Niezwykłe kobiety w nauce

Przez wieki pokutował pogląd, że kobiety nadają się na strażniczki domowego ogniska, ich rolą jest rodzenie dzieci, a kariera to dla nich zamążpójście. Naukowa działalność kobiet była nie do zaakceptowania przez społeczeństwo, pseudonaukowymi wywodami dowodzono brak przystosowania kobiecego mózgu do przyswajania wiedzy i wykorzystywania jej w pracy naukowej. Z czasem dopuszczono kobiety na uniwersytety, ale nadal nie mogły prowadzić prac naukowych. Dopiero w dwudziestym wieku płeć piękna dowiodła swoich umiejętności i wywalczyła prawa do zajmowania się nauką. Jednak w historii nauki na przestrzeni wieków wiele kobiet już wcześniej wykazało się wiedzą i pasją naukową, chociaż nie zawsze były doceniane, często pomijane w informacjach na temat swoich osiągnięć. O takich właśnie kobietach, tych niedocenianych przez historię, ale także tych uznanych, traktuje niniejsza publikacja.

Informacje dodatkowe o Niezwykłe kobiety w nauce:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2022-09-28
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Niezwykłe kobiety w nauce

Niezwykłe kobiety w nauce - opinie o książce

Kobiety przez wiele stuleci traktowane były, jako niezdolne do zdobywania osiągnięć na polu naukowym. Odsuwane na boczny tor nie poddawały się i raz za razem starały się udowodnić swoją wartość. Czy jednak było to łatwe w świecie opanowanym przez mężczyzn?
Droga ku swobodnemu zdobywaniu edukacji i realizowaniu siebie na polu nauki była długa i wyboista, ale w końcu udało się. Kobiety w większej części globu mogą uczyć się i pracować. A wszystko to dzięki niezłomnym kobietom, które pragnęły realizować swoje marzenia. Wśród kobiet, które zrewolucjonizowały świat nauki oraz techniki i znalazły się w niniejszej publikacji znalazły się m.in. starożytna Hypatia, Sophia Brahe, Rosalind Franklin, Irena Joliot-Curie, Mary Wortley Montagu, Hedy Lamarr, Mileva Marić, Lise Meitner, Walentyna Tiereszowa.
W szkolnych podręcznikach do historii, jeśli chodzi o świat nauki widać sporą dysproporcję pomiędzy płciami. Nie jest to bynajmniej spowodowane niezdolnością kobiet do osiągania sukcesów na tym polu. Niestety we wcześniejszych wiekach kobiety widziane były raczej, jako strażniczki domowego ogniska niż potencjalni naukowcy. Były spychane na margines, ignorowane przez mężczyzn- naukowców a często wręcz okradane ze swoich osiągnięć... Ich życie nie było łatwe, ale znalazły się kobiety, które nie poddały się. Nierozumiane przez mężczyzn starały się utorować sobie drogę ku wyśnionemu miejscu, w którym chciały się znaleźć. Jak się okazuje nie było ich mało a ich osiągnięcia wniosły wielki wkład w rozwój naszej cywilizacji. I chociaż o większości z nich świat zapomniał, to one mogą starać się drogowskazami i inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet, które chciałyby dokonywać wielkich rzeczy.
Niezwykłe kobiety w nauce odsłania przed nami życiorysy niesamowitych kobiet, które w świecie zdominowanym przez mężczyzn starały się rozwijać swoje pasje. Nie chciały być tylko ozdobami przy boku mężów i matkami, ale marzyły by na równi z płcią przeciwną odkrywać świat i jego prawidłowości. Niniejsza książka może być inspirującą lekturą zachęcającą do walki o swoje marzenia. Jej lektura uświadomiła mi, że nauki ścisłe nie muszą być drogą przez mękę, ale interesującą przygodą a uprzedzenia co do nich są raczej spowodowane przez sposób przekazywania ich w szkołach.

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-04-09, Przeczytałem,
Krwawa Luna i inni. Oprawcy systemu stalinowskiego w Polsce
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Krwawa Luna i inni. Oprawcy systemu stalinowskiego w Polsce

Zasadniczym zadaniem urzędu bezpieczeństwa w początkowym okresie PRL było wspieranie komunistycznej władzy, która pełnymi garściami czerpała z systemu...

Kobiety wojowniczki
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kobiety wojowniczki

Prowadzenie wojen, zwycięstwa i porażki w bitwach i potyczkach to domena przede wszystkim mężczyzn. Ale czy na pewno udział kobiet w wojnach ograniczał...