Najg這郾iej krzyczy serce

Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: Dla m這dzie篡
Kategoria wiekowa: 15-18 lat

Ocena: 5.15 (13 g這s闚)

Martyna Senator, ulubiona autorka nastolatków i m這dych doros造ch, stworzy豉 powie嗆, o której b璠ziecie pami皻a przez d逝gie tygodnie. Nina jest m這d i wra磧iw dziewczyn, a ponad wszystko kocha taniec. Jej na pozór idealne 篡cie z dnia na dzie zamienia si w koszmar. Kacper próbuje wmiesza si w t逝m i znikn望. Kiedy mia wszystko, teraz za wszelk cen chce po prostu przetrwa. Ta poruszaj帷a ksi捫ka o gniewie, nieuzasadnionej nienawi軼i, przemocy w szkole i hejcie. Otwiera oczy na zdarzenia, które mog dotyczy ka盥ego z nas. Zdarzenia, o których trudno b璠zie zapomnie.

Tagi: b鏬

Kup ksi捫k Najg這郾iej krzyczy serce

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Najg這郾iej krzyczy serce

Avatar u篡tkownika - beatastepien
beatastepien
Przeczytane:2021-02-09, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

"Najg這郾iej krzyczy serce" to ksi捫ka w której autorka poruszy豉 jak瞠 wa積y temat, który po cichu dotyczy tak wielu osób. Hejt, z którym w 篡ciu spotka si chyba ka盥y z nas. Warto軼iowa ksi捫ka, która mo瞠 nam pokaza jak bardzo mo瞠my kogo zrani, czy te jak bardzo naszej pomocy potrzebuj inni.
Polecam wszystkim!
Ksi捫 odebra豉m za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Ksi捫ka stworzona z my郵 o nastolatkach, jednak moim zdaniem 鄉ia這 mo瞠 po ni si璕n望 nie tylko nastolatek.

Nina to nastolatka cechuj帷a si szczególn wra磧iwo軼i. Dobra uczennica z jedn szczer przyjació趾 i hord pastwi帷ych si nad ni szkolnych „kolegów”.

Kacper to nastolatek po przej軼iach, niespecjalnie rzucaj帷y si w oczy, stroni帷y od innych, maj帷y problemy z nauk.

Pozornie tych dwoje nie 陰czy nic, a jednak po陰czy ich wszystko. Gdy Kacper jest 鈍iadkiem, jak podle traktowana jest Nina nie wytrzymuje i staje w obronie dziewczyny. Od tej pory b璠 we dwoje przeciwko niemal ca貫j spo貫czno軼i szkolnej. Czy poradz sobie z okrutnym traktowaniem i coraz bardziej niebezpiecznymi prze郵adowaniami?

***

Historia zawarta w ksi捫ce jest bardzo poruszaj帷a i nie sposób przej嗆 obok niej oboj皻nie. Autorka w dobitny sposób ukazuje bestialstwo rodz帷e si ju na szkolnych korytarzach. Ksi捫ka pe軟a przemocy, bezsilno軼i, utraconej nadziei i cierpienia. A jednak czasem dzi瘯i jednej osobie wydaje si nam, 瞠 mo瞠my pokona wszystkie przeciwno軼i losu, poniewa wsparcie tej najwa積iejszej na danym etapie naszego 篡cia osoby daje nam niesamowit wiar we w豉sne mo磧iwo軼i.

Zdecydowanie warto si璕n望 po t ksi捫k, aby cho troch pozna okrucie雟two nastolatków. My郵, 瞠 cz窷 z nas zna to z w豉snych szkolnych korytarzy, poniewa przemoc w szkole obecna jest nie od dzi. Od zawsze stanowi豉 ogromny problem, z którym niewielu potrafi這 sobie poradzi. Jednak w tym przypadku bardzo du篡 nacisk autorka po這篡豉 na odczucia osoby gn瑿ionej oraz tych którzy postanowili j wspiera. I by mo瞠 w豉郾ie to powinno da nam do my郵enia. Dzi mo瞠sz by tylko biernym obserwatorem, ale kim staniesz si jutro? Jakby si poczu b璠帷 na miejscu gównej bohaterki?

Ciesz si, 瞠 Martyna Senator nie obawia豉 si poruszy trudnego tematu i przedstawi豉 go w tak dobitny sposób. Mam nadziej, 瞠 ta ksi捫ka trafi do jak najszerszego grona odbiorców, a osobom znajduj帷ym si w sytuacji Niny da si喚 i wiar, 瞠 mog przerwa b喚dne ko這, w którym si znajduj.

Ostrzegam, 瞠 nie jest to historia, któr przeczyta si ot tak i odstawi na pó趾 (chyba, 瞠 kto z was nie ma uczu). Historia n瘯anej Niny pozostaje w czytelniku na d逝go. Prawdopodobnie wi瘯szo嗆 z was, tak jak ja, b璠zie mia豉 ochot przytuli t zn瘯an i zm璚zon dziewczyn, a w momentach szcz窷cia b璠zie j g這郾o dopingowa. Jest to ksi捫ka wywo逝j帷a w czytelniku mnóstwo emocji, ale z pewno軼i niezb璠na na ksi捫kowym rynku.

Martyna Senator jest autork popularnych powie軼i dla m這dych ludzi, którzy wkraczaj w doros貫 篡cie. „Najg這郾iej krzyczy serce” by這 moim pierwszym spotkaniem z twórczo軼i tej autorki, jednak na pewno nie ostatnim. Zawsze powtarzam, 瞠 lubi m這dzieówki, które poruszaj trudne problemy nastolatków i ta powie嗆 w豉郾ie taka jest.

Bohaterami powie軼i s Nina i Kacper. Ona jest wra磧iw dziewczyn, której najwi瘯sz pasj jest taniec, którym wyra瘸 swoje emocje. Ma z pozoru idealne 篡cie, ma kochaj帷ych rodziców, dobrze si uczy. Jednak tak naprawd Nina codziennie w szkole zmaga si z przemoc i hejtem. Z kolei Kacper uwa瘸ny jest za z貫go nastolatka, który nie przyk豉da si do nauki, olewa wszystko i wszystkich. W rzeczywisto軼i nieustannie walczy ze swoim smutkiem, 瘸lem i samotno軼i. Gdy Nina ma pomóc Kacprowi w nauce, ch這pak broni si przed tym, stosuj帷 dobrze sobie znan oboj皻no嗆. Jednak, kiedy widzi, jak Nina jest traktowana przez rówie郾ików, zaczyna otwiera si przed ni.

Autorka stworzy豉 bardzo rzeczywistych bohaterów, którzy mierz si z typowymi dla swojego wieku problemami. Nie s to jednak b豉he i wyolbrzymione problemiki rozpuszczonej m這dzie篡. Wr璚z przeciwnie. Nina codziennie walczy z przemoc i hejtem, na鄉iewaniem si z niej i brakiem sympatii do niej. Przez to dziewczyna jest nie鄉ia豉, ma bardzo niskie poczucie warto軼i, ma kompleksy, z którymi trudno jest jej sobie poradzi. Kacper zmaga si z bólem i t瘰knot po 鄉ierci mamy. Nosi w sobie wiele 瘸lu i negatywnych uczu w stosunku do ojca. Kiedy Nina i Kacper zaczynaj sp璠za ze sob coraz wi璚ej czasu, staj si sobie coraz bardziej bliscy. Maj w sobie oparcie, pocieszaj si i podnosz na duchy. Razem stawiaj czo豉 swoim l瘯om i obawom.

Bardzo podoba這 mi si ukazanie przeró積ych emocji dwójki m這dych ludzi, pocz患szy od strachu i l瘯u przed dr璚zycielami, t瘰knocie za zmar陰 mam, poczuciu 瘸lu i bezsilno軼i, a sko鎍zywszy na pierwszym zakochaniu. Problem hejtu, który zosta poruszony w tej ksi捫ce, pokazuje, 瞠 nawet z pozoru normalni, wzorowi uczniowie, nie odbiegaj帷y od reszty, mog sta si ofiarami nieuzasadnionej nienawi軼i. Ja, jako matka kilkuletniej córki, jestem pe軟a obaw o to, jakich ludzi moje dziecko spotka na swojej drodze. Mog mie tylko nadziej, 瞠 oka膨 si oni dobrzy, tolerancyjni i empatyczni. Z czystym sumieniem mog poleci t ksi捫k nie tylko nastolatkom, aby u鈍iadomi im, 瞠 trzeba walczy z hejtem, ale te rodzicom, aby uzmys這wi im, z jakimi problemami mog zmaga si ich dzieci.   Ksi捫k odebra豉m za punkty w portalu Czytam Pierwszy.
Avatar u篡tkownika - MissSilly
MissSilly
Przeczytane:2021-01-17,

My郵a豉m, 瞠 to romansid這 jakich wiele, lekka opowie嗆 z nurtu young adult o nastolatkach, którzy prze篡waj swoje ma貫 nieszcz窷cia... Jak bardzo nie doceni豉m tej ksi捫ki, wiem teraz!

Nina, Kacper i Magda zmagaj si z ró積ymi problemami... Najbardziej wzi皻ym na tapet jest prze郵adowanie przez szkolnych rówie郾ików, które wymyka si spod kontroli. To nie wszystko - mamy tu 鄉ier rodzica, kompleksy dotycz帷e w豉snego cia豉, pierwsze zakochanie, kt,óre pojawia si znik康, wiern przyja潯, utrat marze, brak czasu na pasj, konflikt z rodzicami... Brzmi jak przepis na totaln katastrof i misz-masz, tymczasem Martyna Senator tak zgrabnie splet豉 w徠ki i przeprowadzi豉 nas przez ka盥y z nich, 瞠 czytamy wci庵aj帷, spójn jedno嗆! Sama my郵ami przenios豉m si 10 lat wstecz do szko造 i nie do o鎍a akceptuj帷ych mnie rówie郾ików. Nawet po takim czasie ksi捫ka mia豉 dzia豉nie terapeutyczne, pozwoli豉 mi poczu si tamta nastolatk i zrozumie, 瞠 zachowanie wrogich mi osób nie by這 moj win.

Pi瘯na, terapeutyczna i wci庵aj帷a podró do w豉snej psychiki. Podrzu熯ie j pedagogom szkolnym - nie w徠pi, 瞠 stanie si cz窷ci ich pracy!

Avatar u篡tkownika - wikakos-czytaczyta
wikakos-czytaczyta
Przeczytane:2021-01-17,
Najg這郾iej krzyczy serce Autor: Martyna Senator Tematem tej ksi捫ki przede wszystkim jest problemy nastolatk闚 w szkole. Nina w szkole si zmierzy z poni瘸niem, gn瑿ieniem oraz wy鄉iewaniem. Tematami w powie軼i s chorob rodziny, problemy w pracy, opiekowanie si m這dszym rodze雟twem, szybkie dorastanie. Narracja jest prowadzona przez dw鏂h bohater闚. Wspomnianej ju wcze郾iej Nie, kt鏎a musi zmierzy si z hejtem. Jest pasj, jest taniec to w豉郾ie z jego powodu, ma problem w szkole, lecz nie podaje si, bo kocha taniec, kt鏎y daje jej wolno嗆 i si喚, aby wygra z upokorzenie. Ludzie, kt鏎zy j otaczaj, pokazuje, 瞠 jest silna, lecz w duszy naprawd potrzebuje wsparcia. Drugim narratorem jest Kacper tajemniczy ch這pak, kt鏎y nie ma przyjaci馧, z nikim nie rozmawia tylko, s逝cha muzyki przez s逝chawki. Drugi raz z rz璠u chodzi do tej samej klasy i cz瘰to na lekcjach jest nieobecny lub na nich zasypia. Dowiadujemy si, 瞠 musi opiekowa si bratem, bo jego mama umar豉, a ojciec ca造 czas pracuje. Nauczycielka matematyki prosi Nin, aby mu pomog豉 z zadaniami. Oboje to bardzo m康rzy nastolatkowie (maj prawie 18 lat), oboje nie chc martwi swoich rodzic闚, szybko bardzo dorastaj. Nina pochodzi z radosnego domu w przeciwie雟twie do Kacpra. Podoba這 mi si, 瞠 autorka nie zacz窸a od powodu, dlaczego Nina musi pom鏂 Kacprowi dowiadujemy si tego w traci gdy oni si poznaj. Zazwyczaj nudzi mnie ten fragment w ksi捫kach. Lubi gdy historia odrazy si rozkr璚a. Nie jest to moja pierwsza ksi捫ka w takim klimacie, lecz jest warta przeczytania, m闚i o wa積ych tematach (hejcie). Jest to ksi捫ka dla nastolatk闚 (14+), nauczy ich postrzegania ludzi bardziej 鈍iadomie i n璠za bardziej zwraca uwag na to, co m闚i i o tym, by nie by bezczynnym na krzywd innych. Daje jej 💜💜💜💜💜5/10 tylko dlatego, 瞠 w moim wieku przeczyta豉m ju du穎 m這dzie鄴wek Zapraszam na m鎩 blog i Instagram WikaKosczyta
Avatar u篡tkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2020-10-13, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Tylko Martyna Senator potrafi tak zaw豉dn望 sercem czytelnika. Najnowsza powie嗆 autorki porusza wiele wa積ych problem闚, z kt鏎ymi wiele ludzi boryka si na co dzie. U鈍iadamia, jak 篡cie potrafi da w ko嗆 odbieraj帷 nadziej na lepsze jutro. Jednak pi瘯no takich sytuacji polega na podniesieniu si z upadku i odnalezieniu swojego szcz窷cia. W豉郾ie to definiuje g堯wnych bohater闚 tej powie軼i.

Nina jest m這d i wra磧iw dziewczyn, a ponad wszystko kocha taniec. Jej na poz鏎 idealne 篡cie z dnia na dzie zmienia si w koszmar. Kacper pr鏏uje wmiesza si w t逝m i znikn望. Kiedy mia wszystko, teraz za wszelk cen chce po prostu przetrwa. Kiedy 軼ie磬i tych dwojga si zejd ich 篡cie zamieni si w seri nieprzewidzianych i bolesnych zdarze, kt鏎e utwierdz ich w przekonaniu, 瞠 ludzie s 郵epi na ludzk krzywd i b璠 musieli samotnie stawi czo豉 problemom.

Autorka postawi豉 przed bohaterami mn鏀two bolesnych prze篡, kt鏎e mocno chwyci造 mnie za serce. Motyw n瘯ania, nienawi軼i i przemocy w szkole mo瞠 wielu ludziom otworzy oczy na zdarzenia, kt鏎e mog spotka ka盥ego z nas, niezale積ie od wieku, dlatego tak wa積e jest, by pozna t histori i przekona si jak odbija si to na warto軼i danego cz這wieka. W takich sytuacjach tracimy poczucie w豉snej warto軼i, zatracamy si w smutku i przestajemy walczy o lepsze jutro. Dlatego tak wa積e jest, by mie oczy szeroko otwarte na ludzk krzywd, gdy nie ka盥y z nas jest na tyle silny, by poradzi sobie samemu z problemem.

"Najg這郾iej krzyczy serce" to przejmuj帷a powie嗆, kt鏎a pe軟a jest przeró積ych emocji: przez smutek po rado嗆. Wa積a i potrzeba ksi捫ka. G這郾ym przes豉niem jest, by nie ba si prosi o pomoc.

Avatar u篡tkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2021-03-02, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Wyzwanie - 2021 , 52 ksi捫ki 2021, Legimi,

Wow! Jestem pod wielkim wra瞠niem.
Bohaterowie wspaniali, wzruszajacy, tacy po prostu LUDZCY. Nie da si ich nie lubi. Kacper, Nina, Magda, i Tymek... wszyscy s uroczy i skradli moje serce.
Temat poruszony przez autork trudny, ale jak瞠 WA烤Y! Problem prze郵adowania i gn瑿ienia w szkole. Brak reakcji ze strony nauczycieli, dyrektora szko造, i w ko鎍u samych rówie郾ików, którzy przygl康aj si wszystkiemu i ... milcz ciesz帷 si w duchu, 瞠 to nie ich wybra oprawca na swoj ofiar.
Niejednokrotnie prze篡wa豉m t ksi捫k, martwi豉m si o Kacpra i Nin. κzka równie si pojawi豉. Ta ksi捫ka wzrusza, momentami przera瘸, ale daje równie nadziej i pokazuje jak wa積a jest si豉 przyja幡i, mi這軼i, i jak wa積e jest wsparcie drugiego cz這wieka.
Ponadto istotne jest równie to, by si nigdy nie poddawa i walczy do ko鎍a, a nie ucieka od problemu.
Bardzo mi si podoba豉 ta ksi捫ka. Dzi瘯uje autorce za te wszystkie emocje: strach o bohaterów, czasem poczucie bezsilno軼i, wzruszenie, 鄉iech, ale i 透y. Na d逝go pozostanie ze mn ta historia ; w mojej g這wie i moim sercu. Zdecydowanie polecam.

Avatar u篡tkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-02-15, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

Martyn Senator kojarz z twórczo軼i dla m這dzie篡. Jej ksi捫ki oprócz nastoletniej romatyczno軼i zawsze nios przekaz. To nie g逝piutkie historyjki, ale powie軼i dotykaj帷e problemów.
"Najg這郾iej krzyczy serce" 鈍ietnie pokazuje jak powszechny i toksyczny jest hejt w鈔ód m這dzie篡. I jak 豉two mo積a pa嗆 jego ofiar. Chocia ksi捫k czyta si lekko i przyjemnie, to jej wyd德i瘯 ju taki nie jest. My郵, 瞠 to powie嗆, któr powinien przeczyta ka盥y nastolatek (na przyk豉d zamiast której z nudnych lektur), bo mo瞠 empatia do Niny przyda豉by si bardziej ni, powiedzmy, taka pogarda do Izabeli 璚kiej? Wszyscy, którzy mi polecali t histori mieli racj - to mocna pozycja, któr trzeba przeczyta.

Ksi捫ka wa積a i potrzebna. Porusza niezwykle aktualny temt szkolnej przemocy.

Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2020-09-24, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2020,

"Ból nie zawsze wi捫e si z krzykiem czy p豉czem. Czasami przybiera form cichej rozpaczy, któr mo積a dostrzec jedynie w zasnutych smutkiem oczach."

Martyna Senator porusza wa積y, ale cz瘰to bagatelizowany problem przemocy i hejtu w szkole. Nie wiem czy znajdzie si cho jedna osoba, która nie by豉by ofiar takich prze郵adowa lub mo瞠 sama sta豉 po drugiej stronie i biernie lub czynnie bra豉 udzia w tego typu procederze. Cho sama szko喚 sko鎍zy豉m bardzo dawno i patrz帷 z perspektywy czasu, mog powiedzie, 瞠 niewiele w tej kwestii si zmieni這. Mo瞠 jedynie metody s nieco inne, gdy pojawi豉 si ca豉 ta technologia w postaci telefonów, Internetu i du穎 豉twiej jest zniszczy komu 篡cie, podburzy w豉sne poczucie warto軼i.

"Du穎 豉twiej by silnym, gdy w pobli簑 nie ma zagro瞠nia, gdy strach nie chwyta za gard這, a 穎陰dek nie skr璚a si z nerwów. Wtedy naprawd mo積a uwierzy, 瞠 jest si niezniszczalnym."

Z這軼i豉 mnie postawa tej cz窷ci pedagogów, którzy sprowadzali zn璚anie si do stereotypowych zaczepek dziewczyn przez ch這paków, zwalaj帷 wszystko na wiek dojrzewania, na ch耩 przypodobania si.

Autorka pokierowa豉 fabu陰 w ciekawym kierunku. Pokaza豉 瞠 nie ka盥y jest tak naprawd do ko鎍a z造. Jednocze郾ie udowodni豉 瞠 ka盥y mo瞠 si zmieni, dlatego nie nale篡 nikogo pochopnie os康za. Z drugiej strony widzimy, i to, 瞠 kto jest wzorowym uczniem, wcale nie oznacza, 瞠 nie b璠zie zdolny do pod貫go zachowania w stosunku do szkolnych kolegów.

Pi瘯nie zosta豉 tak瞠 ukazana przyja潯 mi璠zy Nin a Magd. W徠ek ten zwraca nasz uwag na to, jak wa積e jest wsparcie i pomoc kogo bliskiego.

"W pewnym momencie dociera do mnie, 瞠 wcale nie trzeba by silnym, aby unikn望 upadku. Czasami wystarczy mie przy sobie kogo, na kim mo積a si wesprze."

Tym, co bardzo mi si spodoba這, by豉 relacja mi璠zy par gównych bohaterów. Polubi豉m zarówno Nin, jak i Kacpra. Ta niewinno嗆, delikatno嗆, stopniowe wzajemne poznawanie siebie i swoich cia... Dawno nie czyta豉m czego tak urokliwego.

Autorka podejmuje równie temat choroby, 瘸這by po stracie bliskiej osoby, buntu, utraty zaufania czy trudnych relacji mi璠zy ojcem a synem.

Ksi捫ka dostarcza przeró積ych uczu i emocji. Wzrusza, porusza, przyprawia o chwile strachu, gniewu, bezsilno軼i, ale i daje nadziej. To lektura, któr obowi您kowo powinni przeczyta zw豉szcza rodzice i nauczyciele, gdy wydaje si, 瞠 to oni powinni sta na stra篡 bezpiecze雟twa dzieci, dawa im dobry przyk豉d, wpaja dobre zasady. Oni jednak cz瘰to zawodz, rozk豉daj r璚e, zamiataj problem pod dywan. Ksi捫k oczywi軼ie polecam te m這dzie篡, którym by mo瞠 doda ona otuchy, wyzwoli si喚, by nie ba si prosi o pomoc, bo to 瘸den wstyd.

"Najg這郾iej krzyczy serce" to nie豉twa, ale wa積a i potrzebna powie嗆. To lektura o szkolnej przemocy, wadze wypowiadanych sów, pi瘯nej przyja幡i i pierwszej mi這軼i. To ksi捫ka, która krzyczy, by鄉y s逝chali swoich dzieci i przede wszystkim z nimi rozmawiali. Polecam! Ja ten tytu zapami皻am na d逝瞠j.

Inne ksi捫ki autora
Z popio堯w
Martyna Senator0
Ok豉dka ksi您ki - Z popio堯w

Kiedy wyobra瘸豉m sobie, 瞠 moje 篡cie jest pi璚iolini, na której ka盥a chwila zostaje zapisana w postaci odpowiednio dobranych nut. A ja niczym...

Z nico軼i
Martyna Senator0
Ok豉dka ksi您ki - Z nico軼i

Trzeci tom bestsellerowej serii New Adult! Elza ucieka z domu i zostawia za sob ca貫 dotychczasowe 篡cie. Wbrew tragicznej przesz這軼i chce zaryzykowa...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz