Nic prócz O. Wiersze z lat 1968-2018

„Nic prócz O” to wybór wierszy znakomitej poetki, eseistki i tłumaczki literatury francuskiej i hiszpańskojęzycznej, Krystyny Rodowskiej. Obejmuje wiersze z lat 1968 – 2018, a więc pięćdziesięcioletni dorobek poetki.

Krystyna Rodowska to autorka kilkunastu tomów wierszy i laureatka wielu nagród poetyckich, uhonorowana srebrnym medalem Gloria Artis, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu oraz Poetas del Mundo [Poeci świata]. Jej wiersze tłumaczone na wiele języków to przykład poezji lingwistycznej, wywodzącej się z poetyckich poszukiwań Paula Valery’ego czy awangardowych wierszy Juliana Przybosia.

Sama poetka tak pisze o swojej poezji: "Myślę, że każda indywidualna poezja musi odkryć dla siebie swój język: wydobyć go z języka ojczystego, danego nam wszystkim. To prawdziwe wyzwanie dla poety, ponieważ nie gdzie indziej jak w języku i poprzez język rozstrzyga się jego tożsamość.”

Ale poezja Krystyny Rodowskiej to również magia, czary i miłosne zaklęcia. Myślę, że raczej to właśnie ta druga, magiczna, kategoria wierszy Krystyny Rodowskiej sprawia, że poezja ta jawi się jako zjawisko osobne i fascynujące na mapie polskiej poezji współczesnej. Wiersze Rodowskiej są zaklinaniem i o s w a j a n i e m świata w najbardziej etymologicznym sensie tego słowa.

Informacje dodatkowe o Nic prócz O. Wiersze z lat 1968-2018:

Kup książkę Nic prócz O. Wiersze z lat 1968-2018

Nic prócz O. Wiersze z lat 1968-2018 - opinie o książce

Na szali znaków
Krystyna Rodowska0
Okładka ksiązki - Na szali znaków

Czas już najwyższy nadrobić zaległości na odcinku współczesnej poezji francuskiej, którą Miłosz skazał onegdaj na banicję za jej rzekomą hermetyczność...

Umocz wargi w kamieniu. Przekłady z poetów latynoamerykańskich
Krystyna Rodowska0
Okładka ksiązki - Umocz wargi w kamieniu. Przekłady z poetów latynoamerykańskich

Autorska antologia współczesnej poezji latynoamerykańskiej autorstwa Krystyny Rodowskiej. W książce zaprezentowano twórczość następujących poetów:: Vicente...