Największy skarb

Opowieść o afrykańskiej podróży, w trakcie której wszystko może się wydarzyć.

Joy Makeba odbywa staż w redakcji miejscowej gazety i marzy o karierze dziennikarki. Przepustką do nowego etapu w jej życiu ma być podróż po najdalszych zakątkach Afryki, wraz z przyjacielem z Polski. Nie spodziewa się, że romantyczna wycieczka zamieni się w pełną napięcia wyprawę, podczas której będzie mogła rozwiązać kryminalną zagadkę, uratuje komuś życie i odkryje, co ma dla niej największe znacznie.

Historia ukazująca niezwykłe ludzkie losy, w której wątki polskie i afrykańskie przeplatają się, tworząc fascynującą opowieść.

Informacje dodatkowe o Największy skarb:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2024-02-15

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Największy skarb

Największy skarb - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ela-Monia
Ela-Monia
Przeczytane:2024-02-28, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 2024, Wydawnictwo Luna, Litertura piękna,

,,Zawsze wydaje nam się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione” – Nelson Mandela
- to motto głównej bohaterki, Joy Makeba.

Hanna Cygler zabiera nas w fascynującą podróż, w której pokazuje nam, bez zbędnego ubarwiania, różnorodności RPA. Kraj kontrastów, inna kultura, tradycje i obyczaje. Zabiera nas do miejsc mniej znanych, tych odległych od turystycznych szlaków, jak choćby wieś Shakaville w krainie Zulusów. Pokazuje, za co można pokochać, tę piękną krainę: oszałamiająca afrykańska fauna, niespotykane krajobrazy ze słynną Górą Stołową w tle…….
Jednak nie szczędzi też i szczerych opowieści o bulwersujących południowoafrykańskich realiach, zwyczajach, nie do końca zrozumiałych dla Europejczyka. Jest to, miejsce z największą liczbą osób zarażonych HIV, walka o godność, gdy traktowana jesteś brutalnie, tylko, dlatego, że jesteś kobietą.

Ta historia to na pozór, zwykłe marzenia, pragnienie bliskości, rodzinnego ciepła, potrzeba miłości. Chęć posiadania domu, który zagwarantuje schronienie i wytchnienie w rodzinnym gronie. Mamy tu też, rozpacz matki po zaginięciu dzieci w wiosce Batse na zachodzie kraju. Wątek mieszkających w RPA potomków polskich rodzin, rozdzielonych podczas II wojny światowej, sierot z Domu Polskich Dzieci w Oudtshoorn.

Dla mnie była to niesamowita przygoda wywołująca ogrom emocji wynikających z niezgody na niesprawiedliwość, na przemoc, na cierpienie i handel dzieci.

„Największy skarb” to odkrywanie czarnego lądu wraz z jego pięknem, ale i najmroczniejszymi sekretami. To połączenie powieści przygodowo-obyczajowej z elementami kryminału i lekkim wątkiem miłosnym w tle. Jest to historia, która naprawdę potrafi zaskoczyć!!!

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2024-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Współpraca, 52 książki 2024,

Ta książka to jedna wielka wędrówka -  wędrówka przez Afrykę, ale nie tylko. Autorka zaprasza nas, czytelników, do świata, którego nie znamy i często nie chcemy znać. Wszystko zaczyna się od wyprawy Joy Makeby marzącej o karierze dziennikarki. Nagle więc wyrusza w podróż życia, jednak nie spodziewa się, że będzie ona miała tak ogromny wpływ na jej późniejsze losy. Wyruszają w pogoń za przygodą, gdzie każdy ma swój cel. Dopiero potem okaże się, czy będzie to dobry temat na artykuł rozpoczynający błyskotliwą karierę w gazecie, romantyczna podróż czy odkrywanie czarnego lądu wraz z jego najmroczniejszymi sekretami.

Jedno jest pewne uczestnicy eskapady nie będą narzekać na nudę. Odkryją wiele ciekawych miejsc, dotrą do najgłębiej skrywanych zagadek Afryki. Zatopią się w mroczne sekrety, o których wielu woli nie wiedzieć. Świat wierzeń, zabobonów oraz okrutnych rytuałów stanie przed nimi otworem. Dostaną okrutną lekcję historii kontynentu tak odległego od Europy, że aż niemożliwe, żeby takie rzeczy działy się w XXI w. na oczach innych narodów. Mimo tych zbrodni autorka stara się jednak tłumaczyć tamtejsze tradycje i obrzędy, ponieważ nie zawsze wynikają one ze złych zamiarów.

Dość ciekawie opisana tutaj też została sytuacja kobiet, które niemal każdego dnia są narażone na niebezpieczeństwo, najczęściej złą wolę swoich ojców czy mężów. Nagminne jest ich uprzedmiotowienie, o czym Europejczykom zupełnie się nie śni. Ich pojęcie cywilizacji znacząco różni się od naszego. Często nie mając innego wyjścia, zgadzają się na swój los i w większości biernie się mu poddają. O żadnej walce nie może być mowy, ponieważ zwyczajnie narażają swoje życie.

Ta opowieść jest więc nie tylko o morderstwach, handlu dziećmi, kłusownictwie ale też o historii nas samych. Bez przeszłości bowiem nie istniejemy. Trudno nam zachować tożsamość, jeśli nie wiemy, kim byli nasi przodkowie. Trzeba za wszelką cenę pielęgnować wiedzę o sobie, aby przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. Tylko tak ocalimy od zapomnienia skrawki przeszłości. „Największy skarb” to również fabuła poruszająca temat kobiecej siły i solidarności wobec przemocy. Daje do zrozumienia, że każde trudności jesteśmy w stanie przezwyciężyć tylko wtedy, jeśli będziemy się im przeciwstawiać razem.

Hanna Cygler zabiera czytelników w miejsca dobrze jej znane. Dzięki niej możemy się przekonać, co właściwie jest naszym największym skarbem. Mimo iż akcja powieści rozwija się dość wolno, to jednak w pewnym momencie odsłania całą paletę zdarzeń i emocji związanych z Afryką oraz ludźmi po niej podróżującymi.

" [...] Po co się do czegokolwiek przywiązywać, skoro wszystko potrafi się zawalić z dnia na dzień. Ludzie, których lubiliśmy, okazują się inni, niż nam się wydawali. Pod ich miłą fasadą czają się wrogie myśli. [...]"

Było to moje pierwsze czytelnicze spotkanie z twórczością Hanny Cygler. Powiem wam w sekrecie, że chętnie sięgnę po inne powieści tej autorki. W swoim najnowszym dziele pod tytułem "Największy skarb" urzekła mnie znakomitymi dialogami, przemyśleniami i ogólnie ciekawą fabułą. Podobały mi się polskie wątki w tej historii. Opowieść pewnego pana o swoim życiu wywołała u mnie łzy. Poczułam jego ból. Warto poznać jego historię.
Razem z główną bohaterką poruszamy się po tajemniczych zakątkach niebezpiecznej Afryki. Tutaj trzeba na siebie uważać. W pewnej wiosce w Afryce porywają małe dzieci. Dlaczego?
Joy Makeba jest naszą główną bohaterką. Marzy jej się kariera dziennikarki, dlatego obecnie jest stażystką w gazecie "South Africa Daily". Swoją drogą pisze bardzo dobre artykuły. Będzie  z niej idealna dziennikarka śledcza. Ma ogromny potencjał. Wyjeżdża do Afryki w celu napisania kilku ważnych reportaży.  Czy te reportaże będą zagrażać jej życiu? Jednym z jej współtowarzyszy będzie pewien Polak. Poznacie również tajemniczą Madeline. Dzięki niej zrobi się olbrzymie zamieszanie. Warto poznać tę historię.
Mamy tutaj wątki obyczajowe, kryminalno-sensacyjne i delikatne wątki romantyczne.
Zachęcam was do poznania najnowszej powieści Hanny Cygler pod tytułem "Największy skarb". Idealna historia na początek wiosny.
Jeżeli chcecie poznać Afrykę oraz poczuć jej smaki i zapachy to polecam wam najnowsze dzieło Hanny Cygler.

Avatar użytkownika - zaczytanaulcia
zaczytanaulcia
Przeczytane:2024-02-21, Ocena: 4, Przeczytałem,

"Grozi ci wielkie niebezpieczeństwo (...) Musisz uważać na fałszywych ludzi, którzy udają przyjaciół. Oni są gorsi od wrogów."

???

Poruszająca najczulsze struny ludzkiej duszy.
Owiana nutą tajemniczości, okraszona pięknym, a zarazem niebezpiecznym obrazem afrykańskiej natury.
Stanowiąca mieszankę kilku gatunków literackich.

"Największy skarb" to najnowsza powieść Hanny Cygler. Poznajemy w niej dalsze losy Joy Makeba, którą poznaliśmy w "Córki tęczy".
Joy to dziewczyna, która ma w sobie wiele pasji i marzeń. Pragnie zdać maturę i dostać pracę dziennikarki. Obecnie odbywa staż w "South Africa Dayily". Chociaż do jej głównych zadań należy parzenie kawy, to wierzy, że pewnego dnia, stanie się dziennikarką z krwi i kości.

Narazie jednak Joy wraz z Natanem ma odbyć romantyczną podróż po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Afryki. Jest zaskoczona, kiedy chłopak zjawia się na Czerwonej Ziemi z inną kobietą - Melindą. Nie robi jednak z tego powodu problemów. Teraz całą trójką zwiedzają niezwykle urokliwe, a zarazem dzikie rejony Afryki, podziwiają jej różnorodność i kulturę.

Kiedy Joy dostaje tefon od swojej przełożonej, nie kryje swojego zdziwienia. Bo oto dostaje swoje pierwsze, poważne, dziennikarskie zlecenie.
Właśnie ma możliwość rozwiązania kryminalnej zagadki i zmierzyć się z własnymi lekami i słabościami. Nie spodziewa się się tego, że uda jej się uratować ludzkie życie, odnaleźć przyjaciół, ale także zyskać wrogów...

"Największy skarb" to niezwykle fascynująca powieść, okraszona pięknym, afrykańskim krajobrazem. Nieco nostalgiczna, delikatnie romantyczna, ale też osnuta mrocznym klimatem, ukazującym całkowicie odmienny obraz Afryki.

Autorka w doskonały sposób ukazuje różne oblicza tego tajemniczego kontynentu.
Jest kolorowo.
Jest dziko.
Jest pięknie.
Jest niebezpiecznie.
Hanna Cygler na kartach powieści kreśli polsko-afrykańskie losy. Czaruje lekkim piórem. Fascynuje opisami. Idealnie obrazuje uczucia - przez ogromną determinację, siłę i waleczność, po strach i niepewność. Ukazuje życie ludzi na prowincji - całkowicie inny świat od tego, który jest nam znany.

Dajcie się mu porwać.

Przeczytane:2024-02-19, Przeczytałam,
Złodziejki Świąt
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Złodziejki Świąt

Święta zaczęły czarować, rzeczywistość pachniała choinką, snując się w rytm kolęd. Świąteczna komedia obyczajowa o szalonych pisarkach. Nawet nie...

Przekład dowolny
Hanna Cygler0
Okładka ksiązki - Przekład dowolny

Po przeżyciu wielkiego zawodu miłosnego, Iza, absolwentka skandynawistyki, wychodzi za mąż za Szweda i wyjeżdża z kraju. Po czterech latach upokarzającego...