Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy

Anna. Przepracowana matka, która ledwo wiąże koniec z końcem, a z córkami widuje się tylko przy śniadaniu i nie dogaduje najlepiej. Chloé. Siedemnastolatka, która poszukując kogoś, kto by ją pokochał, trochę się w tym gubi. I Lily. Uzbrojona w powagę swych dwunastu lat dziewczynka, która od ludzi woli szczura Mathisa, nazwanego tak po ojcu, bo ten opuścił pokład.

Kiedy Anna dowiaduje się o problemach swoich córek, podejmuje szaloną decyzję: we trzy pakują się do pożyczonego kampera i wyruszają w podróż po Skandynawii. Skoro nie można się cofnąć, należy wybrać inną drogę.

Historia pełna emocji, humoru i czułości. Ożywcza. -- ,,Femmme Actuelle"

Zaproszenie do wzajemnego poznania się i miłości. Świetna lekcja życia. -- ,,Aujourd'hui en France"

SPRZEDANO PRAWA DO EKRANIZACJI

Informacje dodatkowe o Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-03-16
Tytuł oryginału: Il est grand temps de rallumer les étoiles

Tagi: Beletrystyka - problematyka społeczna bóg

Kup książkę Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy

Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy - opinie o książce

,,Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy", to książka pełna ciepła i zabawnych sytuacji, ale przy tym jest to historia, która porusza ważne tematy jak problemy z byłym mężem, długi, zbyt duża wrażliwość, prześladowanie i wiele innych.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i gdybym nie inne obowiązki, to przeczytałabym ją na raz.
Całą podróż poznaje się oczami trzech bohaterek: Anny i jej dwóch córek, siedemnastoletniej Chloe i dwunastoletniej Lily. Każda z nich zmaga się z innymi demonami, jednak podczas wycieczki zaczynają bardziej poznawać siebie. Czas spędzony w kamperze, nie zawsze był przyjemny, często dochodziło do kłótni, ale jak się na końcu okazało, decyzja Anny o wyjeździe była bardzo dobra.
Wszyscy bohaterowie występujący w książce, jak i różne sytuacje, które miały miejsce są bardzo autentyczne. Jestem w stanie uwierzyć, że komuś mogło się coś takiego zdarzyć. Dialogi nie są wymuszone.
W książce jest sporo różnych opisów przyrody i miejsc, w których były bohaterki, ale w tej historii zupełnie to nie przeszkadza.
Podsumowując ,,Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy" jest książką wartą polecenia. Pozwala ona uzmysłowić sobie, co tak naprawdę jest w życiu ważne.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-03-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

RECENZJA PREMIEROWA - książka ukazała się 16 marca nakładem Wydawnictwo Sonia Draga

,,Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy" Virginie Grimaldi to książka którą połyka się jednym tchem, a potem żałuje, że to już koniec, bo chciałoby się nadal towarzyszyć bohaterom (zwłaszcza bohaterkom).
Mamy tu dawkę optymizmu i rozbrajającego humoru, ale jest też dużo miejsca na smutek, refleksje i ponadczasowe problemy. Miłośnicy prozy obyczajowej i współczesnej powieści drogi na pewno będą usatysfakcjonowani.

Anna samotnie wychowuje dwie nastoletnie córki. Po rozstaniu z mężem z trudem wiąże koniec z końcem. Mało tego - okazuje się, że ma długi, które trudno byłoby spłacić, zwłaszcza po tym, jak nagle traci się pracę.
Jakby tego było mało, dwunastoletnia Lily i siedemnastoletnia Chloe, córki Anny, mają w szkole poważne problemy, mimo iż obie są wrażliwymi, inteligentnymi i dobrze uczącymi się dziewczynami.

Pod wpływem impulsu przepracowana matka podejmuje szaloną decyzję - wybiera się z córkami pożyczonym od ojca kamperem w podróż życia, z Francji do Skandynawii, w dodatku podczas roku szkolnego.

W drodze bohaterki spotykają innych turystów i przeżywają planowane oraz niespodziewane przygody. Mają też okazję zbliżyć się do siebie, chociaż przebywanie razem na małej przestrzeni i dwadzieścia cztery godziny na dobę nie zawsze okazuje się zbawienne.

Podczas podróży na jaw wychodzą skrywane przez Annę rodzinne tajemnice. Na ich rozwiązanie trzeba jednak poczekać - to duża i satysfakcjonująca czytelniczo niespodzianka.

Niewątpliwym plusem powieści jest narracja prowadzona z trzech perspektyw - Anny, Chloe i Lily - w różnym stylu, co nie dziwi, biorąc pod uwagę wiek bohaterek i ich życiowe doświadczenia.
Nie ukrywam, że moje serce podbiły zapiski Chloe, która zwierza się swojemu pamiętnikowi, jest rozbrajająco szczera, nad wiek dojrzała, woli zwierzęta niż ludzi, a także ma niesamowite poczucie humoru.

Całość napisana jest lekko, chociaż nie jest to przesłodzona proza pozbawiona literackich wartości. Uwagę zwracają opisy przyrody, odwiedzanych miejsc i poznawanych ludzi, a także powroty do przeszłości.
Dialogi równie wypadają przekonująco i naturalnie.

,,Najwyższy czas znów zapalić gwiazdy" warto przeczytać. Świetnie odpoczywa się przy tej historii, ale nabiera się równie dystansu do życia, co dziś jest chyba szczególnie potrzebne.

BEATA IGIELSKA

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Trzy bohaterki. Każda z nich musi zmierzyć się z problemami adekwatnymi do swojego wieku. I podróż w nieznane.

To powieść pełna ciepła, komfortowa i otulająca, jednak nie ma w niej nic, co mogło by wskazywać na lekturę płytką czy infantylną. To historia, która pokazuje, że gdy potrzebujemy znaleźć siebie, rozwiązać problemy czy spojrzeć na wszystko z innej perspektywy, czasem warto nabrać dystansu. I tak Anna, Chloe i Lilly, wyruszają w podróż kamperem. Z każdym kilometrem, który przybliża ich do celu, one także zbliżają się do siebie. Trzy różne światy, dorosły, nastoletni i dziecięcy, na małej powierzchni, muszą się ze sobą ścierać, jednak nic nie łączy bardziej niż wzajemna miłość. I mogłoby się wydawać, że jest to książka poważna, jednak obok tych ważniejszych tematów jest tu dużo humoru i zabawnych sytuacji.
Podobało mi się jak autorka podeszła do tematu, jak wykreowała postacie, gdzie każda była charakterna i wyróżniająca. Dobrze mi się czytało, a jedyny zgrzyt mam z zakończeniem, bo totalnie nie spodziewalam się takiego obrotu sprawy.

Podsumowując - to historia przygody, naprawy swoich relacji, pełna bolesnych wydarzeń, ale i napawająca nadzieją.