Nellie. Wtajemniczenie

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2019-09-18
ISBN: 9788381720915

Tom 1 cyklu Nellie

Przystojni książęta, wystawne bale, piękne suknie - świat jak z bajki dla Nellie staje się rzeczywistością. Zwyczajna piętnastolatka wpada w rozdarcie czasoprzestrzenne i trafia do alternatywnego uniwersum. To samo miejsce, ten sam dzień, tylko świat... trochę inny. Nellie musi szybko dostosować się do nowych reguł gry. Poznaje smak buntu i pierwszej miłości, a jej wielka przygoda dopiero się rozpoczyna...

Tagi: Fantasy

Kup książkę Nellie. Wtajemniczenie

Opinie o książce - Nellie. Wtajemniczenie

Czy można zmienić swoje życie ot tak, jakbyśmy właśnie pstryknęli palcami? Owszem.
Piętnastoletnia Nellie Aubert mieszka z mamą i o dwa lata młodszym bratem. Milo mimo choroby Aspengera zadziwia znajomością praw fizyki i ogólnie: swoją wiedzą. Nellie jest uzdolnioną amatorką projektantką. Na Święcie Róż dochodzi do niesamowitego zjawiska. Dziewczyna budzi się w świecie przypominającym ten, w którym żyje na co dzień ale zasady w nim panujące są zgoła inne. Tu władzę sprawuje król, lub podzielony na klasy społeczne a mieszkańcy mają na sobie stroje rodem z XX wieku. Do tego dochodzi całą etykieta. Czy młodziutka Nellie odnajdzie siew nowej rzeczywistości? Czy zaaklimatyzuje się? Kim są ludzie u których zamieszka i jaki mają plan? Co z tym wszystkim wspólnego ma Armand?

Już dawno nie czytałam takiej fajnej i lekkiej fantastyki młodzieżowej. Cudowny pomysł na fabułę. Przeniesienie w czasoprzestrzeni. Do tego bajkowy klimat z jednej strony i nowoczesność z drugiej. Wydawać by się mogło, że te zagadnienia tuz obok siebie będą się gryzły. A jednak idealnie współgrają. Ciekawią zdolnościami technologicznymi i aż chciałoby się mieć takie rzeczy obok siebie. Z drugiej strony układ monarchiczny i twarda ręka króla - ciekawi i zaskakuje. Konspiracje, podchody i próby obalenia. A na wszystko nakłada się próby rozwikłania zagadki i powrót do rzeczywistości. Powrotu do domu. Jeśli więc chodzi o sam pomysł na historie to jestem oczarowana. Co do bohaterów to zostali skrojeni na miarę tej powieści. Nietuzinkowi, młodzi, odważni i ciekawi. Nellie kocha całym sercem i tęskni. Próbuje się odnaleźć w nowym miejscu. Nie załamuje się. Swoją wiedzą oraz umiejętnościami szybkiego przyswajania wiedzy i gry aktorskiej bez problemu wchodzi w powierzone jej role. Zdolna z niej bestyjka. Kochana i w mig przeze mnie zaakceptowana. Logan - bohater. Niczym rycerz na białym koniu ryzykuje i chroni główna bohaterkę. Czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie? Wyjdzie zapewne w kolejnych tomach ale już w tym momencie to również ciepła osoba. A na deser, niczym ta wisienka na torcie autorka dorzuciła tutaj wątek księcia. Cudowne chwile z nim spędziłam. Baśniowe. Jakby rodem wyjęte z opowiadania dla dziewczynek. Dla kobietek, które pragną być księżniczkami. Świetnie podkręcana akcja. Trzymająca w napięciu i nerwowym oczekiwaniu na niewiadome, które na pewno nadejdzie. Finisz nie tyle zaskakuje co szokuje i aż kreci mnie z niecierpliwości co będzie dalej. Całę szczęście, że mogę od razu zacząć czytanie tomu drugiego. To są właśnie plusy czytanie serii tom po tomie.

Baśniowa kraina z nowościami technologicznymi zaprasza do swych brak. Przenieście się w czasoprzestrzeni. Zapomnijcie o otaczającej Was rzeczywistości. Załóżcie te bajkowe suknie, cudowne klejnoty, poznajcie dwór i etykietę. Stańcie się księżniczkami. Wyruszcie na poszukiwania prawdy. Prawdy o tym jak wrócić do domu, do rodzin. Tylko uwaga - nie oddajcie przypadkiem komuś swego serca, bo być może pęknie na pół, gdy przyjdzie decydować, w którym świecie zostać. Zaciekawiłam Was? Kochacie takie baśniowe książki z książętami w tle dla młodzieży? Świetnie! To idealna pozycja dla Was.

Polecam

Neille ma tylko 15 lat i dziwnym sposobem trafia do alternatywnego świata. Musi przystosowować się do panujących zasad, czeka ją lekcja etykiety, spotkanie z królem, a z tych przyjemniejszych rzeczy - piękne suknie i przystojni arystokraci. Ale tęskonota za domem i chęć powrotu będzie silniejsza, jednak przysporzy wielu problemów.

Jeśli marzyliście (lub marzycie) o życiu na dworze, wśród szlachty, czarujacych następcach tronu, gorsetów i falban - to ta książka będzie idealna. Jest to utrzymana w dworskim stylu, z całkiem sympatyczną bohaterką, przyjemna, aczkolwiek trochę smutna powieść. Autorka posługuje się bardzo prostym językiem, bez udziwnień czy ozdobników. Mam wrażenie, że bardziej zależało jej na promowaniu ekologii czy problemu w dostosowaniu się do innych realiów. I patrząc na to do jakiej grupy wiekowej jest skierowana ta powieść, jest to świetny zabieg. Akcja biegnie szybko, nie nudzi, pojawiają się nowe postacie, ale uważam, że jest to dopiero tytułowe wtajemniczenie. Dopiero poznajemy, wchodzimy w wykreowany świat. A końcówka pozostawia nas z mnóstwem pytań. U mnie nie wywołała efektu "wow", ale to dlatego, że chyba jestem za stara na księżniczkę. Ale skuszę się na kolejny tom.
Na pewno jest to pozycja, którą podarowałabym młodszej osobie, bo na prezent będzie idealna. Wartościowa, całkiem oryginalna, a i pięknie wydana.

Sylvie Payette miała bardzo ciekawy pomysł na swoją książkę. Dwa wszechświaty, dwa światy, które istnieją obok siebie. Niemal nikt nie ma o nich pojęcia, a nieliczni są przenoszeni z naszej rzeczywistości, do tej drugiej. Taką osobą jest Nellie, która wiedzie normalne życie nastolatki. Gdy pewnej nocy, podczas burzy wpada w rozdarcie czasoprzestrzenne nie spodziewa się, że znajduje się w innym świecie. Gdyby nie pomoc innych przeniesionych, jej życie byłoby o wiele trudniejsze. Nellie musi szybko przyswoić zasady panujące  w tym innym świecie. Staje się arystokratką i dostaje zaproszenie na Bal Kwiatów w pałacu, gdzie ma do wykonania pewną misję.

Jeszcze przed lekturą „Wtajemniczenia”, czytałam mało pochlebne recenzje książki i zastanawiałam się, dlaczego recenzenci mają jej do zarzucenia zmarnowany potencjał. Już wiem dlaczego. Powieść Sylvie Payette jest skierowana do wąskiej grupy odbiorców – dziewcząt w wieku trzynastu, piętnastu lat. Starsi czytelnicy mogą czuć się zawiedzeni, bo owszem, powieść Payette nie jest dopracowana i dogłębna. Brakuje jej wiele, aby zachwycić dorosłego czytelnika, ale jeżeli ktoś sięga po książkę dla młodego odbiorcy, to niech nie czuje się rozczarowany. To tak, jakby sięgając po horror, oczekiwali ognistego romansu. Nie jestem już nastolatką od kilku lat, ale postaram przybliżyć się wam o czym jest ta książka obiektywnie, nie patrząc na nią przez pryzmat wieku (ale, tak szczerze, to mi się podobała, niesamowicie odpoczęłam przy tej historii).

Pomysł autorki, jak wspomniałam, bardzo mi się spodobał. Co więcej, Payette starała się w sposób prosty wytłumaczyć teorię różnych wszechświatów, czym może skłonić młode czytelniczki i czytelników do poszukiwania informacji na ten temat. Przyznam, że i mnie tym zainteresowała. „Nellie. Wtajemniczeni” to książka, w której dużo się dzieje. Nie jest duża objętościowo, a akcja goni do przodu, nie zwalnia ani na chwilę, ale nie czuć przesytu – raczej od razu po zakończeniu części pierwszej czytelnik ma ochotę chwycić za dwójkę. Na to jednak trzeba poczekać. Oprócz ciekawych informacji i szybkiej akcji, w książce pojawia się również miłość. Ah, te nastoletnie zauroczenia w męskich bohaterach – która chociaż raz z was się nie zakochała w postaci z książki, niech pierwsza rzuci kamieniem. Nellie nie jest głupiutką trzpiotką (ale takich również w tej książce nie brakuje, są postaciami negatywnymi, których lubić się nie da), ale rozsądną nastolatką, która zakochuje się w niewłaściwej osobie. Jednak czuć, że autorka chcę zafundować swoim czytelnikom trójkąt miłosny. Gdyby ta książka była skierowana do starszych bohaterów, już bym wyczekiwała z niecierpliwością części drugiej, bo uwielbiam takie ckliwe historie.

Czy skuszę się na kontynuację? Tak, chcę się przekonać, w jakim kierunku potoczy się akcja. To fajna lektura dla waszych dorastających córek, na pewno wciągnie ich świat Nellie.

Avatar użytkownika - maitiri_books
maitiri_books
Przeczytane:2019-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nellie jest zwykłą piętnastolatką. Mieszka z rodzicami i z bratem Milo chorującym na zespół Aspergera. Rodzeństwo się uwielbia. Z rodzicami również mają świetny kontakt. Milo jest zafascynowany czasoprzestrzenią i nie ma dnia, aby nie męczył Nellie swoimi teoriami na jej temat. Nellie nawet się nie spodziewa, że któregoś dnia wiedza, którą przekazywał jej brat, bardzo jej się przyda. Kiedy dziewczyna pewnego dnia wraca z imprezy, pogoda się zmienia. Jest burza, Nellie jest już blisko domu. Postanawia pójść na skróty, dotyka klamki wejścia do ogrodu sąsiadów i w tym momencie widzi błyskawicę, oślepia ją światło i ogłusza potężny grzmot. Coś ją porywa, jakby tornado. Na szczęście dziewczynie nie staje się nic poważnego, ale ta dziwna trąba powietrzna przenosi ją w miejsce, którego nie rozpoznaje. Tak rozpoczyna się przygoda Nellie w świecie równoległym. Piętnastolatka znajduje się w tym samym czasie, w tym samym miejscu, ale wszystko wygląda zupełnie inaczej. Musi nauczyć się tam funkcjonować, poznać panujące tam zasady, otrzymać nową tożsamość. Czy Nellie uda się dostosować? Czy odnajdzie sposób, aby wrócić do swojej rodziny?

Ale mnie ta pozycja zaskoczyła ? Spodziewałam się lekkiej młodzieżówki z wątkiem romantycznym na pierwszym planie, a dostałam dojrzałą książkę z bardzo oryginalną fabułą. Bardzo mi się podobała. Nawet więcej niż bardzo. Lubię czytać książki, w których obecny jest motyw alternatywnych rzeczywistości. Lubię też pałacowe klimaty, z całym ich przepychem, blaskiem i szykiem. Świetnie się czyta tę książkę! Akcja pędzi, jej zwroty zaskakują i dzieje się bardzo dużo. Autorka pod płaszczykiem rozrywki przemyca w książce trudne tematy, takie jak nierówności społeczne czy zespół Aspergera. Nie boi się ich, a jednocześnie pisze o nich w sposób bardzo przystępny. A alternatywna rzeczywistość, do której zostaje przeniesiona główna bohaterka zszokowała mnie. Jej cukierkowa, lukrowana otoczka skrywa naprawdę obrzydliwe wnętrze. Arystokraci żyją w tym świecie jak królowie. Wydają wystawne bale i mnóstwo pieniędzy na inne przyziemne cele. Jednocześnie nie widzą nic złego w tym, że jedzenie dla nich przygotowują przemęczone, głodne dziesięcioletnie dzieci i to bez wywietrzników czy okien w kuchni (pojęcie klimatyzacja w tym świecie nie istnieje). Więc te biedne dzieci mdleją tam, a na nikim nie robi to wrażenia. To nie jedyny przykład nierównego traktowania ludzi w tym nowym świecie. Ale więcej nie zdradzę, bo chciałabym, abyście sięgnęli po tę książkę. Naprawdę warto!

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić Wam tę pozycję. Z jednej strony lekką i przyjemną w odbiorze, z drugiej zmuszającą do zastanowienia i dającą kilka cennych lekcji. Chociaż może na to nie wyglądać, to bardzo wartościowa lektura. A do tego na pewno nie będziecie się przy niej nudzić. Autorka zadbała o to, aby w każdym momencie tej historii absorbować uwagę czytelnika, serwując niespodziewane zwroty akcji, galopującą akcję, barwnych bohaterów i interesujący alternatywny świat, który jednocześnie przeraża i zachwyca. Ja jestem tą opowieścią oczarowana i z niecierpliwością wyczekuję kolejnych tomów.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Dragon.

Cała recenzja tu: https://maitiribooks.wordpress.com/2019/10/05/nellie-wtajemniczenie-sylvie-payette/ :)

Kup książkę Nellie. Wtajemniczenie

Nellie. Zauroczenie
Sylvie Payette0
Okładka ksiązki - Nellie. Zauroczenie

Nellie to zwyczajna nastolatka, która podczas burzy wpada w rozdarcie czasoprzestrzenne i trafia do równoległej rzeczywistości - do miejsca...

Nellie. Powrót
Sylvie Payette0
Okładka ksiązki - Nellie. Powrót

Trzecia część młodzieżowej serii o Nellie - zwyczajnej nastolatce, która podczas burzy wpadła w rozdarcie czasoprzestrzenne i trafiła do równoległej...

Orkiestra z Auschwitz
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska