Neuromancer

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2009-01-16
ISBN: 83-7150-043-2

Najsłynniejsza powieść Gibsona, za którą otrzymał najważniejsze nagrody światowej fantastyki: nagrodę im. Philipa K. Dicka, Hugo i Nebulę. Kultowa pozycja gatunku cyberpunk Case, jeden z najlepszych "kowbojów cyberprzestrzeni" poruszających się w wirtualnym wszechświecie, popełnił błąd, za który został srogo ukarany. Za nielojalność wobec zleceniodawców płaci uszkodzeniem systemu nerwowego, co uniemożliwia mu dalszą pracę i skazuje na uwięzienie we własnym ciele. W poszukiwaniu lekarstwa wyrusza do Japońskiej Chiby, gdzie zdobywa fundusze, by w nielegalnych klinikach odzyskać zdolność podłączania swego umysłu do komputera.

Kup książkę Neuromancer

Opinie o książce - Neuromancer

Avatar użytkownika - Sfera_Dysona
Sfera_Dysona

„Neuromancer” stanowić powinien ważny punkt na liście czytelniczej każdego miłośnika gatunku science-fiction, ponieważ dziś uchodzi on za powieść kanoniczną. Zaś dla czytelników nie tak mocno rozmiłowanych w fantastyce naukowej może być problematyczny, archaiczny lub w ogóle nie do przełknięcia. Nie będąc fanem gatunku, a sięgając po „Neuromancera” warto być przygotowanym na pewnego rodzaju wyzwanie.

Cały tekst na:

Polub, by być na bieżąco:

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-04-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Na temat tego klasyka gatunku cyberpunk można spotkać różne i często skrajne opinie. Na mnie nie wywarła książka szczególnego wrażenia, tłumaczenie chyba nie było najlepsze, edycja z 1992 miała liczne błędy, dialogi były szczególnie słabą stroną fabuły. Być może rzeczywiście pozycja już się zestarzała, ale są też plusy, mianowicie można obecnie twórczo z niej czerpać i do niej nawiązywać. Czytana przeze mnie niedawno "Nakręcana dziewczyna" Bacigalupiego wyraźnie nawiązująca do książki Gibsona zachwyciła mnie.
Książka ta zdecydowanie zasługuje na wyższą ocenę. Prawdopodobnie gdybym ją zrozumiała, sama oceniłabym ją wyżej. Zasadniczo wiem co bohaterowie chcieli zrobić, wiem co zrobili, ale za pierona nie mam pojęcia jak. Techniczno-cybernetyczny język niestety mnie pokonał, ale zdecydowanie polecam fanom cyberpunk.
Avatar użytkownika - Gordian
Gordian
Przeczytane:2019-04-18, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

To już 25 spotkanie z recenzją, wiec dziś dla odmiany skupię się na klasyku literatury. Wybrałem powieść będącą filarem sicence-fiction i czegoś co mieni się nazwą techno-thrillera i cyberpunku. Bez niej świat książek nie byłby taki sam. Jednocześnie poszukiwałem pozycji nieoczywistej, której przynajmniej cześć z Was może nie znać. Padło na Neuromancera i myślę, że to dobry strzał.

więcej:

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-03-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,

To trudna w odbiorze książka. Przede wszystkim za sprawą żargonu i fabularnego chaosu (ale czy ten nie jest w jakimś stopniu wpisany w cyberpunk?). Gibson na długo przed wszystkimi, już w 1984 roku podjął koncepcje sztucznej inteligencji, rzeczywistości wirtualnej, inżynierii genetycznej, dominacji wielkich korporacji oraz przede wszystkim cyberprzestrzeni, zwanej w książce matrycą (the matrix). Autor porusza problem dehumanizacji świata zdominowanego przez wszechobecną i tanią technologię.

Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2017,
Idoru
Gibson William0
Okładka ksiązki - Idoru

Potężne trzęsienie ziemi nawiedza Tokio, straty są olbrzymie. Całkowicie zniszczone miasto błyskawicznie odrasta dzięki technologii nanotechu. Młodziutka...

Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch