Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy

Tom 2 cyklu Niepowstrzymani

Epicka przygoda i lekcja historii w jednym! Podana przejrzyście i z humorem. Odkryj wraz z autorem bestsellera Sapiens, dlaczego ludzie są niepowstrzymani!

Królowe, królowie i generałowie wypełniają podręczniki po brzegi. Ale skąd oni wszyscy się wzięli? Dlaczego niektórzy z nas mieszkają w pałacach i rządzą, podczas gdy inni muszą sprzątać ich posiadłości i wykonywać rozkazy?

W drugim tomie serii dla młodych czytelników uznany filozof i historyk Yuval Noah Harari wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie. Pokazuje, w którym miejscu wszystko poszło nie tak i jak jeszcze możemy to naprawić.

Przekonaj się, jak niewinny eksperyment z uprawą pszenicy doprowadził do głodu, zarazy i wojny. Dowiedz się, w jaki sposób starożytni maniacy rozwinęli pismo i dlaczego twoi rodzice muszą płacić podatki. Poznaj dwa gadatliwe szkielety, krokodyla ze złotymi kolczykami oraz pięćdziesiąt miliardów przygnębionych kurczaków i odkryj, jak ludzka zdolność kontrolowania roślin oraz zwierząt doprowadziła do tego, że próbujemy kontrolować siebie nawzajem.

Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy to idealna książka dla każdego od lat 9 do 109, kto jest ciekawy, jak zbudowano ten świat i dlaczego niektórzy mają tak dużo, a inni tak mało.

Informacje dodatkowe o Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy:

Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam,

Wiecie, że dziesięć tysięcy lat temu ludzie przemieszczali się każdego dnia? Szukając pożywienia spali tam, gdzie akurat je znaleźli. Prowadzili podróżniczy tryb życia do pewnego czasu, aż odkryli rośliny niezbyt piękne, które można było spożywać. Bo wiecie co to są zboża i co się z nich robi? Wiecie, że to ich odkrycie uratowało ludzi od głodu ponad dziesięć tysięcy lat temu? Ucząc się je przerabiać, by były zdatne do jedzenia, zaczynali gromadzić je i swoje dobra w jednym miejscu. Ci, którzy mieli ich zbyt dużo, pozostawali w danym miejscu wciąż je ulepszając. Spacerując z ziarnami bywało, że zaczynali je gubić, a w ich miejsce wyrastały nowe kiełki. Wtedy też pewnego dnia najbardziej leniwy z mieszkańców zażyczył sobie, by zboża wyrosły najbliżej ich domów. Pomysł, by rozrzucić je w jednym miejscu okazał się dla niektórych zbyt głupi, gdyż nie uważali, by móc specjalnie gubić ziarna, skoro mogą je przenosić tak, by nie ginęły, prawda? Po co je marnować? Ale tez jak tu zrobić, by same chciały rosnąć obok ich domu? Przyznajcie, że ta pierwsza inteligencja powalała na łopatki:-)

,,To był zupełnie nowy pomysł: powiedzieć pszenicy, gdzie ma rosnąć- a drzewom i krzewom, skąd mają zniknąć. Czyli spróbować kierować innymi żywymi istotami".

Jak sądzicie, co na to duch pszenicy? Przyjmijmy, że się zgodził i ludzie rozsypali ziarna na szerokie pole, a później patrzyli jak ptaki je wybierają. Ponownie trzeba było słono nad tym pomyśleć i uwierzcie mi, że trwało to przeszło sto lat! W ten sposób od nadmiernego myślenia z wolna ewoluowała cywilizacja i każdy nowy pomysł rodził kolejny i następny. Ludzie co rusz musieli zasięgać opinii ważnych szamanów, których uważali niczym bóstwo, by dążyć do nowych możliwości, które ponownie siały problemy i utrudnienia. A wiedzieliście, że królestwa i państwa to jedyne przykłady wspólnych snów? Są nimi też bogowie i pieniądze. Autor wytłumaczył, że wspólnym snem jest przykładowa złotówka, albo banknot dziesięciozłotowy. We wspólnym śnie wszyscy wierzą, że ma dużą wartość, jednak tak naprawdę czym on jest? Czy da się z niego upiec chleb? Czy napijemy się nim, kiedy będziemy spragnieni? Dlaczego uwierzyliśmy innym, że są niezastąpione i tylko dzięki nim możemy przeżyć? Czy zatem nie śnimy wspólnego snu?
Wiecie, świat nigdy nie był sprawiedliwy. Ogólnie skupiamy się na wierze w to, co inni nam nakazują. Tak niewiele z nas myśli samodzielnie na podstawie własnych wniosków i doznań. Ta książka pokaże wam, że od początku naszego istnienia o wszystko musieliśmy i wciąż musimy walczyć. Opisana historia świata jest wzięta pod uwagę z perspektywy młodszego czytelnika, by wytłumaczyć mu skąd się wzięliśmy i do czego dążymy. Ma wiele pięknych ilustracji, a ważniejsze stwierdzenia są wyróżnione innym drukiem. Polecam zacząć czytać od tomu pierwszego, gdyż to jego kontynuacja. To pozycja, której celem jest od małego wyzwolić w nas świadome myślenie, czego nie nauczycie się w szkole. Bardzo ją polecam!

Prawdziwa opowieść

Czy da się historię w sposób przyjazny pokazać dzieciom? To zadanie trudne, wręcz karkołomne. Terminy, daty, przyczyny i skutki. Jak te fakty podać młodemu czytelnikowi, by zaciekawić nie odstraszając? Ta niezwykła rzecz udała się izraelskiemu historykowi.

Na początek kilka faktów, zgrabnie wyłożonych w drugiej części Niepowstrzymanych. Rewolucja agrarna otworzyła drogę do tworzenia organizmów państwowych, a „zawłaszczane nadwyżki żywnościowe były motorem historii i cywilizacji. Napędzały politykę, wojny, sztukę i filozofię. Wznosiły pałace, twierdze, pomniki i świątynie. Aż do epoki ponowoczesnej przeszło 90% ludności było rolnikami, którzy każdego ranka wstawali, by w znoju pracować na roli. Wytwarzane przez nich nadwyżki karmiły wąską mniejszość – królów, funkcjonariuszy aparatu władzy, żołnierzy, duchownych, artystów i myślicieli – która zapełniała podręczniki historii. Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę” (s. 130). Pisał Harari w swoim światowym  bestsellerze o człowieku myślącym: Sapiens. Od zwierząt do bogów. W Niepowstrzymanych otrzymujemy tę lekcję w wersji dostosowanej do wieku czytelnika.

Historia ludzkości  zaczyna od zbieraczy-łowców.  Nie uczyli  mnie tego w szkole i dziś także brakuje rzetelnych podręczników mówiących o tym, że  świat człowieka wcale nie zaczyna się na Sumerach czy  w starożytnym Egipcie, a dużo, dużo wcześniej…

Ta opowieść zaczyna się 10 000 lat temu na Bliskim Wschodzie, gdzie ludzie byli najpotężniejszymi zwierzętami w okolicy i coraz śmielej czynili sobie Ziemię poddaną. Niewielkie gromady zbieraczy-łowców przemieszczały się w poszukiwaniu pożywienia i żyły w zgodzie z naturą. A potem przypadkowo odkryto roślinę, która zmieni świat – zboża. Od rzuconego od niechcenia pomysłu ludzkość stopniowo zaliczy skok ewolucyjny, stając się w swym rozwoju prawdziwie niepowstrzymaną…

Powieść porażająco przenikliwa, prawdziwie szczera i autentycznie zaciekawiająca. Uzdalnia młodego czytelnika do przenikliwego zadawania pytań i daje gotowe odpowiedzi na temat naszej historii i ludzkiej natury, która mimo upływu lat, niewiele się zmienia.

Pięknie wydana, bogato ilustrowana daje odpowiedzi na pytania: dlaczego świat nie jest sprawiedliwy, czego się boją dorośli i wiele, wiele więcej. Polecam, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, szukającym wartościowych książek dla młodych czytelników. To pozycja, którą warto mieć w domowej biblioteczce.

Żałuję, że w dzieciństwie nie miałam takiej lektury!

Za możliwość przeżycia tej fascynującej podróży i egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-12-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

Gdy ukazał się drugi tom “Niepowstrzymanych” od razu wiedziałam, że będzie to dla nas idealna lektura.

Yuval Noah Harari to znany historyk i filozof, który zgłębia tajniki wiedzy w dziedzinie ludzkości i tym razem opowiada nam, jak rewolucja sprzed 10 tysięcy lat wpłynęła na nas. Nie do wyobrażenia jest dla mnie, że kiedyś nie było rywalizacji pod względem, kto jest władcą, a ludzie mieli zupełnie odmienne do teraz priorytety. Jednak wszystko do momentu, gdy pojawiła się roślina, która zmieniła świat - pszenica. Pojawia się pomysł na budowę świątyni dla bogów, aby plony dzięki nim dobrze rosły. Tak przez historię ludzkości poznajemy ludzkie dążenia do władzy poprzez zdobywanie informacji o dawnym piciu mleka, oswajaniu zwierząt, początkach rolnictwa, jego plagach, o nowych królestwach, o tym, czego wówczas najbardziej bali się ludzie. Jest tu naprawdę sporo fascynującej wiedzy dla czytelnika w każdym wieku, sama wiele skorzystałam na lekturze. Dowiemy się od czego zaczęła się bieda, kiedy wymyślono szkołę, dlaczego toczą się wojny oraz co można jeszcze zrobić, aby wiele spraw zmienić.

“Kiedy miliony ludzie wierzą w złą opowieść, ich sytuacja przypomina uwięzienie w jakimś koszmarze bez możliwości uwolnienia się z niego.”

Ta niesamowita książka wzbudza do wielu refleksji i dyskusji z dzieckiem, a ja bardzo lubię takie debaty. Piękne ilustracje, ogromna ilość wiedzy jest przemycona tutaj w sprytny sposób.

Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2023-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

„Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden ołówek mogą zmienić świat”.

Bohaterem książki jest homo sapiens, człowiek rozumny, czyli ja i Ty. Dzięki tej historii odkryjesz, dlaczego ludzie są niepowstrzymani!

Historia wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie.

Czytelnik dowie się z niej:

- jak pszenica doprowadziła do głodu, zarazy i wojny;

- co sprawiło, że powstało pismo;

- dlaczego dorośli płacą podatki;

- skąd wzięli się rządzący i służący, bogaci i biedni;

Pozna dwa gadatliwe szkielety, krokodyla ze złotymi kolczykami oraz pięćdziesiąt miliardów przygnębionych kurczaków i odkryje, jak ludzka zdolność kontrolowania roślin oraz zwierząt doprowadziła do tego, że dziś próbujemy kontrolować siebie nawzajem.

Książka przeniosła mnie w czasie. Czytając ją przekonałam się m.in. jak bardzo niebezpieczna jest chciwość oraz umiejętność tworzenia dobrych opowiadań.

Historia pokazała, w którym miejscu wszystko poszło nie tak. Okazuje się, że na samym początku człowiek podjął kilka złych decyzji. Początkowo lenistwo, a później chciwość doprowadziły człowieka do tego punktu, w którym teraz jest. Człowiek sam jest sobie winny tego, że dziś mamy biednych i bogatych, władców i służących. Jego chęć rządzenia roślinami, zwierzętami, a później ludźmi doprowadziła, moim zdaniem, do całego zła tego świata.

Prawdą stają się opowieści, które człowiek wymyślał i wymyśla nadal, jeśli uwierzy w nie znaczna część społeczeństwa. Wystarczy przekonać do nich „wystarczająco wielu ludzi”, a stają się zasadami według których zaczynają żyć. Nadzieją na zmianę rzeczywistości jest to, że „nawet opowieści, w które ludzie wierzyli przez bardzo długi czas, można zmienić w ciągu niewielu lat”. To pozwala wierzyć, że możemy jeszcze zmienić świat na lepszy.

Uświadamia ona, że „jeśli skupisz się tylko na tym, co dzieje się teraz, nie będziesz tak często odczuwać niepokoju”. Planujmy, ale dajmy sobie szansę na aktualizację tych planów, ponieważ zawsze coś może się nie udać. Pokazuje, że „im więcej mamy rzeczy, tym więcej powodów do kłótni” oraz jeśli rzeczywiście chcesz poznać prawdę, nie wierz we wszystko, co przeczytasz w jakimś tekście czy zobaczysz na jakimś obrazku. Aby uzyskać szczerą opinię, zawsze „najlepiej pytać szkielety. One raczej nie kłamią”. Więcej nie zdradzę… Namawiam do przeczytania i wyciągnięcia swoich wniosków.

Książka została napisana zrozumiałym językiem, a ilustracje idealnie uzupełniają tekst.

Drugi tom Niepowstrzymanych podobał mi się podobnie jak pierwszy. Bardzo wyjątkowa seria, która warta jest przeczytania.

Piękna, twarda oprawa, dobry papier ozdobiony przecudnymi ilustracjami – podpowiadam – idealny prezent pod choinkę.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję @wydawnictwoliterackie.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2024-01-21, Ocena: 6, Przeczytałem,

??

,,Niepowstrzymani. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to drugi tom serii dla młodych odkrywców, w której autor omawia pewną bardzo ważną rewolucję sprzed 10 tysięcy lat. Mówi o jej początkach i następstwach, a także o tym, jak ludzie zdobyli władzę nad niektórymi zwierzętami, roślinami oraz... innymi ludźmi.

??

,,Niepowstrzymani" to idealna seria dla czytelników ciekawych świata - tych najmłodszych, ale nie tylko. Autor w przystępny i zabawny sposób przybliża zagadnienia związane z rewolucją agrarną, tłumaczy schematy budowania społeczności i dążenia do władzy. Dzięki tej książce miałam chwilę, by zastanowić się nad niektórymi zasadami, według których żyjemy obecnie, a które miały swój początek tysiące lat temu.

Książka jest bardzo ładnie wydana, a jej największym atutem estetycznym są piękne ilustracje, pozwalające lepiej zrozumieć omawiane tematy i poczuć ducha dawnych czasów.

Polecam!

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2024-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Tajemnice historii

"Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to druga część serii Niepowstrzymani. Yuval Noah Harari powraca do nas z kolejną dawką lekcji historii, które na pewno zaintrygują i wzbudzą ciekawość czytelników w każdym wieku.

Publikacja ta zachwyca nie tylko treścią, która przekazywana jest w prosty i zrozumiały sposób, autor zwraca się wprost do czytelników co jest świetnym zabiegiem tworzącym przyjazną atmosferę i więź między autorem a czytelnikiem, a także wydaniem, szczególnie przecudownymi ilustracjami Ricarda Zaplana Ruiz'a. Będziecie nimi zachwyceni tak jak ja, jestem o tym przekonana.

Co do treści, podzielona jest ona na cztery rozdziały, w których autor omawia

dlaczego świat nie zawsze jest sprawiedliwy, dlaczego dorośli tak bardzo boją się podatków. Dowiesz się także, w jaki sposób psy stały się najlepszymi przyjaciółmi ludzi, dlaczego czasami nie wszystko układa się zgodnie z planem oraz że niektórzy ludzie bardziej przypominają mrówki, a inni koniki polne. Dowiesz się, jak słuchać szkieletów, kto był pierwszym poetą i jaki krokodyl nosi koronę i złote kolczyki, a także jak to się stało, że niektórzy ludzie stali się królami, a inni zostali zmuszeni do niewolnictwa. Przeczytasz dlaczego tacy władcy jak faraon Echnaton mogli rozkazać milionowi ludzi, co mają robić, i dlaczego wszyscy inni zaczęli ich słuchać.

W drugim tomie badamy, w jaki sposób ludzie nauczyli się kierować takimi zwierzętami jak psy, kury i krowy - i w jaki sposób część ludzi nauczyła się także kierować innymi ludźmi. Dlaczego niektórzy stawali się królami i królowymi, a inni musieli sprzątać ich pałace i prać ich ubrania? Po co w ogóle istnieją królowie i pałace? Historia ludzkości jest rozległa i fascynująca. Dlatego przez tysiące lat ludzie próbowali zrozumieć, skąd pochodzimy. O życiu pradawnych ludzi możemy dowiedzieć się na podstawie tego, co po nich pozostało: ruiny starożytnych pałaców, potłuczony garnek, szkielet dawno zmarłej osoby, a nawet uczniowskie notatki sprzed tysięcy lat.

"Niepowstrzymani 2" to bardzo ciekawa i wciągająca książka dla czytelników w każdym wieku ! Będzie to idealny sposób na spędzenie wspólnego czasu rodziców z ich pociechami, nie ma nic lepszego w mroźne, zimowe wieczory niż lektura intrygującej i mądrej książki, nieprawdaż?!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-12-10, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Niepowtrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" to książka, która od początku skradła moje serce ilustracjami. Ricard Zaplana Ruiz stworzył naprawdę piękne grafiki, które (co nie zawsze się zdarza) doskonale współgrają z treścią tej pozycji.

Z początku nie sądziłam, że ten tytuł przypadnie mi do gustu. Pierwsze kilkanaście stron były dla mnie dosyć ciężkie, na szczęście potem było już tylko lepiej. Gdy już przyzwyczaiłam się do formy, szybko się wciągnęłam w treść i zanim się obejrzałam przewracałam ostatnia stronę książki.

Idzie odczuć, że jest to pozycja skierowana do młodszego czytelnika i zdecydowanie jest warta lektury dla tej dziecięcej/młodzieżowej grupy wiekowej ale również i dorosły czytelnik może wynieść coś z tej lektury. Zamieszczone zostało tutaj wiele oczywistości, jak również pojawiły się informacje nowe, przynajmniej jak dla mnie. Ten tytuł daje do myślenia i uważam, że naprawdę jest wart uwagi.

Zwykle nie sięgam po tego typu literaturę, jednak skusiłam się ze względu na autora i nie żałuję. Uważam, że to wartościowa książka, choć nie ukrywam, że kilka fragmentów nie do końca przypadło mi do gustu i nie do końca zgadzam się z autorem.

Jeśli nie macie pomysłu na prezent na święta dla młodszego krewnego, ta pozycja nada się idealnie. Polecam!

POLECAM - NOWOŚĆ Książka ukazała się 6 grudnia nakładem #wydawnictwoliterackie

Drugi tom ,,Niepowstrzymanych" Yuvala Noaha Harariego to czytelnicza przygoda nie tylko dla najmłodszych. Mnóstwo interesujących informacji i anegdot spod znaku ,,Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy" oraz wspaniała szata graficzna zadowolą nawet najbardziej wymagających odbiorców.
Wydawca sugeruje, że jest to książka dla czytelników w wieku od 9 do 109 lat. I dokładnie tak jest.

Wiekowo sytuuję się mniej więcej pośrodku i zapewniam, że spotkanie z ,,Niepowstrzymanymi" było wyjątkowe, bo dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, część wiedzy sobie utrwaliłam i zadumałam się nad rzeczywistością, w której żyjemy...

Autor kolejny raz przystępnie opisuje historię świata. Tym razem skupia się na nierównościach, ale jednocześnie przedstawia historię rolnictwa i zbieractwa, porównując te sposoby na życie.
Inne tematy to m.in. udomowienie zwierząt, narodziny wierzeń i religii, niewolnictwo, władza i jej mechanizmy, wojny, choroby, epidemie, plagi...
To problemy także współczesnego świata. Może już do nich przywykliśmy, bo wciąż jesteśmy nimi bombardowani w środkach masowego przekazu.

Harari opisuje świat realistycznie, ale posługuje się różnymi przykładami adekwatnymi do wieku najmłodszych odbiorców - tworzy postacie takie jak Włóczysia czy Pszeniczka, odwołuje się do wzorców rodzinnych, szkolnych itp.

Z poczuciem humoru autor pokazuje, czego boją się dorośli. Nie są to duchy, lecz ...podatki. Przy okazji pisarz wyjaśnia, dlaczego świat stoi pieniądzem i jaką ma on wartość.
Czyta się ,,Niepowstrzymanych" z przyjemnością, bo autor potrafi połączyć wiedzę z poczuciem humoru.

Całość ubarwiają wspaniałe ilustracje Ricarda Zaplana Ruiza - są niemal na każdej stronie; raz realistyczne, innym razem - dowcipne i symboliczne. To uzupełnienie treści, które także zapisuje się w pamięci odbiorcy.
Szata graficzna książki zasługuje na medal! Z przyjemnością odwraca się kartki, nieraz wraca się do tego, co się przeczytało, by nacieszyć oczy.

Polecam ,,Niepowstrzymanych" z czystym sumieniem. Dzieciom, dorosłym, każdemu. Myślę, że najwspanialsza może być wspólna lektura, zwłaszcza w tym okołoświątecznym czasie. Beata IGIELSKA
Homo Deus. Krótka historia jutra
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Homo Deus. Krótka historia jutra

Światowy bestseller. Nowa książka najbardziej inspirującego myśliciela XXI wieku. Tak będzie wyglądała nasza przyszłość! Yuval Noah Harari w słynnej...

Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii
Yuval Noah Harari0
Okładka ksiązki - Sapiens. Opowieść graficzna. Mistrzowie historii

Kto pociąga za sznurki historii? Trzecia część błyskotliwej i zabawnej graficznej serii czerpiącej idee oraz pomysły z przetłumaczonego na 60 języków...