Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Trenerzy, doradcy, coachowie i instruktorzy, strzeżcie się! Michał Rusinek, przenikliwy i niestrudzony tropiciel pypciów językowych, tym razem bierze pod lupę język poradników. Czyni to z właściwą sobie maestrią, literackim kunsztem i intelektualną swadą, bawiąc się poradniczymi kuriozami. Jak podrywać? Jak sprzedawać? Jak się leczyć? Jak tatuować?

A jak się nie dać poradnikom, które robią z nas niedorajdy? Prosta rada: czytać Rusinka.

Tagi: Eseistyka literacka

Kup książkę Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki

Opinie o książce - Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki

Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2021-10-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2020-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

I kolejna perełka! Tym razem Pan Rusinek skupia się na głupotach, które masowo zalewają nas w wszelkiego rodzaju poradnikach - jak być mężczyzną, poradnik o tatuażach.

Dodatkowo kpi z ogłoszeń i nagłówków, które często są nieprzemyślane, dwuznaczne albo po prostu rażące głupotą autora.

Zdecydowanie polecam na szybki i przyjemny relaks :)

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Rusinka i muszę przyznać, że trochę mam mieszane odczucia.
Ale może po kolei. Zacznę może od tego, że my Polacy, a może i nie tylko nasza nacja uwielbiamy doradzać innym. W końcu nie na darmo jest stworzone przysłowie " gdzie dwóch Polaków , tam trzy zdania" . No coś w tym jest. Ale sadząc po wyświetleniach w wyszukiwarce internetowej jakiejkolwiek najczęściej wpisywanym hasłem jest zdanie zaczynające się od słowa "jak". I tu trzeba się zgodzić z autorem, że szukamy porad dosłownie na każdy temat.
Pan Rusinek wziął na tapetę po kolei problemy typu, jak podrywać, jak być Paryżanką, jak się tatuować, jak się leczyć i wiele innych. Czyli to wszystko co dotyczy nas w życiu codziennym. Trzeba przyznać ,że jesteśmy bardzo podatni na wszelkiego rodzaju sugestie i mądrości wynalezione w sieci. No przecież nikt nie pędzi do lekarza ze swoją przypadłością zanim nie poszpera w internecie co tez to może być i stawia diagnozę przed wizytą. I takie zachowania rzeczywiście są w książce solidnie wypunktowane. Czytając , a w moim przypadku słuchając zastanawiałam się ileż to razy czytamy naprawdę głupawe poradniki i ile jest ich wydawanych. No ale skoro jest popyt na nie... Nawet nie zwracamy uwagę na to jak są one eksponowane  i gdzie sprzedawane. No prawdziwy miks wszystkiego ze wszystkim. Momentami czułam się wręcz zażenowana oferowaną tematyką oraz tytułami. Tu rzeczywiście autor wykazał się solidnością w wyszukiwaniu cudacznych perełek języka polskiego. No i ciekawa jestem na jakiej podstawie ktoś wydaje tego rodzaju poradniki napisane przez - no właśnie chyba domorosłych pisarzy. Szkoda tylko, że niektóre komentarze ograniczały się do odczytania tytułu i czasami jednozdaniowego komentarza. No chyba mimo wszystko w książce nie o to chodzi.
Najbardziej jednak muszę skrytykować ostatni rozdział dotyczący seksu. Trochę chyba autor się momentami zagalopował w komentowaniu, niektóre dosyć szydercze wypowiedzi były mimo wszystko poniżej pasa.
Podsumowując - na plus wytknięcie nam wszystkim łatwość do przyjmowania rad zupełnie z czapki wyjętych bez zdrowego rozsądku, na minus za duża dawka szyderstwa zwłaszcza w dziedzinach społecznie delikatnych.

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
Michał Rusinek0
Okładka ksiązki - Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Niech żyje niepodległość! O polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem.  A co gdybyśmy zadali sobie dobrze znane pytania...

Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości
Michał Rusinek0
Okładka ksiązki - Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości

Michał Rusinek na tropie tajemnic nazw miejscowości! Skąd się wzięły Swornegacie? Ile w Polsce jest Ameryk? Czy należy wrzeszczeć we Wrzeszczu? Czy...

Retorsja
Tomasz Brewczyński