Niespokojne serca. Dwór w Zaleszycach. Tom 1

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2020-02-12

Julianna wiedzie spokojne, poukładane życie, ale nie jest szczęśliwa. Studiuje kierunek, który wybrali dla niej rodzice, i spotyka się z chłopakiem, którego nie kocha. Kiedy zostaje wyrzucona ze studiów, a jej związek się kończy, postanawia pójść za głosem serca i zacząć spełniać swoje marzenia. Mając ze sobą jedną walizkę i dwieście złotych w kieszeni, wyrusza w podróż w nieznane. Trafia do małopolskiej wsi, gdzie pod swoje skrzydła bierze ją nieznajoma staruszka.

Julianna bardzo szybko aklimatyzuje się w nowym miejscu. Nie wie jeszcze, że nie przez przypadek trafiła właśnie tutaj. Stary dwór w Zaleszycach przyciąga ją z magnetyczną siłą, a znaleziony w zrujnowanym domu zeszyt staje się kluczem do tajemnicy z przeszłości...

Wzruszająca opowieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć, i o sile, jaką daje podążanie za głosem serca.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Niespokojne serca. Dwór w Zaleszycach. Tom 1

Opinie o książce - Niespokojne serca. Dwór w Zaleszycach. Tom 1

"Niespokojne serca" to powieść, w której łączy się przeszłość z teraźniejszością. Z jednej strony możecie śledzić losy Julianny i jej nowych znajomych, z drugiej strony udacie się w podróż do lat z okresu II wojny światowej i lat powojennych i poznacie historię pewnej miłości. Nie będą to łatwe wspomnienia. W niektórych momentach łza zakręci się w oku.
W Bieluniu spotkacie niezwykłe osoby, które emanują dobrocią i empatią. Trochę idylliczny obrazek z życia mieszkańców przywodzi na myśl tęsknotę za życiem, które nie pędzi. Jest czas na pracę i rozmowę, ale też czas na poszukiwanie odpowiedzi co chcę robić i co jest najważniejsze dla mnie w życiu. Mądre rady babci Nusi i pana Ignacego wprawiają czytelnika w zadumę i skłaniają do refleksji nad własnym życiem. Tajemniczy Henryk w bliższym poznaniu, sprawia że zaczyna się wierzyć, że idealny mężczyzna istnieje. Z pozoru nieprzystępny i gburowaty, głęboko skrywa swoje prawdziwe ja. Jest odpowiedzialnym mężczyzną, który poważnie traktuje złożone deklaracje i stara się tak postępować by nie ranić innych.

Lekki styl autorki sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. Kartka, za kartką sama się przewraca i nie wiadomo kiedy jest już koniec. I to jest ogromny minus, bo zostałam w zawieszeniu. Już miałam nadzieję, że rozwiąże się zagadka z przeszłości, gdy okazało się, że dalej nie ma nic. Pozostało mi czekać na drugi tom. Tylko ciekawe kiedy ukaże się? Takie książki warto czytać hurtem, jeden tom za drugim, aby za szybko nie rozstawać się z bohaterami i cudownym Bieluniem oraz Zaleszycami. Aż trudno uwierzyć, że jest to debiut! Nie pozostaje mi nic innego tylko zaprosić was do świata Julianny i jej przyjaciół.

Intrygujące zdanie z pełnej kwiatów okładki a w tle dwór, którego ciekawą historię zapragnęłam poznać. Oto pierwszy tom serii 'Dwór w Zaleszycach' Agaty Sawickiej. Czy to książka dla mnie?

"Niespokojne serca" to opowieść o trzech kobietach, których losy w pewien sposób połączył zaleszycki dwór. Każda z nich w młodym wieku doświadczyła niespełnionej miłości, każda walczyła o godne życie, chciała spełniać swoje marzenia i iść przez życie z poczuciem własnej wartości. Choć żyły w różnym czasie, to głowa pełna pragnień i romantycznych historii prowadziła je ku przyszłości.

2017
Julianna ukończyła właśnie pierwszy rok studiów na kierunku historia - choć to jej słodka tajemnica, bowiem zgodnie z życzeniem rodziców (prawnik i sędzina) studiowała również prawo. Pasja wygrała jednak z przymusem i z kierunku prawniczego została wyrzucona. Nienawidziła nauki, która miała - według ojca - zapewnić jej przyszłość i pieniądze na dostatnie życie.
Tego samego dnia rozczarował ją nawet chłopak - Marcin - wzorowy student prawa, dlatego zerwała z nim a późniejsza awantura w domu spowodowała, że dziewczyna postanowiła wyjechać. Spakowała walizkę, zabrała dwieście sześćdziesiąt złotych i wyruszyła w nieznane.

Po wielu perypetiach trafiła do małej, małopolskiej wioski niedaleko Zaleszyc, gdzie przemiła gospodyni stała się jej bliższa niż rodzina. Nie zdradzę Wam co wydarzyło się w życiu Julianny, ale czuła się wreszcie szczęśliwa. Wiatr we włosach, przyroda, sympatyczni ludzie i wolność, której tak bardzo brakowało jej w Warszawie. A kiedy dodać do tego dwór przyciągający dziewczynę jak magnes, przystojnego mężczyznę na horyzoncie (który nie jest tym, za kogo się podaje) i tajemniczy pamiętnik, mam nadzieję, że pominiecie pozostałe akapity mojej recenzji i sięgnięcie po lekturę.

1964
Danusia bardzo szybko została półsierotą. By pomóc ojcu i macosze pracowała we dworze, gdzie na szkolenie przyjechali radzieccy żołnierze. Jeden z nich, upodobał sobie dziewczynę i wciąż robi wszystko, by chociaż na nią spojrzeć.

1938
Emilia w 1946 rok spisała swoje wspomnienia z czasu, gdy po raz pierwszy prawdziwie się zakochała. Biedna i niewykształcona dziewczyna oczarowała Karolinę Zaleszycką i dostała pracę we dworze, gdzie ne tylko sprzątała czy pomagała w kuchni. Niestety jej miłość została wystawiona na próbę, najpierw przez różnice społeczne a potem wojnę...

"Pamiętaj (...), rób to, co kochasz, idź swoją drogą, życie jest za krótkie i zbyt cenne,
żeby wszystkich zadowolić." *

To właśnie losy tych kobiet stały się fabułą książki Agaty Sawickiej. O Danusi i jej historii nie wiemy zbyt wiele, dalsze losy Emilki również nie są nam znane - wnioskuję, że trzeba poczekać na drugi tom, gdzie otrzymamy odpowiedzi na dręczące pytania. Główną postacią jest Julianna, dziewczyna dostrzegająca wszędzie dobro i piękno, zachwycająca się drobnostkami, która przekonała się, że nie warto podsłuchiwać cudzych rozmów.

Autorka postawiła w swojej książce na wiele kontrastów - jest bieda z bogactwem, uczucie rodzące się między ludźmi różnych narodowości, czy między należącymi do różnych warstw społecznych. Są ludzie myślący o przyszłości poważnie, pragnący pracować czy uczyć się dla siebie oraz tacy, którzy wolą się bawić.

Na drodze swoich bohaterek, kobiet - a właściwie młodych dziewcząt - wiedzących czego chcą, dążących do wyznaczonych sobie celów, biegnących za marzeniami Agata Sawicka postawiła kilku mężczyzn, bardzo charakternych, z reguły przystojnych i mądrych. Za ich przyczyną sporo się dzieje, określiłabym to nawet jako dodatek sensacyjny do obyczajowego trzonu. Chwilami jest niebezpiecznie, zabawnie, romantycznie oraz wzniośle. Nie brakuje dobrych rad, życiowych mądrości, pomyłek oraz zagrożenia życia.

Nigdy nie lubiłam opisów w książkach, jednak Sawicka sprawiła, że nawet nie wiem, kiedy czytałam poszczególne opisy lasu, chatki, dworu, drewnianego kościółka czy łąki - są one rzeczywiste i pobudzające wyobraźnię, ale nie nudne.

Stary zaleszycki dwór jest świadkiem wydarzeń, które minęły. Przez kolejne lata skupiał wokół siebie ludzi, ich emocje, uczucia, rozterki. Jeśli macie ochotę poznać jego tajemnice - zapraszam do sięgnięcia po powieść Agaty Sawickiej.

"W miłości nie chodzi o własne szczęście, ale o szczęście drugiej osoby. I można kłócić się i kłócić do woli, ale nigdy nie wolno zapomnieć o tym, żeby umieć się potem przeprosić i pogodzić." **

Podsumowując - "Niespokojne serca" to przepiękna powieść o własnych wyborach, pasjach, marzeniach, przyjaźni i miłości, która potrafi wiele. O żalu, tęsknocie, apodyktycznych rodzicach, znienawidzonych ścieżkach oraz o ucieczce, dzięki której można odnaleźć siebie. Historia ta pokazuje walkę, przemijanie i fakt, że mamy tylko jedno życie, dlatego powinniśmy przeżyć go tak, by być szczęśliwym. Gorąco polecam!

* A. Sawicka, "Niespokojne serca", Wyd. Dragon, Bielsko-Biała 2020, s. 11
** Tamże, s. 165

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2021-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, przeczytane, 35 książek 2021,

Trochę teraźniejszości, trochę przeszłości czyli wszystko co lubię

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Co prawda chętnie przeczytam dalsze losy bohaterów, ale nie jestem w pełni zadowolona z tej lektury. Julianna zachowuje się w niej jak dzieciak, któryy wicznie ma focha i każemu się przedstawia, to dziwne. I ten jej pseudnim, jakoś tak nie pasuje do tej książki. W tej wiosce, w której zamieszkuje wszysycy są  bardzo mili dla siebie, mało to realne. Niestety zauważyłam kilka błędów i nieścisłości, które nie zostały skorygowane przez wydawnictwo. Także książka mogła być, ale mam sporo zastrzeżeń.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2020-08-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Jak dla mnie powieść za bardzo nużąca, akcja wlecze się noczego nie wnosząc. Czasami opuszczałam akapity, bo zawsze czytam do końca. Bardziej podobały mi się opisy wcześniejszych wydarzeń, np te ze znalezionego dziennika.

I znowu zaświeci słońce
Agata Sawicka0
Okładka ksiązki - I znowu zaświeci słońce

Oliwia właśnie skończyła studia i niebawem ma wyjść za mąż. Piękna biała suknia i gorączkowe przygotowania do ślubu nie potrafią jednak rozwiać wątpliwości...

Niebo po burzy. Dwór w Zaleszycach t. 3
Agata Sawicka0
Okładka ksiązki - Niebo po burzy. Dwór w Zaleszycach t. 3

Po magicznym lecie w Zaleszycach Julianna wraca do domu bogatsza o nowe doświadczenia, przyjaźnie i miłość. Choć szara codzienność daje się jej we znaki...

Dom marionetek
Natasza Socha