Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych

Co tak naprawdę gwarantuje nam bezpieczeństwo na pokładzie?

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków lotniczych znanych z pierwszych stron gazet?

Ile zachodu kosztuje ludzkość stworzenie statystycznie najbezpieczniejszej formy transportu, jaką jest lot samolotem?

Christine Negroni przybliża świat lotnictwa i wyjaśnia zagadki związane z lataniem i wypadkami lotniczymi. Ze szczegółami opisuje najsłynniejsze katastrofy z przeszłości, ale też incydenty, w których w ostatniej chwili udało się uratować setki ludzkich istnień. Te historie uświadamiają, jak niewiele trzeba, by narazić życie wszystkich osób na pokładzie.

Autorka opowiada o wpływie warunków panujących w kokpicie i przedziale pasażerskim na reakcje pilotów i innych osób na pokładzie. Często nie dostrzegamy, jak bardzo ,,czynnik ludzki" wpływa na katastrofy, a także jak wielu tragedii udało się uniknąć dzięki przytomności pilotów i pracowników kontroli lotów.

Większość wypadków lotniczych to zdaniem autorki odmiany ograniczonej liczby scenariuszy: problemów z komunikacją, przesadnego zaufanie do technologii lub niezrozumienia jej, błędów w projektowaniu samolotów i silników, a także błędów popełnianych przez załogi, operatorów i mechaników.

Christine Negroni - dziennikarka specjalizująca się w tematyce lotniczej i podróży. Jej artykuły pojawiały się w The New York Times, Huffington Post oraz Fortune. Pracując dla ABC News spędziła pięć tygodni w Malezji, próbując odkryć, co stało się z zaginionym samolotem MH-370. Autorka dwóch książek o tematyce lotniczej.

Informacje dodatkowe o Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-09-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Crash Detectives. Investigating Mysterious Disasters

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych

Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-01-02,

Christine Negroni „Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych” ✈️

Zbiór historii o różnych wpadkach lotniczych i, w niektórych przypadkach, polityce stojącej za przypisywaniem winy.

„Lotnictwo komercyjne jest jednocześnie bardziej i mniej zaawansowane, niż wyobrażają to sobie ludzie. Zaprogramowanie samolotu przez pilota przed lotem może umożliwić maszynie start, lot i lądowanie, chociaż każdy pilot powie, że jego praca to znacznie więcej, niż tylko poderwanie maszyny w niebo i sprowadzenie z powrotem w dół.”

Autorka przygląda się prawdziwym spiskom w historii lotnictwa, takich jak tajemnicza śmierć sekretarza generalnego ONZ i kilka dziwnych przypadków podczas afery Iran-Contra.

To nie tylko książka dla maniaków lotnictwa. Powinna zainteresować każdego, kto interesuje się bohaterstwem lub po prostu ciekawymi latającymi maszynami. Szkoda, że ​​nie było to o wiele bardziej szczegółowe, nadałoby książce o wiele większą jasność i głębię, której jej brakowało.

Avatar użytkownika - ksiazka_pachnie_
ksiazka_pachnie_
Przeczytane:2021-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

RECENZJA
Jak to jest, że tak wielka maszyna, jaką jest samolot, znika bez śladu? Co dzieje się z ludźmi na pokładzie? Czy samolot został uprowadzony, a może doszło do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku w kabinie pilotów? To tylko jedne z nielicznych pytań, na które nigdy nie mogłam znaleźć odpowiedzi i które od zawsze pozostawały dla mnie zagadką. Nie ukrywam, że od zawsze nurtowały mnie te pytania. Nigdy nie mogłam zrozumieć tego, że nikt nie widział ani nie słyszał jak, ląduję czy też uderza w ziemie samolot.
Christine Negroni w swojej książce „Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych” wprowadza nas w świat lotnictwa i pomaga w rozwiązaniu zagadek związanych z lataniem i wypadkami lotniczymi. Z wielką precyzyjnością i dokładnością opisuje nam słynne katastrofy lotnicze, w których w ostatniej chwili uratowano setki ludzi. Christine opowiada o wpływie warunków panujących w kokpicie i przedziale pasażerskim na reakcje pilotów i innych osób na pokładzie. Często nie dostrzegamy, jak bardzo „czynnik ludzki” wpływa na katastrofy, a także jak wielu tragedii udało się uniknąć dzięki przytomności pilotów i pracowników kontroli lotów. Zdaniem autorki większość katastrof spowodowana jest nadmiernemu zaufaniu technologii, brak czy też problem z komunikacją z kontrolą lotów, zbyt duża ilość błędów popełnionych przy projektowaniu i budowaniu samolotów oraz błędy ludzkie: mechaników, operatorów itp.
Po przeczytaniu tej lektury stwierdziłam, że nigdy nie wsiądę na pokład samolotu. Od zawsze miałam jakiś awers do latania, a teraz moje obawy tylko się pogłębiły. Może to być spowodowane tym, że mam lęk wysokości. Boje się wchodzić po drabinie czy z wysokiego balkonu spojrzeć w dół. Chociaż jak to mówią, nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz. Reportaż ten czyta się szybko i z ciekawością. Autorka solidnie przygotowała się do omawianego problemu, ze szczegółami opisuje każdy przypadek oraz doświadczenia, jakie sama przeżyła. W ten sposób chce jak najbardziej przybliżyć czytelnikowi świat lotniczy oraz wszystko to, co z nim związane. Katastrofy opisane przez autorkę powodują dreszcze oraz mrożą krew w żyłach. W tym reportażu znalazłam wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jeśli jesteście pasjonatami latania, lubicie ten świat wielkich mechanicznych ptaków, to ta książka jest dla Was.

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2021-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam,

Recenzja „Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych”
„Tymczasem fakty są takie, że w ciągu minionego stulecia komercyjnego lotnictwa bez śladu zniknęło ponad tuzin samolotów pasażerskich. A nawet wtedy, gdy zaginioną maszynę udaje się odnaleźć, czasami trudno stwierdzić, co poszło nie tak.”
„Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych” to książka wydana w 2021r. A jej autorką jest Christine Negroni. Ta dziennikarka, specjalizująca się w tematyce lotniczej i podróży, spędziła pięć tygodni w Malezji, by odkryć co stało się z samolotem MH-370. Jej artykuły pojawiały się w takich pismach jak The New York Times czy Fortune. Christine jest autorką dwóch książek o tematyce lotnictwa, jedną z nich jest „Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych”.
Książka o katastrofach lotniczych może nie należy do wesołych lektur, ale na pewno wiele uświadamia. Autorka pokazuje nam świat lotnictwa, tłumacząc co dzieje się w czasie lotu, jakie mogą być powody katastrof i co mogło się wydarzyć podczas najsłynniejszych katastrof lotniczych. Christine wspomina również o warunkach panujących w kokpicie, o tym jak łączność, komunikacja czy reakcja pilotów mają wpływ na lot. Czasami kilka sekund, jedna drobna decyzja może decydować o katastrofie. Według autorki częstym błędem prowadzącym do tragedii jest też przesadne zaufanie do technologii bądź nie rozumienie jej, a niestety jak wiadomo technologia jak dobra by nie była, potrafi być wadliwa. Christine wymienia wiele na pozór drobnych spraw które mogą i wpływają na efekt lotu.
Osobiście czytałam tą książkę z lekkim dreszczykiem lęku. Pamiętam że były momenty w których pomyślałam, iż dobrze że nie musze latać. Niektóre błędy które prowadzą do katastrof wydają mi się tak niekontrolowane, że ciężko było by mnie zapewnić że się nie wydarzą. No bo jak zapanować nad hipoksją, czyli niedoborem tlenu w tkankach? Skoro w momencie jak moglibyśmy stwierdzić jego brak, zaczynamy nie jasno myśleć i popełniać błędy. Książka jest bardzo ciekawie napisana, ale nie chciała bym jej czytać przed lotem.

Podróże samolotem obecnie należą do naszej codzienności. Samoloty stały się jednym z naszych ulubionych środków transportu. Czy są bezpieczne? Mówi się, że dużo mniejsze prawdopodobieństwo wypadku jest, podróżując samolotem niż samochodem.Jednak to właśnie katastrofy lotnicze przyprawiają nas o gęsią skórkę. Gdy już do nich dojdzie, to jej wielkość przeraża. Często ginie kilkaset osób. A nagrania z ostatnich chwil w kokpicie szokują.

Ze świetnym reportażem przychodzi do nas Wydawnictwo Muza z książką Christine Negroni "Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych". To tutaj przytoczone są historie zaginionych samolotów, przykłady tuszowania przyczyn wypadków w przestworzach czy ludzkich słabości na tle ogromnych maszyn.

Bardzo merytoryczna i mocno szczegółowa książka. Trzeba przyznać, że autorka przyłożyła się i doskonale przedstawiła każdy z aspektów historii. Będzie to książka idealna dla znawców tematu, chcących poszerzyć swoją wiedzę i wzbogacić ją o być może już zapomniane zdarzenia. Będzie to również idealna książka dla osób, które nie znają najpopularniejszych przykładów katastrof i dopiero zainteresowały się tematem. Przy niej nie da się nudzić.

Pomimo tego, że sam tytuł wskazuje na to, że są to "niewyjaśnione" przypadki to bardzo wiele w nich jasnych wskazówek i wniosków. To książka, do której z przyjemnością będę chciała wracać, ale na spokojnie. Uważam, że lepiej rozłożyć ją sobie w czasie i nie czytać jej od deski do deski. Natłok informacji był zbyt duży jak dla mnie. Ciężko było spamiętać i rozdzielić historie między sobą. Dlatego podzielenie jej na rozdziały i czytanie w odstępach czasowych wydaje się najrozsądniejsze.

Znajdziesz tu ciekawe porównanie historii lotnictwa kiedyś i dziś. Co się zmieniło? Jak przeanalizowanie błędów wykreowało samoloty w dzisiejszych czasach? Jak je tworzono i z jak banalnymi błędami mieliśmy do czynienia?
Wszystkiego dowiesz się w tej książce. Pytań, które zadasz sobie z każdym rozdziałem, jest coraz więcej. Apetyt rośnie. Mam wrażenie, że autorka mimo wszystko ma jeszcze dużo w zanadrzu. A ta książka to kropla w morzu jej pracy na tropie katastrof lotniczych. Być może coś jeszcze z tego powstanie? Bardzo polecam!

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-11-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Spokojnie, to tylko awaria

Mówią, że podróżowanie samolotem to najbezpieczniejszy sposób podróży, a samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Po lekturze tego reportażu nie odważę się tego sprawdzać na własnej skórze.

Christine Negroni zabiera nas w swojej publikacji w świat lotnictwa, samolotów i katastrof lotniczych, które wstrząsały opinią publiczną na przestrzeni lat. Przybliża nam przyczyny wypadków, po warunki atmosferyczne, usterki techniczne, wady fabryczne, dekompresję, po błędy ludzkie czy hipoksję, której ulegają piloci na pewnej wysokości.

Opowiada w fascynujący sposób o najsłynniejszych katastrofach z przeszłości, ale też o przypadkach gdy przytomność umysłu i bohaterstwo pilotów i załogi samolotu pozwoliło posadzić samolot bez uszczerbku na życiu ludzkim. Czytając o tych historiach naprawdę krew się w żyłach mrozi, i pokazują one jak czasami niewiele trzeba, by doszło do katastrofy lub do otarcia się o nią. Naprawdę nigdy nie wsiądę do samolotu, zresztą tak jak Kramer z Vabanku 2, czyli riposta "Nikt mi nie powie, że to normalne by maszyna latała w powietrzu" ;)

Reportaż ten czyta się z ciekawością, widać przygotowanie autorki do omawianego tematu, publikację czyta się sprawnie, jej konstrukcja także to ułatwia, bowiem książka podzielona jest na pięć części, a każda na dość krótkie rozdziały. Cała publikacja napisana jest przystępnym językiem, autorka nie zarzuca nas jakimś specjalistycznym słownictwem z branży lotnictwa, ale jasno i klarownie wszystko opisuje.

Polecam ten reportaż wszystkim fanom samolotów, lotnictwa, a także tym, których intrygują zagadki katastrof samolotowych. Bardzo interesująca lektura ! Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

Avatar użytkownika - justynazniszczol
justynazniszczol
Przeczytane:2021-10-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Latam często, na pewno więcej niż przeciętny mieszkaniec Polski, no może w czasach pandemii trochę mniej. Naliczyłam, że wsiadałam no samolotu jakieś 200 razy w swoim życiu i muszę przyznać, że każdy start i lądowanie budzi lekkie przerażenie, ba przeżyłam nawet awaryjne lądowanie, więc o stresie jaki wywołuje podróż samolotem wiem sporo. I choć statystycznie większe jest prawdopodobieństwo śmierci w wypadku drogowym, to jednak zamknięcie w metalowej puszcze i podróż kilka kilometrów nad ziemią napawa nieco większym strachem.

W łagodzeniu stresu przed podróżą samolotem, nie pomagają na pewno historie takie jak samobójczy lot z pilotem Germanwings, porwania samolotów przez terrorystów, czy zaginięcie samolotu linii Malaysia Airlines.

Jak to jest możliwe, że przy tak zaostrzonych procedurach bezpieczeństwa, przy selektywnym doborze pilotów i całej załogi, przy niezwykle zaawansowanej technologii stosowanej przy konstruowaniu samolotów, zdarzają się takie sytuacje jak powyżej?

Christine Negroni próbuje przeanalizować te kwestie i choć jej książka to zbiór ogromnej ilości danych, analiz i hipotez, to jednak na część pytań w kwestii katastrof lotniczych nie ma odpowiedzi i pewnie nigdy się znajdą tacy, którzy dadzą jednoznaczną odpowiedz.

Niemniej Negroni ma ogromną wiedzę na temat bezpieczeństwa lotniczego i wykonała porządny reaserch, by czytelnik miał bardzo szeroki ogląd sytuacji, które dotyczą niewyjaśnionych do dziś katastrof.

Ile w tych katastrofach jest celowego działania, ile błędów pilotów, ile błędów obsługi naziemnej, ile usterek maszyn tak do końca nikt nie wie. Można stawiać pytania, ale wiele z nich na zawsze pozostanie bez odpowiedzi.

Książka dopracowana w każdym szczególe, zawiera ogromną dawkę wiedzy przyswajalną także dla laików. Czy po tej lekturze każdy lot będzie obarczony mniejszym stresem? Pewnie nie, ale zawsze warto wiedzieć więcej o wszystkich ryzykach związanych z lataniem.

Christine Negroni w swojej książce przybliża nam świat lotnictwa opisując najgłośniejsze katastrofy lotnicze nie tylko z czasów współczesnych, ale również te, które wydarzyły się w przeszłości.
W wielu z nich zginęli ludzie.
Na szczęście kilku udało się uniknąć dzięki przytomności pracowników kontroli lotów.

Jakie są najczęstsze przyczyny takich wypadków?
Jaki wpływ ma polityka i władza na tuszowanie śledztwa?
Jak ogromne znaczenie dla prawidłowego lotu mają warunki w kokpicie i czy faktycznie winę ponosi tylko maszyna lub tylko człowiek?

Książka jest ciekawa i bardzo szczegółowa.
Ma wiele zagadnień technicznych, które ja nie do końca rozumiałam, ale pasjonat tego tematu owszem i to właśnie on powinien być przy czytaniu wniebowzięty.
Widać ogrom pracy, jaki wykonała autorka, aby nam wszystko dokładnie przybliżyć i za to należą się jej brawa.
Ponieważ wcześniej nie interesowało mnie to zbytnio, o wielu z tych katastrof nie miałam pojęcia, dlatego to była dla mnie fascynująca podróż.
Dla Was też może taka być.
Jeśli oczywiście postanowicie po nią sięgnąć.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kurcze, kiedy sięgałam po tą książkę, sądziłam, że będzie lekka i przyjemna. Teraz jestem po lekturze i wciąż mam dreszcze. Jestem przerażona i wiem, że nigdy nie wsiądę do samolotu, choć z książki wynika, że większe prawdopodobieństwo katastrofy mamy na ziemi, niż w powietrzu.
W momencie jeśli dochodzi do uszkodzenia samolotu i z zewnątrz dostaje się powietrze do wewnątrz, to...

,, Nawet jeśli piloci wiedzą, co robić, nie musi to wcale oznaczać, że to zrobią, jeżeli ich zdolność do myślenia zostanie ograniczona".

Jak się z książki dowiedziałam, było wiele katastrof lotniczych, których do tej pory nie wyjaśniono. Technicy nie dążą do ich wyjaśnia z ciekawości, lecz z powodu sprawdzenia powodu owej katastrofy. Dzięki temu mogą te maszyny udoskonalać i zapobiegać późniejszym wypadkom.
Z książki dowiecie się z jakiego powodu samoloty najczęściej spadają. Co to są za awarie i co je wywołuje. Bywa, że nawet najbardziej wyszkolony pilot nie jest w stanie sprowadzić maszyny bezpiecznie na ziemię. Najczęściej wypadki określa się mianem winy pilota. Jednak wiele danych wskazuje na fakt, że często, to wady techniczne, awarie czy też zestrzelenia samolotu powodują, że dochodzi do katastrofy.
Słuchajcie, jest to reportaż ale bardzo delikatnie napisany. Mamy przytoczone katastrofy wraz z nazwą danego samolotu, rokiem w którym powstała i prawdopodobną jego przyczyną. Autorka wiele lat poświęciła na zbieranie informacji i snucie najbardziej prawdopodobnych fipotez. Mnie niewątpliwie zainteresowała treścią, gdyż zwraca się do nas jakbyśmy byli dobrymi słuchaczami. Tłumaczy nam dokładnie co i jak, nawet kiedy pojawia się niezrozumiała słowo. Już wiem jak nasze ciało zachowuje się pod wpływem gęstego i rzadkiego powietrza. Jakie sytuacje w samolocie powodują, że człowiek mdleje i jak ważne jest, by na czas założyć maseczkę najpierw sobie, a dopiero potem dziecku.
Daję jej najwyższą notę ze względu na ilość ważnych informacji przytoczonych naprawdę bardzo łatwym i zrozumiałym stylem.
Polecam ją:-)

Kto z nas nie leciał samolotem? W dzisiejszych czasach większość z nas wybiera ten bezpieczny środek transportu podróżując z kraju do kraju lub z miasta do miasta.
Rzadko bo rzadko, ale zdarzają się katastrofy lotnicze. Część z nich dzięki czarnym skrzynkom można wyjaśnić. A co się dzieje z tym przypadkami, których nie da się wyjaśnić?
Czasami bywa tak, że do katastrofy w przestworzach dochodzi przez głupią pomyłkę. Co w takim wypadku się robi? Nie wiecie? Nie martwcie się, też nie wiedziałam. Dzięki tej książce już wiem. W takim wypadku dane linie lotnicze zrobią wszystko, żeby fakty nie wyszły na jaw. Zacierają ślady, zabierają dowody i tak dalej. Co jeszcze robią? Wyjaśni wam sama autorka.
Bardzo świetna książka, która wciąga od początku aż do końca. Nie jest może lekka, ale da się ją czytać. Trudny temat, ponieważ w katastrofach giną ludzie, a winni tego nie chcą się przyznać. Często winą obarcza się zmarłych pilotów. Szok. Jak tak można. Niestety w dzisiejszych czasach ważniejsze są pieniądze niż człowiek. Przyznając się do winy dana linia lotnicza straciłaby mnóstwo klientów a co za tym idzie straciłaby dochody.
Jeżeli latacie samolotami to z całego serca polecam tą książkę.
Czy wiecie, że można sterować samolotem nie będą na pokładzie? Można, o ile włamiecie się przez internet do danego samolotu i pomieszacie w ustawieniach. Nie jest to proste, ale co jakiś czas się zdarza. Przykre. Niestety tak działają się terroryści.
Warunki pogodowe mają ogromne znaczenie dla lotów. Czasami nawet ptactwo przeszkadza i może doprowadzić do katastrofy.
Dzięki tej książce bardzo dużo się dowiedziałam. Autorka bardzo dobrze opisuje niektóre niewyjaśnione katastrofy lotnicze i dążenie do poznania prawdy. Czy autorce udało się poznać przyczyny niewyjaśnionych katastrof lotniczych?
Autorka w swojej książce przedstawia hipotezy na temat MH-370 lotu 370 linii Malaysia Airlines, który 8 marca 2014 roku zaginął na trasie Kuala Lumpur - Pekin oraz innych wypadków.
W książce ,,Na tropie niewyjaśnionych katastrof lotniczych" możecie również przeczytać, jak ewoluowały samoloty na przestrzeni wielu lat.
Naprawdę dobra książka. Świetna okładka przyciąga wzrok. Treść znakomita.
Polecam - @mommy_and_books