Najgłośniej krzyczy serce

Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat

Martyna Senator, ulubiona autorka nastolatków i młodych dorosłych, stworzyła powieść, o której będziecie pamiętać przez długie tygodnie. Nina jest młodą i wrażliwą dziewczyną, a ponad wszystko kocha taniec. Jej na pozór idealne życie z dnia na dzień zamienia się w koszmar. Kacper próbuje wmieszać się w tłum i zniknąć. Kiedyś miał wszystko, teraz za wszelką cenę chce po prostu przetrwać. Ta poruszająca książka o gniewie, nieuzasadnionej nienawiści, przemocy w szkole i hejcie. Otwiera oczy na zdarzenia, które mogą dotyczyć każdego z nas. Zdarzenia, o których trudno będzie zapomnieć.

Kup książkę Najgłośniej krzyczy serce

Opinie o książce - Najgłośniej krzyczy serce

Avatar użytkownika - beatastepien
beatastepien
Przeczytane:2021-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Najgłośniej krzyczy serce" to książka w której autorka poruszyła jakże ważny temat, który po cichu dotyczy tak wielu osób. Hejt, z którym w życiu spotkał się chyba każdy z nas. Wartościowa książka, która może nam pokazać jak bardzo możemy kogoś zranić, czy też jak bardzo naszej pomocy potrzebują inni.
Polecam wszystkim!
Książę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Książka stworzona z myślą o nastolatkach, jednak moim zdaniem śmiało może po nią sięgnąć nie tylko nastolatek.

Nina to nastolatka cechująca się szczególną wrażliwością. Dobra uczennica z jedną szczerą przyjaciółką i hordą pastwiących się nad nią szkolnych „kolegów”.

Kacper to nastolatek po przejściach, niespecjalnie rzucający się w oczy, stroniący od innych, mający problemy z nauką.

Pozornie tych dwoje nie łączy nic, a jednak połączy ich wszystko. Gdy Kacper jest świadkiem, jak podle traktowana jest Nina nie wytrzymuje i staje w obronie dziewczyny. Od tej pory będą we dwoje przeciwko niemal całej społeczności szkolnej. Czy poradzą sobie z okrutnym traktowaniem i coraz bardziej niebezpiecznymi prześladowaniami?

***

Historia zawarta w książce jest bardzo poruszająca i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Autorka w dobitny sposób ukazuje bestialstwo rodzące się już na szkolnych korytarzach. Książka pełna przemocy, bezsilności, utraconej nadziei i cierpienia. A jednak czasem dzięki jednej osobie wydaje się nam, że możemy pokonać wszystkie przeciwności losu, ponieważ wsparcie tej najważniejszej na danym etapie naszego życia osoby daje nam niesamowitą wiarę we własne możliwości.

Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, aby choć trochę poznać okrucieństwo nastolatków. Myślę, że część z nas zna to z własnych szkolnych korytarzy, ponieważ przemoc w szkole obecna jest nie od dziś. Od zawsze stanowiła ogromny problem, z którym niewielu potrafiło sobie poradzić. Jednak w tym przypadku bardzo duży nacisk autorka położyła na odczucia osoby gnębionej oraz tych którzy postanowili ją wspierać. I być może właśnie to powinno dać nam do myślenia. Dziś możesz być tylko biernym obserwatorem, ale kim staniesz się jutro? Jakbyś się poczuł będąc na miejscu głównej bohaterki?

Cieszę się, że Martyna Senator nie obawiała się poruszyć trudnego tematu i przedstawiła go w tak dobitny sposób. Mam nadzieję, że ta książka trafi do jak najszerszego grona odbiorców, a osobom znajdującym się w sytuacji Niny da siłę i wiarę, że mogą przerwać błędne koło, w którym się znajdują.

Ostrzegam, że nie jest to historia, którą przeczyta się ot tak i odstawi na półkę (chyba, że ktoś z was nie ma uczuć). Historia nękanej Niny pozostaje w czytelniku na długo. Prawdopodobnie większość z was, tak jak ja, będzie miała ochotę przytulić tę znękaną i zmęczoną dziewczynę, a w momentach szczęścia będzie ją głośno dopingować. Jest to książka wywołująca w czytelniku mnóstwo emocji, ale z pewnością niezbędna na książkowym rynku.

Martyna Senator jest autorką popularnych powieści dla młodych ludzi, którzy wkraczają w dorosłe życie. „Najgłośniej krzyczy serce” było moim pierwszym spotkaniem z twórczością tej autorki, jednak na pewno nie ostatnim. Zawsze powtarzam, że lubię młodzieżówki, które poruszają trudne problemy nastolatków i ta powieść właśnie taka jest.

Bohaterami powieści są Nina i Kacper. Ona jest wrażliwą dziewczyną, której największą pasją jest taniec, którym wyraża swoje emocje. Ma z pozoru idealne życie, ma kochających rodziców, dobrze się uczy. Jednak tak naprawdę Nina codziennie w szkole zmaga się z przemocą i hejtem. Z kolei Kacper uważany jest za złego nastolatka, który nie przykłada się do nauki, olewa wszystko i wszystkich. W rzeczywistości nieustannie walczy ze swoim smutkiem, żalem i samotnością. Gdy Nina ma pomóc Kacprowi w nauce, chłopak broni się przed tym, stosując dobrze sobie znaną obojętność. Jednak, kiedy widzi, jak Nina jest traktowana przez rówieśników, zaczyna otwierać się przed nią.

Autorka stworzyła bardzo rzeczywistych bohaterów, którzy mierzą się z typowymi dla swojego wieku problemami. Nie są to jednak błahe i wyolbrzymione problemiki rozpuszczonej młodzieży. Wręcz przeciwnie. Nina codziennie walczy z przemocą i hejtem, naśmiewaniem się z niej i brakiem sympatii do niej. Przez to dziewczyna jest nieśmiała, ma bardzo niskie poczucie wartości, ma kompleksy, z którymi trudno jest jej sobie poradzić. Kacper zmaga się z bólem i tęsknotą po śmierci mamy. Nosi w sobie wiele żalu i negatywnych uczuć w stosunku do ojca. Kiedy Nina i Kacper zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, stają się sobie coraz bardziej bliscy. Mają w sobie oparcie, pocieszają się i podnoszą na duchy. Razem stawiają czoła swoim lękom i obawom.

Bardzo podobało mi się ukazanie przeróżnych emocji dwójki młodych ludzi, począwszy od strachu i lęku przed dręczycielami, tęsknocie za zmarłą mamą, poczuciu żalu i bezsilności, a skończywszy na pierwszym zakochaniu. Problem hejtu, który został poruszony w tej książce, pokazuje, że nawet z pozoru normalni, wzorowi uczniowie, nie odbiegający od reszty, mogą stać się ofiarami nieuzasadnionej nienawiści. Ja, jako matka kilkuletniej córki, jestem pełna obaw o to, jakich ludzi moje dziecko spotka na swojej drodze. Mogę mieć tylko nadzieję, że okażą się oni dobrzy, tolerancyjni i empatyczni. Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę nie tylko nastolatkom, aby uświadomić im, że trzeba walczyć z hejtem, ale też rodzicom, aby uzmysłowić im, z jakimi problemami mogą zmagać się ich dzieci.   Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.
Avatar użytkownika - MissSilly
MissSilly

Myślałam, że to romansidło jakich wiele, lekka opowieść z nurtu young adult o nastolatkach, którzy przeżywają swoje małe nieszczęścia... Jak bardzo nie doceniłam tej książki, wiem teraz!

Nina, Kacper i Magda zmagają się z różnymi problemami... Najbardziej wziętym na tapetę jest prześladowanie przez szkolnych rówieśników, które wymyka się spod kontroli. To nie wszystko - mamy tu śmierć rodzica, kompleksy dotyczące własnego ciała, pierwsze zakochanie, kt,óre pojawia się znikąd, wierną przyjaźń, utratę marzeń, brak czasu na pasję, konflikt z rodzicami... Brzmi jak przepis na totalną katastrofę i misz-masz, tymczasem Martyna Senator tak zgrabnie spletła wątki i przeprowadziła nas przez każdy z nich, że czytamy wciągającą, spójną jedność! Sama myślami przeniosłam się 10 lat wstecz do szkoły i nie do ońca akceptujących mnie rówieśników. Nawet po takim czasie książka miała działanie terapeutyczne, pozwoliła mi poczuć się tamta nastolatką i zrozumieć, że zachowanie wrogich mi osób nie było moją winą.

Piękna, terapeutyczna i wciągająca podróż do własnej psychiki. Podrzućcie ją pedagogom szkolnym - nie wątpię, że stanie się częścią ich pracy!

Avatar użytkownika - wikakos-czytaczyta
wikakos-czytaczyta
Najgłośniej krzyczy serce Autor: Martyna Senator Tematem tej książki przede wszystkim jest problemy nastolatków w szkole. Nina w szkole się zmierzyć z poniżaniem, gnębieniem oraz wyśmiewaniem. Tematami w powieści są chorobą rodziny, problemy w pracy, opiekowanie się młodszym rodzeństwem, szybkie dorastanie. Narracja jest prowadzona przez dwóch bohaterów. Wspomnianej już wcześniej Nie, która musi zmierzyć się z hejtem. Jest pasją, jest taniec to właśnie z jego powodu, ma problem w szkole, lecz nie podaje się, bo kocha taniec, który daje jej wolność i siłę, aby wygrać z upokorzenie. Ludzie, którzy ją otaczają, pokazuje, że jest silna, lecz w duszy naprawdę potrzebuje wsparcia. Drugim narratorem jest Kacper tajemniczy chłopak, który nie ma przyjaciół, z nikim nie rozmawia tylko, słucha muzyki przez słuchawki. Drugi raz z rzędu chodzi do tej samej klasy i często na lekcjach jest nieobecny lub na nich zasypia. Dowiadujemy się, że musi opiekować się bratem, bo jego mama umarła, a ojciec cały czas pracuje. Nauczycielka matematyki prosi Ninę, aby mu pomogła z zadaniami. Oboje to bardzo mądrzy nastolatkowie (mają prawie 18 lat), oboje nie chcą martwić swoich rodziców, szybko bardzo dorastają. Nina pochodzi z radosnego domu w przeciwieństwie do Kacpra. Podobało mi się, że autorka nie zaczęła od powodu, dlaczego Nina musi pomóc Kacprowi dowiadujemy się tego w traci gdy oni się poznają. Zazwyczaj nudził mnie ten fragment w książkach. Lubię gdy historia odrazy się rozkręca. Nie jest to moja pierwsza książka w takim klimacie, lecz jest warta przeczytania, mówi o ważnych tematach (hejcie). Jest to książka dla nastolatków (14+), nauczy ich postrzegania ludzi bardziej świadomie i nędza bardziej zwracać uwagę na to, co mówią i o tym, by nie być bezczynnym na krzywdę innych. Daje jej 💜💜💜💜💜5/10 tylko dlatego, że w moim wieku przeczytałam już dużo młodzieżówek Zapraszam na mój blog i Instagram WikaKosczyta
Avatar użytkownika - goszaczyta
goszaczyta
Przeczytane:2020-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tylko Martyna Senator potrafi tak zawładnąć sercem czytelnika. Najnowsza powieść autorki porusza wiele ważnych problemów, z którymi wiele ludzi boryka się na co dzień. Uświadamia, jak życie potrafi dać w kość odbierając nadzieję na lepsze jutro. Jednak piękno takich sytuacji polega na podniesieniu się z upadku i odnalezieniu swojego szczęścia. Właśnie to definiuje głównych bohaterów tej powieści.

Nina jest młodą i wrażliwą dziewczyną, a ponad wszystko kocha taniec. Jej na pozór idealne życie z dnia na dzień zmienia się w koszmar. Kacper próbuje wmieszać się w tłum i zniknąć. Kiedyś miał wszystko, teraz za wszelką cenę chce po prostu przetrwać. Kiedy ścieżki tych dwojga się zejdą ich życie zamieni się w serię nieprzewidzianych i bolesnych zdarzeń, które utwierdzą ich w przekonaniu, że ludzie są ślepi na ludzką krzywdę i będą musieli samotnie stawić czoła problemom.

Autorka postawiła przed bohaterami mnóstwo bolesnych przeżyć, które mocno chwyciły mnie za serce. Motyw nękania, nienawiści i przemocy w szkole może wielu ludziom otworzyć oczy na zdarzenia, które mogę spotkać każdego z nas, niezależnie od wieku, dlatego tak ważne jest, by poznać tę historię i przekonać się jak odbija się to na wartości danego człowieka. W takich sytuacjach tracimy poczucie własnej wartości, zatracamy się w smutku i przestajemy walczyć o lepsze jutro. Dlatego tak ważne jest, by mieć oczy szeroko otwarte na ludzką krzywdę, gdyż nie każdy z nas jest na tyle silny, by poradzić sobie samemu z problemem.

"Najgłośniej krzyczy serce" to przejmująca powieść, która pełna jest przeróżnych emocji: przez smutek po radość. Ważna i potrzeba książka. Głośnym przesłaniem jest, by nie bać się prosić o pomoc.

Avatar użytkownika - Eliza89
Eliza89
Przeczytane:2021-03-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - 2021 , 52 książki 2021, Legimi,

Wow! Jestem pod wielkim wrażeniem.
Bohaterowie wspaniali, wzruszajacy, tacy po prostu LUDZCY. Nie da się ich nie lubić. Kacper, Nina, Magda, i Tymek... wszyscy są uroczy i skradli moje serce.
Temat poruszony przez autorkę trudny, ale jakże WAŻNY! Problem prześladowania i gnębienia w szkole. Brak reakcji ze strony nauczycieli, dyrektora szkoły, i w końcu samych rówieśników, którzy przyglądają się wszystkiemu i ... milczą ciesząc się w duchu, że to nie ich wybrał oprawca na swoją ofiarę.
Niejednokrotnie przeżywałam tę książkę, martwiłam się o Kacpra i Ninę. Łezka również się pojawiła. Ta książka wzrusza, momentami przeraża, ale daje również nadzieję i pokazuje jak ważna jest siła przyjaźni, miłości, i jak ważne jest wsparcie drugiego człowieka.
Ponadto istotne jest również to, by się nigdy nie poddawać i walczyć do końca, a nie uciekać od problemu.
Bardzo mi się podobała ta książka. Dziękuje autorce za te wszystkie emocje: strach o bohaterów, czasem poczucie bezsilności, wzruszenie, śmiech, ale i łzy. Na długo pozostanie ze mną ta historia ; w mojej głowie i moim sercu. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - hanczyk04
hanczyk04
Przeczytane:2021-03-01, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Martynę Senator kojarzę z twórczością dla młodzieży. Jej książki oprócz nastoletniej romatyczności zawsze niosą przekaz. To nie głupiutkie historyjki, ale powieści dotykające problemów.
"Najgłośniej krzyczy serce" świetnie pokazuje jak powszechny i toksyczny jest hejt wśród młodzieży. I jak łatwo można paść jego ofiarą. Chociaż książkę czyta się lekko i przyjemnie, to jej wydźwięk już taki nie jest. Myślę, że to powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek (na przykład zamiast którejś z nudnych lektur), bo może empatia do Niny przydałaby się bardziej niż, powiedzmy, taka pogarda do Izabeli Łęckiej? Wszyscy, którzy mi polecali tę historię mieli rację - to mocna pozycja, którą trzeba przeczytać.

Książka ważna i potrzebna. Porusza niezwykle aktualny temt szkolnej przemocy.

Kup książkę Najgłośniej krzyczy serce

Z otchłani
Martyna Senator0
Okładka ksiązki - Z otchłani

Po poruszającej powieści  „Z popiołów” przyszedł czas na zapierające dech „Z otchłani”.  Kolejna odsłona świetnie...

Zanim zgasną gwiazdy
Martyna Senator0
Okładka ksiązki - Zanim zgasną gwiazdy

Wszystko zaczyna się od pewnego snu. Wojtek spotyka małą dziewczynkę, która wręcza mu klepsydrę i mówi: "Musisz ją uratować, zanim piasek...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch