Niedziela na wsi

Tom 25 cyklu Herkules Poirot

Herkules Poirot jest niezadowolony. W wietrzny jesienny dzień zaproszono go na aperitif do ogrodu. Słynny detektyw wolałby usiąść przed kominkiem w przytulnym salonie. Humor pogorszył mu się jeszcze bardziej, kiedy zobaczył przygotowaną jakby specjalnie dla niego scenę: na brzegu basenu leżał w teatralnej pozie młody mężczyzna, nad nim, z rewolwerem w ręce, stała krępa kobieta, do wody spływały krople czerwonej farby. Takich niespodzianek nie należy robić gościowi zaproszonemu na obiad do bardzo angielskiej wiejskiej siedziby... bo też, w rzeczy samej, nie była to zaaranżowana scena. Poirot patrzył na człowieka, z którego uchodziły resztki życia.

Informacje dodatkowe o Niedziela na wsi:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 1997 (data przybliżona)

Kup książkę Niedziela na wsi

Niedziela na wsi - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Lucy Angkatell zaprasza na weekend do swojego domu krewnych i znajomych. Jak sama uważa, towarzystwo nie jest dobrze dobrane i goście nie będą mogli się ze sobą porozumieć. Jedną z przybyłych jest Midge Hardcastle, młoda i uboga kuzynka, która pracuje w sklepie z odzieżą, którego właścicielką jest ordynarna i wyzyskująca personel Żydówka. Dziewczyna tęskni za młodymi latami spędzonymi w posiadłości Angkatellów, Ainswick, która obecnie należy do Edwarda Angkatella, kolejnego zaproszonego gościa. Midge niemal od zawsze kocha Edwarda, który jako jedyny męski potomek wszedł w posiadanie Ainswick po śmierci wuja, ojca Lucy. Jest on bardzo nie śmiały i beznadziejnie zakochany w kuzynce, Henrietccie Savernake. Henrietta to z kolei kobieta nowoczesna, rzeźbiarka odnosząca sukcesy w kręgach artystycznych. Jej niezależność wobec mężczyzn wykazuje będąc w nieformalnej relacji z żonatym mężczyzną, Johnem Christowem.

John Christow jest także jednym z zaproszonych gości. To lekarz, który cieszy się szacunkiem wśród pacjentów, mimo, że zajęty jest bardziej badawczą stroną medycyny niż rzeczywistemu poświęceniu się dla pacjentów. Mimo małżeństwa szuka rozrywek w związkach pozamałżeńskich, a jego obecną kochanką jest Henrietta.

Zaproszony zostaje także Hercules Poirot. Każdy z gości jest inny, ale jak się okazuje, łączą ich nie tylko więzy krwi, ale i zażyłości i skrywane emocje, które wychodzą w chwili, gdy przy basenie Angkatellów zamordowany zostaje John Christow.

Charaktery i psychologizm postaci pozwala czytelnikowi na poznanie rzeczywistej natury poszczególnych bohaterów. Autorka udowadnia po raz kolejny, że nie obca jej ludzka natura. Sam motyw zabójstwa wydaje się być trudny, bo każdy zgodnie twierdzi, że John nie miał wrogów, a sama scena zabójstwa została jakby zaprojektowana dla samego Poirota. Kto więc miał motyw, aby zabić Johna? Jaką rolę odgrywa pani domu, dla której morderstwo wydaje się być doskonałą zabawą? Agatha Christie nie zawiedzie nas i tym razem.

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Lady Angkatell postanawia zaprosić do swego domu, na wieś,  na weekend grono rodziny oraz przyjaciół. Jak to zazwyczaj czyni wymyśla dla zgromadzonych zabawę kryminalną. Wśród zaproszonych gości jest sąsiad lady Angkatell -Herkules Poirot, jak również lekarz   John Christow z żoną Gerdą. Jest także kochanka Johna -Henrietta, awangardowa artystka oraz Weronika , która przed piętnastoma laty była narzeczoną lekarza, lecz wyjechała za granicę, by rozwijać karierę aktorki. Gdy John przybywa na wieś zostaje zastrzelony nad basenem gospodarzy. Nad ciałem męża stoi żona z pistoletem w ręku. Z automatu zostaje uznana za winną i czeka ją proces. Ale czy to ona zabiła, a może kochanka, a może dawna miłość Weronika, a może zupełnie ktoś inny, kto podkochuje się w Henriecie?
Tym razem autorka postawiła na obyczajowość. Jest jej zdecydowanie więcej niż wątku kryminalnego. Owszem mamy trupa, mamy tajemniczego morderce oraz ukryty, niejasny motyw zbrodni. Mamy także Herkulesa Poirota. Ale przez większość powieści poznajemy ofiarę, jeszcze za życia. Poznajemy jego pracę, pasję, rodzinę, przeszłość oraz słabości.
Czytelnik jest w stanie określić swój stosunek do bohatera. Poznamy głębiej naturę jego żony. Kobieta jest jakby lekko opóźniona , albo taka udaję. Dla męża zrobi wszystko. Ma niskie poczucie wartości i wszystkiego się lęka. Gerda jest zupełnym przeciwieństwem żywej, emocjonalnej Henriety.
Te dwie kobiety pełnią istotną rolę w życiu mężczyzny, ale czy także miały swój udział w śmierci Johna? Jeśli jesteś wielbicielem Poirota i spodziewasz się po nim jakiś skomplikowanych przesłuchań gości
lady Angkatell , by później z łatwością ujawnić zabójce, to się mylisz.
Poirot w tej lekturze pełni nic nieznaczącą rolę. Tak naprawdę to postępowanie, rozmowy gości ujawniają, kto i dlaczego zabił. Poirot pojawia się na końcu, by przedstawić puentę Ja się nie czepiam takiej formuły książki, gdyż w wykonaniu Christie lubię urozmaicenia. .Więc polecam.
Zasadniczo lubię przygody Herculesa Poirot, ale ta akurat książka mnie dość rozczarowała. Zagadka jakaś taka mdła, a te przekoloryzowane postacie to korowód dziwolągów. Rozczepana gospodyni, uduchowiona rzeźbiarka, gwiazda filmowa, lekarz dziwkarz, wiecznie naburmuszony marksista i jeszcze kilkoro cudaków. A to, co bohaterowie wyprawiają w czasie śledztwa to już głowa mała, "bo zmarły na pewno tak chciał". A ciekawe skąd oni to wiedzą... i w ogóle jak normalny człowiek mógłby tego chcieć? Rozwiązanie pojawiło się jednak magicznie... :-/
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2020,
Książka jest, moim zdaniem, po prostu dobra. Akcja powieści toczy się w Anglii. Kuzyni z rodziny Angkatellów, w dzieciństwie spędzali wspólnie każde wakacje w rodzinnej posiadłości Ainswick. Dziś, Lucy, Edward, Midge oraz Henrietta, są dorośli. Losy każdego z nich potoczyły się inaczej, choć Ainswick jest miejscem szczególnym dla każdego z nich. W pewien weekend Lucy Angkatell organizuje rodzinne spotkanie. Zaproszeni są również przyjaciele rodziny. Sielankę weekendowego zjazdu burzy morderstwo Johna Christowa, szanowanego lekarza, przyjaciela rodziny. Krąg podejrzanych jest dość duży... Kto zabił? Żona? Ktoś z rodziny Angkatellów? Znajoma z dawnych czasów? A może ktoś z licznej służby pracującej w The Hollow? Jaki był motyw? Razem z miejscowym oficerem policji zagadkę tę próbuje rozwikłać detektyw Poirot. Ja poznałam rozwiązanie... Czytając tę pozycję, TY również możesz stać się śledczym, stawiać hipotezy dotyczące morderstwa, jego motywów, czy potencjalnego sprawcy. Sięgnij, bo warto!
Avatar użytkownika - rama83
rama83
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Ginie powszechnie szanowany lekarz. Pierwsze podejrzenia padają na żonę. Świadkowie znajdują ja przy ciele męża z pistoletem w dłoni. Mąż ją zdradzał, wspominał też swoją dawną miłość do artystki, która na dokładkę pojawiła się w okolicy i zamieszkała dość blisko jego znajomej. Studium ludzkiej psychiki. A zwłaszcza kobiecej....

Po dłuższej przerwie wróciłam do Agathy Christie i jak zwykle - nie zawiodłam się i nie odkryłam kto jest sprawcą.

Znany wszystkim detektyw Herkules Poirot zostaje zaproszony na obiad do swojej sąsiadki, lady Angkatell. Trafia jednak wprost na miejsce zbrodni, które wygląda jak dobrze zainscenizowana scena. Niestety, trup pozostaje trupem, a zadaniem policji jest rozwikłać tę niezwykle trudną zagadkę. Oskarżonych jest kilka kobiet, a każda z nich miała motyw oras sposobność, żeby posłać doktora Johna Christowa na tamten świat.

Poirot trafił na ciężkiego przeciwnika. Jednak, jak to zawsze bywa w przypadku tego detektywa, rozwiązuje on zagadkę w sposób, na który ja bym nigdy nie wpadła.

Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2017-09-08, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Avatar użytkownika - mafia
mafia
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytam 52 książki w 2017,
Death in Clouds
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Death in Clouds

On a routine flight over the English Channel, a woman is murdered with the venom-dipped dart of a South African blow-gun. How bizarre that the killing...

Morderstwo w zaułku
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Morderstwo w zaułku

Zbiór opowiadań Agathy Christie wydany w 1937 roku. Głównym bohaterem historii jest Herkules Poirot, znany detektyw. W jednej z historii pojawia się również...