko, co dzieje się wokół nas, dzieje się za sprawą boskiej ingerencji. I tak jak w przypadku Pilar, która odkrywa, że uczucie jakim darzy swojego przyjaciela - wcale nie jest przyjaźnią a dzięki owemu uczuciu jak i owemu przyjacielowi kobieta zaczyna wierzyć tak i my możemy natknąć się w swoim życiu, na taką osobę, która będzie dla nas wszystkim niezależnie od jej wyborów (przyjaciel głównej bohaterki miał dylemat, czy mimo tego, że darzył ją głębokim uczuciem jego wystąpienie z seminarium to dobry pomysł) Jedyną rzeczą jaka mi się nie podobała, to cudotwórstwo owego bezimiennego przyjaciela - nie bawmy się w Chrystusa, panie Coelho.
Nie jest łatwo pisać o miłości. Często wychodzi marne romansidło lub kolejna opowiastka o tym, że żyli długo i szczęśliwie. Jeszcze trudniej jest połączyć różne aspekty miłości w jedną historię. Paulo Coelho splótł miłość między dwojgiem ludzi z miłością do Boga. Wyszła historia wzruszająca, ale i dająca do myślenia. Dla jednych za dużo religii, dla innych nudna fabuła, a dla mnie inne spojrzenie na miłość. Polecam tym, którzy otwarci są na ciekawą historię miłosną z nieszablonowym tłem.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2009-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Piękna opowieść o spotkaniu po latach rozłąki, odkrywaniu samego siebie i drugiego człowieka, zaufaniu oraz odradzającym się uczuciu.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2003-05-01, Ocena: 1, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Tak, tak: usiadłam i płakałam. Nad książką. Przez większość czasu czytania nudziłam się czekając na wzrastanie napięcia, na mocne uderzenie, które potwierdzi, że książka przykładem bohaterów niesie ze sobą ważne przesłanie. I nic. Nie mogłam się tego doszukać. Szkoda. Postanowiłam jednak dać jeszcze szansę Paulo Coelho sięgając po kolejną jego książkę.
Avatar użytkownika - Justyna891
Justyna891
Przeczytane:2013-04-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Piękna, mądra książka.Tylko że czasami aż za bardzo. Chyba za dużo jak na jedną książkę. Mimo wszystko bardzo polecam.
Avatar użytkownika - katarzyna83
katarzyna83
Przeczytane:2012-05-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - miska_m
miska_m
Przeczytane:2012-05-21,
Bardzo ładna książka, choć to pojęcie względne. Historię tam opisaną chyba każdy, w którymś momencie życia, może przypisać do własnej osoby i spróbować postawić sobie zadane tam pytania i dylematy. Lekka książka, za razem dająca wiele do myślenia.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-08-26,
Niesamowita opowieść w której można znaleźć wiele bardzo mądrych i pięknych cytatów.
Avatar użytkownika - malgorzata89
malgorzata89
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Coelho wyrobił sobie niesamowitą lekkość w pisaniu. Poruszane są wielkie sprawy, które najprostszą drogą pięknych, pełnych bożej i ludzkiej miłości słów trafiają do prostego, często zagubionego w chaosie życia człowieka. To książki do których się wraca...i na powrót czyta się, ale jak pierwszy raz w życiu!
Avatar użytkownika - joszmi
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Szpieg
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Szpieg

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie była panią MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21… Mata Hari – kobieta-szpieg...

Demon i panna Prym
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Demon i panna Prym

Czy człowiek jest z gruntu dobry czy zły? Pewnego dnia do Vicos, małego masteczka w Pirenejach przybywa tajemniczy nieznajomy. Jego niepokojąca obecność...