Neurochirurg

FASCYNUJĄCA RELACJA Z TEGO, CO DZIEJE SIĘ NA SALI OPERACYJNEJ. OPARTA NA FAKTACH, ŚWIETNA KSIĄŻKA O TEMATYCE MEDYCZNEJ.

Istnieją dwa sposoby na otwarcie głowy dziecka: elegancki i na szybko. Ja zazwyczaj golę włosy, nacinam skórę skalpelem a potem wypalam sobie drogę do kości za pomocą elektrycznego żegadła. Jest to powolna, precyzyjna metoda, która niemal nie pozostawia blizny, ale zajmuje dość dużo czasu. Czasu, którego - jak przypomina mi ciągły sygnał alarmu na monitorze pracy serca - nie mam.

W swojej pasjonującej i chwilami rozdzierającej serce książce, Jayamohan opisuje wzloty i upadki pracy na sali operacyjnej. Neurochirurg opowiada o tym, jak znajduje w sobie siłę do dalszej pracy. Chociaż los nie raz rzuca go na kolana, zawsze podnosi się po porażce i stawia czoła kolejnemu wyzwaniu.

,,NEUROCHIRURG" JEST ŻYWYM, PASJONUJĄCYM OPISEM PRACY I ŻYCIA JAYAMOHANA. TO PORTRET CZŁOWIEKA ZDETERMINOWANEGO, BY OCALIĆ TAK WIELE ISTNIEŃ, JAK TYLKO TO MOŻLIWE.

Informacje dodatkowe o Neurochirurg:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-01-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381952934
Tytuł oryginału: Everything that Makes Us Human

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Neurochirurg

Neurochirurg - opinie o książce

Avatar użytkownika - TeaAndBlanket
TeaAndBlanket
Przeczytane:2022-01-09,

„Neurochirurg” Jaya Jayamohan’a to reportaż o pracy neurochirurga dziecięcego napisany przez neurochirurga dziecięcego. To zbiór przypadków medycznych z jednej z najbardziej elitarnych dziedzin medycyny. To ludzka strona tego zawodu, podejście pełne człowieczeństwa do tych najmniejszych pacjentów i ich rodzin. To wstydliwe, ale i brutalne obnażenie wielkiej niewiadomej jaką jest ludzki mózg i jego działanie. To codzienna walka lekarza nie tylko z tym, co się znajduje w czaszce pacjenta, ale bardzo często i z nim samym. To ciągła nauka. Dokonywanie niemożliwego. Ale i gorzka lekcja pokory.

Jay Jayamohan jak na wybitnego neurochirurga przystało ma niesamowite zdolności, ogromną wiedzę i kompleks wyższości. Ale, co jest dość zaskakujące, jest również pełen empatii i zrozumienia. Wie, że nawet najlepszy z najlepszych może zostać pokonany przez brak czasu, a nawet zwykły brak szczęścia. Nawet jemu zdarza się popełnić jakiś błąd. W takim przypadku poddaje go analizie, wyciąga wnioski. Pełen odwagi i skruchy przyznaje się do niego.

„Neurochirurg” w tłumaczeniu Joanny Grabarek to ciekawy reportaż, a nawet biografia. Porusza ciężką tematykę, nie mniej w moim odczuciu został napisany w lekki sposób. Czytelnik znajdzie tutaj poruszające serce historie, ale bez brutalności. Pozycja idealna dla tych, których intryguje aspekt medyczny, ale przeraża naukowy realizm. Warto sięgnąć.