Nasze rozstania

Fritz i Alice nie mogą bez siebie żyć. Z sobą tym bardziej. Schodzą się i rozchodzą i choć przeciwieństwa się przyciągają, to brak podobieństw wszystko komplikuje. W zasadzie nie powinni mieć z sobą nic wspólnego, nie powinni się nawet spotkać. On jest synem niepoprawnych hipisów, ona córką wielbicieli trzydaniowych obiadów.

Kiedy od wspólnego szczęścia dzielą ich już tylko słowa małżeńskiej przysięgi, wszystko nagle rozsypuje się jak domek z kart. Fritz chciałby naprawić swój błąd, ale na to jest już za późno. Wsiada do pierwszego lepszego pociągu i rozpoczyna podróż, która całkowicie zmienia jego życie. Zostaje obwoźnym sprzedawcą krawatów, poznaje kobietę, żeni się, płodzi syna i zanim zasadzi drzewo, znów spotyka Alice. Wszystko zaczyna się od początku.

David Foenkinos, z właściwą sobie czułością i ironią, miesza namiętność i zdradę, rozstania i powroty. Z takich składników powstaje jedyna w swoim rodzaju słodko-gorzka opowieść o miłości.

Informacje dodatkowe o Nasze rozstania:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-01-10
ISBN: 978-83-240-2165-9

Kup książkę Nasze rozstania

Nasze rozstania - opinie o książce

Avatar użytkownika - KaSta
KaSta
Przeczytane:2017-05-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Podczas czytania miałam nieodparte wrażenie, że to już było, to już znam. I rzeczywiście, historia wtórna i banalna: są zdrady, powroty, nowe początki... i wkurzający niezmiernie Fritz co to chce mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko. Nawet scena na ślubie nie była dramatyczna, choć miała niewątpliwie poruszać serca czytelników. Nie podobały mi się też zbyt poetyckie opisy, mnóstwo metafor i porównań. Za dużo tego, autor mógłby się z tym nieco ograniczyć. Było kilka śmiesznych i ciekawych momentów, ale nie wpłynęły one zbytnio na ogólny odbiór książki, a tę mogę posumować krótko: przeczytane - zapomniane. Powieść, mimo zaledwie 253 stron, czytało mi się dość wolno, niektóre fragmenty były męczące. Nie jest to książka, którą mogłabym polecić, ale myślę, że niektórym czytelnikom przypadnie do gustu. http://kasta89.blogspot.com/2017/04/kochanie-kocha-czyli-recenzja-ksiazki.html?m=0
Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
"Nasze rozstania" to moje kolejne, po "Delikatności" spotkanie z panem Foenkinosem, współczesnym francuskim pisarzem. Wiedziałam mniej więcej, czego mogę się spodziewać po stylu pisania i kompozycji, jednak sama historia pozostawała dla mnie zagadką. A książka traktuje o niezwykłej parze, która i ze sobą, i bez siebie nie może żyć. Opowiedziana z perspektywy Fritza historia to kronika ich miłości. Brakowało mi czegoś w tej książce. Owszem, do gustu przypadł mi styl pisania, ale słabszym punktem była sama historia. Jakoś nie udało mi się polubić głównych bohaterów, których decyzje momentami były irracjonalne, a zachowanie, choć oboje byli dorosłymi ludźmi, po prostu dziecinne. Książkę czyta się naprawdę szybko, ale wątpię, by utkwiła mi w pamięci tak samo jak "Delikatność".
Avatar użytkownika - Tigra
Tigra
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Uwielbiam tego autora szczególnie za wysmakowany język i niezwykły humor. Wspaniała lektura!
Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Charlotte
David Foenkinos0
Okładka ksiązki - Charlotte

NAGRODA GONCOURTÓW: POLSKI WYBÓR 2014   Charlotte to przejmujący portret wyjątkowej kobiety, wspomnienie tragicznego losu, a zarazem...

Potencjał erotyczny mojej żony
David Foenkinos0
Okładka ksiązki - Potencjał erotyczny mojej żony

Nowa powieść Davida Foenkinosa, popularnego francuskiego pisarza młodego pokolenia. Bohaterem Potencjału… jest Hektor, kolekcjoner wszystkiego: mieszadełek...