Nic o tobie nie wiem

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788366644526
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Tom 2 cyklu Weronika Nowacka

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Weronika Nowacka jest pedagogiem szkolnym w szkole podstawowej. Pojawiają się problemy z uczennicą klasy szóstej, która przeszkadza na lekcjach, lekceważy nauczycieli, jest liderką klasy, zachęcającą do wygłupów. Dziewczyna pada ofiarą morderstwa. Okazuje się, że dręczyła kolegów i koleżanki, szantażowała, a matka, znana blogerka wojowała ze szkołą. Książka pokazuje chory świat współczesnych nastlatków, ale także ich rodziców. Młodzież uzależniona jest od swoich telefonów, portali społecznościowych, a ich rodzice, zamiast zajmować sie swoimi dziećmi, prowadzą aktywne życie na blogach i portalach społęcznościowych. Nawet, gdy uświadamia się im, iż dzieci są wulgarne, eksponują swoje nagie ciała na portalach, nie  widzą problemu. W końcu ginie następne dziecko, które nie potrafi sobie poradzić z tym nieustannnym wyścigiem po akceptację, wysoką ocenę i luz. 

Tagi:

Kup książkę Nic o tobie nie wiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nic o tobie nie wiem

Avatar użytkownika - gwiazda_ar
gwiazda_ar
Przeczytane:2021-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Książka, która powinna się stać lekturą dla współćzesnych rodzicó

Link do opinii

Ponownie spotkałam się z Weroniką Nowacką Szymonem Słowikiem, Krystyną Szubą. Było to miłe spotkanie i ważne, choć okoliczności delikatnie mówiąc… nieciekawe i niesprzyjające. Darzę sympatią bohaterów książek pani Małgorzaty, a Weronika i Szymon zaskarbili sobie miejsce w moim serduchu już siedem lat temu. Teraz sympatia do nich jeszcze wzrosła. Ich problemy radości stały się moimi. Nie dziwię się Weronice co do pracy w wyuczonym zawodzie. Podziwiam w niej rzetelność w wykonywaniu obowiązków, determinację, chęć pomocy uczniom i nauczycielom, jednak samemu świata się nie zbawi. Szymon tym razem jest nie tylko policjantem w służbie państwowej, ale także domowej. Ma nastoletnią córkę. Mało tego, jego umiejętności kulinarne zawsze wywołują u mnie głód. Z kolei Pola Karska zaimponowała mi swoją wewnętrzną i zewnętrzną przemianą, silnym charakterem i tym, co robi teraz dla kobiet i społeczeństwa.

Brakuje mi słów, by wyrazić wszystkie myśli i refleksje, jakie mnie atakowały w trakcie czytania tej powieści i jeszcze długo po niej. W sumie to one są we mnie cały czas. Z racji zawodu i miejsca pracy. Wprawdzie szkoła w powieści jest sześcioletnia, a nie ośmioletnia jak dziś, jednak to tylko szczegół. Problemy były i są takie same. Autorka nazywa je wprost. To pozostawienie dzieci samych sobie, życie życiem w social mediach, zapracowanie rodziców i niezainteresowanie poczynaniami swoich dzieci, słaba pozycja rodzica w oczach dziecka, rozpad rodzin, zagubienie dzieci i ich fałszywy wizerunek w oczach innych, hejt, lans, depresja, seksizm, pedofilia, manipulacja zachowaniami innych, kontrowersyjne wpisy popularnych influencerów i blogerów, strach nauczycieli przed niektórymi rodzicami, słaba pozycja dyrektora, papierologia szkolna, która gubi dziecko. Zapewne kilka mniejszych problemów mi umknęło. Nie mniej jednak autorka w sposób rzetelny, spójny i logiczny połączyła ze sobą różne trudne wątki i osadziła w czasach nam współczesnych, w miejscach bliskich i znanych. Całość uwiarygodniają wpisy z bloga influencerki Matyldy Czarneckiej, komentarze pod wpisami, treści anonimowych kartek wrzucanych do pudełka dla pedagoga, SMS-y i inne wiadomości publikowane w social mediach.

Siła Facebooka – bez niego nie istniejesz… Rejestrowanie każdej chwili życia w social mediach zabiera prawdziwe życie, w zamian dając sztuczne, puste. Nowoczesne technologie to błogosławieństwo, ale i przekleństwo. Smartfon stał się relikwią i został przyspawany do ręki. Do tej pory nie wiedziałam, jak działa Snapchat i jak wiele przykrości można „zrobić” komuś z jego „pomocą”. Weronika też nie wiedziała, nie miała nawet konta na Facebooku. Ona nie żyła życiem na pokaz. To ona, policjanci Szymon i Krystyna, niektórzy nauczyciele mówią o współczesnych, cywilizacyjnych problemach w powieści. To mi się podoba – żadnej bibułki, żadnej bawełny, tylko kawa na ławę. Dlatego uważam, że książkę Nic o tobie nie wiem powinni przeczytać wszyscy rodzice bez względu na wiek swoich pociech. Zastanawiam się tylko, do ilu z nich dotrze przekaz i ile z tej grupy weźmie sobie przesłanie tej książki do serca.

Obraz rodzin, rodziców, uczniów i polskiej szkoły prezentuje się nieciekawie. Wiem, że powieść jest fikcją literacką, ale proszę mi wierzyć – to bardzo wiarygodny obraz. Wychowanie dziecka to trudna sztuka, szczególnie w dzisiejszych czasach. Pomijam pandemię, bo ona tylko zaogniła istniejące problemy i dołożyła nowe. I tu sugestia, prośba do pani Małgorzaty – a może Weronika jeszcze na rok czy jeden semestr zostanie w szkole i zmierzy się z problemami uczniów wynikającymi z pandemii i lockdownu.

Nic o tobie nie wiem to powieść, która otwiera oczy na współczesne problemy dzieci i ich rodziców, uczniów i nauczycieli. Prawda w oczy kole, emocje buzują, myśli się kotłują, a refleksje napływają falą tsunami. Ile z tej powieści czytelnik wyniesie dla siebie, tyle będzie miał i oby swoje refleksje przekuł na konkretne działania z pożytkiem dla siebie i dziecka. Nie da się przejść obojętnie koło tej powieści, po prostu nie da…

 

Link do opinii
Inne książki autora
Zastrzyk śmierci
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Zastrzyk śmierci

Morderca już wydał wyrok. Zostało niewiele czasu. Ewa Frydrych znajduje szczelnie owinięte taśmą ciało męża – szefa portalu krytyki kulinarnej...

Ostatni skok
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Ostatni skok

By odkryć prawdę, najpierw trzeba pokonać strach i swoje własne słabości.?Na targach jubilerskich w Warszawie Igor Bielewicz, akrobata cyrkowy i złodziej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy