Niepokorni. Chłopak znikąd

Wydawnictwo: Wydawnictwo Mazowieckie
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
ISBN: 9788395443169
Liczba stron: 252

Tom 2 cyklu Niepokorni

Ocena: 4.25 (12 głosów)

Tajemnice, kłamstwa, walka o miłość.
On ukrywa swoją przeszłość. Ona za wszelką cenę chce ją odkryć. Czy ich uczucie okaże się wystarczająco silne? Czy przetrwa trzęsienie ziemi?

Tagi: dla młodzieży

Kup książkę Niepokorni. Chłopak znikąd

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Pierwszy tom serii Niepokorni – Dziewczyna z ogrodu Anki Sangusz – zakończył się w najbardziej dramatycznym dla dwójki głównych bohaterów momencie. Związek dwójki nastolatków zamiast się rozwijać, zostaje brutalnie zakończony, a Kamila i Kacper nie potrafią wrócić do codziennego życia. Do życia, w którym brakuje im siebie. W tomie drugim, książce Niepokorni. Chłopak znikąd czytelnicy poznają szczegóły dotyczące przeszłości Kacpra. Dowiedzą się, dlaczego chłopak spędził wiele lat w domu dziecka i dlaczego wujostwo najpierw zaadoptowało jego młodszą siostrę, Karolinkę. Na jaw wyjdzie też przeszłość ojca Kacpra i powód jego wieloletniej odsiadki w więzieniu. Poznamy również motywy nielegalnej działalności Kacpra i dowiemy się, co chłopak tak naprawdę robi i dlaczego nie chce o niczym powiedzieć Kamili. To jednak nie wszystko. Z mrocznymi sekretami chłopaka  kontrastuje relacja, jaka łączy Kamilę i Kacpra. Emocje zdają się buzować w nastolatkach, pocałunki i pieszczoty nie mają końca. Uczucie wydaje się tym bardziej szczere i prawdziwe, że nastolatkowie poświęcają dla siebie nawzajem naprawdę wiele, gotowi są walczyć o siebie, a zazdrość, jaka coraz częściej pojawia się w ich związku, dodaje tej relacji pikanterii. Niepokorni. Chłopak znikąd to kierowana przede wszystkim do nastoletnich dziewcząt opowieść o trudnościach, z jakimi ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Niepokorni. Chłopak znikąd

Avatar użytkownika - dagmaruffka
dagmaruffka
Przeczytane:2020-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2020,

Jak mogliście przeczytać w poprzedniej części - cała seria mówi o Kamilii - szarej myszce, która robi rzeczy wbrew sobie, ale po to, by zadowolić swoją mamę. Drugim bohaterem jest Kacper - chłopak, który kryje w sobie wiele tajemnic. Związek tych dwoje jest burzliwy, pełen miłości, namiętności ale także i sekretów. Kacper przeżył w życiu tak wiele, że nie potrafi nikomu zaufać, nawet swojej dziewczynie. Ciągle pakuje się w jakieś kłopoty, raniąc przez to Kamilę.

W tym tomie to młody chłopak jest narratorem, dzięki temu bardziej poznajemy jego rodzinę i problemy, z którymi się zmaga. Śmierć mamy w wypadku samochodowym, ojciec alkoholik, który siedzi w więzieniu, ale to nie wszystko. Kacper bierze zbyt wiele na siebie, ponieważ myśli, że odkupi winy innych. Ciągnie się za nim pasmo nieszczęść i bólu. Niestety wszystko ukrywa przed swoją dziewczyną.
Czy Kamila wytrzyma to wszystko, gdy dowie się kim tak naprawdę jest jej ukochany? Jak będzie reagowała na jego kłamstwa?

Autorka świetnie łączy problemy nastolatków, wątek kryminalny z życiem codziennym. Książka tak jak poprzednia - napisana jest prostym językiem, który pokochają nastolatki - i nie tylko. Czytając możecie wkurzać się na niektóre zachowania bohaterów, lecz pamiętajmy, że młodzi ludzie nie zawsze postępują tak jak powinni. Uczą się oni życia, a popełniane przez nich błędy umacniają ich zachowania oraz pokazują czym jest dobro a czym zło.

Aż chciałoby się opisać więcej, lecz wtedy musiałabym zdradzić treść książki. Musicie koniecznie przeczytać kolejną część! Mnie wciągnęła niesamowicie - dwie godziny i 'po książce'.

Link do opinii
Avatar użytkownika - MissSilly
MissSilly
Przeczytane:2020-03-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Niepokorni. Chłopak znikąd" tak, jak "Dziewczyna z ogrodu" był dla mnie prawdziwą ucztą literacką. Anka Sangusz udowodniła, że dobrze włada piórem i chętnie przeczytam każdą kolejną popełnioną przez nią powieść. Autorka zastosowała ciekawy zabieg - w pierwszej części narratorem wydarzeń była Ona, Kamila, Dziewczyna z Ogrodu. W drugiej części narrację przejmuje On, Kacper, tytułowy chłopak znikąd. Kto będzie narratorem trzeciej części? W ciemno strzelam, że ten zaszczyt przypadnie ich przyjaciółce, Kseni, która też odgrywa pewną rolę w losach bohaterów. Pomimo zastosowanego zabiegu każdy z bohaterów wciąż ma swoje indywidualne cechy, odczucia i język.
Druga część cyklu odsłania przed nami tajemnice Kacpra, który za wszelką cenę nie chce obarczać Kamili problemami, które ściągnął na niego ojciec. Dziewczyna wielokrotnie musi mu udowadniać, że chce razem z nim nieść to brzemię. W tej części po raz pierwszy Kacper wprowadza nas do domu swojego wuja, w którym mieszka z siostrą, Karolinką. Relacje z krewnymi są trudne, ale kiedy Kacper wyjaśnia nam, z czego wynika ten dystans, przestajemy czuć złość na wuja, którego niekoniecznie można było polubić po pierwszej części.
Bohaterowie marzą o wspólnej przyszłości po ukończeniu 18. lat i zaadoptowaniu siostrzyczki Kacpra. Równolegle nie ufają Adrianowi i boją się o Ksenię widząc, że między nimi pojawia się niezwykła więź. Nieoczekiwana kłótnia w szkole ściąga na wszystkich mniejsze lub większe kłopoty i jest początkiem serii nieprzyjemnych i bardzo niebezpiecznych zdarzeń... Jednak Kacper zawsze może liczyć na swoją odważną dziewczynę z ogrodu.
"Niepokorni" to piękna seria, która niby dedykowana nastolatkom, naprawdę mnie wciągnęła. Piękne okładki są ozdobą mojej biblioteczki. Z niecierpliwością czekam na premierę trzeciej części.

Link do opinii

"Chłopak znikąd" to druga część cyklu "Niepokorni". Poprzednią częścią byłam zachwycona, chociaż lektura jest dedykowana dla nastolatków, to mi osobiście bardzo się podobała. Ta część może już troszkę mniej.

Poznajemy dalsze losy Kacpra i Kamili. Chłopak zaczął rozumieć swój błąd, jaki popełnił odsuwając od siebie Kamilę aby ją chronić. Dzięki chwilowemu rozstaniu uczucie między tych dwojgiem młodych ludzi narasta, a oni nie mogą już wyobrazić sobie bez siebie życia. Chłopaka cały czas nawiedzają demony z przeszłości, jednak uczucie jakim darzy Kamilę i zaufanie wobec niej pozwalają Kacprowi chociaż w pewnym stopniu odciążyć go z tego ciężaru, który w sobie nosi.

Na tę część czekałam z wielką niecierpliwością. To właśnie w niej Kacper miał wyznać wszystkie swoje skrywane tajemnice. I nie tego się spodziewałam. Jestem lekko rozczarowana. Skrywając wielka tajemnicę myślałam, że to będzie coś wielkiego, jakiś element zaskoczenia. Jednak się przeliczyłam.

To co zauważyłam w tej części to również to, że bohaterowie stali się dla mnie jacyś tacy sztuczni i nierealni. Momentami kreacja bohaterów była przerysowana i ciężko było zaliczyć to do realizmu. "Chłopak znikąd" to dobra książka, ale w porównaniu z poprzednia częścią czuję lekkie rozczarowanie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - olasoltys
olasoltys
Przeczytane:,

,,Chłopak znikąd" to kontynuacja ,,Dziewczyny z ogrodu", w której tym razem historia opiera się na losie Kacpra, który w pierwszej części był niezwykle tajemniczy i przez swoją przeszłość nie dawał za bardzo szans Kamili.

Historia tych dwojga jest niesamowita, ponieważ mimo tego co oboje przeszli, nawet chwilami mogło dojść do rozstania, to bohaterowie postanawiają dać sobie mimo wszystko szanse. To jednak nie wszystko. Na ich dalszą przyszłość wpływają tajemnice chłopaka, który mimo swojej skrytości postanawia otworzyć się przed dziewczyną, choć wie, że to co może jej powiedzieć, może sprawić, że Kama odejdzie. Mimo to postanawia jej zaufać, a wtedy dowiadujemy się o jego ciężkim dzieciństwie, domu dziecka, a także o wielu innych rzeczach, które niejednego dorosłego przyprawia o gęsią skórkę. To co przeszedł bardzo szybko sprawia, że musi stać się dorosłym, choć tak naprawdę życiem bez uczucia kochanym, czy świadomości, że ma się prawdziwą rodzinę. 

U Kamili też zachodzą zmiany. Otóż nadopiekuńcza i niespełniona matka, daje jej swobodę na to, aby mogła sama zadecydować jak ma wyglądać jej życie, a to sprawia, że zaczynają się do siebie zbliżać. Tylko czy życie może mieć szczęśliwe zakończenie?

Niezwykle wciągająca do ostatniej strony, niezwykła, a za razem tak ujmująca, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Bohaterowie, nie tylko ci główni, ale i również drugoplanowi zostali świetnie skonstruowani, że każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Książkę mogę polecić osobom powyżej czternastu lat, a nawet i osobom starszym, bo na pewno każdy z nas odnajdzie tu coś dla siebie. Nie mogę się również doczekać kolejnej części, którą będzie można przeczytać już za parę miesięcy, a czas spędzony z tą serią uważam, że jest jak najbardziej na plus. Pozwala nam się oderwać od smutnej rzeczywistości. Z całego serca zachęcam po sięgnięcia po nią i po wcześniejszą część. Za przyjemność przeczytania dziękuję portalowi Czytam Pierwszy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - zamknietawksiazk
zamknietawksiazk
Przeczytane:,

„Niepokorni. Chłopak znikąd” to kontynuacja „Dziewczyny z ogrodu” Anki Sangusz. Po przeczytaniu pierwszego tomu byłam ciekawa dalszych losów Kamili i Kacpra. W tej części na światło dzienne wychodzą wszystkie tajemnice skrywane przez chłopaka. Para, pomimo przeciwności, nie potrafi trzymać się od siebie z daleka.

Bardzo podobała mi się relacja między głównymi bohaterami. Oboje byli w stanie wiele poświęcić dla swojej drugiej połówki. Według mnie zachowywali się bardzo dojrzale, zwłaszcza Kacper, który dla swojej rodziny dużo ryzykował. Książkę czytało się bardzo lekko i szybko. 

„Niepokorni. Chłopak znikąd” to bardzo przyjemna młodzieżówka, jeśli pierwsza część serii Wam się podobała, to polecam sięgnąć również po drugą. 

Link do opinii

Anka Sangusz wraca do nas z kolejną częścią cyklu Niepokorni. Po raz kolejny mamy możliwość spotkać się z Kacprem i Kamilą i poznać dalsze ich losy. Kacper zaczyna rozumieć, jak wielki błąd popełnił starając się trzymać Kamilę z dala od siebie i postanawia porosić dziewczynę, aby do niego wróciła. Dzięki temu rozstaniu ich związek spaja się coraz mocniej i chłopak postanawia zaufać swojej ukochanej na tyle, żeby przedstawić jej całą prawdę skrywaną o sobie. Jedyne czego się boi to reakcja ukochanej. Kacper ma nadzieję, że uda mu się odciąć od mrocznej strony swojej przeszłości, niestety ona daje o o sobie znać w najbardziej nieoczekiwanym momencie sprawiając, że ryzyko utraty wszystkiego, co kocha, staje się coraz bardziej realne. Czy ich miłość ma szansę pokonać wszystkie trudności, jakie spotyka na swojej drodze? Czy Kamila będzie potrafiła po raz kolejny zaufać? *** Z niecierpliwością oczekiwałam dalszego ciągu tej intrygującej historii, która poprzednim razem pochłonęła mnie w całości. I muszę przyznać, że zaczęło się ciekawie. W końcu Kacper miał ujawnić wszystkie swoje sekrety i zacząć życie na nowo. Byłam tak bardzo ciekawa tego, co mogło mieć aż tak ogromny wpływ na jego życie, że postanowił poświęcić swoją ukochaną, aby ustrzec ją przed niebezpieczeństwem. No i okazało się co to takiego, ale muszę przyznać, że zupełnie nie tego się spodziewałam. Owszem autorka zastosowała tutaj dość duży element zaskoczenia, jednak to wszystko wypadło jakoś tak mdło i niewzruszająco. Spodziewałam się czegoś bardziej spektakularnego. Niestety potem było już coraz gorzej, bo historia, która w poprzedniej części tak bardzo mnie wciągnęła, tym razem zrobiła się jakaś płaska i mało emocjonująca. Spodziewałam się wielkiego zaskoczenia i liczyłam na to, że będę tak samo niecierpliwie wyczekiwać kolejnej części, niestety wszystkie oczekiwania spełzły na niczym. Po tej części cyklu czuję jedynie niedosyt. Odniosłam wrażenie, że dialogi bohaterów stały się bardzo sztuczne, zero naturalności, a jedynie sztywność w wypowiadanych frazach. Sami bohaterowie również stracili w moich oczach, nie potrafili już wzbudzić we mnie takich emocji, jak wcześniej. Ogólnie książka może nie jest jakaś tragiczna, ale w porównaniu z poprzednią częścią jak dla mnie wypada blado. Dlatego czuję się zawiedziona, bo szczerze liczyłam na to, że autorka znów mnie zachwyci. Niestety nie udało się. Nie wiem, czy będę chciała przeczytać kolejną część. Za możliwość przeczytania dziękuję @CzytamPierwszy WWW.czytampierwszy.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - patss_097
patss_097
Przeczytane:,

Druga część losów Kamili i Kacpra, czyli pary zakochanych w sobie po uszy nastolatków. On chłopak znikąd, wychowany w domu dziecka, pełen tajemnic i trosk, stanowczo zbyt poważnych dla tak młodego człowieka. Ona, dziewczyna wychowana bez ojca, której matka miała zawsze w stosunku do niej zbyt wygórowane wymagania. W tej części widzimy świat oczami Kacpra. Wiele się dzieje i wiele się zmienia, w porównaniu do I części. Miałam wrażenie, że główni bohaterowie zachowują się bardziej dojrzale. Relacje między Kamilą i jej matki przechodzą kompletną metamorfozę, nagle pojawia się jej ojciec, którego wcześniej nie znała. Kacper ujawnia przed Kamilą (oraz przed czytelnikami) sekrety swojej rodziny, swoje obecne zobowiązania i kłopoty. Ich uczucie przechodzi niejedną próbę. A zakończenie pokazuje niezwykłą siłę ich uczucia. Książkę przeczytałam dzięki portalowi Czytam Pierwszy i oceniam na 9/10. Polecam zarówno nastolatkom, jak i nieco starszym czytelnikom.

Link do opinii

Kłamstwa i tajemnice niszczą każdą miłość, jeżeli związek ma być udany to musimy bezwarunkowo zaufać tej drugiej osobie i być z nią zawsze szczerzy, nawet jeżeli prawda jest bardzo okrutna.
Kacper i Kamila pomimo rozstania nie umieją bez sobie żyć i szybko do siebie wracają, chłopak postanawia wyznać prawdę swojej dziewczynie, niestety zamiast powiedzieć wszystko od razu zataja niektóre rzeczy i ciągle tworzą się między nimi nieporozumienia. Kacper próbuje zerwać ze swoją przeszłością, niestety żeby mógł to zrobić musi jeszcze wykonać jedną nielegalną rzecz, kiedy zbliża się ten termin zostaje brutalnie pobity a Kamila postanawia wyręczyć go i wyrusza na nielegalną wyprawę, czy ta historia będzie miała swoje szczęśliwe zakończenie?
Chłopak znikąd to już druga część o miłości Kacpra i Kamili, w tej części zdecydowanie więcej się dzieje, chłopak wreszcie wyjawia prawdę o sobie i dzięki temu możemy lepiej wczuć się w jego sytuację, dziewczyna za to po wielu latach poznaje swojego biologicznego tatę i dowiaduje się czemu porzucił ją i jej mamę. Zaskoczeniem był dla mnie Adrian cały czas myślałam że on jest zły i że to on wciąga Kacpra w szemrane interesy, ale okazał się dobrym człowiek który też w życiu zmaga się z problemami.
Pomimo rozwijającej się akcji historia nie do końca przypadła mi do gustu, Kacper to chłopak żyjący złudzeniami, wydaje mu się że wynajmie mieszkanie i od razu Kamila się do niego przeprowadzi i będą żyli długo i szczęśliwie, nie podoba mi się takie podejście do życia, do tego ciągłe użalanie się nad sobą i mówienie o tym jak to ma źle w życiu, bardzo to przygnębia czytelnika. Szkoda że pomimo rozwijającej się akcji nie jest ona za bardzo wciągająca, byłam pewna że Kamila wróci z nielegalnego przemytu i nikt jej nie nakryje a Kacper wyjdzie z tego wszystkiego cały i zdrowy, wolałabym tutaj zasiać nutkę niepewności która przyprawiłaby czytelnika o szybsze bicie serca.
Jestem bardzo ciekawa części trzeciej bo wydaje mi się że będzie ona o Adrianie, może opowieść innej postaci wciągnie mnie bardziej niż historia miłosna dwójki nastolatków.

Link do opinii

Kolejna część losów dwójki młodych ludzi, którzy w życiu wiele przeszli i doświadczyli.
Tym razem poznajemy dalsze losy Kacpra i Kamili opowiadanych z perspektywy Kacpra i skupiających się głównie na jego życiu i jego przeszłości. Losy bohaterów rozpoczynają się w momencie, gdy została zakończona poprzednia część ich przygód. 
Tajemniczy Kacper w tej części przygód postanawia otworzyć się przed swoją dziewczyną, gdyż zaczyna zdawać sobie sprawę z tego jak bardzo ją kocha, i że nie potrafi bez niej żyć. Tajemnice i sekrety, które dzielą parę jedynie przysparzają w ich życiu nieporozumień i o mały włos nie prowadzą do kompletnego rozpadu ich związku i nieszczęścia. 
Kacper opowiada swojej dziewczynie o tym dlaczego znalazł się w domu dziecka, co przeżył jako jeszcze mały chłopczyk, jak szybko musiał dorosnąć oraz opowiada o swoich bliskich i powodach dla których znalazł się w rodzinie zastępczej u swego wuja. Kamila, ponieważ darzy Kacpra wielkim i szczerym uczuciem stara się wszystko poukładać i zrozumieć. Jest dla niego wsparciem, choć wie, że Kacper jeszcze nie powiedział jej wszystkiego. 
Dodatkowo losy bohaterów przeplatają codziennne sprawy, które toczą się wokół nich. Mamy możliwość nieco bliższego poznania ich znajomych i przyjaciół, z których również okazuje się kto tak naprawdę jest przyjacielem. Kamila przeżywa swoje wkroczenie w dorosłość, niemniej jednak dostrzegamy także zmianę jej relacji z matką, która nieco inaczej podchodzi do życia córki i pozwala jej je przeżyć tak jak ona tego chce. 
W książce pojawia się również moment grozy, obawy i mafijnego klimatu, który ciągnie się za Kacprem. 
Bardzo przyjemnie napisana książka, która czyta się bardzo szybko i lekko. Losy bohaterów są dość przewidywalne i oczywiste, ale mimo tego czyta się je z zapartym tchem i bardzo przyjemnie. 
Zdecydowanie polecam dla wszystkich miłośników lekkiej, romantycznej literatury oraz dla młodzieży, bo głównie tym czytelnikom książka przypadnie do gustu. 


Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - iwonanocon
iwonanocon
Przeczytane:,

Jakiś czas temu przeczytałam pierwszy tom z serii Niepokorni pt. ,,Dziewczyna z ogrodu''. Nie ukrywam, że było w tej młodzieżówce, coś co mnie przekonało do kontynuowania serii. Dlatego postanowiłam zajrzeć do drugiego tomu. Czy miałam do czynienia z powtórką z rozrywki?

Trudno jest mi nakreślić fabułę, by nie spojlerować zakończenia poprzedniej części, ale postaram się. Pierwsza część serii opierała się na życiorysie Kamili. Natomiast w drugiej autorka skupiła się na Kacprze. Relacje między tą dwójką są bardzo napięte. Chłopak skrywa jakąś tajemnicę, z którą nie jest w stanie podzielić się z dziewczyną. To stale rzutuje na ich związek. Czy nastolatek zaufa swojej drugiej połówce na tyle, by opowiedzieć o swojej przeszłości?

W poprzednim tomie byłam zachwycona treścią. W tym natomiast jestem fanką okładki. Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą... Jestem już za stara na takich małolatów, ale gdybym znowu miała 16 lat oprawiłabym sobie to zdjęcie w ramkę i wzdychała do tego bad boya. To by było na tyle jeżeli chodzi o moje fantazje :P. Czas przejść do treści. Z ogromnym żalem muszę przyznać, że fabuła tym razem mnie do siebie nie przekonała. Zbyt wiele się działo, wątki co prawda się ze sobą zazębiały, ale miałam wrażenie, że niepotrzebnie autorka wpadała ze skrajności w skrajność. W jednej chwili mam do czynienia z wątkiem dotyczącym choroby, by później ,,przyglądać się'' porachunkom gangsterskim. Gdzie się podział klimat z jedynki? Mam nadzieję znaleźć go w trzeciej części. Czasem mniej znaczy więcej. Ode mnie 5/10. 

Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl

Link do opinii

Dalsze losy Kamili i Kacpra, którzy poznali się już w pierwszej części. Tych dwoje połączyło uczucie, niemniej jednak oboje skrywają tajemnice z przeszłości.
Kacper za wszelką cenę stara się chronić swoich bliskich od przeszłości, która ciągle do niego powraca.
Bardzo lekka i przyjemna książka, którą dosłownie pochłonęłam. Czyta się bardzo szybko, aż nie chce się odkładać na później.
Książkę szczególnie polecam młodszym czytelnikom, którzy będą zachwyceni.

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Link do opinii

W styczniu poznałam Dziewczynę z ogrodu, czyli pierwszą część cyklu Niepokorni. Dziś napiszę kilka słów o drugiej odsłonie cyklu, o Chłopaku znikąd. Niektórzy może zastanawiają się, że jednak sięgam po książki dla młodzieży. Owszem czytam, ale nie tak często jak kiedyś. Chłopaka znikąd miałam w planach od momentu gdy zamknęłam wcześniejszą książkę Anki Sangusz. Czy druga część również mi się spodobała? Czy nadal byłam zainteresowana tym, co dzieje się z bohaterami tego cyklu?


Los z nich zadrwił. Myśleli, że są sobie przeznaczeni. Dziewczyna z ogrodu i chłopak znikąd. Czy zranione serce dziewczyny wybaczy? Czy on jest wart drugiej szansy? Anka Sangusz stawia odważne pytania, miej odwagę sięgnąć po odpowiedzi.


Kacper sam podjął decyzję za nich. Nie dał szansy Kamili, by o niego walczyła. Postanowił rozstać się z dziewczyną, którą pokochał całym sercem. Zostawił ją by chronić. Tylko czy porzucona Kama będzie w stanie zrozumieć postępowanie Kacpra? Jej serce rozpadło się na tysiąc kawałków. Widok chłopaka rani, ale nie zdaje sobie sprawy, jak cierpi Kacper.


Bohaterowie książek Anki Sangusz zbliżają się do dojrzałości. Już niedługo skończą osiemnaście lat. Jednak tak dziewczyna z ogrodu, jak i chłopak znikąd zmuszeni byli dorosnąć wcześniej niż ich rówieśnicy. Musieli nauczyć brać odpowiedzialność za swoje działania, ale i za innych (zwłaszcza Kacper). Dziewczyna z ogrodu opowiadała nam o rudowłosej Kamili. Chłopak znikąd bardziej skupia się na Kacprze i jego pokręconym życiu.


Przyszłość Kacpra powraca w jeszcze mroczniejszych odcieniach, na jaw wychodzą rodzinne grzechy, czy chłopak zdoła ochronić wszystkich, których kocha? Kacper musi pamiętać, że każda decyzja niesie konsekwencje. Niektórych nie da się cofnąć…


Kacper nie miał w życiu lekko. W strasznym wypadku stracił matkę, a jego kuzyn zapadł w śpiączkę. Ojciec chłopaka odbywa karę więzienia, ale wcześniej nie potrafił zachowywać się jak mąż i ojciec. Teraz za błędy ojca musi odpowiadać właśnie Kamil. Zbyt dużo tego wszystkiego, jak na barki młodego człowieka, który powinien wieść bardziej nieodpowiedzialne życie. To teraz jest czas na podejmowanie szalonych decyzji, a nie na odpowiedzialne zachowanie, niczym dorosły. Ale życie nie jest sprawiedliwe.


Kacper nie może żyć bez Kamili i gdy tylko pojawia się okazja znów zbliża się do dziewczyny. Tego czego od niego chce Kamila wydaje się proste, ale Kacper ma z tym problemy. Chodzi o szczerość. Nastolatek nie zdaje sobie sprawy jak wiele może powiedzieć Kamili. Nie wie ile ona wytrzyma i czy go nie zostawi. A tego by nie zniósł. Ciężar gatunkowy jego sekretów jest wielki, ale po przeanalizowaniu sytuacji Kacper otwiera się powoli przed ukochaną.

 


On ukrywa swoją przeszłość. Ona za wszelką cenę chce ja odkryć. Czy ich uczucie okaże się wystarczająco silne? Czy przetrwa trzęsienie ziemi?


Chłopaka znikąd, moim zdaniem, dopadła klątwa drugiego tomu. Dziewczyna z ogrodu była lepszą książką i lepiej się ja czytało. W tej części jest za dużo tulenia, całowania i wyzwania sobie uczuć. Zrobiło się za słodko. Co prawda równoważą ten miód różne zawirowania i problemy, ale jednak. Przyjdzie teraz czekać na trzeci tom, mając nadzieję, że będzie bardziej interesujący.


Mimo tego Chłopaka znikąd czyta się bardzo szybko. W sumie to mknie się przez kolejne kartki, a lektura zajmuje bardzo mało czasu. Książka wbrew temu, że jest dla młodzieży niesie z sobą wiele mądrości. Dotyka problemów dorosłych. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że młodzi ludzie też borykają się z podobnymi problemami, i że nie potrafią sobie z nimi radzić w pojedynkę. Warto przeczytać obie książki żeby zrozumieć, że w podobnych sytuacjach bardzo przydaje się druga osoba godna zaufania.


Na zakończenie przytoczę słowa mojej wirtualnej przyjaciółki: Nie tylko nastolatki To czytają! Nastolatki z VAT-em też!

Link do opinii

Pierwsza część "Dziewczyna z ogrodu" zainteresowała mnie na tyle, że musiałam sięgnąć po kontynuację. W drugim tomie poznajemy historię Kacpra, dlaczego jest taki, a nie inny, jak poradzi sobie z odpowiedzialnością, którą na siebie wziął i czy przeszłość nie wpłynie negatywnie na jego związek z Kamilą.
Nie będę ukrywać, że druga część podobała mi się bardziej, nie wiem czy to zasługa fabuły czy tego, że bardziej odpowiada mi narracja z męskiego punktu widzenia. Na pewno styl autorki się poprawił. Nie jest to oczywiście lektura, która zajmie Wam więcej niż 2 godziny czasu, ale będą to raczej przyjemne chwile. Dla mnie były na tyle zadowalające, że z pewnością będę czekać na ciąg dalszy.
Książka jest o nastolatkach i do nastolatków skierowana. I będzie to powieść, która najbardziej spodoba się właśnie młodym, u progu dorosłości.

Link do opinii

Kacper tęskni za Kamą, cierpi. Dźwiga na barkach ogromny ciężar. Uwikłał się w coś nielegalnego i musi to zakończyć. Jego mroczna przeszłość coraz mocniej o sobie przypomina. Spadają na niego kolejne ciosy. Chłopak podejmuje dorosłe decyzje, ale niektórych nie cofnie. Kacper naprawia błędy dorosłych, choć sam jest dzieckiem. Ciężar odpowiedzialności jest trudny do uniesienia, skoro samemu przeżyło się traumę i pobyt w domu dziecka, lecz ciągłe wyrzucanie sobie tego do niczego nie prowadzi. Moim zdaniem bohater trochę za bardzo rozczula się nad sobą.

Kama nie rozumie zachowania Kacpra, nie chce go widzieć, choć nadal go kocha. Intrygują ją jego tajemnice. Ci dwoje przyciągają się jak magnes, a oddalają przez kłamstwa, brak zaufania i zazdrość. Ją też dopada  przeszłość.

Zakończenie pierwszego tomu pozostawiło mnie z wieloma pytaniami. Jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki, która stworzyła ciekawą fabułę z dynamiczną akcją i intrygującymi postaciami. Cały czas serwuje nagłe zwroty akcji z tajemnicami i rodzinnymi grzechami, przy tym wytrawnie gra na uczuciach bohaterów, wciągając czytelników w świat nastolatków, gwarantując im burzę hormonów i huśtawkę uczuć. Od emocji kipi. Nacechowany emocjonalnie język oddaje ekspresję życia młodych ludzi, nazywa uczucia. Bawiły mnie celne riposty dwojga niepokornych. Kacper jako narrator pozwala zajrzeć do swego serca, poznać wspomnienia, myśli, marzenia, posłuchać piosenek. Miło spędziłam czas podczas lektury. Razem z bohaterami przeżywałam wzloty i upadki, kibicowałam im, lecz mam małe „ale”… Jedna bardzo ważna akcja została przedstawiona w sposób zbyt ogólny, co pozbawiło mnie porcji wrażeń. Nie było spektakularnego zakończenia, jednak dzięki epilogowi ciekawość pozostała.

„Chłopak znikąd” to powieść do poduszki, w której nie brak ważnych słów, mądrych rad i wskazówek dla młodych ludzi u progu dorosłości. Autorka mówi o naprawianiu cudzych błędów, ponoszeniu konsekwencji za innych, własnym życiu do przeżycia, dorosłości, odpowiedzialnym seksie. Docenia prawdziwą przyjaźń, odżegnuje się od plotek. Przypomina o uśmiechu, stawia na szczerą rozmowę. Agresywnym nastolatkom daje receptę na pozbycie się złości Ta emocjonalna młodzieżówka będzie rewelacyjna dla nastolatków, a dla dojrzalszych czytelników miłą odskocznią od codzienności, wspomnieniem młodości. Nie tylko nastolatki To czytają! Nastolatki z VAT-em też!

Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ela2000
Ela2000
Przeczytane:2020-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu
Anka Sangusz0
Okładka ksiązki - Niepokorni. Dziewczyna z ogrodu

Lubimy niegrzecznych chłopców, lubimy niepokorne dziewczyny, no nie? On – chłopak po przejściach, ona – zbuntowana przeciwko całemu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Pokaż wszystkie recenzje