Niewidzialny człowiek

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-03-10
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788381168250
Liczba stron: 198
Tytuł oryginału: The Invisible Man

Ocena: 4 (8 głosów)

Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction o zgubnych skutkach niebezpiecznych naukowych eksperymentów

Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna w wielkim pilśniowym kapeluszu, od stóp do głów ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Nieznajomy jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki.

Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na... niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel...

Niewidzialny człowiek to jedna z najpopularniejszych książek prekursora nowoczesnej fantastyki Herberta George'a Wellsa, należąca do kanonu powieści fantastycznej i będąca źródłem inspiracji dla wielu współczesnych autorów i filmowych twórców.

Film inspirowany powieścią w reżyserii Leigh Whannella z Elisabeth Moss, gwiazdą Opowieści podręcznej w roli głównej, w kinach w marcu 2020!

KLASYKA LITERATURY SCIENCE FICTION

Tagi:

Kup książkę Niewidzialny człowiek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Niewidzialny człowiek

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2020-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Chociaż jest to raczej krótka lektura do przeczytania w jeden wieczór, to ma sporo do zaoferowania. Ma niesamowity klimat i porusza tematy ponadczasowe – zwłaszcza jak ktoś jest tego typu czytelnikiem, który lubi dogłębnie analizować czytane historie i spoglądać na nie z różnych punktów widzenia. Dostrzegać drugie dno. No i muszę również wspomnieć o tym, że to wydanie jest po prostu cudowne - ta okładka idealnie odzwierciedla atmosferę powieści.

Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Link do opinii

Herbert George Wells (1866- 1946) nazywany jest prekursorem powieści science fiction. Jego dorobek literacki jest niezwykle bogaty, a jego książki zachwycają kolejne pokolenia. Dziś opowiem wam króciutko o króciutkiej, niespełna 200 stronicowej powieści pt. "Niewidzialny człowiek". Czy książka, która pierwszy raz została wydana w 1897 roku może zaoferować coś czytelnikowi XXI wieku?

Fabuła
Do wiejskiej gospody w miejscowości Iping przybywa tajemniczy gość. Swoje oblicze skrywa pod warstwą ubrań i bandaży. Choroba, poparzenie, deformacja? Co ukrywa przed światem przybysz. Mężczyzna wynajmuje pokój i wypełnia go przeróżnymi fiolkami, zlewkami, miksturami. Oficjalnie twierdzi, że jest biologiem i prowadzi badania. Wścibska gospodyni próbuje odkryć czym się zajmuje i dlaczego nie chce pokazać swojego oblicza. W zajeździe zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Czy to duchy sobie go upodobały, czy może ma to związek z badaniami dziwnego gościa.

Tytuł książki jest poniekąd spojlerem i nie trudno się domyślić jaką tajemnicę skrywa bohater.
Od samego sekretu ważniejsze są dwie kwestie - jak ludzie zareagują na jego odkrycie i do czego ono doprowadzi niewidzialnego człowieka. Wydaje mi się, że pytania te cały czas padają przy okazji odkryć naukowych. Niepewność związana ze skutkami rozwoju nauki towarzyszy nie tylko badaczom. Zwykły zjadacz chleba czytając gazetę czy oglądając program popularnonaukowy zastanawia się, w czym dana rzecz pomoże a w czym zaszkodzi.

No i zyski. Kto skorzysta, kto zarobi? Wojsko, rząd, korporacje czy pomysłodawca? Na przykładzie "Niewidzialnego człowieka" możemy obserwować, jak sukces jest początkiem upadku i degeneracji. A ta, wydawałoby się, korzystna dla bohatera niewidzialność, zaczyna ciążyć.

Styl
Ta krótka powieść napisana jest w konwencji angielskich opowiadań o duchach. Podejrzane trzaski, przedmioty zmieniające miejsce, napastnicy wyskakujący znikąd to niektóre z atrakcji, które funduje nam H. G. Wells. Myślę, że takie historie mają wzięcie nie tylko u fanów gatunku.

W "Niewidzialnym człowieku" zadbano o bardzo szybką akcję. Nie znajdziecie tu długich opisów. Autor szybko przechodzi do meritum. Każdy rozdział przynosi nowe wydarzenia i pcha opowieść do przodu. Krótko mówiąc, jest konkretnie i dynamicznie.

Podsumowanie
Nie zaliczyłabym "Niewidzialnego człowieka" do najlepszych powieści Wellsa, ale jest bardzo uniwersalna jeżeli chodzi o odbiorcę. Krótka, dynamiczna opowiastka w stylu nawiedzonej przygodówki przyciągnie więcej czytelników niż podróże w czasie czy wojny z kosmitami. A twórczość Wellsa poznać warto. Jest to postać bardzo istotna w historii literatury i mająca na nią wielki wpływ.

Link do opinii

Pewnego dnia do wiejskiej gospody przybywa tajemniczy mężczyzna, ubrany tak, że nie widać ani centymetra jego ciała. Pragnie tylko wynająć pokój i oczekuje spokoju. Ciekawska gospodyni chce odkryć kim jest mężczyzna oraz dlaczego tak dziwnie się zachowuje. Ponieważ mężczyzna szczodrze płaci, początkowo kobieta przymyka oko na jego zachowanie. Kiedy przybyszowi zaczyna brakować pieniędzy, a w mieszkaniu pastora dochodzi do włamania, mieszkańcy gospody zaczynają łączyć fakty.
Wkrótce wychodzi na jaw, że mężczyzna jest naukowcem i wynalazł sposób na niewidzialność.
Dokąd go to zaprowadzi?
_____________________

Herbert George Wells określany jest prekursorem nowoczesnej fantastyki. Kilkakrotnie słyszałam o tej książce, jednak jeszcze nigdy jej nie czytałam. Postanowiłam to zmienić.

Książka jest krótka (zawiera niecałe 200 stron), czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Był to dla mnie dobrze spędzony czas. Akcja toczy się bez zbędnych opisów, a fabuła wciąga. Wszystko okraszone dawką humoru.  

Naukowiec staje się niedostrzegalny dla ludzkiego oka, a wtedy chęć zdobycia profitów przejmuje kontrolę nad jego umysłem. Staje się chciwy i jest skłonny zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel. Jak to się dla niego skończy? Tego nie mogę Wam zdradzić.
Niewidzialny człowiek zatracił swoją moralność.
Mimo że książka po raz pierwszy wydana była w 1897 roku, to możemy wyciągnąć z niej wnioski dla siebie.
Okazuje się, że nawet najlepszy eksperyment, badania naukowe w nieodpowiednich rękach mogą być zgubne i czynić dużo zła.

Paweł Deptuch na okładce książki napisał: "Współcześnie jedna trzecia ludzkości to niewidzialni ludzie skrywający się za nowymi technologiami, inteligentni, ale próżni, egocentryczni i zdemoralizowani." Moim zdaniem nie sposób się z nim nie zgodzić.

Moja ocena to 7/10

Dziękuję wydawnictwu zysk i ska za egzemplarz. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-09-24, Ocena: 4, Przeczytałam, E-booki, 2020, Fantasy,
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-04-18, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Łatwiej jest nie wierzyć w Niewidzialnego Człowieka, niż wierzyć w niego choćby na podstawie niezbitych dowodów."

Uwielbiam zanurzać się w klasyce fantastyki, powracać do dzieł, które mocno odcisnęły się w literaturze, wyobraźni czytelników i oczywiście popkulturze. Mam wrażenie, że dzięki takim przygodom nie tylko przenoszę się w czasie, do minionych epok, bogatej historii i społecznych realiów, ale również mam okazję dotrzeć do wyjątkowo interesujących obrazów ludzkiej mentalności, która ewoluuje z każdym stuleciem, a jednocześnie broni zasadniczego trzonu status quo. Dobrze bawiłam się podczas spotkania z książką, sympatycznie wypełniła wieczór, podsunęła ciekawy materiał do rozmyślań, a szczypta humoru nadała przyciągającego kolorytu.

"Niewidzialny człowiek" idealnie komponuje się w poznawanie tego, co minęło i tego, co wciąż jest aktualne. Książka napisana sto dwadzieścia trzy lata temu nadal potrafi zafundować odbiorcy niecierpliwe poznawanie. Obserwujemy jak coś, co miało stać się łatwym sposobem na życie przemienia się w zapowiedź jego końca. Wygórowane ambicje i pragnienie zysku, wsparte determinacją odkrywania, prowadzą ku złym wyborom i decyzjom. Szalony pomysł uczynienia ciała niewidzialnym ściąga na badacza mnóstwo kłopotów. Gdziekolwiek się nie pojawia, tam wzbudza popłoch i strach. Ludzie nie potrafią objąć rozumem upiornego widoku i dają okrutne oznaki odrzucenia. Ale i sam naukowiec staje się coraz bardziej zgorzkniały i mściwy.

Powieść małych rozmiarów, szybko się wkręcamy, dynamicznie mkniemy po stronach. Narracja swobodnie niesie, natychmiast odnajdujemy się w sferze językowej, wczuwamy w pulsujący rytm krótkich rozdziałów i specyficzny klimat tajemniczości. Towarzysząc głównemu bohaterowi w ciekawych perypetiach, widzimy jak zmienia się jego postrzeganie świata i ludzi. Z jednej strony sympatyzujemy z nim, z drugiej zastanawiamy się nad kondycją jego umysłu i osobowości. Pojawiają się różnorodne refleksje i przemyślenia, analogie do ograniczeń ludzkich charakterów, nawiązania do pragnienia swoistego ukrycia się wśród tłumu. Mieszane odczucia wobec kluczowej postaci w dużym stopniu uwarunkowane są własnymi doświadczeniami czytelnika, perspektywą spojrzenia na zagadnienia potrzeby bycia niezauważalnym i bezimiennym. Rok temu odświeżyłam znajomość z "Wojną światów" Wellsa, teraz "Niewidzialny Człowiek", i już wypatruję kolejnej.

Bookendorfina.pl

Link do opinii

Ciekawa historie naukowca, który odkrył jak stać się niewidzialnym. Wypróbował to na sobie i wtedy zaczęła się jego przygoda.
Na początku trochę nuda, lecz potem zostaje to nadrobione. Główny bohater jest bardzo tajemniczym acz ciekawym człowiekiem. Z chęcią poznawałam jego historię.
Fajna, mroczna opowieść. Polecam, tylko uprzedzam początek trzeba przeżyć;)

Link do opinii
Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2020-03-25, Ocena: 4, Przeczytałem,

Lęki wiecznie żywe
Książki sci-fi mają to do siebie, że zwykle poruszają uniwersalne problemy, dzięki czemu zyskują miano ponadczasowych. Herbertowi George’owi Wellsowi na pewno nie można odmówić wizjonerstwa. I chociaż "Niewidzialny człowiek" nie jest napisany z takim rozmachem jak "Wojny światów", to jednak motyw bezwzględnego i egoistycznego naukowca świetnie sprawdza się również dziś.

Tytułowy Niewidzialny człowiek jest wynalazcą, jednak jego motywacje wcale nie są skierowane na odkrycia, które mogliby przysłużyć się ludzkości. Każde jego działanie jest nastawione na dbanie wyłącznie o własne interesy i już samo dojście do momentu niewidzialności jest okupione krzywdą innych ludzi. Główny bohater wzbudza podczas lektury wiele emocji, ale w żaden sposób nie jesteśmy w stanie z nim sympatyzować. Jest wulgarny, agresywny, egoistyczny. Jego zachowania bardziej przywodzą na myśl złośliwego poltergeista niż genialnego naukowca. O ile początkowo jego niegrzeczny styl bycia miał w sobie nawet jakiś akcent humorystyczny, o tyle jego późniejsze okrucieństwo i bezwzględność dalekie są od rozbawiania czytelnika. Obłąkańcze wizje, które roztacza są naprawdę niepokojące.

Powieść Wellsa, z racji niewielkiej objętości, idealnie sprawdzi się jako lektura na jeden, maksymalnie dwa wieczory. Lekkość stylu i polot autora sprawiają, że w pełni możemy wsiąknąć w świat przedstawiony i obcować z cynicznym i groźnym Niewidzialnym człowiekiem. Nie jest to horror, od którego włos nam się zjeży na głowie, ale jako klasyczna powieść grozy na pewno wywołuje uczucie niepokoju. Bo przecież na świecie istnieją ludzie, którzy dążą do celu, nie zważając przy tym zupełnie na innych. I wcale nie muszą być niewidzialnymi naukowcami, by budzić strach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-03-07, Ocena: 4, Przeczytałem,

NIEWIDZIALNA GROZA

Na początku mojej przygody z prozą H.G. Wellsa miałem z nią jeden zasadniczy problem: chociaż uwielbiam klasykę science fiction i jej naiwność, niektóre z jego pomysłów trąciły takim kiczem, że ciężko jest mi było je zaakceptować. Na szczęście były to nieliczne przypadki, a cała reszta dorobku autora, jednego z ojców fantastyki naukowej przecież, absolutnie zachwyca. „Wehikuł czasu”, „Wojna światów”, „Wyspa doktora Moreau” czy „Pierwsi ludzie na Księżycu” to tylko niektóre z najsłynniejszych i najlepszych dzieł Wellsa, a „Niewidzialny człowiek” to powieść (choć właściwie należałoby powiedzieć nowela), która doskonale do nich pasuje i zachwyca mimo upływu lat.

W trakcie śnieżycy do gospody w Iping przybywa Griffin, tajemniczy mężczyzna, ubrany tak, że nie widać nawet kawałka jego ciała. Wynajmuje pokój, chce by nikt mi nie przeszkadzał w jego badaniach i… Zdawałoby się, że to koniec, jednak aura tajemnicy i dziwne odgłosy dobiegające z jego pokoju budzą ciekawość w gospodyni. Kobieta chce więc odkryć jego sekret, nieświadoma, że Griffin jest naukowcem, który nie tylko wynalazł sposób na niewidzialność, to jeszcze sam stał się ofiarą swoich badań. Niestety to nie jego eksperymenty są niebezpieczne, a on sam…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/03/niewidzialny-czowiek-herbert-george.html

Link do opinii
Inne książki autora
Wyspa Doktora Moreau
Herbert George Wells0
Okładka ksiązki - Wyspa Doktora Moreau

"Wyspa doktora Moreau" to jedna z najbardziej znanych książek Herberta Wellesa, nazywanego ojcem science fiction. Bohater powieści jest świadkiem wstrząsających...

Ludzie jak bogowie
Herbert George Wells0
Okładka ksiązki - Ludzie jak bogowie

Herbert George Wells był wybitnym angielskim pisarzem, znanym przede wszystkim jako autor znakomitych powieści, które weszły do kanonu science fiction...

Zobacz wszystkie książki tego autora