Quantcast

Niedokończone opowieści

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-03-25
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788382025828
Liczba stron: 560
Tytuł oryginału: Unfinished Tales

Ocena: 5.06 (17 głosów)
Inne wydania:

Fascynujący zbiór historii rozgrywających się od Dawnych Dni Śródziemia po zakończenie Wojny o Pierścień, stanowiących kontynuację Hobbita, Władcy Pierścieni i Silmarillionu.

Książka skupia się na Śródziemiu, zawiera barwną opowieść Gandalfa o tym, jak doszło do tego, że wysłał krasnoludów na słynną kolację w Bag End, opis pojawienia się boga morza Ulma przed Tuorem u wybrzeży Beleriandu oraz dokładny opis wojskowej organizacji Jeźdźców Rohanu, a także relację z podróży Czarnych Jeźdźców w poszukiwaniu Pierścienia. Czytelnik znajdzie tu też jedyną ocalałą opowieść o wielowiekowej historii Númenoru sprzed jego zagłady oraz wszystko, co wiadomo o Pięciu Czarodziejach wysłanych przez Valarów do Śródziemia, a także o Widzących Kamieniach znanych jako palantíry oraz o legendzie o Amrothu.

Wszystkie te opowieści zostały zebrane przez syna i literackiego spadkobiercę J.R.R. Tolkiena, Christophera Tolkiena, który napisał przedmowę, a także zaopatrzył każdą historię w krótki komentarz, dzięki któremu czytelnik może wypełnić luki w narracji oraz umieścić daną opowieść w kontekście pozostałych dzieł mistrza.

,,Niezastąpiona pozycja, rzucająca światło na wiele nieznanych opowieści i szczegółów Śródziemia".

Douglas A. Anderson, autor książki Hobbit z objaśnieniami.

,,Ton jest heroiczny, lecz bohaterowie pozytywni i negatywni przerastają tych znanych z prawdziwego życia".

,,New York Times Book Review"

Tagi: bóg

Kup książkę Niedokończone opowieści

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Niedokończone opowieści

Miły powrót do LOTR (choć z przykrością uświadomiłam sobie, ilu wątków nie pamiętam) i jeszcze milsze wprowadzenie do Silmarilionu, choć jego nieznajomość nie ułatwiła lektury, przyznaję, i powodowała odczucie oderwania od kontekstu. Dla każdego fana i jeszcze niefana Tolkienowskiego świata.
Link do opinii
Mam co do tej powieści ambiwalentne odczucia. Z jednej strony przyjemnie było powrócić do Śródziemia, dowiedzieć się o paru kwestiach, które nie były omówione w Trylogii ani jej odgałęzieniach. Niemniej męczyło mnie czytanie kilku wersji tego samego wydarzenia/rozmowy, choć wiem, że umieszczenie ich wszystkich było słuszne - syn Tolkiena nie mógł sam decydować który z odnalezionych rękopisów jest tym właściwym, a który nieudaną próbą. Jednak przerywało to całość, a czytanie dosyć grubej książki, która nie jest spójna, pomimo zaciekawienia tematem zwyczajnie nuży. Polecam jednak każdemu fanowi nie tylko LOTR-a, ale również "Silmarilionu", bo rozwiniętych zostaje naprawdę wiele zagadnień.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2015-10-29,
WYPRAWA PRZEZ HISTORIĘ ŚRÓDZIEMIA Nie zdążył Tolkien za życia wydać dzieła, które uważał za swoje opus magnum. Wciąż nad nim pracował, wciąż poprawiał, wciąż rozpatrywał różne wersje, wciąż i wciąż dążył do perfekcji. Poza tym obawiał się autor, że dzieło owo nie osiągnie takiej popularności, jak ,,Władca pierścieni". ,,Silmarilion", bo o nim mowa, ukazał się już pośmiertnie i wbrew wszystkim tym obawom, stał się obiektem uwielbienia czytelników. Zbiór opowieści o historii Śródziemia od powstania świata z pieśni, po czasy Pierścienia Władzy dodał posmaku prawdziwości oszałamiającej wizji, jaką wykreował umysł Tolkiena. Po co to wszystko wspominam? Bowiem wznowione właśnie po raz kolejny ,,Niedokończone opowieści" to swoiste uzupełnienie ,,Silmarilionu" i alternatywa dla przedstawionych w nim legend. Książka ta po raz pierwszy ukazała się dokładnie 35 lat temu i złożyły się na nią teksty Tolkiena, niedokończone często, które stanowią rożne wersje tego, co już znamy. Różnice w postaci drobnych szczegółów bądź też i naprawdę sporych zmian pokazują różne perspektywy spojrzenia na jeden temat, jedno zdarzenie. Rozbudowane fragmenty (jak w szczególności ten o Dzieciach Hurina, któremu niewiele jest brak do późniejszego, książkowego wydania) natomiast pozwalają lepiej poznać losy ulubionych bohaterów z wszystkich trzech er świata zamieszkanego przez Hobbitów, Entów, Elfów i wszystkie inne rasy. Poza tym ,,Niedokończone opowieści" za sprawą formy i treści stanowią swoisty wstęp do niewydanego u nas w pełni dwunastotomowego zbioru ,,Historia Śródziemia" (a co za tym idzie także i opublikowanego kilka lat temu, ale nie w Polsce, dwutomowego wydawnictwa ,,Historia Hobbita"). A zarazem stanowi jakby skondensowaną jego wersję. Jak kieszonkowa encyklopedia na tle rozbudowanego cyklu encyklopedycznego. Dla fanów twórczości J. R. R. Tolkiena wartość sama w sobie. Konkluzja będzie więc oczywista, ale w przypadku dzieł Tolkiena, nawet jeśli nie jest się jego fanem, inna po prostu być nie może. Polecam, bo nie znać po prostu nie wypada. A wydawnictwu Amber dziękuję za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji. Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/10/29/niedokonczone-opowiesci-j-r-r-tolkien/
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-02-19,
Dobre uzupełnienie po przeczytaniu całej trylogii Władcy Pierścieni (w tym także Hobbita i Silmarilliona). Nieskończone urywki twórczości J.R.R. Tolkiena zebrane przez jego syna. Bardzo dużo wyjaśnień dla dociekliwych fanów tego doskonale rozbudowanego, fantastycznego świata. Ostrzegam jedynie, że czasem można się pogubić we wszystkich nazwach, miejscach, imionach. Tym bardziej szacunek dla Christophera, że zebrał to wszystko.
Link do opinii
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-11-18,
Bardzo fajne opowieści stanowiące cenne dopowiedzenie dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena.
Link do opinii
Co tu dużo mówić. Tolkien. Śródziemie. Klasyka. Gdy już się człowiek zagłębi w ten świat (co z początku może wydawać się trudne ;)) to ciężko się z niego wyrwać. "Niedokończone opowieści" są właśnie takim zagłębieniem się. Swoją drogą, ukłony w stronę Christophera Tolkiena za ogrom pracy, którą wykonuje próbując "ogarnąć" dzieła swojego ojca. My, czytelnicy, powinniśmy być mu za to niezmiernie wdzięczni :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-03-27,
Zebrane przez syna Tolkiena opowieści stanowią dopełnienie czy też rozwinięcie wydarzeń rozgrywanych w poszczególnych Erach. Krótkie urywki sprawiają, iż bez znajomości głównych historii można się trochę zgubić. Ogrom nazw i wyjaśnień może przerazić czytelnika- ale tylko tego, który nie kocha powieści Tolkiena ... Warto uzupełnić wiedzę :)
Link do opinii

Gdy po dość długim czasie udało mi się uporać z tę niemal sześćset stronicową księgą, okazało się, że przeczytałam ją tylko po to, by w niedalekiej przyszłości zrobić to ponownie. Dlaczego? A to dlatego, że absolutnie nie byłam gotowe na lekturę tego zbioru opowiadań i niestety z przykrością muszę stwierdzić, że wciąż nie jestem.


Co mnie skusiło, żeby sięgnąć po tę księgę? A no to, że spodobał mi się Władca Pierścieni. Niestety zasugerowałam się tutaj tylko ekranizacją dzieła J.R.R. Tolkiena, nie czytając wcześniej jego powieści. Jak się szybko okazało, nie było dobrym pomysłem. Osobiście absolutnie nie polecam zaczynać przygody z twórczością autora od tej właśnie książki. „Niedokończone opowieści Śródziemia i Númenoru” są bowiem kontynuacją poprzednich opowieści, trochę takim dopełnieniem rozpoczętych wcześniej wątków.opowieści, a nie czytając ich, będzie bardzo trudno wszystko należycie zrozumieć. Ja miałam niemałe problemy z tym, żeby się odnaleźć w świecie autora. Są oczywiście przypisy, opisy, które znacznie to ułatwiają, ale jak dla mnie były koszmarnie nudne i przebrnięcie przez nie okazało się nie lada wyzwaniem.


Jeżeli chodzi o same opowiadania, to z nimi bywało różnie, były te niesamowicie wciągające, oraz takie, które nie wywarły zbyt wielu emocji. Świat opisany przez Tolkiena jest barwny, malowniczy i oczywiście mocno fantastyczny. Naprawdę łatwo się w nim zatopić. Bohaterów jest tak wielu, jak można było się spodziewać po tak obszernym zbiorze opowiadań. Jeżeli chodzi o akcję w opowiadaniach, to nie można powiedzieć, że była porywająca. Należy pamiętać, że ten zbiór opowiadań jest tylko dopełnieniem niesamowitych historii opisanych w powieściach autora, więc próżno tu szukać nowych wątków.


"Los zawsze zostawia szczeliny pomiędzy swymi wyrokami, a mury gmachu przeznaczenia mają liczne wyłomy..."


Jeżeli miałabym wskazać opowiadanie, które zrobiło na mnie największe wrażenie, to najciekawszym okazało się „Pogoń za pierścieniem (IV) Część trzecia, Trzecia Era”, zapewne dlatego, że nawiązuje ono do obejrzanego wcześniej przeze mnie filmu. Z przyjemnością poznałam historię Pierścienia widzianą z innej perspektywy.


Z pewnością wrócę do tego zbioru, ale najpierw czeka mnie wyprawa w świat pełen magi i Czarodziejów, baśniowych stworów i koszmarnych potworów stworzony przez J.R.R. Tolkiena i spisany na kartach jego powieści. Bez tego lektura „Niedokończonych opowieści” nie ma większego sensu, aczkolwiek może wzbudzić ciekawość na tyle dużą, że znacznie przyśpieszy zabranie się za powieści autora.


"Niedokończone opowieści"J.R.R. Tolkiena polecam osobom uwielbiającym literackie podróże w odległe światy pełne magii i niezwykłych przygód. Największą przyjemność w lekturze tej książki odnajdą jednak osoby, które znają twórczość autora i właśnie dla nich będzie to prawdziwa gratka.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2019-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Rainbow
Rainbow
Przeczytane:2016-02-16, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - nimloth19
nimloth19
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Bractwo pierścienia. Wersja ilustrowana
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Bractwo pierścienia. Wersja ilustrowana

BOGATO ILUSTROWANE, EKSKLUZYWNE WYDANIE JEDNEJ Z NAJSŁYNNIJESZYCH KSIĄŻEK W HISTORII W spokojnej wiosce w Shire młody hobbit Frodo zostaje obarczony...

Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)0
Okładka ksiązki - Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, która...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Opowieść Północna
Szymon Krug
Opowieść Północna
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy