Na szkarłatnych morzach

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2008-04-04
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-084-6
Liczba stron: 624

Tom 2 cyklu Niecni dżentelmeni

Ocena: 5.17 (6 głosów)

Złodziej i nadzwyczajny oszust - Locke Lamora - oraz śmiertelnie niebezpieczny Jean Tannen porzucają rodzinne miasto i dotychczasowe życie, z którego zostały tylko ruiny. Ale nie mogą wiecznie uciekać, kiedy więc wreszcie się zatrzymują, postanawiają zaatakować najbogatszy i najtrudniejszy cel na horyzoncie. Miasto-państwo Tal Verarr. Wieżę Grzechu.

Wieża Grzechu to dom gry przewyższający wszystkie inne jaskinie hazardu. Nikomu nie udało się ukraść stamtąd choćby jednej monety i przeżyć. Takiemu wyzwaniu Locke nie zdoła się oprzeć. ..ale będzie musiał poczekać, nim wprowadzi w życie swój perfekcyjnie przygotowany plan.

Ktoś jeszcze w Tal Verarr potrzebuje nadzwyczajnych umiejętności Niecnych Dżentelmenów i gotów jest ich zabić, jeśli dzięki temu coś zyska. Nim się obejrzą, Locke i Jean uwikłają się w piractwo. Doskonała robota dla złodziei, którzy nie potrafią odróżnić dzioba galery od rufy.

Scott Lynch utkał wciągającą i ekscytującą opowieść o burzliwych morzach i najpodlejszych przekrętach, opowieść o zaufaniu i zdradzie, o przyjaźni poddawanej najcięższym próbom. Wartko płynąca, pełna napięcia i zawile opowiedziana nowa powieść Lyncha to murowany sukces - spodoba się wszystkim wielbicielom przygody i sztuki wyrafinowanej szacherki.

W kategorii cykli Na szkarłatnych morzach wypada doskonale; jest świetną lekturą, dojrzalszą i zwięźlej napisaną od swojej poprzedniczki. Biorąc pod uwagę, że już debiutancka powieść Lyncha zasługiwała na najwyższe pochwały, przebicie jej jest naprawdę imponującym wyczynem. Co ważne, Szkarłatne morza stanowią znakomite rozwinięcie wprowadzenia w świat Niecnych Dżentelmenów. Usmiech nie schodził mi z ust, a z niektórych dialogó śmiałem się w głos, uczestnicząc z Lockiem i Jeanem w ich pirackiej przygodzie. Krótko mówiąc: lektura Na szkarłatnych morzach to czysta frajda. Czytelnicy powinni wziąć przykład ze mnie i modlić się do Występnego Wartownika, aby pan Lynch jak najszybciej sprezentował nam następny odcinek historii Niecnych Dżentelmenów. (SF World)

Czapki z głów przed Lynchem – za zgoła nieoczekiwane zakończenie Na szkarłatnych morzach, książki, która okazała się niezwykle wciągającą przygodą. Intuicja podpowiada, że autor nie zdoła utrzymać w kolejnych tomach poziomu, jaki wyznaczył sobie pierwszymi dwoma – ale ta sama intuicja kiedyś utrzymywała, że marka Jamesa Bonda się przeżyła. Tymczasem styl Lyncha jest jak ożywcze tchnienie w gatunku, który aż nader często słynie ze skostnienia. Widać pierwsze zarysy nadrzędnej fabuły, spinającej cykl niczym klamra – tym bardziej więc jestem ciekaw, co też autor zaserwuje nam w następnym tomie cyklu, zatytułowanym Republika złodziei.

Pat's Fantasy Hotlist

Kup książkę Na szkarłatnych morzach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Na szkarłatnych morzach

Parę lat temu kupiłam "Kłamstwa Locke'a Lamory", jednak po przeczytaniu połowy odłożyłam książkę na półkę z powodu braku czasu. Bardzo długo zajęło mi zabranie się za nią ponownie, jednak jak już to zrobiłam to pochłonęłam książkę szybciutko, a zaraz za nią sięgnęłam po "Na szkarłatnych morzach". 2gi tom książki jest napisany równie ciekawie co pierwszy, a fabułą podobała mi się nawet bardziej. Jedynie czego brakuje w tej książce to pewnych osób, Ci co przeczytali pierwszy tom wiedzą o kim mówię. Po pierwszym tomie wiedziałam, że będzie to moja jedna z ulubionych serii :) Teraz jestem w trakcie trzeciej, oby była równie fajna!
Link do opinii
Avatar użytkownika - sol47
sol47
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki, Mam,
Doskonała kontynuacja "Kłamstw..." z całą pewnością spodoba się fanom dobrej fantastyki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Lynch po raz kolejny udowodnił, że potrafi tworzyć porządną literaturę rozrywkową, wciągającą i atrakcyjną, ale przy tym nie obrażającą inteligencji czytelnika. Autor stworzył kolejną powieść osadzoną w ciekawie skonstruowanym świecie, wypełnił ją zajmującą akcją i pełnokrwistymi bohaterami, nie szczędząc humorystycznych dialogów i skrzących się dowcipem wypowiedzi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2018-08-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 2018, Fantasy,
Avatar użytkownika - aga95
aga95
Przeczytane:2015-11-03, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Betsy
Betsy
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura zagraniczna, Mam, Serie, Ulubione,
Inne książki autora
Kłamstwa Lockea Lamory
Scott Lynch0
Okładka ksiązki - Kłamstwa Lockea Lamory

Bestseller New York Timesa i Publisher’s Weekly. Powiadają, że Cierń Camorry to niezwyciężony fechmistrz, złodziej nad złodziejami, duch, który...

Niecni dżentelmeni. Republika złodziei
Scott Lynch0
Okładka ksiązki - Niecni dżentelmeni. Republika złodziei

Po przygodach na wzburzonych morzach, Locke i Jean wracają na ziemię - i to w przyspieszonym tempie. Jean opłakuje śmierć ukochanej, Locke zaś zmaga się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje