Natalia


Tom 3 cyklu Damy i buntowniczki
Ocena: 5.2 (10 głosów)

Natalia Odręga pochodzi z zamożnej rodziny posiadającej niemały majątek. Jej ojciec chce wydać ją za mąż za mężczyznę z arystokratycznej rodziny. Ale Natalia, pomimo olbrzymiego posagu, nie miała dotąd szczęścia w miłości...

Natalia wraz z rodziną wyjeżdżają na karnawał do Krakowa. Młody Szymon Pawłowski poszukuje żony, związany obietnicą złożoną ojcu. Poznawszy Natalię, którą szybko polubił, postanawia uczynić zadość życzeniom ojca i oświadcza się. Jednak są osoby, które nie chcą dopuścić do zawarcia małżeństwa. Wraz z pojawieniem się kandydata na męża o Natalii zaczynają krążyć plotki, że para się magią, chcąc zaszkodzić jednemu z domowników. Ktoś wyraźnie pragnie jej kompromitacji w oczach Szymona. Dziewczyna będzie musiała zdecydować się wyjawić swoje sekrety, zanim wpadnie w wielkie tarapaty.

Świat dziewiętnastowiecznych intryg, romansów, niespełnionych nadziei i spełnionych miłości leży przed Tobą na wyciągnięcie dłoni.

Informacje dodatkowe o Natalia:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-04-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7976-841-7
Liczba stron: 416

więcej

Kup książkę Natalia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Natalia - opinie o książce

Po Mariannie i Rozalii przyszła wreszcie kolej na Natalię.Tytułowa bohaterka jest wybranka Szymona ,brata Marianny Sierawskiej i Rozalii Mierzejewskiej.Natalia nie jest pięknością,ma wbrew modzie rude włosy i niezbyt delikatna figurę,a na dodatek jest krótkowzroczna.W dodatku ojciec nie pozwala jej nosić binokli,twierdząc,że ją szpecą,więc dziewczyna nie słynie też z gracji...Co prawda panna posiada spory posag,nie jest on jednak dostatecznym wabikiem na kawalerów ze szlacheckich rodów,a tylko w takich pan Odręga szuka zięcia.Natalia juz dwukrotnie była zaręczona i tyle samo razy porzucona.Ale do trzech razy sztuka.Tylko czy dziewczya potrafi ponownie zaufać mężczyźnie?Czy nie zaszkodzą jej krążące o niej plotki?I co z wypadkami,które coraz częściej ją spotykają?Co ma wspólnego Natalia z czarownicą spalona przed laty na stosie?Autorka kresli subtelny romans,w którym na próżno szukać wielkich scen miłosnych,zerwań i powrotów.Mimo to to bardzo ciekawa książka,w której spory nacisk położony został na sytuację polityczno historyczną XIX -wiecznego Krakowa,teoretycznie wolnego miasta,w któym jednak co i raz odzywaja się głośne głosy zaborców.Książka jest pod tym względem bardzo dopracowana.Nie brakuje w niej również ciekawostek dotyczących ówcześnie stosowanych kosmetyków,jak również sposobów na subtelna walkę z zaborcami.Dla osób,które cenia sobie historię w różnych jej przejawach to obowiązkowa lektura.

Ja po jej przeczytaniu zaliczyłam książkowego kaca,nie potrafiłam się odnaleźć w innych książkach,bo mimo szczęśliwego zakończenia nie chciałam jeszcze opuszczać dziewiętnastowiecznego Krakowa.

Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2020-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Natalia ma 20 lat i w tamtych czasach jako stara panna pozostaje na łasce rodziny. Po odrzuceniu przez narzeczonego przestała już marzyć o ślubie. Dziewczyna czuje niechęć macochy, która z niej drwi. Przez konieczność używania binokli Natalia czuje się brzydka i niezdarna. Obawia się małżeństwa, zalotów Szymona, czy on będzie ją szanował, czy zobaczy w niej tylko pieniądze.
Pisarka stworzyła ciekawą bohaterkę, nie piękna zewnętrznie, lecz z bogatą osobowością, która chce się uczyć nowych rzeczy. Intrygujący jest prolog o pewnej kobiecie uznanej za czarownice, wątek zabobonów. Sympatyczna historia.
„Poczuła tę pewność, że faktycznie będzie dobrze. „
OCENA 5+/6

Link do opinii
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2018-08-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

"Natalia" to trzecie spotkanie z młodymi pannami na wydaniu, które czekają na wielką miłość, a ich małżeństwa są bardzo często reżyserowane, ojcowie mają dla nic z góry zaplanowanych małżonków. Tytułowa Natalia, niezwykle skromna, zahukana i sponiewierana, podporządkowana ojcu, nielubiana przez macochę, jest gotowa iść do zakonu aby nie przynosić wstydu rodzinie, ponieważ żaden kandydat na męża nie trafia się młodej dziewczynie. Do czasu aż na jej drodze staje Szymona Pawłowskiego, brata Marianny i Rozalii znanych z poprzednich części.

Szymon obiecal swojemu ojcu ożenić się w ciągu roku, ale również nie udaje mu się znaleźć godnej wybranki. Na tle rozkapryszonych i nastawionych na jego majątek kandydatek Natalia ujmuje Szymona swoją skromnością, delikatnością i wrażliwością, jest nią niezwykle zainteresowany.

Akcja powieści i losy bohaterów są wplecione w ważnym dla Polski czasie zaborów. 

Miłość może przyjść w każdej chwili, nie potrzebuje niezwykłej urody, krtóra szybko przeminie, liczy się piękne wnętrze, które przeważa nad tym co na zewnątrz. 

Poznajemy życie nie tylko arystokracji ale także klasy średniej i tych najuboższych, ich zwyczaje, to co jedli, jak się ubierali, gdzie mieszkali.

"Natalia" to powieść historyczna osadzona w XIX wieku, w której miłość przeplata się z intrygami z klimatem grozy i ciekawej zagadki.  

Link do opinii

Natalia, ostatnia częśc serii. Bohaterka pochodzi z bogatego domu, ale nie ma szczęścia. Jest niezbyt ładna, ma słaby wzrok,  wiele kompleksów, kilku byłych narzeczonych, z czego jeden zostawił ją w dniu ślubu, wredną macochę, kuzynkę, oraz ojca, który nie zna słowa ,,odmówić mu'', oraz ktoś robi plotki na jej temat .Dziewczyna zostaje zaręczona z Szymonem Pawłowskim bratem Marianny i Rozalii. Oboje zaczynają się sobą fasycnować, ale ,,pierwsze razy'' są cieżkie. Szymon spóźnił się na zaręczyny. Potem na swój ślub. I w końcu do niej uśmiecha się szczęście. Książka tak cudowna jak pozostałe części,  poruszająca ważne tematy. 

Link do opinii

Książka, tak jak poprzednie, osadzona jest we wciąż pozostającej pod zaborami Polsce, a w   narodzie nadal tli się duch wyzwoleńczy, gdy zaborcy prześladują byłych powstańców. Obok wątku typowo romansowego mamy tu dużo wątków pobocznych, sporo intryg, tajemnic z przeszłości, knowań, pomówień. Czyli prawdziwe zycie ówczesnej szlachty i ziemiaństwa, dla której w większości liczyło się towarzystwo oraz rozrywki. 

I  w tym wszystkim  Natalia - jakże inna jest od pięknych Marianny i Rozalii - skromna, zamknięta w sobie, podporządkowana ojcu i nienawidzącej jej macosze, a do tego nie grzesząca urodą.
Jak dla mnie  najlepsza, najciekawsza część historii rodów Pawłowskich i Siewierskich.

 

Link do opinii

Już po raz trzeci spotykamy się z rodziną Pawłowskich. Tym razem poznajemy Szymona, który po sprzedaży rodzinnego majątku przenosi się bliżej sióstr. W tym miejscu zaraz posypią się skargi i gromy na moją głowę, bo jak to Szymon jak tytuł to Natalia. Już tłumaczę - Pawłowski poszukuje żony i tu pojawia się Natalia Odręga. Kobieta niezbyt urodziwa, mająca już dwóch narzeczonych (ale żadnego ślubu) i na dodatek uważana za czarownicę (oczywiście nie przez wszystkich). Młodzieńca nic nie jest w stanie zniechęcić i romans kwitnie. Wielbiciele tego typu książek na pewno będą zachwyceni

Link do opinii
Inne książki autora
Mów mi katastrofa!
Magdalena Wala0
Okładka ksiązki - Mów mi katastrofa!

Aldona ma wiele talentow, ale największym z nich jest wpadanie w tarapaty i przyciąganie niezwykłych zdarzeń, aprzy tym... przystojnych mężczyzn.  W...

Czas złych snów
Magdalena Wala 0
Okładka ksiązki - Czas złych snów

Drugi tom przejmującej serii "Między jeziorami". Wojna się kończy... Kto zapłaci najwyższą cenę za przegraną III Rzeszy? Kilka tygodni po rozstaniu z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy