Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna

Dwadzieścia tajemnic, wobec których nauka pozostaje bezradna.
Zagadki, które fascynują ludzkość od stuleci.
Pytania, na które być może nigdy nie poznamy odpowiedzi.

Czy faktycznie otrzymaliśmy słynny sygnał „Wow!” od obcej cywilizacji?
Co się stało z załogą Mary Celeste, statku widmo, który opuszczony dryfował po oceanie?
Dlaczego nigdy nie udało się schwytać Zodiaka, seryjnego mordercy z San Francisco?

Will Pearson w intrygujący sposób opisuje najsłynniejsze tajemnice, które nigdy nie doczekały się wiarygodnego wyjaśnienia. Od lat mierzą się z nimi zarówno wybitni naukowcy, jak i badacze amatorzy, jednak wciąż nie wiemy, co jest prawdą, a co tylko sprytną mistyfikacją. Gdzie kończą się fakty, a zaczynają teorie spiskowe?

Tajemnicze istoty, jak potwór z Loch Ness czy Wielka Stopa, starożytne kody, których nie są w stanie złamać najnowocześniejsze komputery, i zagadkowe budowle, które nie miały prawa powstać setki lat temu. Ta książka jest pełna historii, które mogą was zafascynować i przestraszyć, na pewno zaś sprawią, że sami zaczniecie zadawać pytania.

Lektura obowiązkowa dla fanów Niewyjaśnionego Richarda MacLeana Smitha.

Informacje dodatkowe o Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-240-7152-4
Tytuł oryginału: The Book of Unexplained Mysteries: On the Trail of the Secret and the Strange
Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz

Kup książkę Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna

Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna - opinie o książce

Avatar użytkownika - martens
martens
Przeczytane:2020-06-07,

Tajemnice i niewyjaśnione zjawiska od zawsze są przyciągają uwagę. Mimo szybkiego rozwoju nauki i technologii nadal nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć niektórych anomalii i wydarzeń. Will Pearson, autor książki „Na tropie niewyjaśnionego”, wybrał 20 intrygujących spraw i podjął próbę opisania ich w przystępny sposób, opierając się na dostępnych danych. Zagadki, wokół których narosły niebywałe wręcz legendy, zostały przedstawione w sposób sensowny i nie tyle naukowy, co logiczny. Język jakim napisano książkę jest zrozumiały i typowy dla opisywania faktów i okoliczności zdarzeń – ciężko wymagać, aby w tego rodzaju książce szukać fantazyjnych zabiegów literackich. Dzięki swojej prostocie omawiana pozycja czyta się szybko i może stanowić ciekawy prezent dla osób w każdym wieku.

Wszystkie przytoczone zagadki dotyczą różnych aspektów, od piramid zaczynając, na seryjnym mordercy kończąc. Każdy znajdzie w tej książce historie o których kiedyś słyszał, choć nie brakuje też mniej znanych tajemnic. Dla mnie, ze względu na upodobania czytelnicze, najciekawszym rozdziałem był ten dotyczący legendarnego Zodiaka. Na co dzień brakuje nam czasu na zagłębienie się w tematykę, którą kiedyś uznaliśmy za ciekawą, ale jakoś nie było okazji by poszukać więcej informacji. Książka Willa Pearsona okazała się być dla mnie właśnie taką okazją. Po jej przeczytaniu czuję, że może być nawet wstępem do dalszych poszukiwań wyjaśnień tego typu zagadek, bo poza potworem z Loch Ness, czy Wielką Stopą, na pewno jest ich całe mnóstwo.

Mam wrażenie, że niektórzy sięgając po tę pozycję mogą wymagać od niej odpowiedzi na pytanie: jak? Jednak omawiana książka nie jest wyjaśnieniem, raczej tytułowym tropem.

Avatar użytkownika - Paola35
Paola35
Przeczytane:2020-06-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 2020,

Książka “Na tropie niewyjaśnionego” nie wzbudziła we mnie szczególnego zachwytu, czyta się ją dobrze, napisana jest prosto i zrozumiale ale w opisanych historiach czasami wieje nudą. Historie zawarte w książce powinny zachęcić czytelnika do rozmyślań, mnie niestety nie zachęciły. Brakuje mi nawiązania do opisywanych budowli lub zjawisk poprzez fotografie, myślę że na pewno urozmaiciłyby zawarte w książce historie. Kilka opowieści jest powszechnie znanych i każdy oglądał na pewno film o potworze z Loch Ness lub o Wielkiej Stopie, lecz o niektórych pierwszy raz przeczytałam w tej książce i bez pomocy internetu nie mogłam sobie wyobrazić jak wyglądał statek “Mary Celeste” bądź rysunki z Nazca. Jak dla mnie najlepszym rozdziałem był ten o seryjnym zabójcy “Zodiaku”. Myślę, że autor miał bardzo ciekawy pomysł na książkę, ale zabrakło pomysłu na jej przedstawienie, z dwudziestu przedstawionych historii zainteresowały mnie tylko trzy a nie taki był chyba zamiar autora.