Nieszczelna sieć

Komisarz Van Veeteren i jego zespół usiłują zmierzyć się ze sprawą Janka Mattiasa Mittera – nauczyciela gimnazjalnego, który nie może sobie przypomnieć, czy zamordował swoją świeżo poślubioną żonę Evę Ringmar, czy nie. Mittnera oskażono o zabójstwo i postawiono przed sądem. Van Veeteren nie daje jednak za wygraną. W trakcie żmudnego dochodzenia odkrywa wstrząsające fakty, które doprowadziły do tragedii…

Informacje dodatkowe o Nieszczelna sieć:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2012-08-08
ISBN: 978-83-7554-439-8

Kup książkę Nieszczelna sieć

Nieszczelna sieć - opinie o książce

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2017-02-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017 - 100 książek ,
Czyta się ją świetnie. Akcja przebiega bardzo płynnie. Ogólnie zarys fabuły też jest dość ciekawy. Facet, po mocno zakrapianej imprezie, znajduje ciało żony, nie mogąc udowodnić swej niewinności zostaje za morderstwo zamknięty w zakładzie dla nerwowo chorych, jednak tam sam pada ofiara zabójstwa. Wszystko fajnie ale autorowi brakło sposobu, aby dostarczyć wszystkich przesłanek czytelnikowi. Dla mnie na przykład wcale nie wynikało z tych wszystkich przesłuchań, to co wniknęło detektywowi. Autor rozwiązał to, obdarzając głównego bohatera "przeczuciem". :-)
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,

O tym , że Håkan Nesser jest moim ukochanym pisarzem szwedzkich kryminałów nikogo przekonywać nie muszę. Na dowód tego świadczą liczne recenzje jego powieści na moim blogu. Jeszcze nie zawiodłam się na jego książkach. Jestem świadoma faktu, iż może się to zdarzyć przy kolejnej lub następnej pozycji. A może nigdy.

Mam dwa kryminały Nessera do zrecenzowania, ale na pierwszy ogień poszła "Nieszczelna sieć".
Bohaterem jest Janek Mitter , nauczyciel gimnazjalny, który budzi się rano, otumaniony, zamroczony. Po chwili dochodzi do siebie i znajduje martwą żonę w łazience. W stresie zaczyna sprzątać- nastawia pranie, wyrzuca butelki po alkoholu i następnie dzwoni na policję. Wszystko wskazuje na jego winę. Tylko nie wiadomo, czy naprawdę Mitter nic nie pamięta, czy udaje? Komisazr Van Veeteren jest przekonany, że to mąż zabił żonę. Mitter zostaje osądzony i skazany na pięć lat wiezienia, ale najpierw trafia na obserwację do zakładu psychiatrycznego. Tam pada ofiarą tajemniczego zabójcy?

Skoro Mitter został uznany za winnego, dlaczego zginął? Jaki był sens zabijać go skoro nic nie pamiętał? Czy przebłyski rozmów z żoną, że ta się boi i wie, że niedługo dołączy do zmarłego synka miały jakikolwiek wpływ na bieg wydarzeń? Ale , kto i dlaczego? To już próbuje wyjaśnić Van Veeteren.

Ten niesympatyczny, apodyktyczny typ, który wiecznie chodzi z wykałaczką w zębach Nitk go nie lubi, wkurza każdego, kto tylko się z nim zetknie wkracza do akcji. Zmysł do drążenia dziury w całym, a tym samych dochodzenia do setna sprawy ma skubany. Jego chamski charakter skutkuje konsekwencją działania i nie ulegania przełożonemu, by zamknąć śledztwo. On mówi nie. On musi zakończyć sprawę. Musi udowodnić, że skoro zmienił zdanie, że w śmierć żony Mittera mógł być w mieszany ktoś trzeci, to tak musi być...

Jest to jedna z pierwszych powieści Nessera. A skoro autor już od początku zadziwia, zachwyca, nie popada w banał i stereotyp, to znaczy tylko, to, że ma niebywały talent. Tworzy bohaterów, o których nie trzeba za dużo wiedzieć, by ich polubić lub znienawidzić.
Niezależnie od stosunku czytelnika do bohaterów można zagłębić się w siatkę domysłów, powiązań i faktów.
Niektórym spowolnione tempo akcji może przeszkadzać. Mnie nie, gdyż po kolejnej powieści pisarza, znam jego styl .

A wy , jak lubicie Nessera?

Avatar użytkownika - _olga
_olga
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 1, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Pierwszą lekturą po jaką sięgnęłam w tym roku jest ,,Nieszczelna sieć" Nessera. W sumie była pod ręką, a paru znajomych poleciło mi tego autora. Nie trzeba mnie było długo namawiać. Lubię skandynawskich pisarzy i ich twórczość. Jako, że Hakan jest płodnym pisarzem, postanowiłam do tematu podejść systematycznie i chronologicznie - co najmniej raz w miesiącu zrecenzuję jedną pozycję z dorobku Nessera (i mam szczerą nadzieję, że będzie to dobra literatura). Zacznę od cyklu z inspektorem Van Veeteren. Janek Mattias Mitter nie miał lekkiego i łatwego poranka. Obudził się, nie wiedząc kim jest, męczył go okropny kac, a na sam koniec znalazł w wannie swoją żonę - martwą. Wszystkie dowody wskazują jego winę, nie dość, że był w tym czasie kompletnie pijany, to jeszcze zachowywał się niezrozumiale w oczekiwaniu na policję po którą sam zadzwonił. Śledczy nie mają wątpliwości, że jest winny zbrodni. Jednak on uparcie twierdzi inaczej. Nie ma niczego na swoją obronę, a mimo to nie przyznaje się do morderstwa. Inspektorowi Van Veteren'owi jednak coś się nie zgadza, doszukuje się innego rozwiązania. Jego przypuszczenia potwierdzają się, gdy i skazany zostaje zamordowany. Przypadek? ,,Nieszczelna sieć" jest... słaba. Czytanie idzie jak po grudzie. Przez większą część książki są to flaki z olejem. Opisy rzeczywistości, które tak naprawdę nie wprowadzają niczego do powieści. Akcji nie ma prawie w ogóle. Czyta się i czyta... Chciałoby się, aby z każdą stroną rosło napięcie, gęstniała atmosfera, rozpoczęła się pełna emocji pogoń za tym złym - tego tutaj nie znajdziemy. Szybko i łatwo domyślamy się kto jest mordercą. Mało tego - motyw był nie tyle banalny, co oklepany. Główny bohater jest nieogarnięty, mało błyskotliwy i irytujący. Autor chyba chciał stworzyć postać nieprzeciętną, jednak wyszedł mu jedynie gbur. Oj, żeby w następnych powieściach Van Veeteren stał się bardziej ludzki i przystępny. Przede mną jeszcze sporo pozycji z twórczości Nessera, obawiam się, że jeśli będą trzymały taki ,,poziom" to nie zrealizuje swojego planu i po prostu przestanę je czytać. W tej pierwszej lekturze nie było niczego chwytliwego, oby w kolejnych coś się pojawiło. Wielbiciele Hakana Nessera przekonajcie mnie do jego twórczości! ,,Niezniszczalnej sieci" daję jednego palucha. Zapraszam na mojego bloga: lolilola.blogspot.pl
Avatar użytkownika - czytambolubie
czytambolubie
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Po prostu świetny szwedzki kryminał.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Rzeczywiście niewiele się dzieje, ale to pierwsza powieść z cyklu. Może tak ma być. Spodziewałam się jednak bardziej zajmującej akcji. Nie jest szybka, toczy się powoli, czasami trudno zrozumieć, jak Van Veteeren wnioskuje.
Nesser zawsze pisze ciekawie, to pewne!
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-09-15, Ocena: 2, Przeczytałam,
Przyzwyczajona do szwedzkich pisarzy Henniga Mankella, Stiega Larssona, Camilli Lackerg, że o duecie Sjowall-Wahloo nie wspomnę rozczarowałam się totalnie. "Nieszczelna sieć" to pierwsza książka o śledztwach komisarza Van Veeterena. Nie dzieje się kompletnie nic. Czytałam, czytałam i cały czas czekałam na jakąś konkretną akcję. Dla bardzo wytrwałych, cierpliwych koneserów szwedzkich kryminałów

Mimo sześciu ofiar to lekki kryminał, który bardzo szybko się czyta. Komisarz Van Veeteren ma jakieś nagłe przeczucia, olśnienia jakby wróżył z fusów albo szklanej kuli co pozwala naprowadzić śledztwo na właściwy tor. Trochę za mało było dla mnie pracy śledczych, stopniowania napięcia. Kto jest mordercą domyśliłam się w połowie. Czemu policji zajęło to tak dużo czasu? Na plus zapisuję, że życie prywatne komisarza pojawia się w akceptowalnej ilości. Moja biblioteka dysponuje wieloma książkami Nessera więc pewnie jeszcze sięgnę po inne pozycje. Może bardziej mnie wciągną.

Pierwsza część cyklu o Van Veeterenie - inspektorze, który jest prawdziwym zawodowcem, a jednocześnie człowiekiem z "popapranym" życiem osobistym, tkwiącym w toksycznym związku, gryzącym się tym, że syn przebywa w więzieniu. Oszczędnego w słowach, a więc dawkującego czytelnikowi (podobne jak sam Autor) informacje, które pomogłyby w rozwiązaniu kryminalnej zagadki śmierci żony nauczyciela gimnazjalnego, który wydaje się głównym podejrzanym.

Avatar użytkownika - angel92
angel92